1924 – narodil sa český spisovateľ a exilový vydavateľ Josef Škvorecký. Jeho prvý román Zbabělci z roku 1948 kritizoval pomery v povojnovom Československu. Na prvú časť pentalógie nadviazali ďalšie časti – Tankový prapor, Mirákl, Prima sezóna a Příběh inženýra lidských duší. Tankový prapor sa dočkal aj filmovej adaptácie. Škvorecký pôsobil najprv ako redaktor v zahraničí a v roku 1969 odišiel do exilu v Toronte, kde založil nakladateľstvo ’68 Publishers. Väčšina jeho kníh vyšla v českom preklade až po roku 1989. Laureát Ceny Jaroslava Seiferta. Zomrel v roku 2012.
1947 – narodil sa americký hudobník a herec Meat Loaf, vl. m. Marvin Lee Aday. Známa je najmä jeho albumová trilógia Bat Out of Hell z rokov 1977, 1993 a 2006 tvorená nahrávkami Bat Out of Hell, Bat Out of Hell II: Back into Hell a Bat Out of Hell III: The Monster is Loose, z ktorej sa dosiaľ na celom svete predalo viac ako 50 miliónov kópií. Na konte má aj ďalších 10 štúdioviek, z ktorých najnovšia Braver Than We Are sa dostala na trh v septembri 2016. V roku 1994 získal Grammy za pieseň I’d Do Anything for Love (But I Won’t Do That). Ako herec sa predstavil napríklad v Rocky Horror Picture Show, Klube bitkárov alebo akčnej komédii Formula 51.
1960 – narodil sa český spevák a bubeník David Koller. Preslávil najmä ako člen kapely Lucie, ktorá pôsobí na scéne od polovice 80. rokov minulého storočia, no od roku 2004 až do decembra 2012 mala pauzu. Skupina nahrala sedem štúdiových albumov, zatiaľ posledným je Dobrá kočka, která nemlsá z roku 2002. Medzi ich najväčšie hity patria skladby Amerika, Černí andělé, Troubit na trumpety by se nám líbilo, Medvídek, Dotknu se ohně, Šrouby do hlavy, Oheň, Panic, Zkamenělý dítě, Pod měděným nebem, Hvězda, Srdce, Sen alebo Lucie. Je tiež známy z formácií Pusa, Žentour alebo Jasná páka. Ako sólový umelec uviedol na trh aj nahrávky David Koller, Kollerband, Nic není nastálo, Teď a tady, Kollerband Unplugged, ČeskosLOVEnsko alebo David Koller & Friends. Venuje sa tiež tvorbe filmovej hudby a produkcii.
1960 – narodil sa americký herec, režisér, scenárista a producent francúzskeho pôvodu Jean-Marc Barr. Do povedomia divákov sa dostal ako potápač Jacques Mayol vo filme Luca Bessona Magická hlbočina, za ktorý ho v roku 1989 nominovali na Cézara. Na začiatku 90. rokov minulého storočia sa začala jeho intenzívna spolupráca s kontroverzným dánskym režisérom Larsom von Trierom, ktorý ho obsadil do filmov Európa, Prelomiť vlny, Tanečnica v tme, Dogville, Manderlay, Kto je tu riaditeľ? a tiež Nymfomanka I. a II. Trierov vplyv ho doviedol k prvým režisérskym pokusom a hneď prvý film Milenci z roku 1999 sa stretol s pozitívnym ohlasom. Snímka sa stala prvým dielom trilógie o slobode, nasledovali filmy To je moje telo a Blažené bytosti, na ktorom spolupracoval s Pascalom Arnoldom. Ich spolupráca pokračovala aj pri ďalších tituloch. Spolu nakrútili filmy American Translation a Sexuálne kroniky súčasnej francúzskej rodiny.
1961 – narodil sa hongkonský herec, spevák a producent Andy Lau. Od začiatku hereckej kariéry v osemdesiatych rokoch minulého storočia sa objavil vo viac ako 150 filmoch. Je tiež držiteľom Guinnessovho svetového rekordu pre najoceňovanejšieho kantopopového speváka, keď si do apríla 2000 na konto pripísal 292 ocenení. Od debutového albumu z roku 1985 vydal vyše 60 nahrávok. Ako herec sa predstavil napríklad vo filmoch Wong gok ka moon (As Tears Go By), Tin joek jau ching (A Moment of Romance), A Fei jing juen (Days of Being Wild), Ah Fu (A Fighter’s Blues), Volavka, Klan lietajúcich dýk, Súboj bojovníkov, Bojovníci, Jednoduchý život, Jian Dang Wei Ye (Beginning of the Great Revival), Po čom ženy túžia, Slepý detektív, Veľký čínsky múr a i.
1963 – narodila sa česká herečka Ivana Chýlková. Účinkuje v pražskom Činohernom klube. Z filmovej a televíznej tvorby: Faunovo velmi pozdní odpoledne, Dobré světlo, Čas sluhů, Něžný barbar, Co teď a co potom, Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Přítelkyně z domu smutku, O zvířatech a lidech, Čas dluhů, Oběti a vrazi, Musím tě svést, Nevěrné hry, Skřítek, Gympl, Perfect Days, Dědictví aneb Kurvaseneříká, Vejška, Tři bratři, Laputa, Chata na predaj, Backstage. V roku 1995 získala Českého leva ako najlepšia herečka v hlavnej úlohe za film Díky za každé nové ráno.
1972 – narodila sa americká herečka a speváčka Gwyneth Paltrow. Držiteľka Oscara a Zlatého glóbusu z roku 1999 pre najlepšiu herečku v hlavnej úlohe za účinkovanie v snímke Zamilovaný Shakespeare. Na filmovom plátne debutovala v roku 1991 úlohou v muzikáli Shout. Ďalej hrala napríklad vo filmoch Hook, Sedem, Emma, Srdcová sedma, Dokonalá vražda, Talentovaný pán Ripley, Hore a dole, Letuška 1. triedy, Svet zajtrajška, Dôkaz, Krásne sny, Nákaza, Mortdecai: Grandiózny prípad a mnohých ďalších. V súčasnosti je známa najmä ako Pepper Potts z marvelovských komiksoviek Iron Man, Iron Man 2, Avengers: Pomstitelia, Iron Man 3, Spider-Man: Návrat domov a Avengers: Nekonečná vojna. Na konte má aj Primetime Emmy z roku 2011 za hosťovanie v hudobnom seriáli Glee.
1976 – narodila sa česká speváčka a herečka Monika Absolonová. Účinkovala v pražskom i bratislavskom naštudovaní muzikálu Dracula a hrala napríklad aj vo filmoch Princezna ze mlejna 2, Kameňák 2, Kameňák 3. Nahrala napríklad albumy Monika, Dál jen při mně stůj, První den, Jsem nevěrná, Zůstávám dál a i.
1982 – narodil sa americký rapper Lil Wayne, vl. m. Dwayne Michael Carter Jr. Začínal v skupine Hot Boys, s ktorou vydal tri štúdiovky. Od roku 1999 pôsobí aj ako sólový interpret. Albumy: Tha Block Is Hot, Lights Out, 500 Degreez, Tha Carter, Tha Carter II, Tha Carter III, Rebirth, I Am Not A Human Being, Tha Carter IV, I Am Not A Human Being II, Free Weezy Album. Okrem toho má na konte aj spoločnú štúdiovku s Birdmanom Like Father, Like Son.
1982 – narodila sa americká herečka a speváčka Anna Camp. Známa je napríklad ako Sarah Newlin, ktorú v rokoch 2009 až 2014 stvárňovala v seriáli True Blood: Pravá krv. V roku 2010 sa predstavila i v projekte Mad Men a v rokoch 2011 až 2012 v sérii Dobrá manželka. Zahrala si aj vo filmoch Farba citov, Café Society alebo sérii Ladíme!.
1984 – narodila sa kanadská speváčka Avril Lavigne. V roku 2002 vydala debutový album Let Go, z ktorého pochádzajú hity ako Complicated, Sk8er Boi, I’m With You či Losing Grip. Nasledovali albumy Under My Skin, The Best Damn Thing, Goodbye Lullaby a Avril Lavigne. Dosiaľ si vyslúžila osem nominácií na Grammy, tri na Brit Awards a získala osem Juno Awards, šesť World Music Awards a tiež jednu jednu Ivor Novello Award za pieseň Complicated.
Úmrtia
1917 – zomrel francúzsky impresionista Edgar Degas. V ranej tvorbe sa sústredil na historickú maľbu a podobizne, neskôr sa venoval aj maľbe bežného života – zobrazil napríklad šport, kaviarne, balet, cirkus. Venoval sa aj sochárstvu. Narodil sa v roku 1834.
2012 – zomrel herec Herbert Lom. Narodil sa v Prahe a jeho filmovým debutom bol v roku 1937 český film Žena pod křížem. V roku 1939 emigroval do Anglicka. Hral vo vyše 100 filmoch a seriáloch, napríklad v snímkach Vojna a mier, Spartakus, El Cid – Najväčší španielsky hrdina, Gambit či Mŕtva zóna alebo v mayovke Poklad na Striebornom jazere. Najviac ho preslávila úloha komisára Dreyfusa z filmov o Ružovom panterovi, kde zažiaril ako nadriadený inšpektora Clouseaua v podaní Petra Sellersa. V komédiách o Ružovom panterovi hral v rokoch 1964 až 1993. Napísal tiež dva historické romány a naposledy sa objavil v detektívke Slečna Marpleová: Vražda na fare z roku 2004. Narodil sa v roku 1917.
2017 – zomrel americký podnikateľ a vydavateľ Hugh Hefner, známy ako zakladateľ pánskeho magazínu Playboy, ktorého prvé číslo vyšlo v roku 1953. Bol tiež politickým aktivistom a filantropom. Narodil sa v roku 1926.
Ostatné udalosti
1821 – Mexiko získalo nezávislosť od Španielska.
1825 – medzi Darlingtonom a Stocktonom v Anglicku sa začala prevádzka prvej parnej železnice.
1997 – americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) stratil kontakt so sondou Mars Pathfinder, ktorá 4. júla toho roku úspešne pristála na červenej planéte. Do vesmíru ju vypustili 4. decembra 1996 z Mysu Canaveral na Floride.
1998 – vznikol vyhľadávač Google. Tento dátum však spoločnosť po prvý raz prezentovala v roku 2013, na 15. výročie.
2003 – Európska vesmírna agentúra vypustila z Francúzskej Guyany sondu SMART-1 určenú na prieskum Mesiaca. Pätnásteho novembra 2004 sa dostala na obežnú dráhu Mesiaca. Jej misiu ukončili 3. septembra 2006, keď zanikla pri kontrolovanom dopade na povrch Mesiaca.
2007 – americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustil sondu Dawn. Jej úlohou je získať informácie na lepšie pochopenie podmienok a procesov v raných štádiách slnečnej sústavy. Sonda 16. júla 2011 vstúpila na obežnú dráhu planétky Vesta, ktorá sa vtedy nachádzala 188 miliónov kilometrov od Zeme. Dawn sa tým stala vôbec prvou sondou, ktorá sa dostala na orbitu niektorého z objektov v hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. Vestu skúmala štrnásť mesiacov a v septembri 2012 sa vydala na 1,5 miliardy kilometrov dlhý let k trpasličej planéte Ceres, na ktorej obežnú dráhu vstúpila 6. marca 2015.
2008 – Čaj Č’-kang počas misie Šen-čou 7 vystúpil ako prvý čínsky astronaut do otvoreného vesmíru.