Väčšina podnetov sa podľa vedúcej oddelenia kontroly Brigity Pokornej týkala nelegálnych skládok odpadu, nezákonného nakladania s odpadmi, výrubov drevín, znečisťovania ovzdušia a nedovoleného vypúšťania odpadových vôd. Konečné štatistiky za rok 2019 budú SIŽP aj polícia poznať v prvom štvrťroku 2020. Ako však upozornil hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, čísla sú v prípade zločinov súvisiacich so životným prostredím zavádzajúce a ich skutočný počet nie je nikdy známy.
„Tieto skutky nevyjdú z rôznych dôvodov najavo, často pre úmyselné zatajovanie trestných činov subjektmi, vrátane niektorých kontrolných orgánov, pre počasie, ktoré zničí stopy po trestnom čine, alebo neprístupnosť miesta činu v prírode. Takisto sa dlhé roky environmentálna trestná činnosť podceňovala,“ vysvetlil Slivka.
Vlani polícia riešila 1 429 porušení zákona, 829 prípadov sa podarilo objasniť. Najčastejšími trestnými činmi v oblasti životného prostredia sú krádeže dreva, neoprávnené nakladanie s odpadmi, pytliactvo a porušovanie ochrany rastlín a živočíchov. Krádeže dreva v súčasnosti podľa polície predstavujú 51 percent všetkých environmentálnych trestných činov.
Slovenská inšpekcia životného prostredia v roku 2018 preverovala 1 342 podnetov, pričom porušenia zákona zistila v 345 prípadoch. Okrem toho vykonala inšpekcia ďalších 2 891 kontrol, v ktorých bolo zistených 989 porušení právnych predpisov. Celkovo vyrubila 651 pokút v celkovej výške 1 208 567 eur.