Mesačné zdroje
Čína úspešne vysiela na Mesiac už štvrtý prístroj. Dnes je to jediná krajina na svete, ktorá realizuje mesačný program. Jeho výsledkom má byť automatická alebo obytná základňa na povrchu prirodzenej družice Zeme.
Umiestnenie stáleho modulu na Mesiaci nie je možné bez využitia miestnych zdrojov potrebných pre systémy zaistenie života, ochrany posádky pred ožiarením, energetiky, výroby raketového paliva, spotrebného materiálu pre 3D tlačiarne, na ktorých sa budú tlačiť súčiastky strojov a stavieb.
Podľa výpočtov Inštitútu geochemie a analytickej chémie V. I. Vernadského Ruskej akadémie vied (GEOCHI) iba v počiatočnej etape skúmania Mesiaca, aby bol zaistený pohyb nákladov, bude potrebných dvesto ton kyslíka a päťdesiat ton vodíka. Dopravovať to všetko zo Zeme je príliš drahé.
Prchavé organické látky sú obzvlášť cennými zdrojmi. V zmrazenom stave sú ešte na póloch Mesiaca: vodný ľad, amoniak, oxid uhoľnatý, ľahké uhľovodíky. Mesačná pôda (regolitu) obsahuje kyslík, kovy, kremík. Je mimoriadne dôležité začať ich ťažbu na mieste.
Technológie spracovania a skladovania užitočných nerastov z regolitu sa aktívne rozvíjajú. Ale najskôr je potrebné ich získať, to znamená vyťažiť vzorky na rôznych miestach Mesiaca. V GEOCHI s týmto cieľom vytvárajú robota, ktorý sa zúčastní jednej z expedícií.
Voda a nikel asteroidov
Pred dvoma rokmi prístroj NASA OSIRIS-REX zamieril k malému asteroidu Bennu o veľkosti pol kilometra. Sonda dosiahla ciel 3. decembra a už vykonala prvé pozorovanie. Na povrchu asteroidu boli objavené hydroxylové skupiny (OH) – v podstate je to voda uzatvorená v kryštalickej štruktúre ílových minerálov.
Nejakú dobu poletí OSIRIS-REX pred asteroidom, bude ho sledovať na diaľku a potom sa priblíži, vystrelí na povrch dusík a zachytí zvírený prach. Cenný úlovok dopraví na Zem v roku 2023.
Vtedy NASA vyšle ďalšie pátraciu misiu – k asteroidu Psyché. Je to veľké nebeské teleso s priemerom viac ako 200 km. Spektrometre teleskopu Spitzer našli na jeho povrchu silikáty, hydroxylové skupiny a tiež veľmi hustú látku, o ktorej vedci predpokladajú, že sú to kovové častice. Psyché je pravdepodobne jadrom protoplanéty, ktorá sa stačila pred rozpadom rozštiepiť.
Vedci predpokladajú, že tento asteroid je zložený iba zo železa a niklu, iba na jeho povrchu sa nachádza tenká vrstva regolitu, v skutočnosti piesku.
Mimozemské hospodárstvo
Vedci sa domnievajú, že ľudstvo bude musieť veľmi skoro hľadať mimozemské zdroje minerálov, ktoré obsahujú vzácne alebo takmer vyčerpané prvky: zlato, kobalt, železo, ruténium, rénium, bizmut, osmium, ródium, molybdén, horčík, nikel, paládium, platinu.
Moderné technológie umožňujú uviesť do prevádzky zdroje na Mesiaci a asteroidoch už v polovici XXI. storočia. Pracovať tam budú ťažobné roboty – prístroje o váhe okolo 200 kg, ktoré bude treba hromadne vypúšťať do vesmíru. Aby rozvíjanie ložísk na asteroidoch bolo ekonomicky výhodné, musí byť technológia dopravy robotov, ich návratu s nákladom rudy a logistika lacná.
Z ekonomického hľadiska sa uvažuje aj o ťažbe hélia 3 na Mesiaci, ktoré sa hromadí v regolite následkom pôsobenia slnečného vetra. Náleziská tejto látky na Zemi neexistujú, hélium 3 je vyrábané v atómovom priemysle výlučne na výskumné účely v objeme niekoľko desiatok kilogramov ročne.
Záujem o hélium 3 vznikol koncom roka 1980 v súvislosti s úspechmi termojadrovej energetiky. Vedci vyhlasovali, že táto látka môže slúžiť ako palivo pre tokamaky a keď bude treba, vyriešiť energetické problémy Zeme.
Ďalším argumentom v prospech mimozemského ťažobného priemyslu je ekológia. Niektoré vzácne prvky, zvlášť podskupiny platiny, sú súčasťou ekologických technológií: slnečných batérií, katalyzátorov. Nálezísk týchto rúd je veľmi málo, ich vyťaženie vyžaduje prehĺbenie šácht, čo zanechá aj bez toho silnú uhlíkovú stopu. Presun ťažby nerastných surovín na iné vesmírne telesá značne zníži zaťaženie životného prostredia našej planéty.