“Chápem, že premiér Peter Pellegrini chce byť v Bruseli alebo inde za pekného a nemal silu povedať nie, ale to ho neoprávňuje robiť takéto dohody,” myslí si šéf SaS a europoslanec Sulík.
Dodal zároveň, že súhlasí s tým, aby sme utečencom pomohli. “Správa síce nehovorí, odkiaľ utečenci prídu, ale tam s najvyššou pravdepodobnosťou mohli tých šesť mesiacov ešte ostať, keďže kapacity sú, lebo počet migrantov klesol a Slovensko mohlo v rámci pomoci hradiť náklady na pobyt, stravu a hygienické potreby.”
“Alebo možno mohlo Slovensko akýkoľvek spôsobom prispieť k rýchlejšiemu vybaveniu papierov na presun do krajín, ktoré ich prijímať chcú. Nevidím najmenší dôvod presúvať utečencov po polke Európy ako mačka mladé a chcem veriť, že hlavný dôvod nie je pripravovať občanov na migrantov. Za mňa hovorím, že takéto dohody podpisovať nebudem,” skonštatoval líder najsilnejšej opozičnej strany.
Richard Sulík takto reagoval na správu, že Slovensko dočasne prijme 250 utečencov, ktorí by na našom území mali ostať šesť mesiacov. Uvádza sa to v návrhu dohody medzi vládou SR, Úradom Vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu o humanitárnom transfere utečencov, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu, cez SR.
Podľa dohody sa po určenom období majú osoby presídliť do ďalších krajín. “Osobám, ktoré sú transferované podľa tejto dohody, sa umožní zdržiavať sa na území Slovenskej republiky v súlade právnymi predpismi platnými na území Slovenskej republiky,” uvádza sa v dokumente, ktorý je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Slovensko podľa dohody poskytne daným osobám ubytovanie, stravu alebo základné hygienické potreby. Zdržiavať sa majú v azylovom zariadení Migračného úradu Ministerstva vnútra SR v Humennom Na projekte takzvaného humanitárneho transferu sa Slovensko podieľa od roku 2008. V minulosti u nás pobudli napríklad občania Iraku alebo Eritrey.