Prečo sú protesty vo Venezuele správne a vo Francúzsku nie?

Prečo sú protesty vo Venezuele správne a vo Francúzsku nie?

Paríž/Caracas 8. februára 2019 (HSP/RT/Foto: TASR/AP- Ariana Cubillos)

 

Britský žurnalista Neil Clark v komentári pre RT porovnáva priebeh veľkých pouličných protestov vo Francúzsku a vo Venezuele. Na prezidentov obidvoch krajín je však odlišný meter. Západné “demokracie” popierajú legitimitu len Nicolasa Madura, k čomu sa výrazne hlási aj samotný francúzsky prezident Emmanuel Macron

Ilustračné foto

Francúzsko a Venezuela v posledných týždňoch zažili rozsiahle protivládne protesty kvôli zvýšeným ekonomickým problémom väčšiny občanov.

Reklama

Clark však poukazuje na “globalizované pokrytectvo” v tom, že len venezuelský prezident Nicolas Maduro je “starými dobrými demokraciami” USA a EÚ vyzývaný, aby odstúpil, a podporujú demonštrantov. Vo Francúzsku naopak stoja za prezidentom Emmanuelom Macronom a demonštrantov na ulici, tzv. “žlté vesty”, považujú za hlasných “populistov” a obviňujú ich, že ich podporuje Rusko.

Clark ďalej ironizuje: “Venezuelčania majú legitímne dôvody, aby sa vydali do ulíc a protestovali proti svojmu prezidentovi v čase ťažkostí, ale Francúzi ich nemajú.”

Reklama

Takže dôvodom “nie je ani použitie gumových projektilov a ani spustenie najväčších protestov vo Francúzsku za viac ako polstoročie”, ale na druhej strane USA a EÚ bez váhania podporujú nevoleného venezuelského politika Juana Guaióa. “A to všetko v mene demokracie,” poznamenáva Clark.

Tento nepomer predstavuje aj inými slovami: “Tí, čo najviac volajú po demokracii a ľudských právach, sú najväčšími ničiteľmi demokracie a ľudských práv. V jednej krajine najdôraznejšie obhajujú právo a poriadok, v druhej krajine sú ale najhlasnejší obhajcovia anarchie a zapaľovania vládnych budov. Opakujte po mne: Pouličné protesty vo Venezuele sú dobré, ale pouličné protesty vo Francúzsku sú zlé!”

Podľa údajov sú Macron aj Maduro rovnako nepopulárni medzi občanmi svojich krajín. Macron začiatkom decembra klesol až na 18% a 73% si myslí, že je autoritársky. Vo Venezuele v novembri 63% uviedlo podporu rokovaní na odchod Madura z funkcie.

“Dôvod, prečo existuje medzinárodný tlak na Madura, ale nie na Macrona, aby odstúpil, nepochádza z hospodárskych ťažkostí, z porušovania ľudských práv alebo z počtu protestujúcich na uliciach, ale pochádza z podpory záujmov tých, ktorých grécky politický filozof a ekonóm Takis Fotopoulos nazval ‘nadnárodnou elitou’,” vysvetľuje Clark.

A ďalej porovnáva týchto dvoch mužov: Macron ako bývalý bankár má “reformovať” francúzsku ekonomiku smerom k neoliberalizmu, v zahraničnej politike podporovať “liberálny intervencionizmus” a francúzske vojenské jednotky (nelegálne) v Sýrii. Francúzsko je členom NATO a pevným spojencom USA.

Reklama

Maduro ako bývalý vodič autobusov uskutočňuje prevažne socialistickú ekonomiku, jeho zahraničná politika je silne antiimperialistická. Venezuela je spojencom Ruska a nie USA a je proti “zmene režimu” v Sýrii.

“Macronom môžu pohŕdať milióny jeho spoluobčanov, ale tými, ktorí dnes na Západe ovládajú najväčšiu moc, opovrhovaný nie je. Ale Maduro áno. Pri siahnutí na majetok Francúzska, nadnárodná elita potrebuje, aby Macron zostal. Ak chcete získať majetok Venezuely a najmä jej ropu, potrebuje, aby Maduro odišiel,” poznamenáva Clark.

“Nadnárodná elita” teda podľa neho nechce do čela Francúzska Jean-Luca Melenchona, či Marine Le Penovú, ale “demokraticky zvoleného” Macrona bez ohľadu na to, koľko protestujúcich vyjde do ulíc.

“Môžeme konštatovať, že každý vodca strategicky dôležitej krajiny bohatej na zdroje, ktorá prekáža hegemonickým snahám nadnárodnej elity, bude predmetom kampane démonizácie a delegitimizácie,” dodáva.

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali