Únia je podľa Pellegriniho vo vzťahu k Spojeným štátom pripravená na dva scenáre. “Ak USA prijmú rozhodnutie o trvalej výnimke pre EÚ, EÚ je pripravená iniciovať rozhovory na prehĺbenie nášho vzťahu v energetike, najmä v oblasti dovozu tekutého alebo skvapalneného plynu zo Spojených štátov,” priblížil. Zároveň sme podľa neho pripravení na spoluprácu pri dobrovoľnej regulácii či na spoločné úsilie o reformu Svetovej obchodnej organizácie (WTO), s cieľom zrovnoprávniť podmienky a nájsť riešenia na odblokovanie nominácií do odvolacích orgánov tejto organizácie.
EÚ je ďalej pripravená na rozhovory o zlepšení recipročného prístupu na trh pre priemyselné výrobky, vrátane automobilov. “To znamená, ak USA prijmú rozhodnutie o trvalej výnimke, EÚ je pripravená rokovať o recipročných opatreniach. Veľmi jednoducho a laicky povedané o znížení nejakých konkrétnych teraz existujúcich ciel na priemyselné výrobky alebo automobily, ktoré by mohli byť dovážané na priemyselné trhy z USA,” doplnil Pellegrini. Naopak je podľa neho jasné, že tieto rozhovory sa nebudú týkať oblasti poľnohospodárstva.
Lídri krajín EÚ sa v Sofii dohodli na novej stratégii v obchodnom spore s USA. Reagovali tak na fakt, že ešte stále neexistuje riešenie v spore týkajúcom sa nových ciel na dovoz ocele a hliníka do USA. Americký prezident Donald Trump naposledy uviedol, že zatiaľ nedá európskym firmám trvalú výnimku z týchto ciel. Výnimka pôvodne platila do 1. mája a bola predĺžená do 1. júna. Čo sa stane potom, zatiaľ nie je jasné.