“Na mieste, kde predtým stál pomník vďačnosti Červenej armáde, chce tamojší starosta umiestniť valón na počesť 100. výročia navrátenia Lešna Poľsku,” uvádza sa na portáli.
Pomník, pôvodne stojaci na križovatke ulíc Starozamkowa a Lipowa, bol postavený bezprostredne po skončení druhej svetovej vojny. Boli na ňom umiestnené dve tabuľky s poľským a ruským nápisom: “Večná sláva hrdinom, ktorí padli v boji za slobodu a nezávislosť Sovietskeho zväzu a Poľska!”
Podľa miestnych orgánov nariadilo zbúranie pomníka samo vojvodstvo. Časti tejto demontovanej pamiatky budú uložené v mestskom sklade. Nie je vylúčené, že sa stanú exponátmi Múzea studenej vojny v Podborsku.
Spomeňme, že spočiatku boli pri danom pomníku pochovaní sovietski vojaci, ktorí zahynuli v bojoch s nacistami. Neskôr však boli ich telá exhumované a pochované na cintoríne v Rawiczi.
Búranie pomníkov a zmeny v zákone
V posledných rokoch boli v Poľsku zbúrané stovky pomníkov vojakov Červenej armády, ktorí padli za oslobodenie krajiny.
“Podľa našich odhadov zostáva v Poľsku mimo územia vojenských cintorínov cez 100 pomníkov sovietskych vojakov osloboditeľov (v roku 1997 ich bolo 561),” uviedol veľvyslanec Ruskej federácie v Poľsku Sergej Andrejev.
V lete roku 2017 podpísal poľský prezident Andrzej Duda zmeny v zákone zakazujúce propagáciu komunizmu alebo iného totalitného systému v názvoch budov, objektov a priestorov pre verejné využitie. Zákon okrem iného počíta s demoláciou sovietskych pamiatok. Podľa odhadov poľského Ústavu národnej pamäti, ktorý je zodpovedný za prácu s pamiatkami, sa tento zákon o dekomunizácii dotkne asi 230 pamiatok Červenej armády.
Podľa odhadov odborníkov pri oslobodení Poľska zahynulo viac ako 600-tisíc sovietskych vojakov a asi 700 tisíc sovietskych vojnových zajatcov bolo zabitých nacistami.
Ruské úrady opakovane upozorňovali na to, že sa niektoré európske krajiny snažia prepísať históriu. V polovici decembra roku 2019 ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že najmä Poľsko sa dohodlo s fašistickým Nemeckom a dodal, že Rusko má k dispozícii dokumenty o týchto rokovaniach.
Podľa ruských politikov však Európa nie je pripravená uznať túto časť svojej histórie. Podľa predsedníčky Rady federácie Valentiny Ivanovny Matvijenkovej to nemožno ignorovať. Putin tiež uviedol, že Ruská federácia je povinná zabezpečiť zachovanie pravdy o Veľkej vlasteneckej vojne a čeliť pokusom o falzifikáciu jej histórie.