Javidova demisia nasledovala po správach, že sa dostal so sporu s Johnsonovým vplyvným poradcom Dominicom Cummingsom, napísala agentúra AP.
Predmetom sporu boli údajne personálne otázky, keď od Javida žiadali, aby prepustil všetkých svojich poradcov a nahradil ich novými, navrhnutými kanceláriou predsedu vlády.
Javid mal v marci predstaviť návrh zákona o štátnom rozpočte. Jeho demisia je ranou pre britskú vládu, ktorá musí do konca tohto roka zavŕšiť rokovania o nových vzťahoch s 27-člennou EÚ.
Okrem toho má Johnson v oblasti financií ambiciózne plány aj v oblasti infraštruktúry vrátane výstavby vysokorýchlostnej železnice s výškou 100 miliárd libier.
Vládu opúšťajú aj ministerka obchodu Andrea Leadsomová, šéfka rezortu životného prostredia Theresa Villiersová a ministerka bytovej politiky Esther McVeyová. Všetky boli odvolané z funkcií vo štvrtok.
Okrem nich Johnson odvolal aj ministra pre Severné Írsko Juliana Smitha. Smithovo odvolanie bolo pre pozorovateľov veľkým prekvapením, keďže v januári pomohol dosiahnuť dohodu na obnovu vlády v Severnom Írsku.
V rámci personálnych zmien musí Johnson vymenovať aj nového predsedajúceho summitu OSN o zmene klímy (COP 26), ktorý sa bude konať v novembri v Glasgowe. Ide o post, z ktorého bola v januári odvolaná Claire O’Neillová.
Podľa agentúry AFP ide o prvé zmeny vo vláde od víťazstva konzervatívcov v parlamentných voľbách z 12. decembra 2019. AFP dodala, že Johnson sa rozhodol počkať s výmenou ministrov do obdobia po brexite. Británia opustila Európsku úniu 31. januára.