Pri ratifikácii medzinárodných zmlúv by mala Čaputová postupovať v súlade s parlamentom, myslí si ústavný právnik

Pri ratifikácii medzinárodných zmlúv by mala Čaputová postupovať v súlade s parlamentom, myslí si ústavný právnik

Bratislava 21. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

Pri ratifikácii medzinárodných zmlúv by mala prezidentka Zuzana Čaputová postupovať v súlade s parlamentom. V rozhovore pre agentúru SITA to povedal Vincent Bujňák z Katedry ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského

Na snímke Zuzana Čaputová

Právnik tak reagoval na to, že najskôr Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) uznesením a neskôr kabinet Petra Pellegriniho (Smer-SD) vyzvali hlavu štátu, aby Slovensko už naďalej nebolo zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru. Podľa Bujňáka je v prípade medzinárodných zmlúv nevyhnutné, aby NR SR a prezident medzi sebou spolupracovali. Poukazuje aj na rozhodnutia Ústavného súdu SR. Situácia sa však podľa neho môže po februárových parlamentných voľbách zmeniť.

Reklama

Ústavný právnik si myslí, že na úlohe prezidenta pri vyjednávaní a ratifikovaní medzinárodných zmlúv sa nič nemení. Uvádza však, že Rada Európy (RE), „má dnes ešte stále informáciu, že ratifikujeme Istanbulský dohovor, pretože tam svieti náš podpis, no podľa nášho vnútroštátneho práva sa dá Istanbulský dohovor úspešne ratifikovať len vtedy, keď dá NR SR súhlas. Ale tá jasne povedala uznesením, že ten súhlas nedá,“ vysvetlil Bujňák.

Úloha prezidenta podľa neho v tejto situácii spočíva v tom, že zastupuje krajinu ako takú navonok. Úlohou parlamentu však je vyjadriť súhlas, pretože dohovor ako taký je právnou normou a úloha parlamentu preto neslabne ani v prípade medzinárodnej zmluvy, ktorej právna sila je väčšia ako v prípade bežných zákonov. „Parlament je tam zapojený preto, aby on povedal, že dobre, ak teda bude mať prednosť pred mojimi zákonmi, teda zákonmi parlamentu, táto medzinárodná zmluva, tak je to pre mňa v poriadku,“ vysvetlil úlohu NR SR.

Reklama

Samotný Istanbulský dohovor však do parlamentu predložený nebol, NR SR len prijala uznesie, v ktorom vyzýva vládu, aby sa Slovensko nestalo jeho zmluvnou stranou. Za toto uznesenie hlasovalo 93 poslancov. Čaputová si aj kvôli tomu zatiaľ necháva vypracovať právnu analýzu, pretože postup NR SR podľa nej nebol štandardný.

Bujňák hovorí, že v prípade nevyhnutnosti spolupráce medzi ústavnými orgánmi sa opiera aj o rozhodnutia ústavného súdu, „ten povedal, že vzťahy ústavných orgánov sú založené na základe ústavnej spolupráce. Momentálne je situácia podľa mňa taká, že ústavné orgány, NR SR a prezident, majú spolupracovať, a to sa očakáva aj po 29. februári. Aj v prípade, že budú mať opačný názor na nejakú právnu situáciu, tak ústavný súd od nich očakáva vzájomnú spoluprácu,“ povedal.

Odborník tiež zdôraznil, že celá téma je spolitizovaná. Podľa neho by aj aktuálne prezidentkine rozhodnutie odstúpiť od Istanbulského dohovoru bolo istou časťou politického spektra interpretované ako ich „obrovské“ politické víťazstvo. „Ak sa po parlamentných voľbách zmení zloženie NR SR, bez problémov je možné opäť podpísať, že máme znovu úmysel sa stať zmluvnou stranou toho dohovoru a parlament ho môže schváliť. Nikto nevyhrá ten súboj na veky vekov,“ dodal. Doplnil, že Slovensko podľa neho nie je výnimočnou krajinou v tom, že prejaví úmysel stať sa zmluvnou krajinou nejakej medzinárodnej zmluvy a neskôr od toho odstúpi.

Zo zasadnutia vlády, ktoré prebehlo 15. januára vyplynulo, že šéf kabinetu Peter Pellegrini (Smer-SD) požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby sa Slovensko nestalo zmluvnou stranou Dohovoru RE o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor). Premiér predložil na vládu tento materiál na základe uznesenia NR SR, ktoré predložili poslanci za Slovenskú národnú stranu (SNS) a parlament ho schválil hlasmi 93 poslancov.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:12

Vlaňajšia tragická streľba na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej a s ňou súvisiace udalosti psychicky významnejšie zasiahli okolo 9000 ľudí v Česku. Krízovú intervenciu im poskytovali stovky odborníkov. V správe o poskytnutej psychosociálnej pomoci to uviedla česká polícia.

14:10

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval Európu, aby sa postavila výzvam zmeneného sveta. Zároveň apeloval na vytvorenie silnejšej a integrovanejšej obrannej stratégie, ktorá by kontinentu zabezpečila menšiu závislosť od USA a lepšiu pripravenosť na hrozby zo strany Ruska. 

13:58

Poslanci Národnej rady SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.

13:56

Cestovný ruch v Slovinsku v marci výrazne napredoval vďaka vysokému počtu zahraničných hostí. Počet príjazdov turistov do krajiny sa v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka zvýšil o 21,6 % na 337.363 osôb, po náraste o 7 % vo februári.

13:55

Finančná správa identifikovala nový model podvodu, ktorý súvisí s neoprávneným nárokovaním si daňového bonusu na dieťa. Deje sa tak na základe účelového zakladania živností s vykazovaným vysokým príjmom a nízkou daňovou povinnosťou. Viaceré znaky poukazujú na to, že ide o organizovanú a koordinovanú činnosť, informovali na stretnutí s novinármi predstavitelia FS.

13:52

Vláda pripravuje mobilizáciu všetkých zdrojov, ktoré má Slovensko k dispozícii. Zisťovať chcú, aké sú možnosti pri zdrojoch zo štátneho rozpočtu i Európskej únie (EÚ). Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD) po kontrolnom dni na ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) s tým, že zdroje z EÚ fondov sú pre Slovensko nenahraditeľné.

Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD)
13:51

Francúzska polícia rozohnala v Paríži propalestínsky protest niekoľkých desiatok univerzitných študentov, oznámili miestni predstavitelia. Protest vo Francúzsku sa konal v čase podobných demonštrácií na viacerých univerzitách v Spojených štátoch.

13:37

Na ulici Pri prachárni v košickej mestskej časti Juh by malo vyrásť Obchodné centrum Košice (OCKE). Odhadované celkové náklady na realizáciu stavby sú vo výške okolo 60 miliónov eur. Vyplýva to zo zámeru, ktorý spoločnosť Delta Projektconsult Slovakia v uplynulých dňoch predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

13:35

Európsky parlament prijal uznesenie o stave hodnôt EÚ v Maďarsku, v rámci ktorého poukazuje na niekoľko obáv, najmä vzhľadom na blížiace sa júnové voľby do europarlamentu a na nadchádzajúce maďarské predsedníctvo v Rade EÚ v druhom polroku 2024.

13:20

Maďarsko je právnym štátom, vyhlásil vo štvrtok na tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencii Conservative Political Action Conference (CPAC) predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Podľa servera telex.hu premiér zdôraznil, že keby aj chcel, nemôže súdom nariadiť, “čo je správne”, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Viktor Orbán
Na snímke Viktor Orbán
13:20

Výstavu fotografií Mariusa Bartoňa pod názvom Polarity otvorili v priestoroch Slovenského inštitútu v Budapešti. Výstava je súčasťou programu Budapeštianskeho festivalu fotografie 2024 (Budapest Photo Festival 2024), uviedla riaditeľka SI Michaela Pánisová Ležáková,

13:00

Európsky dvor audítorov (EDA) v Luxemburgu kritizuje nedostatky pri využívaní niekoľkých miliárd eur v Turecku, ktoré mu Európska únia (EÚ) v roku 2016 vyčlenila v rámci migračnej dohody. Turecko sa v dohode zaviazalo, že zabráni sýrskym migrantom pri vstupe do Európy.

12:49

Vzdušný priestor nad juhom Nórska vo štvrtok dopoludnia na niekoľko hodín uzavreli pre technickú poruchu v riadiacom centre v Osle. Na tamojšom letisku, ktoré patrí k najväčším v Škandinávii, v dôsledku toho dochádza k výrazným meškaniam letov.

12:35

Čína umožňuje vo svojom prístave kotviť ruskej nákladnej lodi, na ktorú USA uvalili sankcie a ktorá zrejme preváža do Ruska zbrane zo Severnej Kórey. Informovala agentúra Reuters.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali