Počty prichádzajúcich migrantov trochu klesli, takže migrácia už nie je problémom, hovoria slniečkari

Počty prichádzajúcich migrantov trochu klesli, takže migrácia už nie je problémom, hovoria slniečkari

Bratislava 24. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)

 

Čo má tá protivná V4 stále s migráciou? Veď počet migrantov, ktorí tohto roku prišli do Európy, je nižší ako vlani, to znamená, že už by mali všetci konečne začať poslúchať bruselskú centrálu – naznačujú minulotýždňové komentáre Petra Schutza v denníku Sme, v ktorých označuje migráciu za „umelý problém“.

Ilustračné foto

Komentátor denníka Sme Peter Schutz je vo svojich minulotýždňových komentároch rozčarovaný zo stretnutia európskych lídrov v Salzburgu. Zlostne prská a bedáka, ako to je vlastné ľuďom z jeho komunity, pretože sa nič nezmenilo na postoji krajín V4, ale tiež Rakúska a najmä Talianska ku migračnej kríze: „Po víťazstve v evergreene kvót, kde Západ rozumne ustúpil, sa Visegrád nestiahol – čo by bolo najnormálnejšie na svete – ale vytýčil novú líniu odporu: obrana vonkajšej hranice a úlohy Frontexu, ktorá stojí na požiadavke nulovej migrácie (čo je evidentná iracionalita), proti údajnej bruselskej vôli (preferencii) ,manažovania migrácie‘.“

Reklama

Taká bezočivosť… Visegrád nielen že si dovolil drzo neakceptovať kvóty, ale dokonca trvá ešte aj na ochrane vonkajšej hranice Únie. A dokonca nedôveruje ani plánom na bruselské „manažovanie migrácie“ – čo je naozaj zvláštne po skúsenostiach s pokusom o nanútenie kvót a s podlosťou zvanou Dublin 4. Schutz hovorí o tom, že odmietnutie týchto snáh je „ďalším nekonštruktívnym príspevkom V4, ktorý EÚ nespája, ale rozdeľuje“. Konštruktívnejšie by teda podľa pána Schutza bolo si migrantov rozdeľovať, nech sa najprv rovnomerne zaplní celá Európa, nielen Západ, a až potom bude situácia dosť horúca, aby sa začala riešiť?

Schutz tvrdí, že Európa predsa nemôže zneužívať migračnú krízu na politický boj. V preklade: že V4 a ďalšie krajiny majú jednoducho projektu výmeny pôvodného európskeho obyvateľstva plné zuby, to ešte nesmie byť dôvodom, aby prestali poslúchať centrálu a obdivovať „európske hodnoty“.

Reklama

Ktoré to sú? Okrem bezočivej arogancie a povýšenosti západných „demokratov“ to zrejme bude napríklad dvojitý meter. Schutz totiž bez zaváhania píše: „Zatiaľ čo v kauze migrácie sa prípravné, dvoj- či viacstranné zákulisné rokovania ukázali ako takmer zbytočné (zlyhané), v otázke brexitu je zrejmé, že riešenie – ak vôbec existuje – patrí na nepomerne užšie platformy než 27 + 1.“ To je naozaj zaujímavé tvrdenie, inšpirujúce k otázke, ako k takému záveru pán Schutz dospel. Existuje jediný argument, prečo by to tak malo byť? Tieto dva prípady sa totiž líšia iba v tom, čo pán Schutz a jeho majitelia považujú za želaný výsledok. A tak, v prípade migrácie, ktorá musí pokračovať, pán Schutz naznačuje, aby sa zrušili dvojstranné rokovania a migrácia bola schválená centrálne, ale v prípade brexitu treba podľa neho naopak robiť všetko pre to, aby sa centrálne nerozhodlo o definitívnom odchode a podporovali sa rôzne dvojstranné dohody a výmenné obchody, čo v praxi celú vec zamotá. To je ten selektívny prístup k demokracii, taký typický pre ľudí zo Schutzovho spoločenstva: dobré a demokratické je to, čo vedie k výsledku, ktorý chceme my. A ak nejaký demokratický postup vedie k výsledku, ktorý si neželáme, tak potom asi nie je demokratický…

Schutz tvrdí, že podľa prieskumu v „západnej EÚ“ jasná väčšina občanov podporuje „prijímanie ľudí, ktorí utekajú pred násilím a vojnami“. (Nespomína však, koľkí západniari podporujú prijímanie tých, ktorí prichádzajú preto, aby sa mali lepšie alebo tu robili džihád.) A naznačuje, že postoj východoeurópanov je odlišný vinou politikov: „Iste, umelé nie je názorové členenie naprieč EÚ. Odpustiť na základe toho politikom (V4), akože oni viac-menej len kopírujú preferencie a želania voličov, sa nedá z dôvodu, že protiutečenecké emócie vštepovali – a poriadne drsnou propagandou – do verejnej mienky práve oni.“ Teda stručne povedané, podľa Schutza ľudia na Západe migráciu chcú a na Východe ju iba preto nechcú, lebo sú nahuckaní politikmi. Skvelé, pán Schutz.

Že podľa Schutza je s migrantmi všetko v najlepšom poriadku, hovorí ešte jasnejšie nasledujúce tvrdenie: „Je ,iba‘ kríza politiky, ktorá si z problému terciárneho významu (premávka z Afriky v počte zopár desiatok tisíc je pre polmiliardovú Úniu nič) vyrobila štiepny materiál výbušnosti obohacovania uránu.“ Milióny zväčša neintegrovateľných ľudí, ktorí sa ponevierajú po Európe, vytvárajú getá, znásilňujú a o mnohých z nich úrady ani netušia, to je podľa pána Schutza terciárny problém. Len pán Schutz zabudol vysvetliť, prečo je potom toľko kriku okolo toho, že východoeurópske krajiny ich nechcú – to si s terciárnym problémom Západ nevie hravo poradiť sám?

Riešiť scestné názory jedného zlostného pisálka, to samo osebe iste nemá veľký zmysel. Lenže jeho názory sú aj názormi mnohých našich spoluobčanov zo „slniečkovej“ časti politického spektra. A žiaľ, nech sú akokoľvek scestné, je potrebné ich konfrontovať – tým viac, čím sú zavádzajúcejšie, manipulatívnejšie a zákernejšie.

Ivan Lehotský

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali