Prečo americké F-35 nedokázali dohnať ruský TU-160

Prečo americké F-35 nedokázali dohnať ruský TU-160

Japonské more 9. novembra 2019 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)

 

Včera sme publikovali správu zverejnenú na portáli In24.org o tom, že najmodernejšie americké stíhačky F-35A nedokázali nad Japonským morom dohnať ruský strategický bombardér Tu-160. Portál In24.org vysvetľuje, prečo americké stíhačky nedokázali ruský strategický bombardér dostihnúť

Ruský strategický bombardér – Tupolev Tu-160 Blackjack

Americké stíhačky dokážu dostihnúť ruský strategický bombardér Tu-160 len raketou. Ruské Su-57, ktoré Rusi od mája 2019 začali vyrábať sériovo (celkovo má byť v službe 76 Su-57, spolu 3 stíhacie pluky) dokážu všetky americké bombardéry dostihnúť svojou rýchlosťou i raketami a dokážu si udržať vo vzdušnom priestore svoju dominanciu nad americkými bombardérm.

Reklama

Ruský letecký expert Oleg Smirnov (bývalý sovietsky bojový pilot na Tu-160) uviedol, že odborníci už dávno poznajú fakt – americké F-35A za žiadnych okolností nedokáže dostihnúť Tu-160. Rýchlosť a výška v ktorej dokáže Tu-160 operovať sú faktormi, ktorých sa Američania u Tu-160 (Biela labuť) obávajú. Rýchlosť ruského Tu-160 schopného na svojej palube niesť rakety s jadrovou hlavicou je značným problémom i pre zastaralú americkú PVO, ktorá sa posledne blamovala pri útoku jemenských Houthiov na ropné zariadenia v Saudskej Arábii.

Ruské Tu-160 sa od sovietskych Tu-160 značne odlišujú. Lietadlá boli modernizované, majú modernú elektroniku a nové motory. Pri zapnutí forsáže dosahuje Tu-160 rýchlosť 2,05 Macha a F-35A dosahuje maximálnu rýchlosť 1,6 Macha, pričom touto rýchlosťou 1,6 Macha dokáže americký stroj letieť len ohraničenú dobu.

Reklama

 

Video Tu-160 

 

 

Jediná možnosť ako môže najmodernejšia americká stíhačka bojovať s ruským Tu-160 je vystreliť po ňom raketu. V takomto prípade bude musieť posádka Tu-160 zapojiť svoje systémy elektronickej ochrany lietadla, ktoré by vystrelenú raketu odklonili od lietadla, to už je podľa Olega Smirnova iná záležitosť.

Reklama

Každý vojenský odborník vie, že supremácia v rýchlosti je veľmi seriózna výhoda v leteckom boji. Ak by mali piloti F-35 zostreliť Tu-160 nie raketou, ale inými prostriedkami, tak sú piloti F-35A bez šance, čo potvrdil aj Tu-160 nad Japonským morom, ktorý jednoducho japonským stíhačkám uletel. Pritom úlohou Tu-160 nie je vletieť do vzdušného priestoru plného nepriateľských stíhačiek, ktorý má pod kontrolou nepriateľská PVO a odtiaľ vystreliť raketu vzduch-zem s jadrovou hlavicou.

Tu-160 útočí z oblasti, ktoré nemá nepriateľ pod kontrolou. V prípade jadrovej vojny je možné zlikvidovať odpaľovacie zariadenia rakiet súpera vlastnými raketami, mobilné zariadenia (lietadlá, vlaky, autá) súpera je však problematickejšie vyradiť z činnosti, takže z mobilných zariadení by určite prišlo k odvetnému útoku.  Preto sú lietadlá Tu-160 významným faktorom ruského odstrašovania Američanov. Okrem toho Tu-160 by v bojovom priestore pod kontrolou nepriateľa bolo bezbranné, nemá totiž žiadnu ochrannú výzbroj. Tu-160 je vlastne len nosičom rakiet, dokáže niesť 40 ton užitočného nákladu (rakety s jadrovými hlavicami i bez nich).

Podľa bežne dostupných informácii na webe, sovietske Tu-160, ktoré už aj v sovietskej ére vsádzali na prekonanie nepriateľskej PVO svojou rýchlosťou a počtom,  mali v sovietskej dobe na svojej palube 24 rakiet krátkeho dosahu CH-15 s maximálnym doletom 300 km, tieto rakety sú však dnes historickou minulosťou. Dnes má Tu-160 na palube rakety CH-55SM s jadrovými hlavicami s doletom 3000 km (12 rakiet) a od roku 2012 nesie na svojej palube moderné stealth riadené strely CH-101 a CH-102, ktoré majú dolet až 5 500 km.

Sovietske Tu-160 tak dokážu vystreliť svoje rakety z oblastí, ktoré sú mimo kontroly PVO nepriateľa, v bezpečí pred nimi nie sú ani americké námorné zoskupenia v čele s lietadlovými loďami. Stačí keď vybuchne jadrová hlavica nad morom a vlna tsunami potopí celú flotilu. Lietadlá Tu-160 majú svoju základňu v meste Engels, od roku 1991 pravidelne operujú v oblasti severného pólu. Kvôli zachyteniu sovietskych strategických bombardérov v minulosti pravidelne vzlietali stíhačky krajín NATO, napriek tomu na sklonku existencie ZSSR nedokázali kanadské a americké stíhačky zabrániť jednému zo sovietskych lietadiel Tu-160 preniknúť do vzdialenosti 450 km do kanadského územia, problémy s rýchlosťou Tu-160 mali teda lietadlá NATO aj v minulosti.

 

Reklama

Video Tu-160

 

Po skončení studenej vojny vyvinuli Američania množstvo energie na to, aby boli Tu-160 definitívne zlikvidované, rovnako ako ruské strategické ponorky. Lietadlá Tu-160 na americký príkaz zošrotovala aj Ukrajina (v roku 1991 získala ako nástupná krajina ZSSR 19 kusov Tu-160), Ukrajina však v roku 1999 časť svojho dlhu voči Rusku zaplatila vrátením 9x Tu-160 do Ruska. Je zaujímavé, ako Ukrajinci, ktorí začínali v roku 1991 svoju politickú existenciu s čistým stolom a bez dlhov, pretože všetky dlhy za nich ako nástupca ZSSR prebralo Rusko, dokázali už v roku 1999 opätovne dlžiť značný finančný obnos Rusku, ktoré Američania cez Gorbačova a Jeľcina vrhli do totálneho chaosu, vrátane vojny v Čečensku. Skutočnosť, že Ukrajinci už za necelých 8 rokov dokázali vyprodukovať značný dlh má takisto dôležitú vypovedaciu hodnotu o garnitúre ukrajinských politikov. Od roku 2007 Rusko na príkaz prezidenta Vladimíra Putina výrobu a modernizáciu Tu-160 obnovilo, čo vyvolalo u Američanov vlnu nevôle.

Ukázalo sa, že Američania dobre vedia, prečo sa Tu-160 tak obávajú. Dňa 17. 11. 2015 zažili ruské bombardéry Tu-160 svoj bojový debut. Keď sa potvrdila skutočnosť, že za zničením ruského civilného lietadla s 224 pasažiermi na palube stojí Islamský štát, rozhodli sa Rusi pomôcť sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi. Rusi zaútočili na ciele Islamského štátu v Sýrii svojimi strategickými bombardérmi. 5 lietadiel Tu-160, 14 lietadiel Tu-22M a 6 Tu-95 zaútočili raketami Ch-101 (stealth varianta rakety) na opevnené veliteľské základne teroristov Islamského štátu v Idlibe a Aleppe. Ruské strategické bombardéry vystrelili 34 rakiet a zničili 14 ťažko opevnených podzemných bunkrov a riadiacich centier Islamského štátu, pričom sa v bunkroch nachádzala celá veliteľská elita Islamského štátu (podľa ruských analytikov aj s cudzími inštruktormi a styčnými dôstojníkmi).

Od útoku ruskými raketami CH-101 a Kaliber, ktoré zničili štáby Islamského štátu to išlo jednoducho s Islamským štátom dolu vodou. Pritom v minulosti teroristi Islamského štátu bez problémov odolávali útokom amerického a arabského letectva a pri leteckých útokoch americkej koalície i naďalej rozširovali svoje panstvo v Sýrii a Iraku. Američania a arabská koalícia nedokázali zasiahnuť voči Islamskému štátu tak účinne ako Rusi.

Prečo teda nedokážu americké F-35 dostihnúť ruský Tu-160? V prvom rade preto, lebo ich motory sú podstatne slabšie ako motory Tu-160. Okrem toho F-35A nie je práve najlepším projektom amerického zbrojárskeho priemyslu. Predražené a značne poruchové lietadlo, ktorého údržba stojí obrovské peniaze nie je evidentne vhodným riešením. Americké zbrojárske firmy majú vďaka americkému politickému lobbingu stále dostatok možností ako prinútiť proamerických politikov v jednotlivých krajinách sveta kupovať predražené a poruchové americké zbrane a rovnako majú ešte stále dostatok možností ako dojiť americký rozpočet, ktorý však už nie je v tej najlepšej kondícii bez ohľadu na to, koľko ničím nekrytých USD si Američania natlačia.

 

Video. Ruské strategické bombardéry v Sýrii

 

Samotní americkí odborníci však dobre vedia, že si predajom poruchových zbraní kupujú len čas k tomu, aby vyvinuli skutočne dobrú zbraň, ktorá by im dokázala zabezpečiť geopolitickú dominanciu vo svete na začiatku 21.storočia. Majú takmer 12 krát väčší vojenský rozpočet ako Rusko a napriek tomu dokáže Rusko vo vojenskej oblasti držať s Američanmi takmer vyrovnaný krok, v raketách dokonca Američanov predbehli o dve generácie. To nie je pre Američanov práve najlepšia vizitka.

Reklama

Americkí vojenskí odborníci pritom už dnes vedia, že Rusko a Čína sú nad ich sily aj v konvenčnej vojenskej oblasti, nedokázali by sa dokonca vojensky vysporiadať ani s Iránom, Venezuelou a Severnou Kóreou, rovnako ako sa nedokázali vysporiadať definitívne s Irakom, Sýriou či Afganistanom. Doba jednopolárneho sveta sa skončila,  nástrahy multipolárneho sveta nedokážu Američania uspokojivo vyriešiť.

Valerij Dragunov

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:50

Tým, že sa Rusko zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES), vzniká hrozba radiačnej katastrofy, vyhlásil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spravil tak v deň, keď si na Ukrajine pripomínajú 38. výročie jadrovej katastrofy v Černobyle.

11:40

Dvadsať rokov v Európskej únii bolo pre Česko obdobím rozvoja a zvýšenia potenciálu krajiny. Členstvo v Únii je pre ČR bezpochyby výhodné a nemá žiadnu alternatívu. Hlas štátov strednej a východnej Európy je však dôležitý aj pre samotnú EÚ. Spravodajkyni TASR v Prahe to povedal český premiér Petr Fiala.

Petr Fiala
Na snímke český premiér Petr Fiala

 

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali