Prečo Západ očakáva ruský vpád. História jednej morálnej paniky a hystérie

Moskva 13. decembra 2017 (HSP/RusVesna/Foto:TASR/AP-Dmitry Lovetsky)

 

Sergej Kuznecov na portáli RusVesna publikoval veľmi zaujímavý článok o pozadí geopolitických aktivít USA a Ruska na pozadí udalostí konca 20. a začiatku 21. storočia.

Ilustračné foto

Sociológovia už dávno vedia, že duševný stav obyvateľstva veľmi často môže spôsobiť v spoločnosti nárast napätia, ktoré sa označuje pojmom “morálna panika”.

Morálna panika môže vznikať spontánne, na základe nepredvídateľného vývoja udalostí v ekonomickej, politickej či sociálnej sfére, morálnu paniku môžu ovplyvniť ideologické, kultúrne faktory či interpretácia historických a náboženských faktorov. Takáto panika sa dá umelo etablovať do spoločenského vedomia s cieľom dosiahnuť požadované geopolitické alebo iné ciele.

Podľa jednoduchej definície v prípade “morálnej paniky” ide o sociálny fenomén, ktorý spočíva v šírení masovej hystérie voči faktorom údajne ohrozujúcim bezpečnosť spoločnosti a jej morálne hodnoty.

Hlavnou charakteristikou morálnej paniky je neproporcionalita reakcie na hrozby, kedy často triviálne udalosti vyvolajú masívne znepokojenie a strach.

Podobný duchovný stav morálnej paniky sa v európskej spoločnosti rozvinul napríklad na začiatku 20. storočia a vyústil do tragických udalostí I. svetovej vojny. Samozrejme nikto netvrdí, že “morálna panika” bola príčinou I. svetovej vojny, určite však zohrala pri vzniku I. svetovej vojny dôležitú úlohu. Takisto morálna panika a frustrácia v Nemecku priviedla po I. svetovej vojne k moci Hitlera a umožnila dominovať nacistickej ideológii a politike.

Na archívnej snímke z 30. decembra 1938 nemecký vodca Adolf Hitler a jeho zástupca Rudolf Hess (vpravo) Foto:TASR/AP

Ekonomická kríza 30. rokov v USA umožnila americkej spoločnosti neskôr prijať zvrátenú doktrínu mccarthyzmu a to v intenciách demokratického štátu.

Stav morálnej paniky existoval aj v 30.rokoch minulého storočia v ZSSR, kedy sa ale obyvateľstvo mladého sovietskeho štátu oprávnene obávalo novej intervencie voči územiu ZSSR. Ľudia mali stále v živej pamäti hrôzy občianskej vojny podporovanej západnými štátmi (najmä USA a Veľkej Británie) či Japonska a nacistický útok na ZSSR v roku 1941 (ktorého sa zúčastnila väčšina európskych krajín, ktoré sa dostali do nemeckej sféry vplyvu) ukázal, že tieto obavy v ZSSR boli opodstatnené

Morálna panika sa aj dnes šíri v USA. Demokrati, ktorí prehrali vo voľbách dokázali doviesť americkú spoločnosť do takého stupňa rusofóbnej paniky a hystérie, že sa americký prezident Donald Tramp doslovne bojí viesť rozhovory s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Pritom Trump prakticky nereaguje na otvorene klamlivé obvinenia na svoju adresu v mainstreamových amerických médiach, nehľadiac na to, že by mal možnosť mnohé z týchto médii a možno aj niektorých politických oponentov, ktorí tieto média používajú ako zbraň v protitrumpovskej politike, viesť k právnej zodpovednosti.

Na snímke zľava ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump Foto:TASR/AP-Evan Vucci

Za prejavy morálnej paniky na Západe a v USA možno považovať aj udalosti súvisiace s ekonomickou krízou v roku 2008. Podľa mnohých kríza sa objavila náhle a výrazne ovplyvnila osudy miliónov ľudí, pričom časť spoločnosti túto krízu vníma ako prejav fatálneho chodu udalostí, nemožných predpovedať. V súvislosti s touto ekonomickou krízou 2008 sa stala populárna teória amerického ekonóma N. Taleba, autora knihy  “Čierna labuť. Pod znamením nepredvídateľnosti”. Podľa Talebovej teórie takmer všetky udalosti, ktoré majú významné dôsledky na ekonomiku, globálnu politiku a život ľudí, vníma spoločnosť častokrát ako udalosti nepredvídateľné.

Dnes sa významne morálna panika na Západe šíri v politických, ako aj ekonomických, kultúrnych, náboženských a spoločenských oblastiach a v jej pozadí stoja ľudia, ktorí sa chystajú reálne preformátovať geopolitické vzťahy súčasného sveta. Kríza v roku 2008 sa začala kvôli prasknutiu veľkej finančnej bubliny v USA, mnohí ľudia začali vnímať podobné ekonomické krízy ako faktor, ktorý môže priviesť ku krachu USD a vnímajú katastrofický dlh USA v hodnote takmer 20 biliónov USD ako Damoklov meč visiaci nad existenciou USA.

Samozrejme americký Kongres neustále zvyšuje limit amerického dlhu, no ako vedia takmer všetci atómovi vedci “nárast tlaku v  reaktore možno vyvážiť vonkajším tlakom, no tento proces nie je možné robiť donekonečna”. Navyše dnes nepriaznivý americký vnútropolitický vývoj dospel k rozdeleniu americkej spoločnosti a jej mocenských štruktúr. Prehlbuje sa konfrontácia medzi prezidentom, demokratmi a kongresom, v USA tak vznikajú tri centrá moci, ktoré medzi sebou súperia.

Na snímke americký prezident Donald Trump a jeho demokratická rivalka Hillary Clintonová Foto:TASR/AP-Julio Cortez

V tejto situácii USA sa aj naďalej snažia zvyšovať svoj vojenský rozpočet, napriek tomu, že americký vojenský výskum sa stretáva s reálnymi neúspechmi svojich projektov. Od II. svetovej vojny navyše Američania nevyhrali žiadnu vojnu, ktorej sa zúčastnili ich ozbrojené sily. Mnohí tvrdia, že to ani Američania nepotrebujú, že im stačí šíriť riadený chaos a zbierať len plody svojich úspechov, kedy sa zasiahnuté krajiny vďaka chaosu samé rozpadnú a dostanú sa na hranicu anarchie. Udalosti v Sýrii či vypracovanie postupu pre elimináciu “farebných revolúcii” však ukazujú, že americké elity strácajú možnosti využívať úspešne svoje najdôležitejšie páky na presadzovanie amerických geopolitických záujmov.

Solídne problémy začali mať USA aj vo vzťahu s Európou. Postupne sa ruší celý svetový poriadok, ktorý existoval od konca II. svetovej vojny a ktorý sa niesol v znamení totálnej hegemónie USA nad západnými štátmi. Tieto procesy rozpadu americkej hegemónie sa paradoxne začali v tom najsilnejšom období americkej hegemónie, krátko po rozpade ZSSR a celého východného bloku. Rozpad americkej hegemónie zapríčinilo americké ignorovanie noriem medzinárodného práva, ktorého prvotné formy sme mohli vidieť najmä v súvislosti s udalosťami v bývalej Juhoslávii a rozvinuté v Iraku, Afganistane, Lýbii či Sýrii.

Prvotnú eufóriu na Západe vystriedal strach, pretože európski lídri a časť obyvateľstva si s hrôzou uvedomili, že “farebné revolúcie”, ktoré Američania začali využívať v krajinách severnej Afriky, Blízkeho východu a Strednej Ázie priniesli so sebou v konečnom dôsledku rast masovej migrácie do Európy. Nekontrolovateľný tok utečencov v radoch ktorých sa nachádza množstvo teroristov už dostal do stavu paniky európskych bezpečnostných expertov a veľkú časť obyvateľstva. To sa nesie v znamení rastu preferencií pravých a ultrapravých strán, čo nedokážu pochopiť prívrženci imigračnej politiky a takisto nechcú pochopiť ani predstavitelia európskych politických elít, úzko spolupracujúcich s americkými elitami, ktoré sú často v rozpore so záujmami ich materských krajín. Na Západe sa teda pomerne úspešne šíri stav “morálnej paniky” a mnohí Európania už začínajú citeľne meniť svoje postoje k USA.

Ilustračné foto Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic

Americkí plánovači sa v roku 2014 na Ukrajine vo svojich plánoch prerátali. Okrem iného rátali s tým, že zhoršenie ekonomických ukazovateľov na Ukrajine povedie k migračným tlakom voči Rusku, ukázalo sa však že po rozpade ukrajinskej ekonomiky sa prejavil opačný efekt. Emigranti z Ukrajiny sa v Rusku nestali cudzorodým elementom, ktorý by oslaboval základy Ruska, ale posilnili pracovné zdroje, ktorých deficit je v Rusku stále markantný. Rovnako sankcie voči Rusku neviedli k očakávanému rozpadu ruskej ekonomiky, ale dali jej nový impulz rozvoja. Škody utrpeli Európania, ktorí v rámci ruských recipročných opatrení stratili ruské trhy a to samozrejme takisto znížilo sympatie voči USA.

Objavujú sa prejavy “morálnej paniky” aj v Rusku? Podľa niektorých áno, ale tieto prejavy majú značne obmedzený charakter, čo takisto znervózňuje Američanov. K najvýraznejším prejavom morálnej paniky v ruskej  spoločnosti možno zaradiť aktivity ruskej pravoslávnej cirkvi a niektorých iných náboženských hnutí a siekt, ktoré očakávajú rýchly koniec sveta. Na poplach bije napríklad aj moskovský patriarcha Kirill, ktorý tvrdí “že človek musí byť slepý, aby nevidel ako sa napĺňajú znamenia známe z Apokalypsy sv. Jána o konci sveta”. Svoj prejav predniesol patriarcha Kiril dňa 20.11.2017 v rámci liturgie v chráme Krista Spasiteľa. Na druhej strane ale patriarcha Kirill tvrdí, že ruská pravoslávna Cirkev a všetci Rusi, ktorí milujú svoju krajinu musia zjednotiť svoje úsilie, aby prekonali spoločne kritické obdobie rozvoja ľudskej civilizácie. Takže vidieť, že patriarcha Kirill sa síce obáva niektorých udalostí, ktoré sa majú odohrať, vidí však úspešnú možnosť riešiť uvedené problémy.

Podľa mnohých možno vnímať ako stav “morálnej paniky” v Rusku aj slová ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorý pred Ministerstvom obrany a predstaviteľmi ruského vojenského priemyslu, ministrami a predstaviteľmi regiónov oznámil, že Rusi musia byť pripravení k prechodu riadenia štátu na princípoch vojnovej ekonomiky. U mnohých tieto slová vyvolali smrteľný pot a paniku, samozrejme najviac na Západe, kde sa v mainstreamových médiách už objavili titulky typu “Ruský biznis sa pripravuje k vojne”, či “Putin vyzýva Rusov pripraviť sa na vojnu”. Tieto fakty však napriek všetkému nevyvolali v ruskej spoločnosti alarmistickú reakciu, ruská spoločnosť vníma tieto slová v duchu známeho výroku “Ak chceš mier, pripravuj sa na vojnu”.

Je ťažké predpovedať, aké udalosti by mohli viesť k vzniku globálneho konfliktu. Niektorí tvrdia, že svetový konflikt vznikne kvôli udalostiam v Sýrii, alebo všeobecne kvôli udalostiam na Blízkom východe (je to logické, takmer nikto nepredpokladá, že by svetový konflikt mohol vzniknúť kvôli treniciam dvoch eskimáckych kmeňov z dôvodu boja o mäso veľryby na grónskom pobreží). Momentálne Rusko, USA a ani Čína nie sú pripravené na vyhlásenie 3. svetovej vojny kvôli udalostiam na Blízkom východe, aj keď blízkovýchodné záujmy spomenutých krajín sú naozaj veľmi vysoké.

Takisto Ukrajina nie je dôvodom na vznik 3. svetovej vojny. Pre Rusko je ukrajinský problém samozrejme dôležitejší ako pre USA a Západ, ktorí vnímajú Ukrajinu ako možnosť tlaku na Rusko a následnú možnosť “viesť s Ruskom dialóg a prinútiť Rusko ku kompromisom v sfére amerických geopolitických záujmov. Spočiatku boli Američania presvedčení, že nás na Ukrajine dostali, svoje geopolitické plány na Ukrajine začali uskutočňovať už v roku 1991 a následne v celom období ruského úpadku (Gorbačov, Jeľcin) v rokoch 1991 – 1997 vo výraznom tlaku na Rusko pokračovali.

Američania sledovali na Ukrajine niekoľko cieľov. Prioritným cieľom bolo zatiahnuť Rusko do priameho a otvoreného konfliktu s Ukrajinou, druhým cieľom bolo rozorvať vzťahy medzi Ruskom a Európou, tretím cieľom bolo totálne rozbiť Ukrajinu a cez ukrajinské ekonomické problémy potom oslabovať ekonomiku Ruska. Ako sme už povedali vyššie, tieto plány Američanom nevyšli, rozbitá ukrajinská ekonomika nemá vplyv na ruskú ekonomiku, ukrajinskí migranti sa uplatňujú v rámci ruských pracovných zdrojov, vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou sa Američanom nepodarilo rozpútať.

Netreba zabúdať ani na snahu Američanov rozorvať vzťahy medzi Ruskom a EÚ, pričom dôležitým cieľom Američanov je najmä oslabenie Nemecka, najsilnejšej európskej ekonomiky. Po II. svetovej vojny Američania uplatnili svoj vplyv v Európe pomocou Marshallovho plánu, dnes však stojí pred Američanmi opačná úloha. Američania musia oslabiť EÚ, ktoré sa stáva pre USA serióznym politickým a ekonomickým konkurentom. Ak by sa totiž vzťahy medzi Európou a Ruskom konsolidovali, navyše by prišlo k prepojeniu Ázie a Európy pomocou čínskej “Hodvábnej cesty”, znamenalo by to totálny krach amerických veľmocenských ambícii. A Američania si už zvykli od roku 1945 žiť na úkor celého sveta a najmä Európy.

Rovnako Brexit je dielom amerických elít, americké plány pokorne vyplnili politické elity Veľkej Británie. Cieľom Brexitu je samozrejme oslabenie EÚ, ktoré Američania oslabujú aj riadeným tokom imigrantov a imigračnou krízou, ktorá ohrozuje základy EÚ.

Vzniká aj otázka, či sú ochotní Američania riskovať 3. svetovú vojnu kvôli Ukrajine. Veľmi nepravdepodobné, rovnako ako je veľmi nepravdepodobné že budú v širšej miere participovať na dodávkach letálnych zbraní Ukrajincom. Dôvod je naozaj jednoduchý, Rusko má takisto možnosti dodávať letálne zbrane iným krajinám (Blízky východ), čo by znamenalo koniec pokoja pre západné a najmä americké politické elity.

Američania sa však budú snažiť aj naďalej na Rusko tlačiť cez Ukrajinu. Pritom Američania odmietajú Minský formát a rovnako Minský formát nemienia dodržiavať ani Ukrajinci a takisto sa k nemu stavajú opatrne aj Nemci a Francúzi. Ukrajinci nemôžu prijať Minský formát, pretože tým by de facto uznali že nebudú môcť kontrolovať hranicu Donecka a Luhanska s Ruskom. Doneck a Luhansk takisto nemieni pripustiť, aby Kyjev kontroloval ukrajinskú hranicu.

Na Ukrajine bude pokračovať súčasný status quo, pričom sa však ekonomická kríza na Ukrajine neustále prehlbuje. Túto zimu ešte Ukrajinci pravdepodobne prežijú s vypätím všetkých síl, aby však mohol ukrajinský režim fungovať, financujú ho najmä Európania a zčasti už aj Američania. Budúci rok sa bude pre Ukrajinu niesť v znamení katastrofickej ekonomickej situácie, čo prinesie so sebou odstredivé tendencie jednotlivých regiónov. Prvé náznaky týchto odstredivých tendencií na Ukrajine už vidieť aj dnes, kedy sa ku Kyjevu a jeho politickým elitám negatívne stavajú najmä predstavitelia západných, východných i južných regiónov Ukrajiny. Netreba zabúdať ani na klanovo-korporatívne tlaky na Ukrajine a pnutie medzi rôznymi ukrajinskými politickými zoskupeniami (Avakov, Saakašvili, Porošenko).

Rusko by samozrejme mohlo zrýchliť proces rozpadu Ukrajiny a financovať zvrhnutie súčasného ukrajinského politického režimu, ktorý sa dostal k moci s americkou podporou v roku 2014. Bolo by to však chybou, napriek tomu že financovať ukrajinský prevrat by bolo určite lacnejšie, ako stavať krymský most. Lenže to by Rusko začalo hrať podľa tej časti amerického plánu, v ktorej Američania predpokladali, že Rusko preberie na seba morálnu, politickú, sociálnu a finančno-ekonomickú zodpovednosť za rozbitú Ukrajinu na celom ukrajinskom území. A kvôli čomu by malo Rusko financovať Ukrajinu a Ukrajincov a zanedbávať vlastný vývoj a vlastné obyvateľstvo? Nehovoriac o tom, že Američania by okamžite pokračovali v podnecovaní ďalších rozbrojov medzi Ruskom a krajinami Západnej Európy.

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko Foto:TASR-Mykhailo Markiv, Presidential Press Service Pool Photo via AP

Netreba ani hovoriť, čo by takýto naivný ruský postup znamenal pre štáty východnej Európy. Pobaltie, Poľsko, Rumunsko sú známe tým, že politické elity týchto krajín usilovne burcujú podľa amerických príkazov protiruskú hystériu a snažia sa obyvateľstvo dostať pomocou rusofóbie do stavu hlbokej morálnej paniky. Takýto stav totiž umožňuje Američanom a NATO beztrestne rozšíriť svoju vojenskú prítomnosť, najmä budovaním centier protivzdušnej obrany (donedávna západní partneri tvrdili, že sú tieto centrá namierené proti Iránu), ktoré dokážu vojenskí odborníci pomerne jednoducho prestavať na centrá balistických rakiet. A táto hrozba znamená, že sa centrá PVO a centrá balistických rakiet automaticky stanú cieľom ruských taktických jadrových rakiet. To môže viesť k tomu, že sa “morálna panika” v Európe zmení na “morálnu hystériu”

Ukazuje sa však, že plánovači amerických farebných revolúcii sa pri šírení “morálnej paniky” v Európe prerátali, rovnako ako sa prerátali s pokusmi o farebné revolúcie v Sýrii, na Ukrajine či v Honkongu. Platí totiž skutočnosť, že spoločnosť nedokáže dlho existovať  v stave morálnej hystérie, takže príde k psychologickému prelomu, pretože ruské tanky a ruský tlak sa nepodarí na východných európskych hraniciach objaviť. Navyše kvôli čomu by Rusko malo potrebovať štáty východnej Európy?

Západ získal Poľsko, Moldavsko a Pobaltie za vysokú cenu, ktorú však finančne neplatili Američania, ale Nemci. Tí platili aj zjednotenie NDR a NSR. Nemci majú doteraz z toho hlavybolenie, dodnes sa ukazuje, že je potrebné tieto projekty financovať. Dokonca už aj Rumuni prestali cítiť potrebu získať Moldavsko, pretože chápu, že ekonomická cena a záväzky vyplývajúce z tohto kroku presahujú možnosti rumunskej ekonomiky. Prečo by sa Rusko malo snažiť prebrať krajiny bývalej východnej Európy, ktoré nie sú lukratívne ani svojou ekonomikou a ani zdrojmi, pričom náklady na financovanie týchto štátov sú vysoké? Pre Rusko sú oveľa zaujímavejšie trhy v Ázii a Afrike. Východná Európa má pre Rusko význam len v rámci bezpečnostného rozmeru ochrany ruského územia.

Pre všetkých, ktorí sú presvedčení, že sa schyľuje k 3. svetovej vojne a nachádzajú sa v stave morálnej paniky či hystérie zakončujem svoj článok slovami. “Nebojte sa, 3. svetová vojna nebude. Ruské zbrane v Sýrii, ruská jadrová triáda (rakety, letectvo, námorníctvo), jadrové torpéda System 6, ktoré dokážu bez problémov zničiť celú námornú skupinu na čele s lietadlovou loďou a voči ktorým nemajú Američania alternatívu sú garantom svetovej bezpečnosti. Tieto fakty vyvolávajú u amerických politických elít prejavy besnenia a bezmocnosti. A ak si tieto skutočnosti uvedomia aj predstavitelia americkej spoločnosti, obráti sa morálna panika obyvateľstva voči americkým elitám. Tie už jednoznačne ukázali, že sa nachádzajú v tak nevýhodnom psychologickom položení, že už nie sú schopní učiť sa nielen na cudzích chybách, ale už ani na chybách vlastných”.

Sergej Kuznecov

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Advokát Peter Kubina urazil sudcu. Kolega ho vyzval, aby vážil slová. “Vieš, ta­ké­to vy­jad­re­nia sa Ti nie­ke­dy mô­žu vy­pom­stiť”

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Pavol Zachar)   Advokát JUDr. Namir Alyasry vyzval prostredníctvom otvoreného listu svojho mediálne známeho kolegu Petra Kubinu, aby v súvislosti s rozhodnutím súdu o vzatí vyšetrovateľov NAKA do väzby vážil slová. Jeho vyjadrenia o tom, že od­ôvod­ne­nie vä­zob­né­ho roz­hod­nu­tia vo veci jeho klientov, vyšetrovateľov…

RNBOU spustila systém na monitorovanie oligarchov, čaká na parlament

0 icon

Kyjev 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sean Gallup)   Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBOU) spustila systém na monitorovanie oligarchov. Oznámil to tajomník RNBOU Olexij Danilov, informovala v sobotu agentúra Ukrinform Tento systém bolo podľa Danilova potrebné vyvinúť v rámci návrhu zákona o oligarchoch, ktorý sa pripravuje do druhého čítania. "Rada…

Pápežovo posolstvo o ochrane nenarodených detí ide bokom. SNSĽP vyzýva poslancov, aby nezahlasovali za prijatie návrhu zákona o pomoci tehotným ženám

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) vyzýva v liste poslancov Národnej rady (NR) SR, aby nezahlasovali za prijatie návrhu zákona o pomoci tehotným ženám. Stredisko tvrdí, že v mene pomoci "zásadným spôsobom zhorší prístup k bezpečnej forme umelého prerušenia tehotenstva". Šéfka Výboru…

Nemecká ministerka obrany chce pripraviť pôdu na realizáciu vojenských misií EÚ. “Môžu nastať situácie, v ktorých máme odlišný súbor záujmov, a to aj v rámci NATO”

0 icon

Berlín 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Darko Bandic)   Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová chce po parlamentných voľbách v Nemecku, ktoré sa konajú 26. septembra, predložiť návrh na nezávislé vojenské misie pod záštitou Európskej únie. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA "Myslím si, že článok 44 európskych zmlúv nám dáva šancu…

Politici a vedci sú zodpovední za vznik kolektívnej korona psychózy v spoločnosti

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Pixabay)   Pretože veľké množstvo ľudí podľahlo tejto demagogicky vyvolanej nebezpečnej psychóze, tak sa tento stav postupne už stáva každodennou „normalitou“. Veľa vnútorne ľahko manipulovateľných občanov už dokonca z tejto koronapsychózy vyvinuli v sebe špecifickú koronaneurózu, z ktorej sa už sotva niekedy sami oslobodia. Neurózy…

Na protest Trumpových priaznivcov prišlo niekoľko stoviek ľudí

0 icon

Washington 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Gemunu Amarasinghe)   Niekoľko stoviek ľudí sa zúčastnilo v sobotu pred budovou Kapitolu, sídlom Kongresu USA vo Washingtone, na demonštrácii na podporu obžalovaných stúpencov republikánskeho exprezidenta Donalda Trumpa. Na mieste bolo viac policajtov a novinárov než demonštrantov, informovala agentúra AFP Polícia tentoraz neriskovala, postavila bezpečnostný plot…

158. časť Neznámych slovenských dejín: Viete, že Čechom stvoril gramatiku Slovák Vavrinec Benedikt z Nedožier?

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)   Vo všeobecnosti sa nám ponúkajú, ba vnucujú „fakty“ o vplyve češtiny na slovenčinu a Čechov na slovenský vývoj. Akoby išlo o jednostranné „doplácanie staršieho brata“ na mladšieho – no starším bratom Čechov sme v skutočnosti už od veľkonitravských čias my, Slováci. Veď Borivoja…

Železná kopula. Načo Ukrajinci potrebujú izraelský štít?

0 icon

Moskva 19. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube,Facebook)   Tento systém protivzdušnej obrany funguje ideálne v blízkovýchodných podmienkach, kde bojuje hlavne s predpotopnými raketami. Bude rovnako účinný vo východnej Európe? Portál Politico oznámil, že sa v americkom Kongrese prejednávajú varianty dodávok izraelského systému protivzdušnej obrany Železná kopula (Iron Dome) Ukrajine. V Bielom…

Nemecký kandidát na kancelára Armin Laschet vyzval na deportáciu ľudí považovaných za nebezpečných

0 icon

Berlín 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Friso Gentsch)   Po zmarení možného útoku na synagógu v západonemeckom meste Hagen konzervatívny kandidát na kancelára Armin Laschet varoval v sobotu pred terorizmom a vyzval na deportáciu ľudí považovaných za nebezpečných. Informovala o tom agentúra DPA "Teror je opäť skutočným nebezpečenstvom," vyhlásil Laschet, premiér najľudnatejšej…

Najvyššia denná teplota do 21 stupňov, v severnej polovici Slovenska do 15 stupňov Celzia

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Po zadnej strane tlakovej níže nad Ukrajinou a Bieloruskom naďalej prúdi na Slovensko od severozápadu chladnejší a vlhký vzduch. Zároveň sa k nám od severozápadu rozširuje výbežok vyššieho tlaku vzduchu. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) Dnes bude premenlivá oblačnosť,…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ladislav Hvižďák

Nočný strážca

0icon

Na webovej stránke Paul Craig Robertsa , ktorý ako už väčšina z čitateľov vie, bol v administratíve prezidenta Reagana , ktorý vládol v 80 – tých rokoch minulého storočia v USA,  ako námestník ministra financií a písal a píše do viacerých amerických denníkov, vyšiel krátky článoček, ktorý sa trefne hodí do…

Jozef Slávik

451° Fahrenheita ...

0icon

Ide o rovnomenný román od spisovateľa Raymonda Bradburyho z roku 1953, v ktorom popisuje súboj medzi antiutopistickou spoločnosťou, kde víťazí technokratická a povrchná kultúra médií nad vzdelanou spoločnosťou, ktorá uznáva hodnotu kníh. tento román bol aj úspešne sfilmovaný. Vo veľkom je tento román podobný aj súčasnému dianiu nielen vo svete,…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 2. časť: Symboly majú svoj veľký význam

0icon

Pokračujeme v poznámkach súvisiacich s udalosťou, ktorá sa udiala od 12. do 15. septembra. Bola to pastoračná návšteva hlavy katolíckej cirkvi, ktorá ako taká je mimoriadnou udalosťou a „postretla“ novodobé Slovensko po štvrtý raz, pričom je málo takých štátov/krajín, ktoré Petrov nástupca navštívi viackrát. A ak vezmeme do úvahy aj…

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Týchto 5 spotrebičov odoberá energiu aj po vypnutí

0 icon

Vedel si, že niektoré domáce elektrické spotrebiče odoberajú energiu aj po tom, čo ich vypneš? Predpokladáme že určite áno. Tušil si to minimálne v prípade nabíjačky na mobilný telefón. Známa webová stránka Bright Side vykonala menší výskum a zistila, ktoré zariadenia aj po vypnutí odoberajú elektrickú energiu. Týchto 5 spotrebičov…

Britskí zajatci v Osvienčime

0 icon

Poľský historik v osvienčimskom múzeu objavil mená 17 britských zajatcov väznených v Osvienčime. Prišiel na ne úplne náhodne, keď sa prebojovával troskami bunkru v koncentračnom tábore nazývanom Osvienčim III. Prinášame ďalší článok, ktorý opisuje hrôzy druhej svetovej vojny. Väzni na nútených prácach v Osvienčime III. (tzv. tábor Monovice) tam pracovali…

10 satirických ilustrácií o svete, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0 icon

Umenie je veľmi subjektívna záležitosť. Sto ľudí, sto chutí, a teda sa nikdy nezhodneme na tom, čo je naozaj krásne. Niekedy však estetická stránka nehrá hlavnú rolu. Existuje mnoho umelcov, ktorí svojimi výtvormi nastavujú spoločnosti zrkadlo a ich diela nesú hlbokú myšlienku alebo nejaké posolstvo. O jedného takéhoto umelca sme sa začali zaujímať…

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Armádny Magazín

Stíhačky v ohrození. Po rokoch Izrael prestáva bombardovať Sýriu

0 icon

Izrael, 19.september 2021 (AM) – Benjamin Netanjahu, ktorý pôsobil vo funkcii predsedu vlády 12 rokov (od roku 2009), prestal byť pri moci. A keďže sa moc zmenila, dohoda medzi Ruskom a Netanjahuom, podľa ktorej Moskva ignorovala útoky Izraela na proiránske sily v Sýrii, už neexistuje

Nový samopal KEDR-PARA využijú ruské silové zložky pre mestský boj

0 icon

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Jednotky špeciálnych síl orgánov činných v trestnom konaní čoskoro získajú nový samopal KEDR-PARA. Novinka bola vyvinutá v Zlatouste a už vstupuje do štádia štátnych testov.   Samopal vyvinul z vlastnej iniciatívy strojársky závod Zlatoust, aby nahradil samopal PP-91 Kedr, ktorý je v súčasnosti v užívaní bezpečnos

Putin nariadil vyplatiť obrancom Leningradu 50 tisíc rubľov

0 icon

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o paušálnej odmene 50 000 rubľov Rusom, ktorým bola udelená medaila „Za obranu Leningradu“ alebo odznak „Obyvateľ obkľúčeného Leningradu“. Dokument bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.   Prijmú ich občania Ruskej federácie žijúci v Rusku, ako aj v Lotyšs

Kapitalista (?) v boji o chlieb (či zisk) nepozná brata?

0 icon

Presne to sa nám odhalilo na prípade zrušených spoločných osláv 240. výročia francúzskej podpory mladých USA v námornej Bitke pri Chesapeakskom zálive, ktorá bola vybojovaná 5. 9. 1781 (poznáme ju aj ako Battle of Virginia Capes, či Battle of the Capes).   Oslavy, ktoré sa mali konať 17. 9. 2021, zrušilo…

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

0 icon

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet.

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali