Predseda Európskej rady Charles Michel rokoval v Pekingu. Vzťahy medzi Čínou a EÚ sa môžu zlepšiť

Predseda Európskej rady Charles Michel rokoval v Pekingu. Vzťahy medzi Čínou a EÚ sa môžu zlepšiť

Peking 2. decembra 2022 (HSP/Globaltimes-Ding Lin/Xinhua via AP)

 

Predseda Európskej rady Charles Michel navštívil 1. decembra Čínu a išlo o prvé oficiálne stretnutie vedúcich predstaviteľov Číny a inštitúcie Európskej únie (EÚ) po 20. národnom kongrese Komunistickej strany Číny. Verejnosť všeobecne zaznamenala, že Michel je po nemeckom kancelárovi Olafovi Scholzovi druhým významným európskym lídrom, ktorý navštívil Čínu za posledný mesiac. V poslednom čase sa výrazne zrýchlila interakcia na vysokej úrovni medzi Čínou a EÚ

Charles Michel Si Ťin-pching
Na snímke predseda Európskej rady Charles Michel (vľavo) si podáva ruku s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom pred ich stretnutím v Pekingu 1. decembra 2022

Čínsky prezident Si Ťin-pching počas štvrtkových rozhovorov s Michelom zdôraznil, že čím turbulentnejšia bude medzinárodná situácia a čím výraznejšie budú globálne výzvy, tým väčší bude globálny význam vzťahov medzi Čínou a EÚ. Čína dúfa, že EÚ sa stane dôležitým partnerom pri presadzovaní čínskej cesty k modernizácii a bude sa podieľať na príležitostiach, ktoré ponúka čínsky trh, inštitucionálne otváranie a prehlbovanie medzinárodnej spolupráce.

Reklama

Michel uviedol, že EÚ je pripravená stať sa pre Čínu spoľahlivým a predvídateľným partnerom. EÚ presadzuje politiku jednej Číny, rešpektuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Číny a nebude zasahovať do jej vnútorných záležitostí. Po osobnej hĺbkovej komunikácii možno vždy konštatovať, že medzi oboma stranami existuje mnoho spoločných záujmov a konsenzus a základ komplexného strategického partnerstva Číny a EÚ sa nezmenil.

Čína vždy pripisuje veľký význam rozvoju vzťahov s EÚ a aj my cítime dobrú vôľu EÚ rozvíjať vzťahy s Čínou. V posledných rokoch sa však vo vzťahoch medzi Čínou a EÚ vyskytli určité problémy, ktorých vplyv pretrváva dodnes. Na ich vyriešenie je potrebné, aby si obe strany vyšli v ústrety. Bežným Číňanom najviac vadí, že niektorí európski politici s pocitom morálnej nadradenosti ukazujú prstom na vnútorné záležitosti Číny. Taktiež sa im nepáči, že niektorí ľudia v Európe vystupujú ako komplic Washingtonu, ktorý chce Čínu zadržiavať a potláčať.

Reklama

Michel tiež uviedol, že EÚ bude s Čínou spolupracovať na presadzovaní procesu smerujúceho k dohode o investíciách medzi EÚ a Čínou, na zvýšení stability dodávateľských reťazcov, posilnení vzájomnej dôvery a prehĺbení vzájomne prospešnej spolupráce vo všetkých oblastiach. Je škoda, že investičná dohoda medzi Čínou a EÚ uviazla v Európskom parlamente a stala sa obeťou európskej politiky. Ak EÚ odstráni poslednú prekážku pre investičnú dohodu medzi Čínou a EÚ, podporí jej podpísanie a nadobudnutie platnosti, z čoho budú mať čo najskôr prospech podniky a ľudia na oboch stranách, stane sa to medzníkom obojstranne výhodnej spolupráce medzi Čínou a EÚ, ktorá sa zbaví politických zásahov.

