Na 28. schôdzi je zatiaľ zaradených 59 bodov. Plénum sa bude zaoberať aj zákonom o radiačnej ochrane, ktorý vetoval prezident Andrej Kiska. Hlava štátu mala výhrady k úprave podmienok pri vykonávaní obhliadok mŕtvych tiel. Kiska upozorňuje, že pri prehliadke mŕtveho tela sa majú uplatňovať od 15. marca tohto roka ustanovenia zákona, ktoré majú nadobudnúť účinnosť až 1. januára 2020. Má preto vážne pochybnosti o súlade zákona s Ústavou SR.
Odvoláva sa pritom na ústavu a rozhodnutie Ústavného súdu. Toto ustanovenie navrhuje prezident zo schváleného zákona vypustiť. Okrem obhliadok zákon rieši aj poplatok na urgente v nemocnici pre tehotné ženy, zmierňuje podmienky preplácania liekov na výnimky z verejného zdravotného poistenia či uloženie pokút za nepripojenie sa do elektronického zdravotníctva.
Na programe schôdze je aj návrh nového zákona o zájazdoch, ktorý má zabezpečiť vysokú úroveň ochrany cestujúcich pri kúpe zájazdov a spojených cestovných služieb a odstrániť nejasnosti a medzery v súčasne platnej právnej úprave. Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD) sa rezort týmto zákonom snaží v rámci cestovného ruchu viac chrániť cestujúcich a ľudí, ktorí majú záujem cestovať.
Plénum sa má zaoberať aj petíciou občanov, ktorú do parlamentu odovzdalo OZ KOVO 6. februára. Jej cieľom je zastropovanie veku odchodu do dôchodku na 64 rokov a vytvorenie zákonných možností pre skorší odchod do dôchodku bez krátenia sumy penzie.
Poslanci budú rokovať aj o novele zákona o sociálnom podnikaní, ktorá má pomôcť znevýhodneným uchádzačom nájsť lepšie uplatnenie na trhu práce. Vzniknúť majú tri typy sociálnych podnikov, pričom jednou z podmienok má byť, že takýto podnik bude musieť viac ako polovicu svojho zisku investovať do napĺňania vopred definovaného cieľa.
Opoziční poslanci stiahli svoje návrhy zákonov z rokovania schôdze
Viacerí opoziční poslanci stiahli z rokovania Národnej rady SR svoje návrhy zákonov. Sú presvedčení, že jediné,o čom by malo plénum rokovať, je návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia. Oznámili to v prvý rokovací deň 28. schôdze parlamentu.
“Predstavitelia vládnej koalície stratili dôveru občanov. Jediné, o čom má zmysel v tejto chvíli rokovať, je ústavný zákon na skrátenie volebného obdobia,” zdôvodnila tento krok za poslanecký klub SaS poslankyňa Natália Blahová. Následne, po odhlasovaní programu schôdze, opustili liberáli rokovaciu sálu.
Svoje návrhy zákonov ponechali poslanci hnutia OĽaNO. “Naše návrhy nechávame na programe schôdze, lebo sú dôležité,” uviedla poslankyňa hnutia Veronika Remišová.
Diskusia v pléne viazne, sála je poloprázdna
Nedostatok poslancov v pléne parlamentu bráni plynulému rokovaniu. Parlament pritom len pred hodinou a pol odštartoval prvý deň rokovania 28. schôdze.
Podpredsedovia parlamentu pre nedostatok poslancov museli už párkrát dať päťminútovú prestávku. V pléne pri predkladaní zákonov chýbajú aj niektorí ministri. Napríklad ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD), ale aj podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho (Smer-SD) zastúpil minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD).
Doteraz sa podarilo poslancom prerokovať vyše 10 bodov z 59-bodového programu. Slabá diskusia bola zatiaľ len k novele zákona o radiačnej ochrane, ktorú vetoval prezident Andrej Kiska, ale i k návrhu zákona o zájazdoch. Hlava štátu mala k vetovanej novele výhrady k úprave podmienok pri vykonávaní obhliadok mŕtvych tiel. Kiska upozorňuje, že pri prehliadke mŕtveho tela sa majú uplatňovať od 15. marca tohto roka ustanovenia zákona, ktoré majú nadobudnúť účinnosť až 1. januára 2020. Má preto vážne pochybnosti o súlade zákona s Ústavou SR.
Diskusia v pléne je tak len minimálna. Na úvod schôdze niekoľko opozičných poslancov stiahlo z rokovania pléna svoje návrhy zákonov a viacerí, vrátane koaličných zákonodarcov, rokovaciu sálu opustili.
Poslanci prešli v prvý deň schôdze za šesť hodín takmer polovicu programu
Poslanci Národnej rady SR prešli v prvý rokovací deň 28. schôdze parlamentu takmer polovicu programu. Za šesť hodín bleskovo prerokovali vyše 20 bodov. Väčšinu z nich aj odhlasovali. O tých, ktoré nestihli odhlasovať, rozhodnú v stredu, kedy budú aj pokračovať v rokovaní.
O návrhoch zákonov poslanci takmer nerokujú. Zvyčajne ich len predkladateľ predstaví a pri väčšine sa diskusia ani nezačne, lebo sa do nej nikto nehlási. Až na niekoľko výnimiek.
Medzi tými návrhmi, ktoré sú prerokované, ale ešte čakajú na hlasovanie, sú aj návrhy z dielne ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd). Šéfka rezortu justície ich predniesla v závere rokovacieho dňa. Ide o návrh, ktorý rieši zaisťovanie majetku v trestnom konaní, a tiež o novú právnu úpravu v oblasti boja proti terorizmu.
V závere dňa ešte stihli predložiť svoj návrh aj národniari. Tí chcú, aby sa pri zákonoch posudzoval aj vplyv na rodinu. Koaličným partnerom SNS navrhuje aj vytvorenie Rady vlády pre rodinu a demografický rast. Doložka o vplyve na rodinu nie je v parlamente nový nápad. V minulosti ju neúspešne presadzovalo KDH.
Poslanci sa do lavíc vrátia v stredu 14. marca. Čakajú ich ďalšie návrhy zákonov a tiež mimoriadna správa verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušeniu základných práv a slobôd. Mala by prísť na rad o 14.00 h.