Politický analytik a šéf hnutia Socialisti.sk Eduard Chmelár napísal, že nenachádza tie správne slová na to, čo sa stalo vo Vrútkach. “Sám som učiteľ, sám som rodič, ale toto musí zamávať aj silnými povahami. Keby som nemal vážnejšie zdravotné problémy, v tejto chvíli by som bol dávno na mieste. Kto však mal psiu povinnosť tam byť, bol predseda vlády Slovenskej republiky,” myslí si politológ.
Podľa neho namiesto toho, aby premiér Igor Matovič (OĽaNO) okamžite prerušil rokovania na Morave a ponáhľal sa domov na Slovensko, len stroho odkáza: „Blázni medzi nami žijú a takýmto situáciám nedokážeme zabrániť.“
“No poviem vám, to sú skutočne dych vyrážajúce „povzbudzujúce“ slová premiéra. Alebo to máme chápať ako sebakritiku? Kto iný ako premiér alebo prezidentka mali byť v tejto chvíli vo Vrútkach a byť oporou pozostalých, kto iný mal v tejto chvíli dvíhať traumatizovanú spoločnosť a vliať jej síl?”
Eduard Chmelár vyzval k zastaveniu takýchto činov. “Nie je pravda, že nedokážeme nič robiť. Najprv musíme veľmi jasne povedať, že ten učiteľ, pán Jaroslav Budz, ktorý zahynul, nebol iba obeť. Tento statočný človek pribehol na pomoc kolegyni a žiakom, nastavil vlastné telo a zachránil život nielen riaditeľke, ale aj viacerým deťom. Je to hrdina. Počuť to tam vo vládnych palácoch? HRDINA!”
“Zaslúži si najvyššie štátne vyznamenanie in memoriam za statočnosť. To je to najmenej, čo môžeme urobiť pre jeho pamiatku. Pretože on nebol len (podľa vyjadrenia súčasných i minulých žiakov) jedným z najlepších a najobľúbenejších učiteľov na škole, on je v tejto chvíli vzor a archetyp učiteľa, ktorý pretavil svoje poslanie do vlastnej smrti.”
Byť učiteľom či učiteľkou na Slovensku je podľa Chmelára rizikové povolanie. “Ešte nikdy sa nestalo, že by niekto v slovenskej škole niekoho zavraždil a doteraz sme si to nevedeli predstaviť. Ale násilie voči učiteľom rastie takmer tridsať rokov.”
“Facky a kopance od rodičov, vulgárne nadávky a poškodzovanie majetku zo strany žiakov atď, atď., atď. – učitelia by sami vedeli najlepšie porozprávať, aká ničivá neúcta voči pedagógom zožiera naše školstvo. Odráža sa to v správaní celej spoločnosti. Naši učitelia sú ohrození a naše deti nie sú v bezpečí. To je dlhodobý stav našich škôl a toto je výsledok.”
Dodal, že si nedokáže predstaviť, čo v tejto chvíli prežívajú príbuzní obete a rodičia detí. “Najmä tých zranených, ale aj tých, ktorí tento útok zažili, prežili a museli sa na to pozerať. Sú to neprenosné pocity a všetky slová mi v tejto chvíli pripadajú strašne fádne. No táto hrôza nás nesmie zlomiť a utopiť v sentimente. Musíme konať. Školy sú chrámy vzdelanosti a musia byť najbezpečnejšími miestami pre vaše deti a našich učiteľov. S hlbokou úctou sa skláňam pred pánom Jaroslavom Budzom. Na jeho meno a skutky nesmieme zabudnúť.”
Neskôr Chmelár na Facebooku podotkol, že si váži, že premiér dodatočne vyhlásil, že navrhne hrdinu z Vrútok na štátne vyznamenanie. “Nemožno mu uprieť veľmi pružnú komunikáciu,” uviedol na adresu Matoviča politický komentátor Chmelár.
Bihariová o etnicite páchateľa
Nová šéfka mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) Irena Bihariová podotkla, že v súvislosti s tragickou udalosťou vo Vrútkach zaznamenala diskusie o tom, či bol páchateľom Róm. “Úprimne, ja osobne neviem, a jeho etnicita je to posledné, čo by nás na tomto prípade malo zaujímať. Pretože nech by bol páchateľ Róm, alebo nie, pre mňa ostáva podstatné, aby boli pri každom trestnom čine páchatelia rovnako prísne posudzovaní a rovnako spravodlivo potrestaní.”
“Miňo Mazurek z LSNS, ktorý dnes prvý rozšíril správu, že ide o rómskeho chlapca, vo svojom statuse zároveň vyzval mňa, aby som za takéto trestné skutky prevzala zodpovednosť. Takto, milý Miňo, vyvodzovanie kolektívnej viny a zodpovednosti len preto, že páchateľ môže mať rovnakú etnicitu ako ja alebo zvyšok nevinných Rómov, ktorí s tým nič nemajú, je presne to, čo sa nazýva rasizmus, darmo sa budeš z neho vyvliekať,” odkázala Bihariová do ĽSNS.
Vysvetlila, že súčasťou definície rasizmu je to, že nevnímame ľudí ako jednotlivcov, ale chápeme ich ako celok len na základe etnického, rasového či iného biologického kľúča. “Znamená to, že neuznávame jednotlivcov, ich odlišnosti, danosti, ich individuálne správanie. Okamihom, kedy niekto z ich rasovej či národnostnej skupiny spácha delikt, majú sa zodpovedať všetci. (A ako by sa asi tak zodpovedali? Majú sa teraz 400 0000 Rómov ísť udať na políciu? Je mi záhadou, ako môže človek, ktorému ľud zveril zákonodárnu moc, byť takto mimo).”
“Nuž teda, Miňo, použijúc tvoju logiku: ty už si sa zodpovedal za Kočnera? Aj za tie tisícky trestných činov spáchaných páchateľmi z radov majority, s ktorými ťa spája akurát tak národnosť či občianstvo? Ty si sa nedokázal zodpovedať ani za vraždu spáchanú vašim spolustranníkom, tam ste zrazu okamžite pochopili a deklarovali, že nemôžete zodpovedať za zlyhania jednotlivcov.”
Predsedníčka liberálneho PS zopakovala, že nevie, akej etnicity bol páchateľ, a v celej veci to podľa jej názoru nehrá žiadnu rolu. “Dnes prišiel nevinný človek o život a mnohí ľudia v škole, vrátane tých najmenších detí, utŕžili doživotnú traumu. Toto mňa osobne trápi ďaleko viac, než bláboly dezorientovaných chlapcov, ktorí dokážu ešte aj takúto udalosť zneužiť na svoju prízemnú politickú agendu.”
Hlina: Zdá sa, že už to prišlo z Ameriky aj ku nám
Bývalá volebná jednotka KDH Alojz Hlina v príspevku na sociálnej sieti uviedol, že sa hovorí, že metlou ľudstva v 19. storočí bol zápal pľúc, v 20. rakovina a že v 21. storočí to budú psychické choroby.
“Celková atmosféra v spoločnosti, ale aj sociálne siete sú častokrát spúšťačom činov, ktoré nevieme pochopiť. Poznali sme to z Ameriky, šialené činy, častokrát v školách. Zdá sa, že to už prišlo ku nám,” poznamenal.
“Úprimnú sústrasť pozostalým. Skoré uzdravenie raneným.” Dodal ku incidentu Alojz Hlina z KDH.
Lučanský: Školník a zástupca riaditeľky sú hrdinovia
Prezident Policajného zboru generál Milan Lučanský vyjadril úctu a rešpekt k dvom zamestnancom školy, ktorí neváhali riskovať vlastné životy, aby ochránili svojich kolegov, hlavne maloletých žiakov. Žiaľ, jedného z nich to stálo to najcennejšie…
“Vyjadrujem rodine pána zástupcu úprimnú sústrasť. Položil svoj život, aby iný zachránil. Pre celé Slovensko je hrdinom. Na jeho obetu nikdy nezabudneme,” uviedol Lučanský.
Jaroslav Zajac