SKU však konštatuje, že kolektívna zmluva podpísaná nie je a rovnako nie je schválený rozpočet. “Naša výzva vôbec neprichádza neskoro, len reaguje na výsledok kolektívneho vyjednávania a návrh rozpočtu,” priblížil TASR viceprezident SKU Vladimír Crmoman.
Pedagogickí a odborní zamestnanci podľa jeho slov upozorňujú na nedoriešenú platovú otázku dlhodobo a systematicky. Ako príklad uvádza petíciu z roku 2011, pod ktorú sa podpísalo 55.000 ľudí, či protesty a štrajk z roku 2012. “V otázke platov výzva SKU vláde SR len opakuje tieto požiadavky,” podotkol Crmoman.
Okrem zvýšenia platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve SKU vládu tiež žiada, aby prijala novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorou by sa opäť zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií. Zároveň aj, aby zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov či obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.
SKU tiež žiada navýšenie rozpočtu ministerstva školstva a ministerstva vnútra legislatívnymi opatreniami na budúci rok o 400 miliónov eur, s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavení škôl didaktickými prostriedkami
Aktuálnu výzvu vláde komora učiteľov odoslala z dôvodu, že považuje sociálne a spoločenské postavenie učiteľov za ďalej neudržateľné a neodrážajúce mieru kvalifikácie, náročnosti a prospešnosti ich práce. Zároveň upozorňuje aj na veľké rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami.
Šéf rezortu školstva však vo štvrtok uviedol, že ak sa malo rokovať, o koľko sa majú navýšiť platy všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od budúceho roka, tak v rámci kolektívneho vyjednávania. “Školáci tam boli zastúpení svojím odborovým zväzom, ktorý je mimochodom najväčší počtom členov na Slovensku,” podotkol Draxler. Ako doplnil, kreditová politika sa bude riešiť v budúcnosti a bude to zaviesť od toho, ako sa nastaví kontinuálne vzdelávanie.