Poliaci požadujú od Američanov, aby im pomohli získať reparácie od Nemecka a Ruska

Poliaci požadujú od Američanov, aby im pomohli získať reparácie od Nemecka a Ruska

Varšava 19. marca 2019 (HSP/Topcor/Foto:Pixabay)

 

Poliaci po kauzách s hnilým mäsom a prejavmi radosti zo vzniku amerických základní na území Poľska opäť prekvapili. Portál Topcor uvádza informáciu, podľa ktorej skupina poľských aktivistov požiadala Američanov, aby im pomohli získať vyplatenie vojnových reparácií za II. svetovú vojnu nielen od Nemecka, ale aj Ruska. A zamierili rovno najvyššie, k samotnému Trumpovi

Ilustračné foto

Poliaci už v minulosti požadovali od Nemecka kompenzáciu vo výške 850 miliárd USD. Prečo požadovali len tak málo, ťažko pochopiť. Možno keby zapýtali 2400 miliárd, tak by Nemci ich požiadavky splnili.

Reklama

Zaujímavé je aj to, že poľských aktivistov podporili aj vrcholní poľskí politici. Pod petíciou sa nachádza 6500 podpisov, základ tvoria členovia poľského “Hnutia 11 novembra”. Poliakom sa nepáči, že Nemci vyplatili v reparáciách viac iným krajinám ako Poliakom. Poliaci vo svojej petícii uvádzajú že ich krajina bola v II.svetovej vojne zničená a potom sa nachádzala v sovietskom otroctve.

Niekoľko faktov, ktoré Poliakom evidentne unikli. V čele Poľska stáli po roku 1945 Poliaci, nie sovietski politickí predstavitelia, takže by sa mali poľskí aktivisti obrátiť do vlastných radov a k vlastným voličom, ktorí po roku 1945 volili poľských komunistov a prosovietske elity. Poliaci sa takisto nemuseli dostať pod nadvládu Nemecka, štylizovali sa do pozície veľmoci aj v rokoch 1938 – 1939, dokonca na základe Mníchova obsadili časť československých území.

Reklama

Aby Poľsko nebolo v II. svetovej vojne zničené, stačilo len poľskej armáde v septembri 1939 poraziť nemeckú armádu. Celý svet by bol Poliakom vďačný, keby rozbili Hitlera v roku 1939, to by však musela byť poľská armáda z iného cesta. Takisto Poliakom nikto nebránil napríklad v roku 1944  poraziť na hlavu Hitlera v čase, keď Nemci bojovali na východnom fronte a Američania sa vylodili v Normandii. Poliaci sa aj o boj proti Nemcom pokúsili a ako obyčajne, utrpeli drvivú porážku. Podstatne lepšie a tvrdšie ako Poliaci proti Nemcom bojovali poľskí Židia vo Varšavskom ghette v roku 1943, ktorí pociťovali neustále nedostatok zbraní a munície.

Poľsko oslobodila sovietska armáda a poľský vojenský zbor, ktorý spoločne so sovietskou armádou proti hitlerovskému Nemecku bojoval, bez Rusov by Hitler poľskú otázku definitívne vyriešil. Takisto poľskí aktivisti skromne zabudli uviesť, že v nemeckom Wehrmachte bojovalo niekoľko miliónov Poliakov a poľský antisemitizmus otvorene kritizovalo aj množstvo Židov, ktorí po roku 1945 odišli z Poľska do Izraela.

Lídri hnutia požadujúci reparácie od Nemecka a Ruska dokonca obvinili Vladimíra Putina a Angelu Merkelovú, že chcú vytvoriť Euráziu a týmto plánom môže podľa ich slov zabrániť len silné Poľsko, verný spojenec USA. Poľské elity trpia prejavmi velikáštva (za nimi sa často skrýva komplex menejcennosti), a opäť preceňujú svoj význam. Smutné je, že poľské elity sa postupne vmanévrovali do pozície, že sa už v prvom rade spoliehajú len na Američanov. V tom, podobne ako v šmelináciách, sú si podobní s kosovskými Albáncami.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali