Ľudovcom však uvedený počet kresiel stále nebude stačiť na samostatné vytvorenie vlády a zrejme ich čakajú náročné koaličné rokovania s neistým výsledkom. Líder PP však napriek tomu po zverejnení výsledkov nešetril optimizmom.
“Vyhrali sme voľby a nárokujeme si právo vládnuť,” vyhlásil Rajoy pred davom jasajúcich priaznivcov v Madride.
Podľa agentúry DPA však žiadna zo strán, ktoré sa dostali do parlamentu, zatiaľ neprejavila záujem o spoločné vládnutie s ľudovcami, ktorých pozíciu v posledných rokoch oslabili početné škandály.
Na druhom mieste skončila Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) s 85 kreslami, čo je o päť menej než v decembri. Za socialistami, ktorí počas volebnej kampane vylúčili koalíciu s PP, nasleduje radikálna ľavicová aliancia Unidos Podemos (Zjednotení môžeme) s rovnakým ziskom ako vlani, teda 71 kresiel.
V novom parlamente zasadne aj 32 poslancov centristickej strany Ciudadanos (Občania), ktorá si oproti vlaňajšku pohoršila o osem kresiel.
K volebným urnám prišlo v nedeľu 69,3 percenta oprávnených voličov, čo je menej než 73 percent v decembri.
Predčasné voľby v Španielsku sa uskutočnili po tom, ako sa štyri parlamentné strany nedokázali dohodnúť na vytvorení koaličnej vlády.
Rajoy: Ľudovci budú rokovať so všetkými stranami, ale najprv so socialistami
Premiér Rajoy chce po víťazstve svojej strany rokovať najprv so socialistami (PSOE). “Budem viesť rokovania so všetkými politickými silami, ale najprv s PSOE,” vyhlásil dnes Rajoy pre rozhlasovú stanicu Cadena Cope. Vysvetlil, že PP potrebuje “podporu socialistov v základných otázkach”.
PSOE, ktorá je druhou najväčšou politickou stranou v Španielsku, však v uplynulých mesiacoch odmietala návrhy na vytvorenie koalície a Rajoyovými konzervatívcami.
Podľa agentúry AP sa ako najvhodnejší partner pre PP javí propodnikateľská strana Občania (Ciudadanos). Líder strany Albert Rivera síce v decembri odmietol Rajoyovu ponuku na vstup do vlády, ale nedávno naznačil, že svoj postoj korigoval. Pre Rajoya by to znamenalo, že by sa svoju stranu musel získať už len niekoľko ďalších poslancov.
Španielsko nemalo nikdy koaličnú vládu – pri moci sa vždy striedali socialisti s ľudovcami. Kráľ Filip VI. bude v nasledujúcich dňoch a týždňoch viesť konzultácie s lídrami politických strán a potom spomedzi nich vyberie jedného, ktorého poverí zostavením vlády.