Predalo Rusko záujmy Sýrie a Iránu?

Predalo Rusko záujmy Sýrie a Iránu?

Moskva 14. mája 2018 (HSP/Iarex/Foto:TASR/AP-Kayhan Ozer)

 

Jurij Barančik na portáli Iarex publikuje svoj pohľad na posledné dianie v Sýrii a na Blízkom východe v súvislosti s eskaláciou iránsko/sýrsko – izraelského napätia.

Na snímke zľava iránsky prezident Hasan Rúhání, ruský prezident Vladimir Putin a turecký prezident Recep Tayyip

Už niekoľko dní sledujem množstvo komentárov, ktoré sa venujú náletom izraelského letectva na objekty sýrskej armády, základní kde sa nachádzajú Iránci, radary, komplexy PVO a pod. Podľa komentárov “gaučových expertov” malo už Rusko dávno reagovať na nálety izraelského letectva a postaviť Izrael do pozoru.

Reklama

Rusko tak z nejakého dôvodu nekoná, takže “gaučoví experti” už začali obviňovať ruskú vládu v zrade národných záujmov, silnejú hlasy podľa ktorých sme zradili svojích spojencov v Sýrii. Tak sa teda pozrime, ako “zrada Ruska” vyzerá a skúsme spoločne objaviť “koho záujmy ruská vláda plní”.

Rusko teda zradilo Sýriu a Irán, zrádza aj Turecko, ktoré hrá dvojitú hru na Blízkom východe. Na margo Turecka a Iránu len toľko, Turecko a Irán sledujú svoje vlastné ciele, ktoré sa len čiastočne kryjú s ruskými záujmami. Vzťahy s Iránom a Tureckom nie sú ľahké, spôsobujú nám viacero problémov. Ak by bol Teherán naozaj naším blízkym spojencom, tak by kúpil ruské lietadlá a nie francúzske, takže by naplnil ruskú kasu miliardami dolárov. O Turkoch, ktorí hrajú dvojitú hru sa netreba osobitne zmieňovať. Pokiaľ však výhody vzájomnej spolupráce s Iránom a Tureckom budú prevyšovať nevýhody, budeme spolupracovať. Ak spolupráca prestane byť výhodnou – prečo by sme nemali vytvoriť nové koalície?

Reklama

A vyjadrím sa ešte cynickejšie o ruských záujmoch. Nie o záujmoch iránskych, tureckých, sýrskych, ale o ruských záujmoch. Stále sa totiž očakáva od Rusov, že budú bojovať za všetkých, kto ich požiadao pomoc, že budú bojovať  “za bratov”. Pritom z minulosti je známych dostatok príkladov, kedy sa bratia zmenili veľmi rýchlo na zradcov a nepriateľov. Netreba chodiť ďaleko – stačí sa pozrieť na Ukrajincov či Poliakov. Takisto kto z Libanoncov, Sýrčanov alebo Iránčanov, Palestínčanov či Egypťanov bojoval aspoň symbolicky za Rusko po jeho páde v roku 1991? Kto pomáhal Rusku udržať svoj vplyv v týchto krajinách v dobách totálnej americkej dominancie? Takže čo sa týka izraelsko-iránskych vzťahov – to je ich problém a nech ho riešia, Rusko môže pri riešení ich vzájomných problémov samozrejme pomôcť, ruskí experti však vo svojích plánoch rátali (okrem iného) aj s eventualitou podobného iránsko-izraelského vyostrenia situácie.

Teraz by som rád upriamil pozornosť na jeden argument. Kvôli napätiu na Blízkom východe cena ropy stúpa. Len za marec Rusko získalo navyše 320 miliárd rubľov. Ak budú ceny rásť aj ďalej, ruskí experti predpokladajú zisk 5,4 trilióna rubľov. A ak kvôli napätiu medzi Izraelom a Iránom sa cena zvýši na 100 USD za barel, Rusko získa ešte viac. To čo v sociálnej sfére vo svojom programe chce presadiť ruský prezident Vladimír Putin pri cenách ropy 100 USD za barel bude môcť presadiť za rok, namiesto 3 rokov s ktorými ruský prezident rátal.

