Napríklad Monica Macoveiová z Európskej ľudovej strany ho podporuje, poukazuje na ľahostajnosť kompetentných orgánov v niektorých členských štátoch: „Niektoré krajiny robia svoju prácu dobre, ale mnohé štáty to robia zle. Ak prokurátori v niektorých členských štátoch nerobia nič alebo len veľmi málo pri skúmaní prípadov podvodu, v tom prípade všetci máme veľké problémy.”
Poslanci, ktorým sa zriadenie európskej prokuratúry pozdáva, sú presvedčení, že by sa mohla stať novým nástrojom skvalitnenia spolupráce jednotlivých štátoch v tejto oblasti. Sú však aj takí, ktorým sa tento návrh nepáči. Napríklad William Dartmouth zo strany Európa slobody a priamej demokracie tvrdí, že tento krok nič nevyrieši a bude to iba ďalšia fikcia: „Tento návrh je trójskym koňom. Nič sa tým nerieši. Jediné, čo dosiahneme, je to, že ešte viac obmedzíme suverenitu jednotlivých štátov a posilníme centralizáciu.“
Značná časť europoslancov je však presvedčená, že európska prokuratúra by bola efektívnym nástrojom, zjednoduší a zrýchli vyšetrovanie prípadov podvodov. Prízvukujú, že táto prokuratúra by mala byť síce nezávislá, ale pritom prísne monitorovaná europarlamentom. „Nesmie sa k tomu pristupovať politicky, treba konať podľa zákona. Európsky súdny dvor musí mať možnosť kontrolovať európsku prokuratúru,” prízvukuje poslanec Jan Philipp Albrecht, zástupca Strany zelených.
Slovenský europoslanec Vladimír Maňka je jedným z tých, ktorí vytvorenie európskej prokuratúry hodnotia ako pozitívny a užitočný krok: „Niektoré členské štáty sú menej úspešné pri odhaľovaní a stíhaní takýchto podvodov, iným sa darí viac. Ak bude trestné stíhanie a vyšetrovanie podvodov vykonávať jediný a nezávislý úrad na európskej úrovni, určite sa zintenzívni sa stíhanie, zlepší sa vymáhanie a zvýši sa dôvera obyvateľov v európske inštitúcie,” domnieva sa slovenský poslanec.
eu