Prvý interný prieskum volieb ukázal, že Tsiprasova strana “SYRIZA” je v súčasnosti na hranici len 28 percent. To rozhodne nie je málo a Syriza je stále na vrchole, no v posledných voľbách v januári dosiahla podstatne vyššiu dôveru – až 36 percent. Druhou najsilnejšou stranou je podľa prieskumu konzervatívna opozičná strana Nová demokracia s 25 percentami.
Môžeme teda očakávať, že sa nám rysuje derby medzi dvomi najsilnejšími stranami, pričom do poslednej chvíle nebude isté, kto voľby vyhrá. Grécky politický systém je zvláštny v tom, že aj napriek minimálnemu precentuálnemu rozdielu víťazná strana získa bonus v podobe 50 kresiel v parlamente navyše a tým pádom aj najsilnejšie postavenie. Celkový počet gréckych poslancov je 300.
Na treťom mieste je ľavicovo-liberálna strana Potami s deviatimi percentami, štvrté miesto obsadila Ľavicová jednota, ktorá má len o jedno percento menej. Na piatom mieste sú neonacisti zo strany Zlatý úsvit, ktorí dosahujú 5,3 percenta hlasov, nasledujú grécki komunisti s 4,2 percentami a Zväz centristov, ktorý dostal 4 percentá hlasov. Údajne sa do parlamentu môže dostať až 9 strán, víťazná strana teda bude mať na vytvorenie koalície bohatý výber.
Grécky bývalý minister financií Janis Varufakis sa podľa informácií nemeckého denníku Bild nepripojí k politickej strane SYRIZA. “Kombinujeme mnoho podobností a mám voči ním sympatie. Mám ich rád a dúfam, že aj oni mňa. Ale myslím si, že z politického hľadiska sme od seba príliš ďaleko,” povedal Varoufakis pre nemecký denník Die Welt. Jeho účasť v novom zoskupení by “nebola rozumná kombinácia”.