V múzeu sprístupnili výstavu o 120-ročnej histórii korunovej meny

V múzeu sprístupnili výstavu o 120-ročnej histórii korunovej meny
Históriu korunovej meny na paneloch, ale aj originálnych minciach a bankovkách, ktoré sa používali v jednotlivých obdobiach, približuje výstava Nie je koruna ako koruna.

Prievidza 19. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

História peňazí na paneloch v Prievidzi

Históriu korunovej meny na paneloch, ale aj originálnych minciach a bankovkách, ktoré sa používali v jednotlivých obdobiach, približuje výstava Nie je koruna ako koruna. Výstavu dnes sprístupnili verejnosti v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi pri príležitosti 120. výročia jej zavedenia v roku 1892.

Reklama

„Za zakladateľa korunovej meny sa považuje rakúsko-uhorský cisár František Jozef I., ktorý schválil zákony o používaní koruny ako platobného prostriedku,“ informuje autorka výstavy, numizmatička múzea Anna Čechová. O korunovej mene, ktorá sa na území Slovenska používala až do 1. januára 2009, keď ju vystriedalo euro, vie zaujímavo rozprávať. Napríklad, že koruna v Rakúsko-Uhorsku vystriedala pôvodné platidlo zlatý, ktorý však bol paradoxne krytý striebrom. Koruna však už bola krytá zlatom, pretože v tom období v Amerike objavili značné ložiská striebra, ktoré následne stratilo zo svojej hodnoty. Počas 1. svetovej vojny sa mince pre nedostatok farebných kovov razili aj zo železa.

Medzníkom korunovej meny bol rok 1918, vznik Československa. Vtedajšia vláda sa rozhodovala, akú menu zaviesť. Návrhy boli na sokol alebo frank. Napokon vyhrala koruna, ale staré bankovky kolkovali a tie ako vždy pri ďalších zmenách platili do vytlačenia nových peňazí, konštatovala Čechová. Dodala, že prvou československou štátovkou bola stokorunáčka krytá majetkom štátu a od roku 1921 sa v kremnickej mincovni začali raziť aj mince.

Reklama

Československé peniaze platili do vzniku Slovenského štátu v marci 1939. Prvé zo slovenských štátoviek v hodnote 10 a 20 korún slovenských sa dostali do obehu ešte v tom istom roku. Mince od desaťkoruny vyššie razili zo striebra. Ku koncu vojny však túto menu znehodnotila inflácia a v roku 1945 bola opätovne na celom území Československa zavedená spoločná mena – Kčs. Korunu však ohrozoval prídelový systém a čierny trh. To napokon viedlo k radikálnej menovej reforme v roku 1953. Tá sa uskutočnila podľa vzoru Sovietskeho zväzu, kde bankovky kvôli utajeniu aj vytlačili. Výmena peňazí bola rýchla, trvala iba štyri dni. Znamenala pre ľudí silný psychický šok spojený s pocitom krivdy, pretože ľudia v značnej miere prišli o svoje úspory.

Na ďalšie míľniky korunovej meny si už mnohí obyvatelia Slovenska väčšinou spomínajú, uviedla autorka výstavy. Známa bola 25-korunáčka s motívom husitského hnutia a portrétom Jána Žišku, ktorá vyšla v roku 1958. V roku 1965 sa do menovej sústavy kovového obeživa dostali trojkoruna a päťkoruna. V časoch normalizácie po roku 1968 vytlačili 20-korunovú bankovku. Stala sa však terčom hľadania rozličných inotajov a tvrdilo sa, že je tam znázornená tvár Jána Palacha v plameňoch. Ten sa upálil na protest proti prítomnosti sovietskych vojakov, vysvetlila Čechová. Podľa nej táto skutočnosť, ale aj zastaranosť a rozmerová nesúrodosť bankoviek podnietili rozhodnutie o modernizácii sústavy československých bankoviek v roku 1973. Všetky grafické návrhy napokon vytvoril Albín Brunovský, už vtedy svetovo známy výtvarník.

Po roku 1989 prestali tlačiť stokorunáčky, pretože bol na nej zobrazený prvý robotnícky prezident Klement Gottwald a zmenil sa aj vzhľad československých mincí, a to na základe nového štátneho znaku, z ktorého okrem iného zmizla hviezda. Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky už tlačili bankovky navrhnuté Jozefom Bubákom. Tie sú ešte stále v pamäti obyvateľstva. V roku 1995 sa sústava bankoviek rozrástla o 200-korunáčku a 5000-korunáčku. Platili až do prijatia eura, uzatvára svoje rozprávanie autorka výstavy. Zároveň pripomína, že niektorí skeptici pripúšťajú opätovný návrat koruny.

Výstava potrvá do 26. novembra 2012.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Duchovný vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí tvrdí, že pokračujúce snahy o normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a arabskými krajinami nevyriešia krízu na Blízkom východe. Chameneí to uviedol v stredu v reakcii na vyhlásenie šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena, ktorý v pondelok uviedol, že Washington má pripravený “bezpečnostný balík” pre Saudskú Arábiu, ktorý Rijádu ponúkne, ak znormalizuje svoje vzťahy s Izraelom.

19:03

USA presunuli časť vojenského personálu z Čadu do Nemecka, tvrdí vojenský predstaviteľ.

18:57

Netanjahu na stretnutí s Blinkenom povedal, že sa nevzdá operácie IDF v Rafahu, informoval denník The Times of Israel.

Izraelský premiér predtým povedal, že operácia v južnej časti pásma Gazy sa uskutoční bez ohľadu na to, či sa uzavrie dohoda o prepustení rukojemníkov.

IDF plánujú nasadiť jednotky v Rafahu na hranici enklávy s Egyptom s cieľom zničiť Hamas. Podľa OSN tam žije viac ako 1,45 milióna palestínskych utečencov.

Antony Blinken Benjamin Netanjahu
Na snímke Antony Blinken a Benjamin Netanjahu
18:36

Gruzínsky parlament podporil návrh zákona o zahraničných agentoch v druhom čítaní.

„Za“ bolo 83 poslancov, 23 bolo proti. Návrh bol prijatý v druhom čítaní,“ uviedol predseda gruzínskeho parlamentu.

Teraz sa uskutoční tretie čítanie zákona. Pripomeňme, že proti jeho prijatiu sa pravidelne schádzajú protesty.

18:16

Britská polícia v stredu zadržala 17-ročného chlapca podozrivého z útoku ostrým predmetom na tri osoby vrátane jedného dieťaťa. K útoku došlo v škole v Sheffielde v severnom Anglicku.

18:01

Ceny ropy klesli v stredu o viac než dva doláre, pričom cena ropnej zmesi Brent skĺzla k hranici 84 USD za barel (159 litrov). Tlak na ceny komodity vyvinuli najmä najnovšie správy z USA o tom, že ropné zásoby v Spojených štátoch vzrástli omnoho viac, než sa čakalo a než signalizoval odhad Amerického ropného inštitútu (API).

18:00

V ruskej metropole Moskva v stredu otvorili výstavu západnej vojenskej techniky ukoristenej ukrajinskej armáde počas bojov na Ukrajine.

18:00

Približne 30 ľudí utrpelo v stredu zranenia, keď sa v blízkosti mesta Kandern na juhozápade Nemecka prevrátila traktorom ťahaná vlečka. Stav desiatich ľudí je vážny.

17:59

Škótska vláda v stredu v parlamente uspela v hlasovaní o nedôvere. Škótska národná strana (SNP) tým získala príležitosť zvoliť si nového lídra, ktorý nahradí odstupujúceho premiéra Humzu Yousafa.

17:58

Ukrajina dúfa, že sa jej podarí počas nadchádzajúcej zimy uskladniť vo svojich podzemných zásobníkoch približne 4 miliardy kubických metrov (m3) zemného plynu v prospech európskych podnikov a obchodníkov. Ak by sa jej tieto plány podarilo naplniť, objem uskladneného plynu európskych firiem tak zvýši o 60 %. Uviedol to v stredu šéf ukrajinskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Naftogaz Olexij Černyšov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali