Zverejnenie tisícov dokumentov firmy Mossack Fonseca so sídlom v Paname v apríli tohto roka poukázalo na presúvanie peňazí do daňových rajov, pričom v dokumentoch sa objavilo množstvo mien známych osobností – medzi nimi politikov, podnikateľov či športovcov, vrátane ukrajinských.
Ako dnes informoval líder Radikálnej strany Oleh Ľaško, “vedenie krajiny nepristúpilo na kompromis” v podobe vytvorenia dočasných vyšetrovacích komisií.
Ľaško dodal, že protestnú akciu podporili aj poslanci strany Sloboda a skupina nezaradených. Ľaško však podľa agentúry Ukrinform nespresnil, v čom štrajk posediačky, ktorý vyhlásila opozícia, spočíva.
Radikáli a poslanci za stranu Vlasť zablokovali rečnícky pult v parlamente už v utorok i v stredu, a to z rovnakého dôvodu. V snahe predísť tejto situácii dnes poslanci vládnych strán obkľúčili predsednícku tribúnu už hodinu pred začiatkom zasadnutia.
Poslanec sa Ľudový front Andrij Teteruk pritom radikálne naladených kolegov z opozície označil za “vnútorných nepriateľov,” ktorí bránia “prijímať zákony dôležité pre krajinu, vrátane tých, ktoré sa týkajú armády”.
Proti zvýšeniu cien za plyn a platieb za prevádzku bytov protestovali v stredu v Kyjeve tisíce ľudí. Demonštranti zároveň žiadali aj zvýšenie minimálnej mzdy. Ukrajinské médiá ich protest už označili za “tarifový Majdan” a avizovali ďalšie podobné akcie v prípade, že vláda a parlament nebudú konať.