Predpoveď počasia pre Slovensko na pondelok 6. februára – Cestári odvolali prvý kalamitný stupeň pod Tatrami

Bratislava 6. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová)

Aktualizované 6. februára 2023 11:05

Situácia: Prevažne polooblačno. Teploty -5 až 0 stupňov Celzia

počasie, polooblačno, sneh
Ilustračné foto

Na západnom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty -6 až -9 a najvyššie denné -3 až 0 stupňov C.
Na strednom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty -7 až -12 a najvyššie denné -5 až -1 stupeň C.
Na východnom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty -7 až -11 a najvyššie denné -5 až -1 stupeň C.

 

Počasie na horách:

Vo výške 1000 m prevažne polooblačno, najnižšia ranná teplota -10 a najvyššia denná -6 stupňov C.
Vo výške 1500 m prevažne polooblačno, najnižšia ranná -12 a najvyššia denná -9 stupňov C.
Vo výške 2000 m prevažne polooblačno, najnižšia ranná teplota -15 a najvyššia denná -12 stupňov C.

Ozón: 0% 0 úrovňou dlhodobého priemeru (0 DJ).

 

Teploty klesali pod -20 °C

V Liptovskej kotline a v Horehronskom podolí klesla v noci na pondelok teplota pod mínus 20 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

“Stalo sa tak po dlhšej zimnej prestávke,” spresnili meteorológovia s tým, že naposledy klesla na Slovensku teplota pod mínus 20 stupňov Celzia 19. novembra 2022. “Tento týždeň takých dní ešte pribudne,” avizovali.

 

SHMÚ naďalej upozorňuje na nízke teploty, niekde až do mínus 22 stupňov Celzia

Teploty môžu najmä v niektorých oblastiach stredného Slovenska aj v pondelok ráno klesnúť až do mínus 22 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na to upozorňuje na svojom webe.

Výstrahy prvého a druhého stupňa pred nízkymi teplotami sú v pondelok do 9.00 h vydané v celom Žilinskom a Banskobystrickom kraji, tiež v niektorých okresoch Prešovského, Košického a Trenčianskeho kraja.

“Nízka teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch,” priblížili meteorológovia. Výstrahy pred nízkymi teplotami majú začať platiť opäť aj od pondelkového večera.

 

Sneh pokrýva najmä cesty stredného a časti východného Slovenska

Prevažne v severnej polovici stredného a časti východného Slovenska je na cestách prvej až tretej triedy vrstva kašovitého alebo utlačeného snehu. Väčšinou dosahuje hrúbka snehovej vrstvy tri, miestami päť centimetrov. Naďalej platí prvý stupeň kalamitnej situácie na úseku diaľnice D1 Poprad-Tatry – Spišský Štvrtok. Slovenská správa ciest (SSC) o tom informuje na webe zjazdnost.sk.

podtatranská diaľnica, sneh, poľadovica
Na snímke cesta z Veľkého Slavkova do Mlynice po kalamite v nedeľu 5. februára 2023

Na ceste druhej triedy medzi Skalkou a Kremnicou je utlačený sneh až do 15 centimetrov hrúbky. “Zľadovatený sneh hrúbky jeden až tri centimetre sa môže ojedinele vyskytovať vo vyššie položených polohách Slovenska, najmä však v okresoch Turčianske Teplice, Michalovce a Trebišov,” priblížila.

Ďalej uviedla, že utlačený sneh do desať centimetrov hrúbky sa môže nachádzať na cestách tretej triedy v obvodoch Haligovce, Spišská Stará Ves, Námestovo a Trstená, a na ceste druhej triedy medzi Spišskou Belou a Spišskou Starou Vsou.

Horské priechody (HP) na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až mokrý. “HP Čertovica, Zbojská, Štós, Dobšiná, Súľová, Grajnár, Fačkov, Príslop, Branisko a Vernár majú povrch pokrytý čerstvým, kašovitým alebo utlačeným snehom hrúbky jeden až tri centimetre, na HP Huty, Herlianske Sedlo a Podspády hrúbky štyri až päť centimetrov,” dodali. Zľadovatený sneh do troch centimetrov hrúbky sa nachádza na HP Donovaly, Chorepa a Vrchslatina. “HP Príslop je uzatvorený pre vozidlá nad 12 metrov celkovej dĺžky,” doplnila.

 

Zjazdnosť

Horský priechod Donovaly uzavreli v pondelok ráno pre vozidlá nad desať metrov celkovej dĺžky. Slovenská správa ciest (SSC) na to upozornila na webe zjazdnost.sk.

Donovaly
Na snímke situácia na horskom priechode Donovaly

Na vozovke horského priechodu sa nachádza zľadovatený sneh hrúbky tri centimetre. Pre vozidlá nad 12 metrov celkovej dĺžky je uzavretý aj horský priechod Príslop.

Cesta I/9 za obchvatom Bánoviec nad Bebravou zostala v pondelok ráno neprejazdná v oboch smeroch. Na úseku došlo k vážnej dopravnej nehode. Informovala o tom trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti.

“Obchádzka je možná cez Dežerice a Horňany,” uviedli policajti. Zároveň vyzvali vodičov, aby rešpektovali pokyny polície.

Na mieste zasahujú štyria príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) z Bánoviec nad Bebravou s jedným kusom techniky, doplnilo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva HaZZ v Trenčíne.

 

Donovaly opäť otvorené

Horský priechod Donovaly otvorili v pondelok doobeda opäť aj pre nákladné vozidlá nad desať metrov celkovej dĺžky. Vyplýva to z informácií zverejnených Slovenskou správou ciest (SSC) na webe zjazdnost.sk.

Na vozovke horského priechodu sa nachádza zľadovatený sneh do troch centimetrov hrúbky. Pre vozidlá nad 12 metrov celkovej dĺžky je naďalej uzatvorený horský priechod Príslop.

 

Odvolanie kalamity pod Tatrami

Po víkendovej kalamite sa situácia na cestách v podtatranskom regióne stabilizovala, cestári odvolali prvý kalamitný stupeň. Ostáva sprejazdniť už len jeden úsek z obce Stráne pod Tatrami do Kežmarku. TASR to potvrdil riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský s tým, že s frézou cestu upravili, avšak neotvárali ju pre veľmi zlú viditeľnosť.

“Nechceli sme riskovať, že sa tam autá zrazia a vytvoria nám prekážku. Dnes by sme ju chceli dočistiť na plnú šírku, potom by už malo byť všetko v poriadku,” uviedol Polomský. V regióne podľa neho prestalo snežiť aj fúkať, mrzne, takže sa cestárom podarilo vyčistiť a upraviť všetky cesty. V pondelok ešte budú pokračovať v rozširovaní profilov jednotlivých úsekov.

Prešovský samosprávny kraj dodal, že problémy so zjazdnosťou na cestách môžu obyvatelia kedykoľvek nahlásiť na nonstop bezplatnú telefónnu linku 0800 500 222. “Zároveň apelujeme na vodičov, aby boli na cestách aj naďalej obozretní,” upozorňuje krajská samospráva.

 

Lavínové nebezpečenstvo naďalej pretrváva

Vo Vysokých a Západných Tatrách trvá veľké lavínové nebezpečenstvo, štvrtý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V ostatných pohoriach pretrváva zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

“Hlavným lavínovým problémom je vetrom previaty sneh, a to predovšetkým na záveterných južných, juhovýchodných, juhozápadných a východných expozíciách. Nízke teploty neprajú stabilizácii snehovej pokrývky a tá je na mnohých strmých svahoch (nad 30 stupňov) málo spevnená. Lavínu je tak možné uvoľniť už pri malom dodatočnom zaťažení,” upozornil Buliak.

Doplnil, že sa očakáva výskyt stredných a veľkých spontánnych lavín, ktoré môžu zasiahnuť aj turistické chodníky alebo ústia dolín. “Silný vietor sfúkal voľný sneh aj do pásma lesa a miernejších sklonov. Tu je možné uvoľniť lavínu, ktorá často končí v terénnej pasci, kde hrozí hlboké zasypanie. Pohyb vo vysokohorskom teréne a podhorí, ohrozenom lavínovými svahmi, sa neodporúča,” zdôraznil.

