Priama Demokracia sleduje dlhodobý vývoj cien potravín a rovnako sleduje vývoj našich podnikateľov, ktorí sa venujú poľnohospodárstvu, výrobou produktov a vnímame fakt, že naši výrobcovia a farmári sa dostávajú do úzadia a konkurencia zo zahraničia pohlcuje naše firmy v tomto sektore.
„Pred koncom roka 2017 sme prezentovali náš návrh zavedenia siete štátnych potravín, kde štát bude 100 % vlastníkom a takéto potraviny by boli riadené profesionálnym managmentom, kde cieľom takejto siete potravín bude zabezpečenie kvalitných produktov, prijateľnej ceny a v prvom rade udržateľnej ceny produktov, kde ako sme mohli sledovať u vajec, masla, mäsa, neustále tieto produkty rastú a kolíšu podľa toho, ako si tieto ceny nastavia podľa svojej predstavy a cenovej politiky veľké reťazce. V prvom kroku by sme mali záujem otvoriť podobné predajne v mestách s najnižšou mierou zamestnanosti, kde ľudia najviac pociťujú cenové zaťaženia pre svoje rodiny pri nákupoch a zároveň je našou ambíciou otvoriť sieť takýchto potravín postupne v každom okresnom meste,“ uviedol predseda strany Marek Géci.
„Treba si otvorene priznať, že naši farmári a výrobcovia postupne zanikajú pod tlakom zahraničnej konkurencie, ktorá je podporovaná vo väčšej miere, ako je tomu u nás, a týmto postupom naša potravinová sebestačnosť začne upadať viac a viac a budeme odkázaní na dovozové potraviny! Zavedením siete potravín zabezpečíme v maximálnej možnej miere a docielime, aby na našich pultoch takejto siete boli produkty, ktoré budú podielom na úrovni 70 % výrobkov od domácich výrobcov a výrobcov z regiónov, kde sa bude daná predajňa nachádzať, čím podporíme aj menšie miestne rodinné „firmičky“, ktoré budú môcť dodávať do predajní svoje výrobky a za iných okolností by nemali šancu sa dostať do súčasných sietí potravín. Cieľom takejto siete nebude primárne zisk v takej miere, ako ho potrebujú a produkujú reťazce, ale štátna sieť bude svoj zisk radšej znižovať v prospech vyššej marže svojich slovenských dodávateľov, vytvoríme stabilné pracovné miesta a zabezpečíme kvalitu potravín, za ktorú budú zodpovedať naše štátne potravinové inštitúcie a budú plne zodpovední za kvalitu a cenu, ktorú na našich pultoch ponúkneme! Cieľom našej strany je po roku 2020 presadiť väčšiu mieru dotácii pre našich poľnohospodárov a výrobcov a úzku spoluprácu týchto výrobcov so štátom, kde gro svojich produktov budú môcť predávať v našej sieti potravín. Spoliehať sa iba na dotácie od EÚ v súčasnej dobe a stanovených kritériách nie je riešením a častokrát naše firmy radšej predajú svoje polia, svoje družstvá zahraničným firmám ako by mali prežívať a pozerať ako postupne zanikajú a mali by čakať na častokrát zdĺhavé postupy pre získanie Európskych dotácií.
Naša krajina má potenciál pre potravinovú sebestačnosť, priam je na to predurčená dosahovať aj prebytok a touto cestou sa chceme uberať, čím podporíme domácu výrobu a domácich farmárov, na ktorých zabúdame, že v tejto krajine zostanú žiť aj naďalej a zamestnávajú tu rovnako našich občanov a treba ich podporiť, ako podporuje štát aj zahraničné spoločnosti v iných odvetviach, ktoré častokrát dlhodobo využijú všetky benefity dotácií, daňových úľav a pre štát to vo finále neprinesie očakávaný efekt a rovnako nie ani pre našich občanov, ktorí v týchto firmách pracujú za nízke mzdy v porovnaní s okolitými krajinami. Preto je potrebné podporiť domáce poľnohospodárstvo, domácich výrobcov a znova sa prinavrátiť k domácej potravinovej sebestačnosti. Kritiku k nášmu navrhovanému riešeniu skôr počúvame od tých ľudí a skupín, ktorí si zjavne neuvedomujú, že takýmto postupným vývojom zostanú na našich výrobkoch zo Slovenska už iba pôvodné názvy, ale majiteľ bude niekde z Nemecka, Rakúska a podobne… Toto je potrebné zmeniť a zmeniť je to možné iba vstupom na trh ako zdravá konkurencia, aj v podobe štátnej siete potravín a podporou domácich poľnohospodárov a výrobcov od ktorých všetko začína,“ dodal Marek Géci.
Redakciu informoval Marek Géci, Priama Demokracia.