Podľa dostupných informácií súd v utorok sťažnosti ženy vyhovel. Nemenovaná žena chcela pred piatimi rokmi protestovať proti sprievodu Prague Pride, ale policajtmi jej to neumožnili. Tí ju z obavy o to, že by sa do akcie na podporu sexuálnych menšín mohli zapojiť aj pravicoví extrémisti, čím by akciu narušili, radšej ani nepustili k trase sprievodu.
Žena však nebola jediná, koho policajti k sprievodu nepustili. Keďže sa obávali konfliktov, nepustili na dané miesto viac ľudí.
Počínanie príslušníkov polície sa však danej žene nepáčilo, a tak sa rozhodla, že bude situáciu riešiť. Následne teda od štátu požadovala celkom dvadsať tisíc českých korún ako náhradu nemajetkovej ujmy, ktorá bola zapríčinená nesprávnym úradným postupom.
Jej sťažnosť sa dostala na Obvodný súd Praha 7. Ten však pôvodne rozhodol, že sa policajti zachovali správne. Súd potom svoje rozhodnutie odôvodnil jednoduchým prirovnaním. Podľa neho by sa totiž celý incident dal porovnať so situáciou, kedy sú od seba oddeľovaní sympatizanti krajnej pravice a krajnej ľavice. Je totiž viac než pravdepodobné, že by medzi nimi mohlo dôjsť k bezprostrednému nebezpečenstvu vzájomného stretu. Orgán si tak stál za tým, že išlo o opatrenie, ktoré malo za cieľ udržať verejný poriadok a zabrániť násiliu.
Toto rozhodnutie následne potvrdil aj odvolací mestský súd. Ten kládol dôraz na to, že policajti musia pri akciách podobného typu zabezpečiť ochranu verejného poriadku. Súd potom dodal, že žena mohla dať najavo svoj nesúhlas s akciou aj iným spôsobom.
Poškodená žena sa však bránila ďalej. V ústavnej sťažnosti opísala, že nechcela proti sprievodu Prague Pride vystúpiť nijako násilne, ale iba verbálne. Počínanie polícia tak označila za neprípustné zasahovanie do práva na slobodu prejavu.
I proti Prague Pride mají lidé právo protestovat. @usoud_official vyhověl stížnosti ženy, které to Policie v roce 2014 neumožnila, ona teď požaduje 20 tisícové odškodnení pic.twitter.com/IL22f5sPaM
.— Michal Cagala (@mcagala) 4. júna 2019
A teraz to vyzerá, že sa úsilie tejto ženy oplatilo. Podľa informácií totiž dnes s touto ústavnou sťažnosťou uspela. V jej prospech hralo aj to, že podľa ústavných sudcov majú policajti právo nariadiť človeku, aby nevstupoval na isté miesto, iba v prípade, keď reaguje na určité konanie daného človeka.
Ďalšou možnosťou je potom situácia, keď majú policajti dôvodné podozrenie, že má spomínaný človek v úmysle použiť násilie, teda ak sa chce násilím vyhrážať alebo všeobecne narušiť zhromaždenie.
“Polícia určité informácie mala, ale súdy dostatočne nezistili také skutočnosti, ktoré by odôvodňovali záver, že sťažovateľka mala v úmysle vystúpiť proti zhromaždeniu násilne, vyhrážať sa násilím či zasiahnuť do slobody účastníkov pochodu slobodne sa zhromažďovať,“ okomentoval prípad sudca spravodajca Josef Fiala.
Prague Pride je akcia na podporu gayov, lesbičiek, bisexuálov a transsexuálov. V Prahe sa koná už od roku 2011, a to každý rok. Termín konania pripadá na polovicu augusta a celá akcia trvá asi jeden týždeň. V rámci tejto akcie sú usporiadané tiež desiatky kultúrnych, športových a spoločenských podujatí. Hlavným bodom je však tzv. Sprievod hrdosti alebo “dúhový sprievod“. Tohto sprievodu sa tradične zúčastňuje ako alegorické vozy, či mnoho extravagantne vyzerajúcich a oblečených ľudí. Tento festival organizuje rovnomenná nezisková organizácia Prague Pride.
V roku 2014 sa spomínanej akcie zúčastnilo zhruba 15 tisíc až 17 tisíc ľudí. Uvádza sa, že polícia vtedy zadržala celkom pätnásť protestujúcich.