Zo štatistík vyplýva, že za prvých 10 mesiacov tohto roka dosiahol objem bilaterálneho obchodu medzi Čínou a EÚ 711,4 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 6,3 %. Priame zahraničné investície EÚ do Číny sa za prvých osem mesiacov medziročne zvýšili o 123,7 percenta. V čase, keď vzťahy medzi Čínou a EÚ čelia určitým vzostupom a pádom, je povzbudivé, že sa stále darí dosiahnuť takýto veľký nárast. Odráža to aj obrovský potenciál vzájomne výhodnej spolupráce Číny a EÚ v oblasti hospodárstva a obchodu. Ako uviedol hovorca čínskeho ministerstva obchodu, pod politickým vedením vysokých predstaviteľov oboch strán Čína a EÚ vytvorili silný hospodársky symbiotický vzťah.

Je potrebné zdôrazniť, že význam čínsko-európskych vzťahov ako “dvoch hlavných síl pre svetový mier, dvoch hlavných trhov pre spoločný rozvoj a dvoch hlavných civilizácií pre ľudský pokrok” sa neodráža len v úrovni hospodárskej a obchodnej spolupráce. Čína aj Európa obhajujú zachovanie medzinárodného systému, ktorého jadrom je Organizácia Spojených národov, a môžu spolupracovať na uplatňovaní skutočného multilateralizmu, spájať úsilie pri riešení výziev a spoločne udržiavať svetový mier a rozvoj. Z tohto hľadiska tiež dúfame, že Európa prekoná mentalitu studenej vojny a ideologickú konfrontáciu, prekročí inštitucionálnu konfrontáciu a postaví sa proti všetkým formám “novej studenej vojny”.

Počas Michelovej návštevy Číny je francúzsky prezident Emmanuel Macron na návšteve USA. Zatiaľ čo sa Čína a Európa snažia preklenúť svoje rozdiely, v Európe a USA sa odhaľujú niektoré rozpory. Keď si EÚ začne viac uvedomovať, aké dôležité je dnes zachovať strategickú autonómiu, automaticky to vyvolá príslušné úpravy v jej zahraničných vzťahoch. Úprimne povedané, politika niektorých európskych krajín voči Číne v minulosti jednoznačne podliehala postoju Washingtonu, čo je pre Európu zjavne škodlivé. Našťastie si to začína uvedomovať čoraz viac Európanov.

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:52

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa stretne so svojím americkým náprotivkom Joeom Bidenom 9. mája v Bielom dome. Agentúre AFP to v piatok povedal nemenovaný turecký predstaviteľ.

Za predpokladu, že dôjde k oficiálnemu potvrdeniu návštevy, by išlo o prvé stretnutie medzi Erdoganom a Bidenom v Bielom dome.

12:47

Na Filipínach sa na Veľký piatok nechalo niekoľko najradikálnejších veriacich po vzore Ježiša Krista ukrižovať. Iní sa v extrémnych prejavoch náboženskej oddanosti sebabičovali až do krvi. Informovala agentúra AFP.

Filipíny sú najväčšou rímskokatolíckou krajinou v Ázii a ku katolíckej viere sa hlási viac ako 85 percent obyvateľov. Zatiaľ čo väčšina si pripomínala ukrižovanie Krista v kostole počas pašií alebo trávila sviatky s rodinou, množstvo zvedavcov a turistov sa zhromaždilo v dedinách v okolí mesta San Fernando severne od Manily.

Na Filipínach sa najradikálnejší veriaci na Veľký piatok sebabičovali a nechali ukrižovať
Na snímke radikálny filipínsky veriaci sa necháva ukrižovať počas pašie na Veľký piatok v meste San Pedro Cutud, severne od Manily
12:35

Dva byty vyhoreli v piatok nadránom po výbuchu v bytovke v budapeštianskej mestskej časti Lágymányos. V jednom z bytov našli hasiči mŕtve telo staršej ženy, dve osoby boli zranené a 50 ľudí museli evakuovať. Pre agentúru MTI to uviedol hovorca maďarského Riaditeľstva úradu civilnej ochrany Dániel Mukics.

12:00

Pri izraelskom útoku v sýrskej provincii Aleppo zahynulo najmenej 42 ľudí vrátane šiestich militantov z libanonského hnutia Hizballáh, uviedlo v piatok Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.

Podľa sýrskej agentúry SANA došlo k útoku približne o 01.45 h miestneho času.

10:37

Daňové licencie, ktoré od budúceho roka prinesú minimálne zdanenie firiem bez ohľadu na ich hospodársky výsledok, ovplyvnia viac než 43 % slovenských spoločností. Komplikácie vzniknú predovšetkým malým a neaktívnym firmám. Ich majitelia by si preto mali zvážiť, ako ďalej postupovať, upozornil zakladateľ účtovno-poradenskej spoločnosti Bonitax Patrik Kasáš.

Daňové licencie majú byť podľa odborníka pákou na právnické osoby, ktoré sa daňovej povinnosti doteraz vyhýbali. Zasiahnu však aj podnikateľov, ktorí majú neaktívne spoločnosti.

09:48

Čím vyšší príjem a úroveň vzdelania, tým ochotnejší sú ľudia presťahovať sa za prácou do zahraničia. Urobilo by tak 22 % ľudí, pričom 69 % takúto možnosť odmieta. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Alma Career, ktorý sa uskutočnil na viac ako 76.000 respondentoch z 13 krajín.

V strednej Európe, na Balkáne a v regiónoch Pobaltia a Fínska je vyhliadka na lepší plat najpresvedčivejším dôvodom na zváženie zamestnania v zahraničí. Ako kľúčový motivačný faktor ju uviedlo približne 60 percent respondentov.

09:05

Srbský tenista Novak Djokovič stále nevie, kto bude jeho nový tréner. Prvý muž svetového rebríčka ukončil v stredu spoluprácu s Goranom Ivaniševičom, ktorý nahradil na prelome rokov 2021 a 2022 Slováka Mariána Vajdu.

Djokovič ukončil spoluprácu s Ivaniševičom
Na snímke z januára 2023 srbský tenista Novak Djokovič (vľavo) a jeho vtedajší tréner Goran Ivaniševič počas tréningu pred grandslamovým turnajom Australian Open v Melbourne
08:51

Nasadením pozemných jednotiek členského štátu NATO na Ukrajine by sa automaticky nestali všetky ostatné krajiny Aliancie účastníkmi konfliktu s Ruskom. Vyplýva to zo zatiaľ nepublikovanej správy odborného panelu nemeckého parlamentu, na ktorú sa odvoláva agentúra DPA.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron koncom februára odmietol vylúčiť vyslanie západných vojsk na Ukrajinu v budúcnosti.

08:30

Barack Obama, Bill Clinton a niekoľko veľkých mien zo sveta americkej zábavy sa vo štvrtok večer zišli v New Yorku, aby pomohli na akcii prezidentovi Joeovi Bidenovi získať rekordnú sumu 25 miliónov dolárov na kampaň za jeho znovuzvolenie. Informovala agentúra AP.

Nálada vo vypredanej koncertnej sále Radio City Music Hall v New Yorku bola elektrizujúca. Obama ocenil Bidenovu ochotu hľadať spoločnú pôdu a povedal: “Toto je ten typ prezidenta, akého chcem.”

Joe Biden Barack Obama Bill Clinton Stephen Colbert
Stephen Colbert spoločne s Bidenom, Obamom a Clintonom v New Yorku
08:03

Teroristické hnutie Islamský štát (IS) vo štvrtok vyhlásilo, že bude podnikať ďalšie útoky proti “židom a kresťanom” po celom svete. Informuje agentúra DPA.

Hovorca IS Abú Huzajfa al-Ansárí v 40-minútovej novej zvukovej nahrávke, zverejnenej médiom hnutia al-Furkán, vyzval “osamelých vlkov na útoky proti križiakom (kresťanom) a židom všade vo svete, predovšetkým v Európe, Spojených štátoch a v srdci židovského štátu, meste al-Kuds, a v Palestíne počas ramadánu”.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Gaucho alebo juhoamerický kovboj kúpe koňa počas festivalu ródea Criolla Week v Montevideu v Uruguaji

Autor: AP/Matilde Campodonico

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali