Veronika Ostrihoňová včera na sociálnej sieti okomentovala príspevok Polície SR, kde bola fotografia príslušníčky Policajného zboru, a pod ňou komentár o tom, že je dotyčná policajtka slobodná, vtipná, múdra, a hľadá grázlov, ktorí porušujú zákony a nech jej volajú na linku 158.
“Zarazilo ma to, keďže si komunikáciu váženej a verejnej inštitúcie na sociálnych médiách predstavujem inak. Asi s väčšou zodpovednosťou, menším sexizmom, a ak s vtipom, tak reálnym. Humor a nadsázku mám rada, veď sa len pozrite, koho som si zobrala za muža. Tento príspevok za mňa ani jedno kritérium nespĺňal,” vyjadrila sa Ostrihoňová na Instagrame.
Hlavným kameňom úrazu sa pre redaktorku stala následná komunikácia správcu policajného profilu. “Mazanie každého kritického komentára, blokovanie ľudí, aj jedného média, pomerne agresívne obhajovanie sa – trošku pripomínajúc argumentáciu detí základnej školy – že tí, čo majú iný názor, to nepochopili, alebo nemajú zmysel pre humor. Rozumej autorov humor.”
Dodáva však, že si každého poctivého policajta/ku váži, rešpektuje a je im vďačná, ale o to viac jej komunikácia Polície SR na sociálnych sieťach “zarezonovala”. A aj preto ju začalo zaujímať, kto tieto siete polícii spravuje.
“Každý môže spraviť prešľap, alebo niečo, čo pobúri časť verejnosti, no kľúčové je, ako sa k tomu potom postaví,” konštatuje Ostrihoňová a dodáva, že to, čo predviedol admin účtu policajného zboru, nectí vôbec prácu jeho členov.
Na záver sa preto zamyslela, aké sú vlastne dnes hranice sociálnych sietí. “Ako na nich komunikovať, ako “predať” produkt, a či to vlastne reálne vieme. Najmä pokiaľ ide o verejné inštitúcie, ako je napr. spomínaná Polícia SR. Z podobných situácii, ako bola táto, mám pocit, že nevieme. A rozmýšľam, či sme aspoň na dobrej ceste. Keď totiž chceme deti učiť žiť v “digitálnej dobe”, mali by sme sa to najprv slušne naučiť sami.”
Polícia reaguje
Väčšinu sledovateľov príspevok polície pobavil. Našli sa však aj takí ľudia, ktorí príspevok polície vidia rovnako ako známa redaktorka a nesúhlasia s ním.
A preto polícia SR neskôr pod fotografiu pridal aj vyjadrenie policajtky Martiny, ktorá je na spomínanej fotografii.
“Som hrdá na to, že som policajtka. Svoju prácu si vážim, nehanbím sa ju prezentovať ani na sociálnych sieťach. Nemám problém so srandou a humorom. Dnes ma však zarazilo, akú “kauzu” sa snažili vyrobiť niektorí ľudia len na základe zverejneného vtipu. Dokonca už o tom napísali aj článok,” uviedla a dodala:
“Je to pre mňa nepochopiteľné, veď išlo iba o vtip, v ktorom sme si robili srandu z tých, ktorí sú v záujme našej práce – teda z ľudí, ktorí nemajú problém porušovať zákon. Budem rada, ak časť verejnosti prestane nafukovať jeden status.”
Ďalší status
Neskôr sa strážcovia zákona rozhodli zverejniť aj ďalšiu fotografiu. Tentokrát ide už o fotografiu muža – policajta s podobným popisom, aby si občania nemysleli, že išlo o sexizmus.
“Ahoj, ja som Michal. Ak si dievča, ktoré kašle na zákony, alebo také poznáš, zavolaj mi na 158. S kolegami si po teba prídeme.”
Úspešné oslovenie aj mladšej generácie
O stanovisko sme požiadali aj Policajný zbor SR. Jeho hovorca Michal Slivka uviedol: “Komunikáciu Policajného zboru na sociálnych sieťach zastrešujú pracovníci oddelení komunikácie a prevencie. Sociálne médiá Policajného zboru sleduje takmer 350 000 sledovateľov a týždenný dosah (reach) príspevkov presahuje hranicu jeden milión užívateľov, čo svedčí o atraktívnosti obsahu.”
“Pozitívne ohlasy sme zaznamenali aj od našich zahraničných partnerov. Vďaka popularite našich sociálnych sietí platí, že hľadané osoby sú vypátrané vďaka tomu, že boli zverejnené na našich stránkach, kde si ich všimla široká verejnosť. Médiá boli taktiež opakovane informované o prípadoch, kedy priama komunikácia medzi občanom a administrátorom stránky viedla k záchrane ľudského života, no o týchto prípadoch nikdy neinformovali,” ozrejmil Slivka a dodal:
“Pokiaľ by sme zvolili úradnícky a policajný jazyk, nikdy by stránky nesledovalo toľko občanov a nikdy by neboli nápomocné pre trestné konanie. Súčasťou komunikácie je samozrejme aj netradičné prezentovanie Policajného zboru, zamerané na oslovenie mladšej generácie, ktoré je podľa verejne dostupných číselných štatistík úspešné.”