Premiér Pellegrini: Kiska už nie je nadstranícky prezident, ale budúci opozičný politik

Premiér Pellegrini: Kiska už nie je nadstranícky prezident, ale budúci opozičný politik

Bratislava 13. júna 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavol Zachar)

 

Prezident SR Andrej Kiska viac nie je nadstraníckou hlavou štátu, ale po prednesení správy o stave republiky v ňom vidieť budúceho opozičného politika. Novinárom to v reakcii povedal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že je z prejavu Kisku sklamaný.

Na snímke vpravo predseda vlády SR Peter Pellegrini

“Očakával som, že pravdivo posúdi stav našej krajiny, ale videl som prezidenta, ktorý o Slovensku nepovedal nič pozitívne. Nedotkol sa nášho dobrého hospodárskeho vývoja, v oblasti nezamestnanosti, nedotkol sa zvyšovania miezd a kvality života. Urobil len znôžku kritiky,” povedal Pellegrini s tým, že Kiska zároveň žiadal občanov, aby boli na krajinu hrdí.

Reklama

Podľa Pellegriniho prezident hovoril veľa o právnom štáte a apeloval na morálne autority a o návrate dôvery občanov v inštitúcie. “Preto by som bol veľmi rád, keby sa chlapsky postavil k podozreniam, ktoré súvisia práve s jeho osobou a ktoré hovoria o tom, že pravdepodobne prekročil limit pri výdavkoch na volebnú kampaň. Dodnes mlčí,” odkázal predseda vlády.

Pripustil, že sa robia aj chyby, “ale veľa ľudí tu odviedlo výbornú prácu, o ktorú zrejme Kiska nemá záujem”. “Som priaznivec konštruktívnej kritiky, ale aj priaznivec spravodlivosti. Keď niečo kritizujem, na druhej stane vyzdvihujem veci, ktoré sa podarilo splniť,” dodal Pellegrini.

Reklama

 

Opozícia chváli prezidentovu správu o stave republiky

Opozícia narozdiel od premiéra prezidentov prejav chváli. Hlava štátu bola podľa opozície kritická, ale hovorila pravdu. V Kiskovom prejave opoziční poslanci nevideli jeho budúce politické ambície.

„Bol to dosť obsažný prejav. Z toho, čo Slovensko trápi, asi na nič nezabudol. Takto si predstavujem správu o stave republiky. Prezident by mal takto sumarizovať, čo krajinu trápi, pripomenúť a prehovoriť do duše poslancom. To presne prezident urobil, ja som spokojný,“ povedal líder OĽaNO Igor Matovič.

Jeho kolegyňa Veronika Remišová oceňuje, že prezident vrátil pozornosť spoločnosti na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorá v tomto momente stále nie je vyriešená. “Na druhej strane nesúhlasím s pánom prezidentom s tým, že táto situácia je nejakým generačným zlyhaním. V každej generácii sa nájdu hrdinovia a v každej generácii sa nájdu aj nečestní politici a gauneri,” doplnila.

Reklama

Podpredseda SaS Ľubomír Galko hodnotí Kiskov prejav lepšie ako ten minuloročný. „Bol primeraný vážnosti situácie na Slovensku. Som rád, že veľmi explicitne pomenoval, že polícia má veľmi zlé meno aj kto je vinníkom. Myslím si, že bolo správne, že nechodil okolo horúcej kaše a povedal, čo bolo treba,“ uviedol Galko. Prezident si podľa neho nerobil PR pre svoju politickú budúcnosť. „Nič také som tam nevidel, ja ten prejav hodnotím pozitívne,“ doplnil.

Pre jeho stranícku kolegyňu Janu Kiššovú bol prejav veľmi silný a emotívny. “Hovoril mi v mnohom z duše. Myslím si, že bol veľmi kritický. Vnímam problémy, ktorými Slovensko prechádza, veľmi podobne. Či už to bola reakcia na vývoj vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, alebo to bolo vedenie politiky súčasnej vlády. Myslím si, že to bol veľmi stručný, ale aj hutný exkurz do aktuálnych problémov, ktoré Slovensko dnes má,” uviedla podpredsedníčka SaS.

Aj nezaradeného poslanca a šéfa mimoparlamentnej strany Spolu Miroslava Beblavého potešilo, že prezident, napriek tomu, že ohlásil politickú budúcnosť, hovoril pravdu bez ohľadu na to, či je populárna, alebo nie. “Najdôležitejšia časť bola tá, kde pomenoval zlyhania právneho štátu a dôvery ľudí v štát. Jeho slová boli pomerne tvrdé, ale pravdivé, potvrdzuje sa, že Slovensko potrebuje zásadnú rekonštrukciu štátu,“ povedal Beblavý.

“Zhodnotil to celkom dobre,” skonštatoval predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár. Prezidentov prejav považuje za vyvážený, ale má výhrady. “Prekáža mi, že nespomenul obyčajných ľudí. Ale pomenoval správne veci v pôdohospodárstve a vyzdvihol Čižnára. V tomto súhlasím,” doplnil Kollár.

 

Reklama

Bugár: Kiska hodnotil vládu, nie stav republiky

Referát prezidenta Andreja Kisku bol prejavom hodnotiacim činnosť vlády a nie stav republiky. Myslí si to predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár.

“Netreba vidieť len problémy, ale aj úspechy. Určite vo svojom prejave mal aj pozitívne veci, hovoril o chýbajúcej poctivej diskusii, čo tvrdím tiež,” podotkol Bugár.

Aj on, podobne ako premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), tvrdí, že v Kiskovej správe zanikli pozitívne pasáže. “Mohol hovoriť aj o úspechoch. Dokonca povedal, že namiesto plnenia vládneho programu sú tu nejaké sociálne balíčky. To nie je pravdivý výrok. Vládny program plníme,” dodal Bugár. Na rozdiel od Pellegriniho si však nemyslí, že Kiska si prejavom chystal pôdu pre budúce pôsobenie v politike.

 

Koalícia: Prezidentov prejav bol veľmi kritický, chýbali pozitíva

Správa o stave republiky, ktorú prezident Kiska, bola podľa koalície veľmi kritická. Koaličným poslancom v nej chýbali pozitíva.

“Rešpektujem videnie problémov Slovenska pánom prezidentom. No napriek problémom, ktorými sa boríme, je podľa mňa v tejto krajine stále veľa pozitívnej energie a pozitívneho pokroku, ktoré sa udiali v uplynulých dvoch rokoch,” uviedol Béla Bugár, podľa ktorého pozitívne a štátnické pasáže v prejave prezidenta zanikli.

Poslanec Smeru-SD Ľubomír Petrák považuje Kiskov prejav za nevyvážený. “Myslím si, že to nebol vyvážený prejav štátnika, skôr mi to v niektorých pasážach pripadalo ako prejav predsedu opozičnej politickej strany, na ktorú sa pravdepodobne pán prezident pripravuje,” uviedol Petrák.

Nepozdávalo sa mu množstvo kritiky v súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Takéto komplikované prípady sa podľa neho nevyšetrujú ľahko. “Myslím si, že tá kritika, ktorá tu bola vznesená, nie je absolútne na mieste,” doplnil Petrák. Na Kiskovom mieste by bol opatrnejší aj v pasážach o majetkových kauzách.

Reklama

Kiska mohol podľa Petráka pochváliť rast ekonomiky či pokrok vo vývoji verejných financií. “Ak pán prezident považuje za jediné pozitívum zadarmo obedy v školských jedálňach, tak si myslím, že mu chýba politický nadhľad,” poznamenal Petrák.

Aj podľa exministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD) podal Kiska správu o stave spoločnosti najmä z negatívneho pohľadu, ktorý je však “dosť podstatný”. S viacerými charakteristikami Maďarič súhlasí. “Na druhej strane sa mi zdalo, že tá správa bola neúplná. Nežijeme len vyslovene v negatívnom svete. Správa spred roka sa mi zdala komplexnejšia,” povedal Maďarič. Súhlasí, že jeden z problémov Slovenska je nerovnosť pred zákonom. “Ale aj keď je tu nespravodlivosť, sú tu aj pozitívne veci,” myslí si Maďarič.

“Slová, slová, slová, nič len slová,” okomentoval prezidentov prejav podpredseda SNS Anton Hrnko. Na správu sa treba podľa neho pozerať nielen podľa toho, čo je povedané, ale aj kto to hovorí. “Ak chce niekto kritizovať, musí mať na tú kritiku právo,” podotkol.

Aj jeho stranícky kolega, podpredseda Jaroslav Paška, hodnotí Kiskov prejav ako veľmi kritický voči súčasnej vládnej garnitúre. “Ale pán prezident nenaznačil východiská. Takže mám pocit, že sa viac venoval kritike a menej sa pozeral do zrkadla aj na vlastné pôsobenie v minulosti,” doplnil.

 

Reklama

Danko: V politike nemožno brať veci osobne, je dôležité kritiku aj prijať

Dôležité je kritiku prijať, v politike totiž nemožno brať veci osobne. Novinárom to v reakcii na správu o stave republiky prezidenta, povedal šéf parlamentu a líder SNS Andrej Danko.

“Z niektorých vecí sa dá poučiť, niektoré sa dajú opraviť, a niektoré sú v realite iné. Ale myslím, že sme tento prejav zvládli a verím, že z toho, čo sa poučiť dá, sa poučíme,” poznamenal.
D

anko odmietol Kiskov prejav kritizovať tak, ako to urobili napríklad predstavitelia Smeru-SD. “Ak nebudeme problémy riešiť a hľadať kompromisy, je to cesta do pekla. Ja sa budem v politike snažiť hľadať konštruktívne riešenia. Ak si niekto myslí, že zosmiešňovanie a hľadanie senzácií je cesta, ja hovorím, že to nie je cesta pre Slovensko,” dodal.

 

Reklama

Maďarič o proteste ĽSNS: Je to dehonestácia a neúcta k Slovenskej republike a k prezidentovi

Koaliční aj opoziční poslanci kritizujú konanie kotlebovcov, pre ktoré na chvíľu prerušili vystúpenie prezidenta Kisku v pléne.

“Je to absolútna dehonestácia a neúcta k Slovenskej republike, k inštitútu prezidenta SR. Myslím si, že pán predseda parlamentu sa zachoval správne a dal jasný signál, že s takýmto niečím sa nemôžeme stotožňovať a musíme to vykazovať za brány parlamentu,” povedal poslanec Smeru-SD a exminister kultúry Marek Maďarič.

“Je to ich samostatné rozhodnutie. Myslím si, že z úcty k prezidentskému úradu takéto vystúpenia do parlamentu nepatria,” uviedol poslanec Smeru-SD Ľubomír Petrák.

Líder OĽaNO Igor Matovič si myslí, že kotlebovci sa potrebovali zviditeľniť. “Tak sa zviditeľnili. Pomaly si pripadám pri nich ako štandardný politik,” doplnil Matovič.

 

Fico: Kiska mal prejav opozičného politika, zneužíva svoju funkciu

Reklama

Prezident Andrej Kiska svojim prejavom o stave republiky potvrdil, že je opozičným politikom. Žiadna vízia, len kritika. Novinárom to povedal šéf Smeru-SD a expremiér Robert Fico.

Na snímke vpravo v popredí predseda strany SMER – SD Robert Fico, vľavo v pozadí minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter

“Už v roku 2014, keď boli prezidentské voľby, som povedal, že Kiska bude opozičný politik. A jeho vystúpenie bolo presne v tom duchu. Ešte pred niekoľkými mesiacmi hovoril, že Slovensko je úspešná krajina, zrazu je to preňho čierna diera bez perspektívy,” odkázal Fico.

Strana Smer-SD podľa jeho slov očakávala, že prezident použije nejakú mieru sebareflexie. “Ak niekto hovorí o dôvere ľudí v štát, súdy, políciu a prokuratúru, musí sa vysporiadať s vážnymi podozreniami, ktoré sú spojené s jeho menom. Mal povedať niečo o tom, ako pripravil ľudí v 48 bytoch v Kysuckom Novom Meste o bývanie, ako pripravil o pozemok zubára, o tom, ako financoval kampaň, podozreniach pokiaľ ide o DPH,” myslí si Fico.

Predstavitelia Smeru-SD sú teda z Kiskovho prejavu sklamaní. “Bol to prejav opozičného politika, ktorý zneužíva funkciu prezidenta na stranícke účely,” konštatoval šéf Smeru-SD.

Zároveň avizoval, že jeho strana pripraví návrh, aby každý, kto bude v roku 2019 kandidovať na prezidenta, bol zbavený obchodného, daňového či bankového tajomstva.

“Je vysoko pravdepodobné, že s tou iniciatívou prídeme. Chceme vysloviť presvedčenie, že nový prezident nebude čeliť takýmto vážnym podozreniam, kvôli ktorým mal Kiska už dávno odstúpiť z funkcie,” myslí si.

Fico si prejav hlavy štátu nevypočul osobne v rokovacej sále. “Sedel som v kancelárii, chcel som si to vypočuť v televízii. Tam je to objektívnejšie. Nepovažujem to za žiadnu mieru neúcty,” vysvetlil.

Reklama

Na otázku, či v Smere-SD uvažujú o premiérovi Petrovi Pellegrinim (Smer-SD) ako o kandidátovi na prezidenta, Fico odvetil, že je to hlúposť.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

09:48

So sporením na vysokú školu treba začať najideálnejšie už pri narodení dieťaťa, inak sa možnosti zužujú. Lepšou alternatívou oproti sporeniu na bežnom účte, ktorý je často mesačne spoplatnený, sú ETF podielové fondy. Informovala o tom spoločnosť Universal maklérsky dom.

09:10

Vrtuľa červeného veterného mlyna na streche rovnomenného kabaretu Moulin Rouge, ktorý je jednou z najznámejších parížskych atrakcii, sa v noci na štvrtok zrútila, nespôsobila však nijaké zranenia. Oznámili to ráno miestni hasiči.

08:51

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno mierne posilnili. Trh reagoval najmä na údaje o klesajúcom dopyte po pohonných látkach v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy.

08:41

Právnici zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. V stredu o tom rozhodol mestský súd v Moskve.

08:32

Rusko v stredu vetovalo návrh rezolúcie OSN predloženej Spojenými štátmi a Japonskom, ktorá vyzýva všetky štáty sveta, aby zabránili pretekom v jadrovom zbrojení vo vesmíre.

V 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN návrh podporilo jej 13 členov. Rusko rezolúciu vetovalo a Čína sa hlasovania zdržala.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali