Pomáhajú už americkí žoldnieri brániť Tripolis proti Haftarovi?

Pomáhajú už americkí žoldnieri brániť Tripolis proti Haftarovi?

Lýbia 1. mája 2019 (HSP/al-Wasat/Foto:Screenshot:YouTube)

 

Líbyjský portál al-Wasat informuje, že v Líbyi sa už objavili americkí vojaci, cieľom ich misie je zastaviť ofenzívu maršála Haftara v oblasti Tripolisu. Správa je pomerne krátka a hovorí sa v nej, že v pobrežnom meste Misrata sa vylodili príslušníci ozbrojených síl USA. Presun amerických vojakov sa uskutočnil pomocou rýchlostných člnov

Na snímke Khalifa Haftar

V Stredozemnom mori sa momentálne nachádzajú dve americké mohutné zoskupenia, v čele ktorých stoja lietadlové lode USS Abraham Lincoln a USS John C. Stennis. Podľa Líbyjského zdroja sú vojaci súčasťou amerického AFRICOMU, ktorý bol 7.4.2019 evakuovaný z oblasti Nakhil, západne od Tripolisu, dnes sa Američania do Líbye vracajú. Úloha AFRICOMU je pomerne široká, zahŕňa diplomatické misie, protiteroristické aktivity a zvyšovanie americkej prítomnosti v regióne.

Reklama

Haftarov útok na Tripolis sa spomalil, jeho jednotky sa už začiatkom apríla prebojovali do okrajových oblastí Tripolisu a pokúsili sa dobyť mesto. Haftar čiastočne kontroluje okrajové štvrte a časť medzinárodného letiska. No v posledných dňoch sa podarilo vytlačiť časť Haftarových jednotiek z ich získaných pozícii. V oblasti Ain Zara sa rozpútali tvrdšie boje, Haftarovci museli ustúpiť približne o 1,5 km. Existuje predpoklad, že do bojov sa proti Haftarovcom zapojili aj príslušníci americkej námornej pechoty, prípadne americkí žoldnieri.

Letisko v Tripolise stále nie je bezpečné, Haftarovci môžu letisko stále ostreľovať. Američania sa angažujú aj diplomaticky a na strane Tripolisu sa objavili už aj islamistické skupiny. Napríklad v posledných hodinách prešiel na stranu Vlády národného porozumenia v Tripolise aj jeden z poľných veliteľov Salah Badi iz Misuraty, na ktorého sa donedávna vzťahovali sankcie zo strany USA.

Reklama

Informáciám o situácii v okolí Tripolisu sa venoval aj ruský portál topcor.

Haftarovci do oblasti sťahujú posily, vrátane delostrelectva. Haftar bol v minulosti blízkym priateľom Kaddáfiho, spoločne sa zúčastnili aj prevratu v roku 1969. V roku 1986 Haftara zajali v Čade, kde velil líbyjským jednotkám. Naverbovala ho CIA, v USA žil Haftar takmer 20 rokov, do Líbye sa vrátil v roku 2011 po smrti Kaddáfiho CIA.  Haftar začínal s 200 vojakmi, pár transportérmi, tankami či vrtuľníkmi na západe krajiny. Podporujú ho Egypt a Spojené arabské Emiráty, podľa niektorých ruských analytikov CIA spravila chybu, že stratila o Haftara záujem a vyhodnotila ho ako menej dôležitého (kvôli veku 75 rokov). S Egyptom a Spojenými arabskými emirátmi udržujú blízke kontakty aj Rusi, takže udržujú kontakty aj s Haftarom, Haftar podobne ako alžírsky prezident Bouteflika nie je v geopolitickej hre až tak zrejmý ruský kôň ako Asad.

Haftar sa snažil v rokoch 2017 a 2018 získať výraznejšiu ruskú podporu, niekoľkokrát navštívil Moskvu, kde sa stretol s ruským ministrom obrany Šojguom. Ruský prezident Vladimír Putin ho oficiálne v Kremli neprijal, Haftar dúfal, že sa mu podarí s Putinom stretnúť, pretože priamy kontakt s ruským prezidentom by výrazne zvýšil jeho rating v arabskom svete. Keďže Haftar má pomerne dosť veľa voľných financií od Spojených arabských emirátov a Egypta, ktorý vníma Haftara ako svoju zástupnú armádu brániaciu pred islamistickými bandami líbyjsko-egyptskú hranicu, nakúpil Haftar v Rusku pomerne veľké množstvo starších sovietskych zbraní.

Rusi sa k Haftarovej ofenzíve od začiatku stavali pomerne vlažne, správne vnímali riziká, ktoré môžu účinok Haftarovej ofenzívy oslabiť. Rusko udržuje kontakty aj s Haftarom aj s Vládou Národného Porozumenia. V Líbyi  Rusi sledujú svoje dlhodobé strategické ciele, rovnako ako Američania. Tí potrebujú dostať po saudskej aj líbyjskú, alžírsku, venezuelskú ropu a sankciami oslabiť možnosti predaja ruskej či iránskej ropy. Ak sa im nepodarí priamo či nepriamo kontrolovať ropné zdroje, proces ich oslabovania bude ďalej pokračovať. Čína a India však ruskú a iránsku ropu kupujú bez ohľadu na sankcie a želania Američanov, venezuelskú ropu Američania dosiaľ pod kontrolou nemajú, posledný pokus so “znečistenou ruskou ropou” nevyšiel tak, ako by si Američania predstavovali. Alžír a Líbya sú horúce lokality, to prináša pre ropné spoločnosti viacero rizík a neumožňuje im v Líbyi fungovať tak, ako by chceli.

Čo sa týka ruských zbraní a Líbye. Líbyjčania nepotrebujú moderné zbrane, pretože nemajú patričný výcvik, aby mohli tieto zbrane obsluhovať. Navyše, v púštnych podmienkach sa zbrane pomerne rýchlo ničia, moderné zbrane potrebujú náročný servis a skúsené tímy technikov, ktoré ich dokážu udržiavať v bojaschopnom stave. Staršie sovietske zbrane sú jednoduché, majú ničivý účinok a ovládať ich môžu po krátkom a intenzívnom výcviku aj úplní nováčikovia.

Reklama

V líbyjskom konflikte bojuje množstvo vojakov, ktorí majú skúsenosti zo staršími sovietskymi či francúzskymi zbraňami.  Na strane Vlády národného porozumenia bojujú aj starší piloti, ktorí v minulosti slúžili na starých francúzskych Mirage a ktorých najali Američania (piloti so skúsenosťami z bojových lietadiel 80 rokov majú v súčasnosti medzi 50 – 60 rokmi, zo zdravotného hľadiska by už nemali ako bojoví piloti lietať).  Súčasní piloti majú úplne iné zručnosti a návyky, nasadzovať ich na starých francúzskych či ruských strojoch z obdobia 80 rokov 20.storočia by bolo úplne kontraproduktívne. V posledných dňoch Haftarovci minimálne dva francúzske Mirage zostrelili.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

06:44

Izrael údajne zvažuje dohodu s palestínskym hnutím Hamas, na základe ktorej by bolo prepustených najmenej 20 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Navrhovaná dohoda zahŕňa prepustenie žien, starších a vážne chorých rukojemníkov výmenou za to, že Izrael povolí vysídleným osobám v Pásme Gazy vrátiť sa na sever palestínskej enklávy.

06:35

Havária v atómovej elektrárni v Černobyle patrí medzi najväčšie tragédie v oblasti jadrovej energetiky. V piatok 26. apríla uplynie od výbuchu v Černobyľskej atómovej elektrárni 38 rokov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali