Na potrebu zmeniť nastavenie poplatkov v treťom pilieri podľa expertky strany Za ľudí upozornili aj ekonómovia ministerstva financií. “Nerozumieme preto, z akého dôvodu s tým súčasná vláda nič nerobí,” zdôraznila Marcinková. Tvrdí, že daňovo-odvodové zaťaženie sporenia v treťom pilieri na Slovensku nie je nastavené optimálne. “Nezdá sa napríklad racionálne, aby zamestnávateľ musel platiť zdravotné odvody z príspevkov do III. piliera pre svojich zamestnancov,” dodala.
Minimálne na polovicu chce poplatky v treťom penzijnom pilieri znížiť strana SaS. “Daňovú a odvodovú úľavu na príspevky navrhujeme ponechať v súčasnej podobe, ale chceme ju rozšíriť na všetky produkty, ktoré budú spĺňať definíciu dôchodkového sporenia (maximálna nákladovosť, výber prostriedkov najskôr po dovŕšení 60 rokov),” informovala agentúru SITA hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková. Liberáli navrhujú, aby sa v treťom pilieri povinne zaviedli indexové fondy. “Alternatívne otvoríme systém pre iných správcov,” povedala. So znížením poplatkov pre sporiteľov v treťom pilieri súhlasí aj členka predsedníctva KDH Eva Grey. “Je potrebné pracujúcich motivovať, aby si sporili na dôchodky tak, aby z nich potom mohli dôstojne žiť,” povedala pre agentúru SITA.
“Poplatky v treťom pilieri považujeme za privysoké,” tvrdí pre agentúru SITA hovorkyňa strany Most-Híd Klára Magdeme. Rovnako daňovo zvýhodnené by však podľa nej mali byť všetky dôchodkové finančné produkty. “Teda ako III. pilier, tak aj dobrovoľné príspevky do II. piliera, ale aj iné podobné produkty finančného trhu určené na sporenie na dôchodok,” uviedla. Hnutie OĽaNO chce systém doplnkového dôchodkového sporenia podporiť daňovými úľavami a znížením pevných poplatkov pre DDS. “Chceme skôr ich presun na poplatky z výnosov a zhodnotenia,” povedal pre agentúru SITA expert hnutia OĽaNO pre oblasť rodinnej politiky, podnikania a ekonomiky Peter Kremský.
Doplnkové dôchodkové sporenie je dobrovoľný, tzv. tretí pilier dôchodkového systému, v ktorom finančné prostriedky účastníkov spravujú DDS. Vstup do tretieho piliera je povinný len pre zamestnanca, ktorý vykonáva tzv. rizikové práce. Pre ostatných zamestnancov a osoby staršie ako 18 rokov je vstup do tretieho piliera dobrovoľný. Za zamestnancov vykonávajúcich tzv. rizikové práce, ktorí majú uzatvorenú účastnícku zmluvu, platí príspevky zamestnávateľ, a to od prvého dňa výkonu danej práce. Ostatní zamestnanci si ako sporitelia platia príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie sami. Za týchto zamestnancov môže príspevky platiť aj ich zamestnávateľ, ak uzatvoril s DDS zamestnávateľskú zmluvu.
Štyri DDS v súčasnosti spravujú vo svojich fondoch majetok sporiteľov v hodnote 2,42 miliardy eur. Od klientov si účtujú poplatky za správu doplnkových dôchodkových fondov, za zhodnotenie majetku vo fondoch a za prestup klienta do inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti. Poplatky za správu príspevkových fondov v tomto roku dosahujú 1,2 % z priemernej ročnej čistej hodnoty majetku vo fonde a poplatky za správu výplatných fondov sú na úrovni 0,6 % z priemernej ročnej čistej hodnoty majetku vo fonde.
Koalícia PS/Spolu a strany Dobrá voľba, Sme rodina a ĽSNS sa k poplatkom a daňovému zvýhodneniu v treťom dôchodkovom pilieri priamo nevyjadrili.