“Teraz prostredníctvom predstaviteľov NATO dávajú signály a vlastne dávajú ultimátum: vy, Rusko, nespochybniteľne plňte všetko, na čom ste sa dohodli, vrátane zmluvy START, a my sa budeme správať, ako sa nám zachce. Akoby medzi témou START a povedzme konfliktom na Ukrajine či inými nepriateľskými akciami Západu voči našej krajine nebol žiadna súvislosť, rovnako akoby neexistovali hlasné vyhlásenia, že nám chcú uštedriť strategickú porážku. Toto je buď vrchol pokrytectva a cynizmu, alebo vrchol hlúposti, ale nemôžte ich nazvať idiotmi – veď to nie sú hlúpi ľudia. Chcú nám spôsobiť strategickú porážku a pritom chcú liezť do našich jadrových zariadení.
V tejto súvislosti som nútený dnes oznámiť, že Rusko pozastavuje svoju účasť na Zmluve o strategických útočných zbraniach. Opakujem, neodstupuje od zmluvy, nie, pozastavuje svoju účasť. Než sa však vrátime k diskusii o tejto otázke, musíme sami pochopiť, na čo pretendujú krajiny NATO, ako je Francúzsko a Veľká Británia, a ako budeme brať do úvahy ich strategický arzenál, teda kombinovaný úderný potenciál aliancie.“
TIME: Putin pozastavil poslednú zostávajúcu jadrovú dohodu s USA. Čo sa teraz udeje
Ruský prezident Vladimir Putin v utorok pozastavil účasť svojej krajiny na poslednej zostávajúcej dohode o kontrole jadrových zbraní s USA a v takmer dvojhodinovom prejave, ktorý vyostril napätie v súvislosti s vojnou na Ukrajine, odsúdil Západ.
Toto vyhlásenie, ktoré prišlo deň po nečakanej návšteve prezidenta Joea Bidena na Ukrajine, ukazuje, ako sa konfrontácia medzi Ruskom, USA a Európou blíži k nebezpečnej križovatke rok po tom, čo Putin nariadil ruským silám inváziu. USA a NATO od začiatku vojny vyjadrovali obavy z rizika širšej vojny a snažili sa vyhnúť jej eskalácii, aj keď poskytli Ukrajine zbrane a vojenskú pomoc v hodnote miliárd dolárov. Možný kolaps posledného paktu o kontrole zbrojenia medzi dvoma svetovými jadrovými superveľmocami ilustruje, ako sa bezpečnostná situácia stáva viac neistou, keďže vojna vstupuje do svojho druhého roka.
Približne 90 % jadrových hlavíc na svete patrí Moskve a Washingtonu. Aby Putin svetu pripomenul, že ide o vysokú stávku, rozhodol sa neustále šermovať jadrovými šabľami na USA a NATO, ktoré sa ho snažia dotlačiť k tomu, aby upustil od vojenskej kampane. Počas utorkového prejavu o stave krajiny Putin oznámil, že strategické raketové sily uviedol do „bojovej služby“, a zároveň vyhlásil pozastavenie platnosti zmluvy o znížení počtu zbraní známej ako New START.
Dohoda z roku 2010 obmedzuje USA a Rusko na 1 550 rozmiestnených jadrových hlavíc – strategických zbraní, ktoré môžu byť umiestnené na ponorkách, medzikontinentálnych balistických strelách a bombardovacích lietadlách dlhého doletu. Obsahuje aj prvky monitorovania a inšpekcií na mieste, ktoré majú pomôcť zabezpečiť dodržiavanie dohody, čo Putin vo svojom prejave odsúdil.
„Spojené štáty a NATO priamo hovoria, že ich cieľom je spôsobiť Rusku strategickú porážku. Budú kontrolovať naše obranné zariadenia vrátane tých najnovších, akoby sa nič nestalo?“ povedal. „Naozaj si myslia, že ich tam len tak ľahko pustíme?“
Oznámením, že Rusko pozastaví svoju účasť na zmluve, Putin ukončuje bilaterálnu komunikáciu, výmenu údajov a návštevy jadrových zariadení, ktoré USA aj Rusku poskytujú podrobný prehľad o každodennej činnosti strategických jadrových síl druhej strany. USA môžu naďalej zhromažďovať informácie o ruských jadrových zbraniach prostredníctvom „národných technických prostriedkov“ vrátane špionážnych satelitov na obežnej dráhe a iných opatrení na zhromažďovanie spravodajských informácií, ale tieto postupy blednú v porovnaní s monitorovacím a overovacím režimom Novej zmluvy START. Putin tiež vyhlásil, že Rusko je pripravené obnoviť testy jadrových zbraní, ak by ich USA uskutočnili ako prvé – čo sa nestalo už viac ako 30 rokov.
Olga Olikerová, riaditeľka Medzinárodnej krízovej skupiny pre Európu a Strednú Áziu, tvrdí, že Putin sa snaží prinútiť USA, aby si vybrali medzi podporou Ukrajiny a zachovaním kľúčovej dohody o jadrových zbraniach. „Kontrola zbrojenia však nie je výhrou pre USA, ale niečím, čo je do veľkej miery v záujme Ruska aj USA a v záujme celého sveta,“ hovorí Olikerová. Putinova voľba „pozastavenia“ účasti na zmluve namiesto „odstúpenia“ od nej môže naznačovať, „že plánuje, aby ruský arzenál zostal pod zmluvnými limitmi,“ hovorí.
Na to, aby Rusko zvýšilo počet rozmiestnených jadrových hlavíc nad súčasné limity, by bol potrebný čas a USA aj Rusko už aj tak majú viac než dosť jadrových zbraní na to, aby zničili svet mnohokrát. Putinovo vyhlásenie je však ranou pre stabilitu globálnej bezpečnosti, hovorí Rose Gottemoellerová, americká diplomatka na dôchodku, ktorá pôsobila ako hlavná vyjednávačka pre Nový START. „Ak sa zrušia všetky obmedzenia, budeme na pokraji pretekov v jadrovom zbrojení,” hovorí. „Nikto – ani Rusi, ani Číňania, ani žiadna iná krajina – by nemal mať záujem na takomto výsledku.“
Nový START je posledným dedičstvom medzinárodných dohôd o kontrole zbrojenia uzavretých počas studenej vojny, keď USA a Sovietsky zväz identifikovali určité zbrane považované za vzájomne ohrozujúce a pracovali na odstránení hrozby. Predtým obe strany manipulovali s nočnými morami druhej strany o jadrovom zničení, aby získali výhodu v čase relatívneho mieru a nahromadili desaťtisíce jadrových zbraní namierených na hlavné mestá druhej strany.
Zmluvy pomohli podporiť neľahký mier, ktorý sa postupne rozpadol a spochybnil stabilitu globálnej jadrovej rovnováhy. Niekoľko dohôd o kontrole zbrojenia z čias studenej vojny bolo roztrhaných vrátane Zmluvy o protiraketovej obrane v roku 2002 a Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu (INF) v roku 2019. Prezident USA Joe Biden a Putin sa len niekoľko dní po Bidenovom nástupe do funkcie v roku 2021 dohodli na predĺžení platnosti novej zmluvy START o päť rokov, ale jej budúcnosť vyzerá pochmúrne.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken počas návštevy Grécka označil tento prejav za „skutočne nešťastný a veľmi nezodpovedný“. Blinken dodal: „Budeme pozorne sledovať, čo Rusko skutočne urobí.“
Hoci Putin v utorok oficiálne vyhlásil pozastavenie platnosti zmluvy, USA sa domnievajú, že len verejne deklaruje politiku, ktorú jeho vláda v súkromí vykonáva už viac ako dva roky. Ministerstvo zahraničných vecí 31. januára uviedlo, že Moskva „nedodržiava“ zmluvu, pretože inšpekcie boli pozastavené od marca 2020, teda od začiatku pandémie COVID-19, a USA sa nepodarilo presvedčiť Rusko, aby ich obnovilo. Preto USA nemôžu určiť, či sú počty ruských bojových hlavíc presné. Súčasťou dohody je aj tzv. bilaterálna konzultačná komisia, ktorá je určená na to, aby obe krajiny diskutovali o implementácii zmluvy. Moskva sa od októbra 2021 odmieta stretávať.
Hoci Putinovo oznámenie nemusí nevyhnutne znamenať koniec zmluvy, odborníci na kontrolu zbrojenia sa zhodujú, že môže predznamenávať jej konečný zánik. Zdá sa nepravdepodobné, že po skončení platnosti zmluvy New START 5. februára 2026 dôjde k uzavretiu následnej dohody. To by po prvý raz od roku 1972 viedlo k tomu, že zásoby jadrových zbraní v USA aj v Rusku by zostali neobmedzené.
„Kontrola zbrojenia odráža stav vzťahov,“ hovorí Pavel Podvig, vedúci výskumný pracovník Inštitútu OSN pre výskum odzbrojenia v Ženeve. „Cieľom je podľa môjho názoru ukázať, že Rusko sa neplánuje usilovať o zlepšenie. Nemyslím si, že bude budovať arzenál nad rámec limitov. Môže rozmiestniť viac hlavíc, ale to nebude mať žiadnu praktickú hodnotu… Okrem toho ho z toho aj tak budú všetci podozrievať.“
The Guardian: Putin sa odstúpením od jadrovej zmluvy snaží rozdeliť verejnú mienku v USA, tvrdia experti
Ruského prezidenta obvinili, že „hrá na rozkol v Spojených štátoch“ tým, že vyvoláva prízrak jadrovej vojny medzi Moskvou a Západom. Hrozba Vladimira Putina, že pozastaví ruskú účasť na Novom štarte, poslednej zostávajúcej zmluve o jadrových zbraniach s USA, predstavuje zjavný pokus rozdeliť americkú verejnú mienku v súvislosti s vojnou na Ukrajine vyvolaním strašidla jadrového armagedonu, varovali v utorok experti a politici.
Putin oznámil svoj zámer zastaviť účasť na dohode na konci bojovného 100-minútového prejavu, v ktorom obvinil USA a západné mocnosti zo snahy spôsobiť Rusku „strategickú porážku“. Jeho plamenná rétorika vyvolala okamžitú reakciu naprieč politickým spektrom vo Washingtone.
Fiona Hillová, vedúca pracovníčka Brookingsovho inštitútu, ktorá bola v rokoch 2017 až 2019 odborníčkou na Rusko v Rade Bieleho domu pre národnú bezpečnosť, pre denník Guardian uviedla, že Putin „hrá na roztržku v Spojených štátoch“. Stratégiou bolo zvýšiť politické nezhody v snahe povzbudiť výzvy na ukončenie podpory Ukrajiny zo strany USA. „Hrá to na všetkých tých ľudí, ktorí chcú, aby sa Ukrajina vzdala a kapitulovala, aby sa vyhla masívnej jadrovej výmene a tretej svetovej vojne, akémusi jadrovému armagedonu,“ povedala.
Thomas Graham, riaditeľ pre Rusko v rámci Rady pre národnú bezpečnosť Georgea W. Busha, súhlasil s tým, že súčasťou Putinovej kalkulácie je vyprovokovať „určité kruhy v USA, aby sa zamysleli nad tým, či riziko podpory Ukrajiny stojí za to“. Graham, významný spolupracovník Rady pre zahraničné vzťahy, uviedol, že vzhľadom na to, ako sa Washington spolitizoval, „sa v republikánskej strane nájdu prvky, ktoré to budú hrať ako spôsob, ako vrhnúť zlé svetlo na Bidenovu zahraničnú politiku“. Zdá sa, že Grahamova predpoveď sa naplnila niekoľko hodín po Putinovej hrozbe. Prominentní pravicoví republikáni ostro kritizovali nečakanú návštevu Joea Bidena v Kyjeve a obvinili ho, že venuje viac pozornosti Ukrajine ako vlastnému národu.
Ron DeSantis, guvernér Floridy, ktorý sa chystá kandidovať na prezidenta v roku 2024, pre Fox News povedal, že „neobmedzený bianko šek [pre Ukrajinu] je neprijateľný“. Bidenovu neochvejnú podporu Ukrajine nepriaznivo porovnal s jeho prístupom k imigrácii na mexických hraniciach. „Ja a mnohí Američania si hovoríme: OK, on sa veľmi stará o tie hranice na druhom konci sveta, [ale] neurobil nič pre zabezpečenie našich vlastných hraníc tu doma.“
O programe New Start sa rokovalo za Obamovho predsedníctva v roku 2010 a vo februári 2021 bol obnovený na päť rokov. Jeho cieľom bolo zabezpečiť strategickú stabilitu medzi USA a Ruskom, ktoré vlastnia 90 % celkového počtu jadrových hlavíc na svete.
O praktických dôsledkoch Putinovej hrozby pozastavenia platnosti sa bude vo Washingtone pravdepodobne diskutovať v nasledujúcich týždňoch. Je nepravdepodobné, že by sa v krátkodobom horizonte v praxi veľa zmenilo, zdôraznil Graham vzhľadom na to, že zmluva sa začala rozpadávať už pred prejavom ruského prezidenta. Minulý mesiac ministerstvo zahraničných vecí obvinilo Rusko, že porušilo svoje monitorovacie záväzky, keď odmietlo vpustiť amerických inšpektorov do svojich zariadení na výrobu jadrových zbraní.
Graham však varoval, že po skončení platnosti zmluvy vo februári 2026 už bude takmer nemožné nahradiť Nový START. „Sledujeme definitívny zánik architektúry kontroly zbrojenia, ktorá sa začala budovať v 60. rokoch minulého storočia a bola založená najmä na bilaterálnych vzťahoch medzi USA a Sovietskym zväzom a potom Ruskom. Budeme sa musieť vyrovnať s oveľa zložitejším a komplexnejším prostredím.”
Experti na Rusko vyjadrili úľavu, že Kremeľ sa zastavil pred úplným odstúpením od zmluvy. „Neznamená to, že Putin plánuje v dohľadnom čase použiť jadrové zbrane na Ukrajine,“ povedala Suzanne Loftusová, výskumná pracovníčka Quincyho inštitútu pre zodpovednú štátnu politiku. Loftusová však dodala, že dlhodobé vyhliadky jadrovej stability sú „zlovestné“. Povedala: „Strácame pokrok, ktorý sme dosiahli v oblasti nešírenia jadrových zbraní, dokonca aj počas studenej vojny.“
Putinov odvážny krok vracia loptičku späť na ihrisko Washingtonu. Advokátske skupiny presadzujúce zníženie jadrovej hrozby vyzvali Bidenovu administratívu, aby aj napriek najnovšej provokácii prejavila zdržanlivosť. „Podľa nášho názoru je tu cieľom dostať Rusko späť k Novej dohode START, pretože zmluva slúži národným záujmom oboch krajín,“ povedala Emma Belcherová, prezidentka Ploughshares Fund, finančnej organizácie so sídlom vo Washingtone a San Franciscu, ktorá sa venuje znižovaniu jadrového rizika. Belcherová ocenila spôsob, akým Biden doteraz odmietal podľahnúť Putinovej návnade. Vo svojom utorňajšom prejave pri príležitosti prvého výročia invázie na Ukrajinu vo Varšave americký prezident dôrazne odmietol spomenúť hrozbu svojho ruského náprotivku o pozastavení účasti na zmluve START. Takáto zdržanlivosť by mala byť aj naďalej reakciou Bidenovej administratívy, povedal Belcher. „To, čomu by sa USA mali vyhnúť, je využiť Putinovo vyhlásenie na ospravedlnenie zvýšenia vlastného jadrového arzenálu – to by len posunulo čas späť.“
Christopher Chivvis, vedúci pracovník Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier, poskytol pochmúrnejšie hodnotenie vplyvu na politiku USA. Putinov krok by podľa neho sťažil USA monitorovanie ruských jadrových síl a ich rozmiestnenia a rastúca nejasnosť v súvislosti s ruskými jadrovými aktivitami by zasa zhoršila náladu vo Washingtone. Chivvis povedal: „Je veľmi pravdepodobné, že to bude viesť Washington ku konzervatívnejšiemu, viac jastrabiemu prístupu k vlastnému jadrovému arzenálu USA – pre istotu.“ Výsledkom by podľa Chivvisa mohla byť presne tá dynamika pretekov v zbrojení, ktorej mala zmluva Nový START zabrániť. USA a Rusko podľa neho teraz pravdepodobne zvýšia výdavky na svoje jadrové zbrane, čo by si logicky nikto – vrátane Ruska – neželal.
Takáto pochmúrna prognóza robí Hillovo varovanie, že Putin sa pokúša vyvolať rozkol v americkej mienke, ešte znepokojujúcejším. „Jednota je v tejto chvíli na domácom fronte mimoriadne dôležitá, pretože určuje našu vlastnú schopnosť reagovať,“ povedal Hill. „Putin hľadá akékoľvek trhliny. Ako Američania musíme byť jednotní a odolať pokušeniu hrať sa kvôli tomu na hlúpu politiku.“
The Washington Post: Putin povedal, že Rusko pozastavuje účasť na START III, najväčšej jadrovej zmluve so Spojenými štátmi.
Prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko pozastavuje účasť na zmluve o nešírení jadrových zbraní START III, poslednej zostávajúcej dohode o jadrových zbraniach medzi Ruskom a Spojenými štátmi. Zmluva uzavretá v roku 2011 stanovovala „overiteľné limity“ na počet rozmiestnených medzikontinentálnych balistických rakiet a jadrových hlavíc.
„Naše vzťahy sa zhoršili, a to výlučne zásluhou Spojených štátov,“ povedal Putin.
Putin vo svojom prejave nastolil mnoho tém: obvinil Západ zo sprisahania s cieľom zničiť Rusko a hovoril o výstavbe novej diaľnice z Moskvy do Vladivostoku. Snažil sa predstaviť Rusko ako slobodnú a odolnú krajinu, ktorá sa vracia k svojmu predtým stratenému postaveniu nezávislej veľmoci, ako súčasť neosovietskej vízie budúcnosti svojho štátu.
Ruský líder sa zámerne vyhýbal „strašným vojenským chybám“, mlčal o hospodárskych problémoch vyvolaných konfliktom a medzinárodnú izoláciu označil za šancu pre Rusko zbaviť sa škodlivých západných ideológií.
Prejav odznel presne rok po tom, ako Moskva uznala DNR a LNR za nezávislé štáty a obvinila Kyjev z uskutočňovania genocídy a z toho, že pripravil pôdu pre konflikt.
The New York Times: Putin pozastavuje účasť na zmluve o jadrových zbraniach, čím signalizuje ostrejší rozchod so Západom.
Putin v utorok vyhlásil, že Rusko pozastavuje svoju účasť na zmluve START III, čím signalizuje ostrejší rozchod so Západom, keďže ide o poslednú platnú veľkú dohodu tohto druhu medzi Spojenými štátmi a Ruskom.
Ministerstvo zahraničných vecí USA už predtým prehlásilo, že Rusko nedodržiava START III. Informovalo o tom už koncom januára. Vtedy sa uvádzalo, že Rusko neumožňuje americkým inšpektorom vstup do svojich jadrových zariadení.
Fox News: Putin predniesol výročný prejav deň po Bidenovej návšteve Ukrajiny
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že jeho krajina odstupuje od zmluvy START III so Spojenými štátmi, ktorá stanovuje zníženie a obmedzenie jadrových arzenálov oboch krajín.
Vo svojom dlho očakávanom prejave pred Federálnym zhromaždením Putin predstavil Moskvu a Kyjev ako obete dvojitej hry Západu. Uviedol, že Rusko, a nie Ukrajina, teraz bojuje o svoje prežitie.
Putin vo svojom prejave zopakoval početné sťažnosti, ktorými ruský líder ospravedlňoval ozbrojený konflikt a ignorovanie požiadaviek na stiahnutie vojsk z Ukrajiny.
Konflikt na Ukrajine: Putin predniesol prejav (CNN)
Rusko neodstupuje, ale pozastavuje svoju účasť na zmluve START III, povedal Putin. Americkí predstavitelia predtým uviedli, že Rusko neustále odmieta inšpektorom možnosť navštíviť jeho jadrové zariadenia.
„Rusko si neplní svoje povinnosti umožniť inšpekčné činnosti na svojom území podľa zmluvy START-III,“ uviedol v januári predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí. „Odmietanie Ruska uľahčiť inšpekčné činnosti bráni Spojeným štátom vo výkone dôležitých práv vyplývajúcich zo zmluvy a ohrozuje životaschopnosť americko-ruskej kontroly jadrových zbraní.“
Putin začal svoj prejav známym vyhlásením: Rusko začalo špeciálnu operáciu na Ukrajine, pretože nemalo na výber. Povedal, že Západ sa pripravuje premeniť Ukrajinu na odpaľovaciu rampu na útok na Rusko, a kritizoval rozširovanie NATO.
Putin sa už dlho snaží prezentovať ako obranca tradičných hodnôt a jeho prejav vo Federálnom zhromaždení nebol výnimkou. Prezident varoval, že Rusko čelí existenčnej hrozbe zvrátených západných hodnôt.
„Zvrátenosť, týranie detí až po pedofíliu sa vyhlasujú za normu, za normu ich života. A duchovní, kňazi sú nútení požehnávať manželstvá osôb rovnakého pohlavia,“ povedal.
Newsweek: Rusko mení kurz v oblasti jadrových zbraní
Vladimir Putin vyhlásil, že Rusko prestane dodržiavať zmluvu START III. Neznamená to, že Moskva od dohody úplne odstupuje, ale ako Putin zdôraznil, pozastavuje svoju účasť.
V Putinovom prejave nezaznel žiadny náznak, že by sa konflikt na Ukrajine skončil. Prezident navyše povedal, že ho začal Kyjev a jeho spojenci.