Sofia 10. júna 2014 (HSP/RT/Foto:TASR)
Rozhodnutie o zastavení výstavby plynovodu bolo urobené na nátlak delegácie amerických senátorov
Bulharská vláda prijala rozhodnutie zastaviť práce na projekte South stream. Experti si myslia, že Bulharsko sa stalo obeťou geopolitických záujmov USA. Podľa nich je takéto rozhodnutie nevýhodné nie len pre Sofiu ale pre Európu ako celok.
Premiér Bulharska Plamen Orešarski podpísal rozhodnutie zastaviť práce na plynovode. Urobil tak v deň návštevy delegácie USA v Sofii. Delegáciu tvorili americkí senátori, medzi inými aj John McCain a Richard Murphy.
John McCain, ktorý už skôr urobil protiruské vyjadrenia povedal, že cieľom návštevy delegácie v Bulharsku je znížiť podiel Ruska v projekte. Problémy South streamu musí Bulharsko riešiť spolu so svojimi európskymi partnermi. Chápeme zložitosť situácie a chceli by sme, aby sa Rusko v South streame menej angažovalo.”
V pondelok 9. júna sa objavili správy, že Srbsko tiež zastavilo práce na projekte. “Bulharsko je kľúčové, a kým nedôjde k dohode Bulharska s EÚ a EÚ s Ruskom, aj my stojíme. Ale bez ohľadu na výsledok rozhovorov, bude to znamenať meškanie prác v našej krajine,” Cituje Itar-Tass srbského vicepremiéra.
Neskôr však premiér Srbska Alexander Vučič povedal, že srbská vláda, ešte o tejto veci neurobila rozhodnutie.
“Takéto rozhodnutia robí vláda a vláda ešte nezasadala. Pre nás zatiaľ všetko zostáva tak ako sa plánovalo. Ak dôjde k nejakým zmenám, vláda príjme riešenia a vy o tom budete informovaní,” povedal Vučič žurnalistom.
Bulharsko je pod americkým tlakom
Experti sa jednoznačne zhodujú, že Bulharsko prijalo rozhodnutie zastaviť práce na South streame pod tlakom USA.
To, že sa Bulharsko stalo rukojemníkom geopolitickej hry si myslí aj bývalý prezident Bulharska Georgij Parvanov.
Tlak Bruselu a politické, geopolitické a geostrategické požiadavky na zastavenie South streamu sú neprijateľné,” povedal exprezident. “V situácii, keď plyn prúdi do Európy severnou cestou cez Nord stream, je takýto dvojaký meter pre nás neprijateľný.”
Zastavenie projektu, to je kopanec, ktorý Európa dostala od USA
Zastavenie projektu zasiahne nie len maličké Bulharsko, ale aj ostatné krajiny EÚ. Hlavným akcionárom plynovodu South stream je talianska spoločnosť Eni.
Podľa mienky experta, zastavenie prác na South streame môže znamenať ohrozenie energetickej bezpečnosti Talianska. “Ak Taliani tento plynovod nepotrebujú, tak nie je jasné, ako si zabezpečia energetickú bezpečnosť. Alternatívou je Líbya. Objem ťažby v Líbyi od farebnej revolúcie klesol 10 krát. Na Líbyu sa nikto nebude spoliehať a potom ostáva iba South stream. Myslím si, že treba počkať na reakciu Talianska,” myslí si expert Požanovskyj.
Európa však môže urobiť rozhodnutie, ktoré bude v rozpore s jej ekonomickými záujmami. Podľa redaktora Moskovské vydania Business News Europe Bena Arisa, “Starý svet” môže obetovať svoje ekonomické záujmy v kvôli geopolitike.
“Ruský plyn je najlacnejší zo všetkých v EÚ dostupných energií. Tak je i používaný. Alternatívne energie, napríklad skvapalnený zemný plyn, ktorý by bolo možné do Európy prepravovať po mori, je omnoho drahší. No na druhej strane tu vyvstáva otázka geopolitiky: Európa nechce úplne závisieť od Ruského plynu a to znamená, že z politického pohľadu je Brusel proti tomuto projektu. To znamená, že v otázke dodávok Ruského plynu pre svoj priemysel je Európa pred ťažkým rozhodnutím, no ako sa mi javí, pred ekonomickými otázkami dostala prednosť geopolitika,” povedal novinár.
South stream – nebezpečný pre USA
Prebieha neľútostná vojna o dodávky plynu na európske trhy. To je tlak, ktorý vytvára Amerika na Európu. Európa je veľmi dobrý, rozvinutý trh spotreby plynu. V Číne je ešte pre zvýšenie spotreby plynu potrebné postaviť infraštruktúru, Európa je však pripravená, stačí dodávať a preto prebieha neľútostná obchodná vojna,” myslí si profesor Štátnej univerzity ropy a plynu Gubkina, Valerij Besseľ.
Podľa mienky profesora, výstavba plynovodu South stream ohrozuje záujmy mnohých krajín. “Ak bude South stream postavený, Ukrajina príde o jeden z najväčších príjmov do svojej pokladnice, ktorý ma z prepravy plynu plus obchodovanie s ním,” povedal expert.
Noviny Kommersant tvrdia, že výstavba South streamu je krajne nevýhodná iba pre jednu krajinu a to USA, a to preto, že práve Amerika sa v súčasnosti chystá vstúpiť na Európsky trh s prepravou plynu. Noviny uvádzajú, že minulú nedeľu ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk informoval o reštrukturalizácii spoločnosti Naftogaz Ukrajina, ktorá uvažuje o vyčlenení distribučnej sústavy plynovodov, ropovodov a podzemných zásobníkov do samostatnej spoločnosti. Ukrajinská vláda už vedie rozhovory so zástupcami spoločnosti Shell, ExxonMobil a Chevron o možnom odkúpení akcií tejto novej spoločnosti. Podľa autora článku by vybudovanie South streamu znamenalo, že ukrajinská distribučná sústava bude mať nulovú hodnotu. “Aby účasť amerických a európskych spoločnosti v ukrajinskej Naftogaz prinášala zisk a mala zmysel, je potrebné ukrajinskú distribučnú sústavu urobiť nenahraditeľnou pre Gazprom”.
South stream
2. júna Európska komisia informovala o svojom pláne pozastaviť realizáciu projektu South stream v krajinách EÚ, v prvom rade v Bulharsku. Podľa informácií predstaviteľov Európskej komisie Brusel podozrieva Sofiu, z porušovania pravidiel pri výberových konaniach na výstavbu infraštruktúry projektu a privilegovanie ruských a bulharských spoločnsotí.
South stream je pripravovaný na prepravu plynu z Ruska do Európy a kvôli zníženiu závyslostí od súčasných tranzitných krajín. Vklad ruskej spoločnosti Gazprom do spoločného podniku, ktorý stavia plynovod činí 50 %. Talianská spoločnosť Eni 20 %, francúzska spoločnosť EDF a nemecká spoločnosť Wintershall Holding GmbH po 15%.
Samotné potrubie plynovodu South stream začne na ruskom pobreží Čierneho mora a bude pokračovať cez Čierne more do Bulharska. Táto čiernomorská časť bude dlhá viac ako 900 kilometrov, potrubie bude uložené do maximálnej hĺbky viac ako 2 km a projektovaná kapacita bude 63 miliárd metrov kubických. Prvé dodávky plynu, cez South stream sú plánované na jeseň budúceho roka.
ad