Posledná predvolebná analýza: ako to v sobotu môže dopadnúť?

Bratislava 27. septembra 2023 (HSP/Foto: HSP / Screenshot)

 

Už túto sobotu sa rozhodne. Vzhľadom na moratórium už v slovenských médiách nové informácie o volebných preferenciách nepribudnú, a tak môžeme urobiť záverečný odhad toho, čo sa tento víkend môže na Slovensku prihodiť

voľby
Ilustračné foto

Poďme sa na to pozrieť. Najprv si to však ujasnime terminologicky. Slovenská politická scéna sa v hrubých rysoch delí na dva nezmieriteľné tábory: jeden nazvime – s prižmúrením oka – globalistickým a druhý proslovenským. Nehádžte kameňom, lepšie pomenovania sme v šuplíku nenašli, každý vie, koho tým myslíme. A pre jednoduchosť, menšie strany, ktoré vylučujú spojenie s proslovenským táborom a sú potenciálnymi partnermi Progresívneho Slovenska, dáme do jedného vreca a budeme používať termín „malé globalistické strany“, čím budeme myslieť KDH, SaS, OĽaNO, Sme rodina (a prípadne aj stranu Demokrati, keby náhodou motyka vystrelila, alebo dokonca Alianciu, keby tých motýk vystrelilo hneď viacero naraz).

Reklama

Všetky informácie, ktoré občania majú o preferenciách politických strán, pochádzajú z prieskumov od prieskumných agentúr. Veľká časť verejnosti je voči týmto prieskumom podozrievavá, keďže je očividné, že bývajú „vylepšované“. Na druhej strane, dá sa rozumne predpokladať, že nie vždy, nie všetky a nie celkom, keďže aj zamestnanci a manažéri z tých agentúr sú väčšinou ľudia, žijú medzi nami a chcú sa ostatným pozerať do očí a pracovať v tom biznise aj v budúcnosti.

Z jedného izolovaného prieskumu toho veľa nezistíme o tom, či s ním niekto manipuloval, ale ak ich máme viac, tak si ľahšie vytvoríme predstavu – a ak vidíme, že niektorý údaj uletel, môžeme si urobiť názor na kreativitu pracovníkov danej agentúry, prípadne na zadanie od jej majiteľov. Preto sme v tejto poslednej predvolebnej analýze zoradili vedľa seba do jedného grafu desať prieskumov z uplynulého obdobia. Päť z týchto prieskumov vyšlo v posledných dvoch dňoch pred moratóriom. Niektoré z uvedených percent sú iste dosť „nepresné“, ak máme byť eufemistickí, ale veríme, že čitatelia z nich získajú aspoň aký-taký obraz o situácii.

Reklama
Volebné preferencie
Volebné preferencie

 

Rozhodne úspech či neúspech malých globalistických strán

Ako môžu tieto voľby dopadnúť? Odmyslime si všelijaké divoké scenáre ako sú zrušené voľby, sabotáž, výnimočný stav, hrubá násilná manipulácia výsledkov a podobné veci – aj tie sú teoreticky možné, ale považujeme za vysoko pravdepodobné, že voľby v pokoji prebehnú. V takom prípade ich výsledkom bude jedna z troch zrejmých a všeobecne očakávaných možností: vznik proslovenskej koalície, vznik globalistickej koalície alebo povolebný pat, z ktorého by zrejme neskôr museli vzísť nové voľby.

Dá sa konštatovať, že kľúčom k výsledku volieb bude zrejme to, ako dopadnú malé globalistické strany. Tým, že sa potácajú v blízkosti piatich percent a okolo ich preferencií niektoré prieskumné agentúry očividne robia ťažkú alchýmiu, je veľmi ťažké s rozumnou pravdepodobnosťou povedať, kto sa určite do Národnej rady dostane a kto nie. Môže ich prejsť päť, môže prejsť jediná – alebo čokoľvek medzi tým.

Otázka by sa preto dala postaviť aj takto: koľko malých globalistických strán musí zostať pod čiarou, aby mohla vzniknúť proslovenská vláda? Pokúsili sme sa to namodelovať v kruhovom grafe, kde sme na ľavú stranu umiestnili „proslovenské“ strany, na pravú stranu globalistické strany.

Reklama

Jednotlivým stranám sme „pracovne“ pridelili nasledujúci percentuálny odhad volebného výsledku: Smer 18, PS 17, Hlas 11, Republika 7, OĽaNO 7 a ostatní (SNS, KDH, SaS, Sme rodina) po 5 percent. Opäť prosíme, nehádžte kameňom, nejaké čísla sme použiť museli, je to skôr konzervatívny a opatrný odhad, ktorý berie ohľad aj na celkový kontext.

Povolebné koalície
Koalície, ktoré môžu vzniknúť po voľbách

 

Možné scenáre proslovenskej vlády: dvoj-, troj- aj štvorkoalícia

Aké možnosti vzniku proslovenskej koalície prichádzajú do úvahy? Budeme riešiť iba väčšinové koalície, hoci je veľmi reálna aj možnosť menšinovej vlády s tichou podporou Republiky.

Vznik proslovenskej vlády je reálny jedine za predpokladu, že sa Hlas-SD nespojí s globalistami, ale so Smerom-SSD. Ak by takáto soc-dem dvojkoalícia nemala tretieho partnera, teoreticky by mohla získať väčšinu iba vtedy, ak by voľby skončili pre globalistické strany absolútnou katastrofou a popri PS by zo všetkých malých globalistických strán prešla cez päťpercentné kvórum nanajvýš jedna jediná.

Reklama

Realistickejšou šancou na vznik pronárodnej koalície je teda trojkoalícia, čiže keby Smer a Hlas našli ešte niekoho tretieho do partie. Kto by to mohol byť? Ak by prešla SNS, tak by to bola SNS. Ak by SNS neprešla, ostáva už iba Republika – alebo by sa muselo stať nejaké totálne prekvapenie: že by sa ku Smeru a Hlasu napríklad pridal Boris Kollár a jeho Sme rodina, alebo by sa udial palácový prevrat v KDH. Ale to sa už blížime do oblasti sci-fi.

Hlas však Republiku z partnerstva dosť jednoznačne vylučuje. Bola by argumentom na zmenu postoja Hlasu vidina vládnutia? Niekto si myslí, že je to možné, a tak nechajme aj túto možnosť otvorenú, ale napriek tomu v tejto chvíli asi najrealistickejšou možnosťou vzniku proslovenskej koalície je trojkoalícia Smer-Hlas-SNS.

Aby trojkoalícia Smer-Hlas-SNS teoreticky mohla mať v Národnej rade väčšinu, zrejme by nesmelo na druhej strane prejsť viac malých globalistických strán než dve. Takto optimisticky to síce nemusí dopadnúť, ale ani by nebolo prekvapením, keby sa to podarilo. Tu treba opäť pripomenúť, že v parlamente bude ešte aj Republika, ktorá by aj menšinovú proslovenskú vládu v mnohých veciach podporovala.

Ak by Smer, Hlas a SNS vzali do koalície aj Republiku, potom by táto štvorkoalícia pri takto namodelovanom odhade pravdepodobne získala väčšinu dokonca aj v prípade, že by prešli všetky malé globalistické strany – okrem tých, ktorých šanca je naozaj minimálna, a ktoré preto v grafoch ani neuvádzame (Demokrati a Aliancia).

 

Kto prekvapí?

V každých voľbách sa dejú aj prekvapenia a iste nás nejaké čaká aj tentoraz, hoci naozaj nepredpokladáme až taký šok, ako sa stal v roku 2020, keď voľby nečakane prevalcovalo OĽaNO.

Pomerne reálna je možnosť, že napríklad PS vyskočí o niekoľko percent vyššie, než ukazujú prieskumy, ale aj v takomto prípade bude rozhodujúce najmä to, koľko z ich malých partnerov prelezie. A ono by to dokonca možno bolo dobre. Sú to totiž spojené nádoby: o čo viac hlasov si pre seba uchmatne PS, o to menej ich zostane malým globalistickým stranám, a o to menšia je šanca, že sa dostanú do parlamentu.

Kto zostane mimo hry? Najpravdepodobnejším kandidátom na vypadnutie z prvej ligy je Sme rodina. Kollár a spol. nepriniesli v tejto kampani vôbec nič nové a napriek tomu, že ich ešte občas prieskumy vidia tesne nad hladinou, zdá sa, že to už nemusí stačiť.

V prípade KDH, SaS a OĽaNO to vyzerá o trochu ružovejšie, ale iba o trochu – pri pohľade na percentá z prieskumov, aj s prihliadnutím na to, že všetky tri tieto subjekty sú globálnym mediálnym mainstreamom „tlačené aj očami“ do parlamentu, môžeme len tipovať, komu z nich sa to podarí a komu nie. Náš tip je, že KDH a SaS tesne prekročia päťpercentnú hranicu, ale koalícia OĽaNO a priatelia zostane pod čiarou siedmich percent a vypadne z hry.

Reklama

 

Optimistický tip na záver

Ak by to bolo tak, ak by sa do Národnej rady dostali z malých globalistických strán iba KDH a SaS, potom by trojkoalícia Smer-Hlas-SNS mohla zložiť vládu buď s veľmi tesnou väčšinou, alebo menšinovú vládu. Napriek tomu by to nemuselo byť až tak úplne nestabilné: či väčšinová alebo menšinová, v oboch prípadoch by to bolo s tichou podporou Republiky, programovo aj personálne by tá koalícia mohla relatívne spolu ladiť (áno, aj napriek osobnej animozite predsedov Smeru a Hlasu!) a opozícia PS-SaS-KDH (bez Matoviča!) by bola po každej stránke slabá a nesúrodá.

Samozrejme, je to iba tip – je tu strašne veľa premenných, ktoré môžu takýto scenár úplne zmiesť zo stola. Ako to bude naozaj, to sa ukáže už v noci zo soboty na nedeľu. Je to v našich rukách.

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:35

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce deklasovali v piatkovom zápase 23. kola Tipos extraligy Slovan Bratislava 10:1.

Včera 20:02

Francúzsky prezident v piatok na klimatickej konferencii COP28 v Dubaji vyzval krajiny skupiny G7, aby do roku 2030 ukončili využívanie uhlia. Investovanie do tohto zdroja energie Macron označil za absurdné.

Včera 19:18

Americký senátor Marco Rubio a jeho kolegovia vyzvali Bidena, aby zastavil leteckú dopravu do Číny kvôli rastúcej epidémii “nového zápalu pľúc”.

“V Číne sa objavuje záhadné nové respiračné ochorenie a chyby z Covidu-19 sa nemôžu opakovať. Spolu s republikánskymi kolegami poslali prezidentovi Bidenovi list, v ktorom ho vyzývajú, aby zaviedol zákaz cestovania do Číny, kým nebudeme mať viac informácií o tomto víruse,” napísal Rubio na X.

Včera 19:11

Spoločnosť McDonald’s mení proces prípravy Big Macov, informuje denník The Wall Street Journal.

Fašírky sa teraz budú pripravovať v menších dávkach a rovnomernejšie vyprážať. Bude v nich viac omáčky a žemľa bude nahradená sezamovou brioškou.

Zmeny sa robia preto, aby spoločnosť McDonald’s mohla držať krok s konkurenciou a mala v súťaži svoj tromf.

Včera 19:10

Riaditeľ Migračného úradu Ján Orlovský skončí ku koncu roka v úrade. V nedávnom rozhovore vravel, že o tom, že nová vláda s ním už nepočíta, sa dozvedel krátko po voľbách, ale termín svojho odchodu spoznal až teraz.

Orlovský bol toho názoru, že migrantov Slovensko potrebuje a problémy s nimi nie sú a strach z migrácie šíria len politici.

Dodajme, že Orlovský je bývalý šéf Sorosovej Nadácie otvorenej spoločnosti.

Včera 19:08

Rokovania o prímerí v pásme Gazy sa skončili neúspechom. Informuje o tom BBC s odvolaním sa na zdroj blízky rokovaniam v katarskej Dauhe.

Boje sa obnovili od dnešného rána, ale rokovania až doteraz pokračovali v nádeji na novú prestávku.

Včera 18:26

Poľsko v piatok predĺžilo dočasné kontroly na hranici so Slovenskom do 2. januára 2024. Oznámilo to poľské ministerstvo vnútra.

Včera 17:52

Spojené štáty nebudú udeľovať víza izraelským osadníkom zapojeným do násilností voči Palestínčanom na okupovanom západnom brehu Jordánu. V piatok to podľa agentúry AFP uviedol predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí, ktorý nechcel byť menovaný.

Včera 17:49

Kongres USA po prvýkrát za posledných 20 rokov zbavil svojho zástupcu právomocí.

Snemovňa reprezentantov USA hlasovala za zbavenie právomocí republikána Georgea Santosa, ktorý je obvinený z podvodu a poskytovania nepravdivých informácií.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Opica veverica (Saimi sciureus) si pochutnáva na jedle z vianočnej pančuchy počas fotenia v zoologickej záhrade v Londýne

Autor: TASR/AP-Alberto Pezzali

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Môj manifest: tak veľmi chcem !

0icon

( Politická báseň a poznámky k strofám )  

Marek Brna

Rusko sa Západu nepodarilo ovládnuť

0icon

Rusko odolalo tlaku Západu. Nepodarilo sa odstrániť tamojšiu garnitúru a následne ho ekonomicky ovládnuť. Ani v Bielorusku to Západu nevyšlo. Ukrajina, zdá sa, taktiež nepriniesla želané výsledky. Pre Západ to momentálne po cca 15 rokoch snáh nevyzerá teda ružovo. Asi bude treba normálne že pracovať. Nič sa nedá robiť. Len…

Radovan Hrádek

Rokovania v NRSR, alebo kam sme sa to dostali

0icon

Priatelia. Dávam do pozornosti osobnosť pána Johna Bercowa, ktorý bol Speaker of the House (čiže predseda Dolnej snemovne UK) od roku 2009 do roku 2019. Kto chce nech si zájde na YT, tam sú jeho najznámejšie výroky, ktoré povedal v Dolnej snemovni. Napr. tu je link na jeho rozhodnutie o vyhodení poslanca…

Ivan Štubňa

Odvolávanie M. Šutaja Eštoka je dôkazom konfrontačnej politiky celej mafiánskej opozície

0icon

Posledné dni sme boli svedkami vyčíňania opozičnej mafie v poslaneckých laviciach. To, čo dokázali predviesť bolo v totálnom rozpore s poslaním poslanca. Miesto dôkazov a prvkov konštruktívnych vyjadrení zazneli hrubé urážky, klamstvá,

Zdeno Drdol

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

0icon

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však ten

Vášeň v Tebe

Geniálny trik na zamrznuté okná auta. Potrebujete len jeden výrobok

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Bublinková fólia má množstvo rôznych využití, ale nie každý vie, že ju vodiči môžu úspešne používať aj v zime a pri teplotách pod bodom mrazu. Fólia umiestnená na okne auta nám dá zabudnúť na únavné škrabanie námrazy.

Ohlušujúci interkom uprostred noci? Nie bezdôvodne. Neveští to nič dobré

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zvyčajne nás hluchý interkom nijako zvlášť neprekvapí. Niekedy niekto náhodne stlačí nesprávne tlačidlo a zavolá nám. Ak však v noci počujete zvoniť interkom a na druhej strane nikto nie je, nemali by ste to brať na ľahkú váhu.

Ako spariť mak? Zabudnite na vodu. Vezmite si inú prísadu a všetka horkosť zmizne

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Blíži sa čas, keď mnohí ľudia už pomaly začínajú plánovať, aké vianočné jedlá sa tento rok dostanú na ich stoly. Medzi nimi bude pravdepodobne aspoň jedno, na ktoré sa používa mak. Ako ho spariť a pripraviť tak, aby chutil skvele?

Zabudnite na tradičné skladovanie chleba. Žena hovorí, že existuje lepšia metóda. "Chlieb nikdy nesplesnivel"

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Na jednej strane by sa dalo povedať, že ide o najdrahší "chlebník" vášho života. Ale na druhej strane je to spotrebič, ktorý väčšina ľudí vlastní a vôbec ho nepoužíva tak často. Teraz sa môže ukázať ako nepostrádateľný, pretože udrží váš chlieb čerstvý až tri…

Nakrájam, usuším a zavesím do skrine. Je to jednoduché a pomáha to ušetriť veľa peňazí

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Otvárate šatník a cítite z neho nepríjemný zápach? Bohužiaľ, ani použitie tých najlepších zmäkčovačov tkanín nezabráni tomu, aby oblečenie, ktoré dlho ležalo na policiach, nepríjemne zapáchalo. Našťastie poznáme spôsob, ako si s týmto problémom poradiť.

Armádny Magazín

Putinov kamarát Orbán priviedol EÚ na pokraj krachu kvôli Ukrajine

0 icon

Maďarsko, 2. december 2023 - Decembrový summit EÚ ukáže, ako ďaleko je Budapešť ochotná zájsť, aby zabránila Bruselu podporovať Kyjev, píše Politico. Podľa niektorých odborníkov Orbán nechce opustiť Európsku úniu po Spojenom kráľovstve, ale má v úmysle \"sa jej zmocniť zvnútra\". Maďarský premiér Viktor Orbán tlačí EÚ na pokraj priepasti…

Teherán 1943: Ako Stalin prinútil Churchilla rozhodnúť sa pre "druhý front"

0 icon

Rusko, 2. december 2023 - Sovietsky vodca šikovne využil záujem západných spojencov pomôcť ZSSR vo vojne s Japonskom. Na teheránskej konferencii \"veľkej trojky\" - Franklina Roosevelta, Josifa Stalina a Winstona Churchilla - , ktorá sa konala pred 80 rokmi od 28. novembra do 1. decembra 1943, sa rokovalo o otázkach…

Koľko dní žijú zmobilizovaní Ukrajinci na fronte?

0 icon

Ukrajina. 2. decembra 2023 - SwebbTV píše, že Zelenského prezidentský rozkaz o posielaní nováčikov na front spôsobuje ich rýchlu smrť. Tvrdí, že na niektorých úsekoch frontu mobilizovaní žijú dva-tri dni. Lenže Kyjev ich aj tak posiela do prvej línie, kde nemôžu vyhrať. V článku sa hovorí, že Zelenský nemá ani kvapku racionality, začal…

Prevrat alebo rezignácia: k čomu povedie Zelenského konflikt so Zalužným?

0 icon

Ukrajina. 2. decembra 2023 - Experti rozprávajú podrobnosti o politických intrigách Rozpory medzi ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a vrchným veliteľom ozbrojených síl Ukrajiny Valerijom Zalužným sa na Ukrajine vyostrili. Hlava štátu si robí poriadok s najbližším okolím svojho protivníka a

Annalene chýba ruský minister zahraničných vecí - Lavrov

0 icon

Nemecko, 1. december 2023 - Annalena Baerbocková uviedla po zasadnutí Rady ministrov OBSE: "Ruský minister zahraničných vecí Lavrov sa v miestnosti objavuje len vtedy, keď hovorí, nie aby počúval ostatných. " Z nejakého dôvodu jej pred rokom nevadilo, že Sergej Lavrov sa v miestnosti vôbec neobjavil, pretože poľské predsedníctvo neposlalo…

TopDesať

TOP10 najšialenejších spôsobov, akými chcú ľudia schudnúť

0 icon

Schudnúť nebýva vždy ľahké. Určite si to zažil už aj ty. Po Vianociach ti zostali nejaké kilá navyše, ktoré sa ťa jednoducho držia, nech robíš, čo robíš. Čo však v snahe schudnúť robia niektorí ľudia, je až neuveriteľné. Toto sú tie najšialenejšie spôsoby, akými sa pokúšajú byť štíhli. Pokiaľ ide…

Náhody: Neuveriteľné prípady, ktoré nám prídu až neskutočné!

0 icon

Náhody: Niekedy sa v živote odohrávajú neobyčajné náhody, ktoré sa zdajú byť príliš pozoruhodné na to, aby boli vymyslené. Spomeňte si na prípady, ako je objavenie vášho oblečenia, ktoré dokonale kopíruje váš gauč, alebo narazenie na dva nápadne podobné kamene na úplne nesúvisiacich miestach a v nesúvisiacich momentoch. Život je…

Prečo je ťažké pamätať si udalosti z raného detstva?

0 icon

Hovorí sa, že naše osobnosti sú formované v našom ranom detstve, ale aké ironické je, že si sotva dokážeme spomenúť na niečo z tých čias? Tento jav sa dá aplikovať takmer na všetkých ľudí a má dokonca oficiálny pojem - detská amnézia. Ako dospievame, zabúdame na ľudí, udalosti a dokonca aj na miesta,…

10+ zvláštne uspokojujúcich fotografií s jedlom v hlavnej úlohe. Raj pre perfekcionistov

0 icon

Hoci vizuálna prezentácia jedla je už dlho dôležitým aspektom stravovania v mnohých kultúrach, s rastom popularity Instagramu sa zdalo, že sa dostala na ďalšiu úroveň. Týchto pár fotografií s dokonalým jedlom v hlavnej úlohe je skutočný raj pre perfekcionistov.  V dnešnej dobe sa môže stolovanie zdať ako výlet do virtuálnej galérie. Jedlá sú starostlivo zdokumentované a naaranžované pre…

Vedci tvrdia: Nadávanie je lepšie, ako si myslíme!

0 icon

Nadávky väčšinou používame ako jednoduchý nástroj na vyjadrenie svojich pocitov, či už pozitívnych alebo negatívnych. Výhody, ktoré má nadávanie sa tým však nekončia, je vedecky dokázané, že nadávky sú pre nás dobré, a mali by sme ich absolútne využívať. 1. Môže to byť znak inteligencie

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali