Bratislava 13. júla 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Sunday Alamba)
Situácia v Spojených štátoch je napätá a to hlavne kvôli protestom proti rasovej diskriminácii a policajnému násiliu. Lídri Ghany v tomto čase oznámili, že vrelo privítajú svojich amerických súkmeňovcov, ktorí majú dosť rasizmu a útlaku a pozývajú amerických černochov, aby sa vrátili domov

Vláda tejto západoafrickej krajiny podľa českého portálu Lidovky.cz, vyčlenila v centre štátu 500 akrov pôdy pre novo prichádzajúcich, kam sa môže zmestiť približne poldruha tisícky rodín. Ak navyše prisťahovalci pochádzajú z africkej diaspóry, nemusia uhradiť registračné poplatky.
Ponuka sa pôvodne zrodila z verejnej kampane s názvom „Rok návratu“, ktorá v minulom roku pritiahla do Ghany rekordný počet turistov. Štát sa teraz snaží z návštevníkov urobiť obyvateľov a láka ich napríklad na lacné ponuky pôdy. „Chceme našim príbuzným pripomenúť, že existuje miesto, kam môžu utiecť – Afrika,“ povedala Akwasi Agyemanová, výkonná riaditeľka štátnej agentúry pre turizmus Ghana Tourism Authority
Jedna z afroameričaniek pre denník Washington post uviedla, že rozmýšľa o presťahovaní pretože v Ghane podľa nej nikto nebude mať narážky na jej pôvod, jej afro, ktoré musela v USA v práci znášať. Ďalším dôvodom pre sťahovanie je pre ňu aj strach o osud detí. Vzhľadom na počet policajtmi zastrelených neozbrojených Afroameričanov sa matka v USA bojí o svojho mladého syna. V Ghane mu podľa nej nebezpečenstvo neprimeraného policajného zákroku nehrozí. „Takto to v Ghane nefunguje. Nemusíte sa báť len preto, že ste čierni,“ myslí si nádejná prisťahovalkyňa trocha naivne.
Vláda a obyvateľstvo Ghany od začiatku protestov, ktoré v USA vyvolala smrť Georgea Floyda, podporujú demonštrujúcich. Časť obyvateľov sa taktiež pripojila k pietnej akcii za mŕtveho muža.
„Naďalej vítame s otvorenou náručou všetkých našich bratov a sestry,“ uviedla Barbara Oteng Gyasiová, ministerka turizmu, počas ceremoniálu na pamiatku Floyda. „Nemusíte navždy zostávať tam, kde vás nechcú. Máte na výber, Afrika na vás čaká,“ dodala.
Dnes žije v Ghane podľa portálu približne 3000 amerických imigrantov. Niektorí z nich majú medzi miestnymi nálepku boháčských prisťahovalcov, vláda sa ale snaží zabezpečiť súdržnosť a svojich občanov napríklad vyzvala, aby novo prisťahovaným černochom nehovorili „cudzinci“ a vo vládnych kampaniach sú označovaní ako „bratia a sestry.“
Bezpochyby Ghana myslí svoju ponuku úprimne a chce svojim čiernym bratom pomôcť, ale pre černochov v USA je to svojim spôsobom medvedia služba, lebo aj keď radi protestujú proti americkému systémovému rasizmu, len veľmi neradi by sa sťahovali do Afriky a Ghana im tak vybíja argumenty z ruky.