Takže to zhrniem. Rusko prišlo do Sýrie pomôcť Asadovi preto, lebo malo v Sýrii svoje záujmy. Bez Ruska by už Asad neexistoval. Spolupracujeme s Asadom, sledujeme však v prvom rade vlastné záujmy. Vytvárame koalície a zostaneme v nich dovtedy, pokiaľ nám to bude výhodné. Ak bude bojovať Irán a Izrael, Rusko bude v prvom rade sledovať svoje vlastné záujmy. S Američanmi napríklad súperíme o Blízky východ,  vysoká cena za ropu je však výhodná pre Rusko i USA, rovnako ako je pre Rusko a USA výhodný pokles vplyvu regionálnych mocností na Blízkom východe (Irán, Turecko, Izrael, Saudská Arábia). Znamená to však že sme s Američanmi priatelia? Nie nie sme, je to ale chyba Američanov, že nie sú pripravení na našu lásku, keby ju bližšie spoznali, po inom by už viac netúžili.

Rusko odmieta akceptovať jednopolárny svet a hegemóniu USA. Súperenie, aké tu bolo v období 1945 – 1991 však pre Rusko nie je nevýhodné. Duálny systém dvoch proti sebe stojacích veľmocí má svoje pozitíva. Často sa tvrdí, že Rusko je podstatne slabšie, ako bol ZSSR a že nedokážeme odolať tlaku Západu. Západ však nie je to čo býval, dnes už neexistuje jednota medzi USA a Európou, Západ má množstvo problémov, ktoré ho oslabujú (ekonomické, sociálne, vojenské, migračné). Netreba zabúdať na Čínu, ako tretie centrum svetovej politiky, čo výrazne mení svetovú situáciu

Vývoj v posledných rokoch jednoznačne ukazuje, že Západ na čele s USA si nedokáže s Ruskom poradiť, a to sme sa po roku 1991 ocitli úplne na dne a v katastrofálnej pozícii. Od nástupu ruského prezidenta Putina v roku 1997 sa však pozícia Ruska úspešne mení, Rusko pracuje pragmaticky a rozumne. Nemusíme sa ideovo politicky biť a krvaviť za vplyv v nejakej časti sveta, vlastných zdrojov máme dostatok. Keď sme potrebovali podporiť Asada, podporili sme ho. Bez nás by už Asad neexistoval, zachraňovali sme ho však nie kvôli jeho krásnym očiam, ale kvôli vlastným bezpečnostným a geopolitickým záujmom. Rovnako pragmatický prístup máme aj k Iránu alebo Izraelu.

Reklama

Čo sa týka Izraela, ten je podľa niektorých verným spojencom  USA na Blízkom východe, podľa iných je pánom USA a núti Američanov aby ako izraelská zástupná armáda plnili úlohy, ktoré im v Jeruzaleme prikážu. Trumpove zrušenie jadrovej dohody s Iránom pre Rusko nie je nevýhodné. Ku komu sa teraz môže Irán bližšie primknúť? – K Rusku, Číne, alebo EÚ. Pokiaľ v EÚ budú sebevražedne plniť americké rozkazy, Rusko sa nemusí obávať, že by Európa posilnila svoj vplyv v Iráne. Pritom Rusku sa príjemne počúva ako Merkelová a Macron začínajú proti Američanom vystupovať a uvažujú o vlastných európskych bezpečnostných silách, pretože oprávnene vnímajú NATO ako bič, ktorý na nich Američania používajú, cukru sa Európanom od Američanov za Trumpa dostatok nedostáva.

S Čínou Irán spolupracuje, existuje však dostatok trecích plôch medzi oboma štátmi, navyše vyostrovanie vzťahov medzi Iránom a USA bude takisto brzdiť čínske aktivity. Číňania sú pragmatici, ktorí vedia, že bez Ruska nebude môcť existovať samobytná Čína. Preto budú Číňania podporovať Rusov i Irán. Nebudú však vyhadzovať miliardy USD na to, aby vybudovali dopravnú sieť cez Irán, kde sa nebezpečne zmráka a hrozia problémy, ktoré škodia obchodu,  keď môžu využívať do Európy bezpečnú severnú cestu cez Rusko.

Na záver zopakujem ešte raz. My sme premysleli aj eventualitu iránsko-izraelského konfliktu. Izraelský premiér Netanjahu už prišiel so svojou ponukou do Moskvy, teraz očakávame s čím príde Irán.

Jurij Barančik

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali