Analýza aplikuje moderné metódy strojového učenia na vyhľadanie zamestnávateľov podozrivých z nelegálneho zamestnávania, pričom stavia na dostupných údajoch o minulých kontrolách nelegálneho zamestnávania, o počte a štruktúre pracovníkov, o ekonomickej a finančnej situácii subjektov a pod. Vďaka rozsiahlej databáze analytický model identifikuje desiatky charakteristík zamestnávateľov, ktoré vplývajú na podozrenie z nelegálneho zamestnávania, a naučí sa rozlíšiť podozrivých zamestnávateľov od poctivých.
Model sa zameriava na všetky hospodárske odvetvia, avšak osobitne skúma tri, ktoré Národný inšpektorát práce považuje za rizikové: stavebníctvo, veľkoobchod a maloobchod a ubytovacie a stravovacie služby. Medzi faktory, ktoré zvyšujú mieru podozrenia z nelegálneho zamestnávania naprieč odvetviami, patria napríklad prítomnosť dlhov, nižší počet zamestnancov, vyšší počet pracovníkov na dohodu a zahraničné alebo medzinárodné vlastníctvo.
Využívanie spomenutých modelových prístupov pri odhaľovaní nelegálnej práce môže priniesť úsporu verejných financií a vytvoriť priestor pre lepšiu alokáciu interných kapacít a zdrojov inšpektorátov práce. Rovnako bude mať aj pozitívne sociálne vplyvy v podobe riadnej evidencie zamestnancov a plnenia pracovnoprávnych a odvodových povinností, čím pozitívne prispeje aj ku kvalite podnikateľského prostredia.
Redakciu informovala Veronika Husárová, hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.