Podľa stanoviska sa prokurátor stretával najneskôr do leta 2018 v bratislavskom hoteli Albrecht alebo v kaviarni Fellini Cafe s kriminálne závadovou osobou a takisto s ňou komunikoval v aplikácii Threema. Podľa článku Denníka N z októbra 2019 sa na spomenutých miestach stretával viacnásobne stíhaný podnikateľ Marian K. s prokurátorom Bystríkom P.
V podnete adresovanom etickej komisii sa uvádza, že obsahom stretnutí prokurátora a závadovej osoby boli aj interné informácie z prostredia prokuratúry. Podľa stanoviska komisie však musí prokurátor na pracovisku aj v súkromí dôsledne zvažovať, s akými osobami nadväzuje kontakty a za akým účelom. „Prokurátor musí mať na zreteli, že okrem jeho osobného vnímania nezávislosti vo vzťahu k určitej osobe je rozhodujúce vnímanie ich vzájomného kontaktu verejnosťou,” konštatuje komisia s tým, že je absolútne vylúčené, aby prokurátor vedome udržiaval vzťahy s kriminálne závadovými osobami.
Prokurátorovi Bystríkovi P. dočasne pozastavil výkon funkcie bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár ešte v decembri 2019. Bolo totiž voči nemu začaté disciplinárne konanie. Ešte predtým v lete 2019 zaistili policajti Bystríkovi P. mobilný telefón.
Disciplinárne pojednávanie s Bystríkom P. bolo vytýčené na stredu 12. augusta, komisia ho však nakoniec odložila.