Bratislava 6. septembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)
Podľa štúdie Public Health England (PHE) britský očkovací program doteraz zachránil viac ako 100 000 životov a zabránil viac ako 24 miliónom infekcií. Na štúdiu upozornil slovenský odborník na chronické vírusové hepatitídy, či autoimunitné choroby pečene, MUDr. Michal Piják, ktorý pridal aj svoj komentár
Najnovšie odhady agentúry PHE naznačujú, že v dôsledku rýchleho zavedenia očkovania sa údajne zabránilo 105 900 úmrtiam a 24 088 000 infekciám.
Minister zdravotníctva Sajid Javid uviedol, že nové údaje sú „fenomenálne“ a „svedčia o britskom očkovacom programe“, pričom dodal, že tieto vakcíny v boji proti pandémii „zmenili život“.
Doktorka Mary Ramsayová, vedúca imunizácie v PHE, povedala: „Je pozoruhodné, že očkovací program teraz mohol zabrániť iba 100 000 úmrtiam v samotnom Anglicku. Každý, kto sa prihlásil za svoju očkovaciu látku, zohral úlohu v tomto životne dôležitom úsilí. “
Financial Times vysvetlil, že údaje sa vypočítavajú porovnaním odhadovaného vplyvu očkovania na infekciu a úmrtnosť s najhorším scenárom, v ktorom neboli zavedené žiadne očkovacie látky a žiadne ďalšie nefarmaceutické intervencie na zníženie infekcií a úmrtnosti.
Piják vo svojom komentári poznamenáva, že podľa neho ide o “zavádzajúce údaje založené na matematickom modelovaní, ktoré neberú do úvahy vplyv sezónnych klimatických zmien a predošlých alebo prebiehajúcich lockdown na vývoj infekcie”.
“Základom výpočtu sú údaje o účinnosti vakcín získané z klinických štúdií fázy 3, o ktorých je známe, že trvali len 3 mesiace. V tejto súvislosti sa zišlo prehodnotiť argumenty zdrvujúcej kritiky nedávnej štúdie, ktorej autori konštatovali, že musíme akceptovať štyri smrteľné a 16 závažných vedľajších účinkov na 100 000 očkovaní, aby sme zachránili životy 2-11 jedincov na 100 000 očkovaní, čo predstavuje riziká a prínosy rovnakého rozsahu,” uviedol lekár.
Piják vysvetľuje, že autori použili veľkú izraelskú terénnu štúdiu, do ktorej bolo zapojených približne milión osôb, a údaje v nej uvedené, aby vypočítali počet potrebný na očkovanie (NNTV, number neede to vaccinate), aby sa predišlo jednému prípadu infekcie SARS-CoV2 a zabránilo jednému úmrtiu spôsobenému COVID-19. Okrem toho, na vyhodnotenie NNTV použili najvýraznejšie údaje z regulačných klinických štúdií fázy 3:
“NNTV je recipročným rozdielom medzi absolútnym rizikom medzi rizikom v ošetrovanej skupine a v kontrolnej skupine, vyjadreným ako desatinné miesta, ako je to zrejme z tohto umelého príkladu: Rozdiel absolútneho rizika medzi rizikom 0,8 v kontrolnej skupine a rizikom 0,3 v liečenej skupine by mal za následok absolútny rozdiel rizika 0,5; teda počet potrebný na liečbu alebo NNTV by bol 1/0,5 = 2. Toto je klinická účinnosť vakcíny.”