Počasie v pondelok ovplyvňuje tlaková výš, ktorá priniesla chladné a jasné počasie. Vietor sa počas dňa ustáli, bude fúkať od severovýchodu a dosiahne silu osem až 12 metrov za sekundu. Teploty dosiahnu v najvyšších polohách mínus 15 až mínus desať stupňov Celzia, dodal Buliak.

 

Snehové správy

Podmienky na slovenských zjazdovkách sú výborné – hlavne na severe a vo vyšších polohách, kde sa snehová vrstva po intenzívnom snežení koncom týždňa výrazne zvýšila. V prevádzke je okolo 90 zimných areálov, spustené sú aj zjazdovky, kde sa lyžuje len na prírodnom snehu, zároveň sú v okolí viacerých stredísk k dispozícii aj upravené trasy na bežkovanie – napr. na Donovaloch, v Lopušnej doline, na Čertovici, Táľoch, Kubínskej holi aj v Monkovej doline.

Hrúbka snehovej vrstvy dosahuje zväčša 30 až 50 cm v minimálnych hodnotách a v maximách 50 až 80 cm, lokálne o niečo menej – napr. na Pezinskej Babe, v Bezovci, vo Fričkovciach, vo Vyšnej Slanej alebo vo Veľkej Rači. Naopak nad 80 cm snehu hlási už viacero stredísk – napr. v Oravskej Lesnej sa snehová vrstva zvýšila o pol metra a dosahuje do 110 cm, rovnako ako na Skalke a Čertovici, do 1 metra snehu je na Martinkách, Roháčoch-Spálenej, v Skicentre Strachan – Ždiar, vo Vyšných Ružbachoch aj v Ski Zábave Hruštín.

Nízke Tatry

Donovaly 80 cm veľmi dobré
Jasná Nízke Tatry 30-100 cm veľmi dobré
Ski centrum Demänová 30-80 cm veľmi dobré
Pavčina Lehota (so-ne) 40-70 cm veľmi dobré
Čertovica 90-110 cm veľmi dobré
Čertovica – STIV 80 cm veľmi dobré
Liptovská Teplička 80 cm veľmi dobré
Opalisko – Závažná Poruba 50-70 cm veľmi dobré
Telgárt 50-60 cm veľmi dobré
Tále 55 cm veľmi dobré
Vyšná Boca 50 cm dobré
Čachovo – Selce 35-60 cm veľmi dobré
Mýto pod Ďumbierom 50-60 cm veľmi dobré
Čierny Balog 40-60 cm veľmi dobré
Polomka-Bučník 30 cm veľmi dobré
Šachtičky 40-75 cm veľmi dobré
Krpáčovo 45 cm dobré
Ski Hlobišov – Hronec 50 cm veľmi dobré

Vysoké Tatry

Štrbské Pleso 80 cm veľmi dobré
Tatranská Lomnica 80 cm veľmi dobré
Starý Smokovec 50 cm veľmi dobré
Dolný Smokovec – Pod lesom 40 cm veľmi dobré
Snowpark Lučivná 50 cm veľmi dobré
Svit – Lopušná dolina 60 cm veľmi dobré
Kubašok – Spišské Bystré 65 cm veľmi dobré
Podbanské 20-30 cm dobré
Skitatry – Lopušná dolina 60 cm veľmi dobré

Západné Tatry

Roháče-Spálená 70-100 cm veľmi dobré
Dolinky – Žiar 40-50 cm veľmi dobré
Janovky – Zuberec 70 cm veľmi dobré
Podbreziny – LM 30-50 cm veľmi dobré

Belianske Tatry, Ždiar

Bachledka Ski&Sun 90 cm veľmi dobré
Strednica – Ždiar 90 cm veľmi dobré
Strachan – Ždiar 90-100 cm veľmi dobré
Monkova dolina – Ždiar 70 cm veľmi dobré
Bachledova – Deny 35 cm dobré

Veľká a Malá Fatra

Vrátna 25-80 cm veľmi dobré
Jasenská dolina 60 cm veľmi dobré
Winter park Martinky 100 cm veľmi dobré
Valčianska dolina 60 cm veľmi dobré
Malinô Brdo 60 cm veľmi dobré
Fačkovské sedlo (so-ne) 50 cm dobré

Orava

Kubínska hoľa 60-80 cm veľmi dobré
Oravská Lesná 80-110 cm veľmi dobré
Ski Zábava – Hruštín 100 cm veľmi dobré
Krušetnica 40 cm veľmi dobré
Ski Vitanová 90 cm veľmi dobré
Brezovica 70 cm veľmi dobré
Racibor – Oravský Podzámok 40 cm veľmi dobré
Nižná Uhliská 25 cm dobré

Juhozápad

Zochova chata 15-30 cm dobré
Pezinská Baba 10-25 cm dobré
Bezovec 20-25 cm veľmi dobré

Stredné Slovensko

Salamandra 40-50 cm veľmi dobré
Krahule 40-50 cm veľmi dobré
Ski Skalka 80-100 cm veľmi dobré
Skalka arena 110 cm veľmi dobré
Králiky 90 cm veľmi dobré
Zerrenpach – Látky 50 cm veľmi dobré
Kokava-línia 40-60 cm dobré
Čičmany 30-55 cm veľmi dobré
Drozdovo 35-55 cm dobré
Vyšná Slaná 30 cm veľmi dobré

Javorníky, Kysuce

Kohútka 30-70 cm veľmi dobré
Makov 30-40 cm veľmi dobré
Kasárne – Javorníky 20-40 cm dobré
Snowparadise Veľká Rača 20-40 cm dobré
Športcentrum Oščadnica 25 cm veľmi dobré
Snow Sun Vadičov (so-ne) 30-50 cm veľmi dobré

Východné Slovensko

Vernár-Studničky 50-60 cm veľmi dobré
Litmanová 70 cm veľmi dobré
Vyšné Ružbachy 100 cm veľmi dobré
Drienica 80 cm dobré
Jahodná 20-40 cm veľmi dobré
Renčišov-Búče 50 cm veľmi dobré
Lysá Ski 40 cm veľmi dobré
Ski Gugel Mlynky 40 cm veľmi dobré
Poráč Park (štv-ne) 30-50 cm veľmi dobré
Fričkovce (pia-ne) 20-35 cm dobré

 

Alpské strediská

V niektorých rakúskych lyžiarskych oblastiach pripadlo za posledné dni aj viac ako pol metra snehu. V strediskách Sölden, Zillertal Arena aj Obertauern sa hrúbka snehovej vrstvy zvýšila nad 2 m, najvyššiu snehovú vrstvu hlási Schladming Dachstein do 340 cm. Podmienky pre zimné športy sú dobré až veľmi dobré. Sneh je prachový alebo hrubý.

Rakúsko

Göstling – Hochkar 120-150 cm dobré
Hinterstoder 45-170 cm dobré
Hintertux 20-130 cm veľmi dobré
Ischgl 30-80 cm veľmi dobré
Kitzbuehel a Kirchberg 65-75 cm dobré
Obertauern 170-230 cm veľmi dobré
Semmering 90-100 cm veľmi dobré
Schladming Dachstein 0-340 cm dobré
Stuhleck 60-90 cm veľmi dobré
Serfaus – Fiss – Ladis 30-100 cm veľmi dobré
Sölden 10-255 cm dobré
St. Anton am Arlberg 55-165 cm dobré
Stubai 40-170 cm dobré
Zell am See – Kaprun 60-165 cm dobré
Zillertal Arena 65-240 cm dobré

Taliansko

Bormio 20-50 cm dobré
Dolomity – 3 Zinnen 25-55 cm dobré
Madonna di Campiglio 65-110 cm dobré
Marmolada – Arabba 0-40 cm dobré
Livigno 35-55 cm dobré

Švajčiarsko

Corvatsch 30-65 cm dobré
Saas-Fee 40-190 cm dobré
Sant Moritz – Engadin 25-70 cm dobré

Francúzsko

Chamonix Mont-Blanc 30-200 cm dobré
La Plagne 20-80 cm dobré
Les Trois Vallées 110-160 cm dobré
Tignes 85-270 cm dobré
Vald´Isére 85-140 cm dobré

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:59

Novou členkou Rady pre mediálne služby (RpMS) je Andrea Cox. Rozhodli o tom v stredajšej voľbe poslanci Národnej rady (NR) SR. Vzhľadom na to, že nebol zvolený druhý člen rady, voľba sa bude opakovať. Postupujú do nej všetci navrhnutí kandidáti, ktorí neboli zvolení.

Včera 19:51

Spoločnosť PepsiCo sa po prvýkrát po 14 rokoch rozhodla zmeniť logo svojho hlavného nápoja Pepsi. Spoločnosť sa vráti k zobrazeniu klasickej červenej, bielej a modrej gule so zvlnenými čiarami.

Spoločnosť PepsiCo sa rozhodla zmeniť logo svojho hlavného nápoja Pepsi
Spoločnosť PepsiCo sa rozhodla zmeniť logo svojho hlavného nápoja Pepsi

Včera 19:44

Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) v stredu prijalo prelomovú rezolúciu, ktorá vyzýva Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v Haagu, aby stanovil právne povinnosti štátov v boji proti klimatickej zmene.

Včera 19:44

Americký prezident Joe Biden v stredu povedal, že svet sa viac prikláňa k slobodám. Vyhlásil to na druhom online Summite za demokraciu, ktorý sa zameriava na Čínu a Rusko.

Včera 19:33

Poľsko zvýši výrobu munície. Varšava v tejto súvislosti spúšťa nový národný program v hodnote približne 427 miliónov eur. Oznámil to v stredu poľský premiér Mateusz Morawiecki po tom, ako sa na tom dohodla vláda.

Včera 18:50

Pri riešení otázky nízkych platov pedagógov v humanitných a spoločenskovedných odboroch by podľa českého premiéra Petra Fialu nepomohlo, ak by vláda svojím rozhodnutím pridala do vysokoškolského systému nejakú sumu financií. Je podľa neho nutné hľadať riešenie, ktoré bude dlhodobé a efektívne. Povedal to v stredu na výjazdovom rokovaní vlády v Jeseníku.

Včera 17:59

Pápeža Františka odviezli v stredu popoludní do nemocnice na “určité testy, ktoré boli vopred naplánované”, napísal v oznámení hovorca Vatikánu Matteo Bruni.

Včera 17:40

Pre veľké pracovné vyťaženie odstúpil z funkcie Hans Zollner, jeden z najvplyvnejších členov vatikánskej komisie, ktorá pomáha v boji proti pohlavnému zneužívaniu detí v katolíckej cirkvi.

Včera 17:38

Objekt objavený v blízkosti Nord Stream 2 bol vyzdvihnutý z hĺbky 73 metrov. Bola to prázdna dymová bója a nepredstavovala žiadne nebezpečenstvo, uviedla Dánska energetická agentúra. Pri vyzdvihovaní bol prítomný zástupca spoločnosti Nord Stream 2 AG, prevádzkovateľa plynovodu Nord Stream 2, uviedlo dánske ministerstvo obrany.

O náleze neidentifikovaného objektu informovala Dánska energetická agentúra 23. marca. Objekt má výšku 40 cm a priemer 10 cm.

prázdna dymová bója
Na snímke prázdna dymová bója

Včera 17:16

Nemecko v stredu schválilo ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 12 miliárd eur.

“Za tieto financie môže Ukrajina s podporou nemeckej vlády priamo nakupovať výzbroj. Je dôležité Ukrajinu podporovať tak dlho, ako to bude potrebné,” uviedli vo vyhlásení traja zástupcovia vládnej koalície v rozpočtovom výbore.

Včera 17:15

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier sa v stredu poďakoval kráľovi Karolovi III., že svoju prvú zahraničnú cestu ako nový britský panovník podnikol do Nemecka.

Včera 16:39

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi pracuje na bezpečnostnom pláne pre Záporožskú atómovú elektráreň (ZAES). V stredu tiež upozornil na “zvýšenú” vojenskú aktivitu v jej okolí.

Včera 16:17

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu pripustil, že sankcie uvalené na Rusko za inváziu na Ukrajinu môžu mať na jeho krajinu “negatívne” dopady. Predtým Putin tvrdil, že Moskva sa sankciám prispôsobuje.

Včera 15:51

Britský minister obrany Ben Wallace v stredu povedal, že by “rád” videl, ako Británia napodobňuje Fínsko a Švédsko a vracia sa k brannej povinnosti.

Včera 15:49

Vyšetrovanie útoku nožom v utorok v moslimskom centre v Lisabone nenaznačuje, že by malo ísť o teroristický útok. V stredu to uviedla portugalská polícia, pričom pri útoku zahynuli dve ženy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

SHMÚ: Na juhu Slovenska môže byť mráz, na severe sa môže tvoriť poľadovica

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Kristína Mayerová)   Vo viacerých južných okresoch na Slovensku sa môže vo štvrtok (30. 3.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období. Vo viacerých severných okresoch hrozí poľadovica. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe Mráz sa…

Prezidentka Čaputová hovorila s Bidenom: Toto predstavuje veľkú hrozbu

0 icon

Bratislava/Washington 29. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Nemôžeme dovoliť, aby sa demokracia stala obeťou súčasných kríz, musíme ju brániť a posilňovať. Demokracia je totiž ich riešením. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu na druhom virtuálnom Samite pre demokraciu, ktorý hostí americký prezident Joe Biden, informuje TASR Čaputová povedala, že…

SOŠV stojí za ukrajinskými športovcami a podporuje kroky MOV

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) naďalej pevne stojí za ukrajinskými športovcami a podporuje kroky Medzinárodného olympijského výboru (MOV) i ním udelené sankcie voči Rusku a Bielorusku a ich vládam, ktoré boli opätovne potvrdené. Zároveň podporuje mierové súperenie športovcov všetkých krajín a je proti…

Čekovský skončil

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanci Národnej rady (NR) SR odvolali v stredu Kristiána Čekovského (nezaradený) z funkcie predsedu Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá. Za opozičný návrh na jeho odvolanie hlasovalo 69 poslancov zo 128 prítomných, proti bolo 47 a zdržalo sa 12 poslancov.…

USA sa obávajú – Čína, Rusko a Irán sa “zbližujú”

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)   Čína, Rusko a Irán sa "zbližujú" a budú predstavovať trvalý "problém" v nasledujúcich rokoch Generál Mark Milley, predseda Zboru náčelníkov štábov, to povedal výboru pre ozbrojené služby Snemovne reprezentantov, uviedla CNN. Povedal, že ho znepokojuje "akákoľvek súdržnosť a súdržnosť medzi Ruskom a Čínou"…

Práca pre Putina: Ruské špeciálne služby na Ukrajine

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Bednyakov, Sputnik, Kremlin)   "Práca pre Putina: Prečo ruské špeciálne služby pôsobili na Ukrajine úspešnejšie ako armáda, ale napriek tomu zlyhali vo svojom okupačnom pláne" Článok s týmto názvom uverejnila spravodajská stanica BBC News s odvolaním sa na správu "Predbežné poučenie z ruských nekonvenčných operácií…

Fico: To je ale náhodička, pravda?

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Robert Kaliňák bol menovaný za šéfa volebného štábu SMERu – slovenská sociálna demokracia. O niekoľko hodín na to bol obžalovaný. Robert Fico si myslí, že to nie je náhoda  "Vážení priatelia, už chápete, prečo voľby budú až 30. septembra? Treba ešte nejaký dôkaz…

Žilinka sa ohradil voči tvrdeniam mainstreamu: Manipulácia by nemala byť pracovnou metódou

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Viaceré médiá hlavného prúdu tento týždeň doslova oslavovali fakt, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic podal obžalobu na advokáta a bývalého ministra za Smer Róberta Kaliňáka a podnikateľa Jozefa Brhela kvôli údajnému podplácaniu, pričom obom má hroziť 5 až 12 rokov za mrežami. Novinári sa pritom…

USA prehrávajú globálnu pokerovú hru

0 icon

Washington 29. marca 2023 (HSP/Dailyreckoning/Foto:Pixabay)   Už som písal o tom, ako Ukrajina ťažko prehráva svoju vojnu s Ruskom. Americké a britské médiá sú v tejto téme neustálym zdrojom dezinformácií a lží, takže nie je prekvapujúce, že väčšina Američanov verí, že Rusko prehráva Ale jednoducho to nie je pravda, píše…

Ukrajinský vojak odhalil pravdu o situácii v Bachmute

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Chop)   Ukrajinský vojak umiestnený v Bachmute prehovoril "Skrátka, Bachmut stojí, ale za akú cenu. Na našej strane umierajú najlepší ľudia. A na ich strane sú mukli a wagnerovci. Len sa nad tým zamyslite," povedala armáda vo videu zverejnenom na stránke TikTok. Pripomeňme, že Inštitút…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Slováci môžu prekypovať hrdosťou

0icon

Sme azda najtolerantnejší národ na svete. Dllhodobo znášame porobu v mnohých formách. Začnime Rómami. Máme údajne 10% obyvateľstva Rómov. Chápeme ich, snažíme sa byť nápomocní. Dlhodobo. A oni to cítia a preto nás majú radi. Rómovia majú Slovákov radi. Veď kde inde na svete by mali takých ohľaduplných, súcitných spoluobč

Ivan Štubňa

Ukrajinský vlastenec odhaľuje zločiny USA a NATO na Ukrajine!!!

0icon

  Pravda je rovnako hrozná ako smrť, ale ťažšie sa hľadá.

Gustáv Murín

Súčet zvrhlostí Matovičovho komanda

0icon

Vo svojej najnovšej knihe opisujem ako vláda vedená pôvodne Igorom Matovičom prišla s ľúbivým sloganom o tom, že vďaka nej bude mať polícia „rozviazané ruky“. Nikto, okrem nich samých, netušil, že to bude znamenať bezuzdné porušovanie procesných úkonov i právnych základov spravodlivosti. Mentálne vyšinutý jedinec tak v mene politickej pomsty…

Milan Náhlik

Brm, Brm

0icon

Započúvali ste sa niekedy len tak bezmyšlienkovite do zvuku motora vášho auta? Ja som tak urobil včera a odhliadnuc od toho, že odborník na vozidlá by zrejme povedal, že ,, Ten motor by potreboval generálku,,, tak ja som tam počul úplne niečo iné. Bol to zvuk slobody. Lebo sadnúť si…

Pavel Jacz

Ako média hlavného prúdu ubližujú „mozgovému trustu“ Remišovej. Heger jej zasekundoval pred veľvyslancami.

0icon

O tom už vieme, kam sa dopracovala strana Za ľudí pod vedením „mozgovej geniálky“ Remišovej. Dnes sa už potáca pod jedným percentom. A čím čas plynie, tým jej to ide ďalej z kopca na dno. Aj preto jej „chceli" média hlavného prúdu pomôcť, alebo ju pot

Armádny Magazín

Ukrajinská otázka v nemeckej geopolitike

0 icon

Nemecko, 29. marec 2023 (AM) – Začiatkom marca predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Lars Klingbeil počas návštevy Ukrajiny a Poľska vyhlásil, že odteraz bude základom novej východnej politi

Tank Sabrah v nových verziách. Česku sa otvára najjednoduchšia cesta k ľahkému kolesovému tanku

0 icon

Slovensko, 29. marec 2023 (AM) – Nomenklatúra ľahkých tankov sa rozšírila o nový typ, na vzniku ktorého bude mať svoj výrazný podiel podľa dostupných informácií aj Česko. Do filipínskych ozbrojených síl bol zaradený izraelský tank Sabrah, ktorý bude dodaný v dvoch verziách. Ide o 18 ľahkých pásových tankov na španielskom podvozku z…

Veľvyslanectvo USA v Arménsku - kováčska dielňa ľudských zdrojov a živná pôda pre rusofóbiu

0 icon

USA, 29. marec 2023 (AM) – Rusko-arménske vzťahy sú opäť vystavené skúške. V decembri 2022 americký Senát potvrdil na post veľvyslankyne v Jerevane 57-ročnú Christine Queenovú, kariérnu diplomatku, ktorá od začiatku roka 2020 pôsobila ako charge d'affaires USA na Ukrajine. Arménski občania si ju pamätajú ako absolventku gruzínskej univerzity z

Japonsko a Ukrajina v jazyku symbolov. "Víťazný talizman" Zelenskému od Kišidu

0 icon

USA, 29. marec 2023 (AM) – Japonský premiér Fumio Kišida, ktorý zradil pamiatku svojich predkov, prejavil znaky osobitnej pozornosti ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, ktorý tiež zneužil svojich predkov. Celkom symbolické. V jazyku symbolov bola náhla návšteva japonského hosťa v Kyjeve otvoreným agresívnym útokom na Rusko. Po jeho návrate do Tokia novinári uvie

Pentagón si nerobí žarty. Takže vojna - a nie preto, aby sa skončila v mieri, ale preto, aby sa vyhrala

0 icon

USA, 29. marec 2023 (AM) – Bývalý minister zahraničných vecí USA Kissinger varoval pred nebezpečenstvom druhej studenej vojny a potvrdil, že bude ťažšia ako t

TopDesať

7 divov starovekého sveta: Ako vyzerali v čase svojej najväčšej slávy?

0 icon

Čo spravíš ako prvé pri plánovaní výletu? Šup na TripAdvisor alebo jednu z tisíciek ďalších webových stránok, ktoré radia, čo si určite nenechať ujsť v tej-ktorej destinácii. Pred érou internetu museli ľudia objavovať pamiatky priamo na mieste. Turisti minulosti sa museli obracať na odborné rady. A tak nejako vznikol zoznam 7 divov starovekého sveta. Zoznam…

Trápi ťa chrápanie? Skoncuj s ním vďaka týmto trikom

0 icon

Možno to robíš a ani o tom nevieš. Chrápanie trápi mnoho ľudí po celom svete. Niektorých dokonca až tak veľmi, že podstupujú rôzne operácie. My ti dnes ukážeme zopár trikov, ktoré ti možno dokážu pomôcť - prípadne tvojim blízkym. Aj keď si možno neuvedomuješ, že to robíš, chrápanie môže pokaziť…

Keď sa architekti a projektanti ukážu v tom najhoršom svetle

0 icon

V dnešnom článku uvidíš naozajstné "zaujímavosti", ktoré sú nepeknou vizitkou architektov a projektantov. Títo architekti a projektanti sa ukázali v tom najhoršom svetle. Áno viem, podobných článkov sme tu už mali fúru. Tento je aj tak troška odlišný. Architekti, projektanti alebo proste obyčajní ľudia spravia sem tam chyby. Je to normálne,…

Tieto ilustrácie odhalia tvoju skutočnú osobnosť

0 icon

Osobnosť každého z nás je tak trocha jedinečná. Myslíš si, že optické hádanky ti dokážu odhaliť niečo o tvojej osobnosti? Tak si na správnom mieste. Vďaka nasledujúcim obrázkom sa dozvieš niečo o svojej osobnosti. Nepoznať seba samého je niečo, čo je bežnejšie, ako si možno myslíš. Preto je celý náš…

Trápi ťa stres? Tieto techniky ti ho pomôžu eliminovať

0 icon

Trápi ťa stres? Vďaka týmto technikám a cvikom ho dokážeš eliminovať oveľa skôr, ako si myslíš. Iba v USA trpí úzkostnými poruchami viac ako 40 miliónov dospelej populácie. Okrem toho približne 77% ľudí uviedlo, že zvýšená hladina stresu má negatívny vplyv na ich fyzické zdravie. Samozrejme, nemáme žiadne magické riešenie…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali