Hlina v interview so Zuzanou Kovačič Hanzelovou pred augustovým snemom KDH, na ktorom zatiaľ na post lídra kandiduje iba prešovský župan Milan Majerský uviedol, že na rozdiel od Majerského by bol “opatrný” vo vyjadreniach smerom ku zmluve o neútočení s PS/Spolu, keďže na základe podobnej zmluvy s liberálmi sa stal samotný Majerský županom.
Priznal, že pred voľbami “odmietol pľuť na liberálov”. “Cesta nevedie tak, že sa budeme topiť v Dunaji – liberáli nás a konzervatívci liberálov.” Alojz Hlina poznamenal, že kvôli paktu s PS/Spolu bolo KDH “umučené, stálo doráňané vo vetre a bola okolo toho vytvorená hystéria”. “Dovolili sme to. piete, tá komunikácia to dovolila. Na strachu sa dobre robí. To sú tie ruské schémy, že vlastne ako politicky pracujete. Dajte tam strach a sex a zafunguje to.”
“Tieto voľby boli o populizme a o kultúrno-etických témach a všetci tu boli kresťania. Ja už som čakal, kedy aj Blaha povie, že aj on… Len málokto tak žije.”
O svojej budúcnosti v strane KDH Hlina povedal, že má pocit, že “ešte je čo robiť”. “Predsedom KDH bolo dopriatych osem až desať rokov, poväčšine toľko. Mne boli dopriate iba štyri.” Hlina dodal, že keď sa stal lídrom, strana si musela požičiavať na výplaty a v súčasností má podľa neho o milión eur viac na svoju činnosť.
Podľa Hlinu pre konzervatívnu stranu ako je KDH by bolo dobré, ak by došlo k dohode o ďalšom lídrovi, preto navrhol Majerskému, aby bol jeho podpredsedom, čo župan PSK nepriamo odmietol. Majerský pre zmenu navrhol, aby bol Hlina súčasťou nového poradného orgánu zloženého z osobností KDH a bývalých predsedov. Na to Hlina reagoval s tým, že takýto orgán nemá zakotvenie v stanovách. “To je také, akože dajte mu kyticu a pošlite ho preč… Ja sa ešte necítim, že by som mal sedieť za jedným stolom a poviem otvorene, že asi by som mal v niečom aj problém sedieť za jedným stolom s pánom Čarnogurským. Neviem celkom presne o čom by sme sa mali radiť,” hovorí Hlina pre SME.
Alojz Hlina skritizoval aj konzervatívcov zastúpených vo vládnej strane OĽaNO. Poslanci okolo Anny Záborskej sú podľa neho “obchodníkmi s interupciami”. Taktiež Alojz Hlina upozornil na “okaté” rodinkárstvo, ktoré podľa neho neprospieva imidžu konzervatívcov. Ako príklad uviedol to, že sekčnou šéfkou na ministerstve zdravotníctva sa podľa neho stala manželka Branislava Škripeka z Kresťanskej únie.
Alojz Hlina v rozhovore k súčasnej legislatívnej diskusii o interupciách dodal, že je „umiernený konzervatívec“, ktorý však žije v svetskej krajine. „Zákony sa netvoria v sakristii, zákony sa tvoria v parlamente,“ povedal Hlina. „Obeťou je žena, obeťou sú tie vzťahy. Je mimoriadne nezdravá tá komunikácia – vrahyne a neviem čo všetko. Proste to je desivé, mňa to naozaj desí celá tá diskusia. Desí ma ten návrh zákona, ktorý je teraz, ktorý prešiel do druhého čítania.“ Uviedol Hlina s tým, že hovoril o vysokých príspevkoch na narodené postihnuté detí. Podľa jeho názoru môže nastať situácia, že chudobné matky by mohli svoje plody poškodzovať úmyselne.
Paradoxom je, že Hlina nikdy nechcel pripustiť v debatách to, že by Slovensko malo pristúpiť k reštriktívnym zákonom, naopak, on a jeho “spoluumiernení konzervatívci” volali po tom, že treba poskytovať pomoc matkám. Vláda teraz k takejto pomoci pristúpila, preto vyznieva zvláštne, že maľuje katastrofické scenáre…