Po OĽaNO sa rozpadá aj SaS. Je to iba náhoda?

Po OĽaNO sa rozpadá aj SaS. Je to iba náhoda?

Bratislava 27. septembra 2019 (HSP/Foto:SITA-Jana Birošová,Peter Maďar)

 

Vo štvrtok zvolal predseda strany SaS Richard Sulík tlačovú konferenciu, na ktorej informoval o príprave kandidátky do parlamentných volieb, a o situácii v strane. „Vzbúrencov“ priamo vyzval, aby zo strany odišli, dvaja z nich hneď zareagovali vlastným mediálnym vystúpením

Na snímke predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík

Živou mediálnou témou posledných dní je situácia v strane SaS, kde časť členov okolo Ľubomíra Galka vytvorila akúsi opozičnú platformu proti predsedovi Sulíkovi a väčšine členskej základne. Vo štvrtok popoludní sa situácia ďalej vyhrotila po tlačovej konferencii, na ktorej Sulík oznámil, že s viacerými ľuďmi do volebnej kandidátky neráta a vyzval ich k odchodu zo strany,

Reklama

Prvú správu o tom, čo sa dialo vo štvrtok popoludní v Liberálnom dome, sme priniesli TU. „V demokratickej strane, ako je Sloboda a solidarita, niektorí členovia odmietli rešpektovať vôľu a rozhodnutie kongresu, ktorý je najvyšším orgánom strany,“ informoval médiá predseda SaS Richard Sulík. „Skupinka ľudí sa pokúsila mediálnym tlakom vnútiť veľkej väčšine členov svoju teóriu o akomsi vnútornom nepriateľovi a najmä o nedemokratických postupoch v strane,“ uviedol.

„Viac ako štvrtina členov SaS ma vyzvala, aby sa kandidačná listina schvaľovala na kongrese. Toto rešpektujem, som povinný z titulu našich stanov zvolať takýto kongres. A preto som na piateho októbra, to je budúca sobota, zvolal nominačný kongres, na ktorom o našej kandidátnej listine rozhodnú priamo členovia,“ povedal na margo ďalšieho v rade mimoriadnych kongresov SaS. „Na tomto kongrese, a to je opäť veľmi demokratické a férové, môže každý jeden člen, ktorý to uzná za vhodné, predložiť svoj návrh kandidátky. Takýto návrh predložím aj ja, všetci členovia budú hlasovať o rôznych návrhoch a vyberú ten, ktorý sa im bude najviac pozdávať.“

Reklama

Sulík predloží členom strany svoj návrh mien do kandidátky už v pondelok a hneď ho aj zverejní. Vopred však oznámil, že v jeho návrhu nebude nikto, kto verejne spochybňuje vôľu väčšiny členov a závery kongresu. Oznámil, že na kandidátku nedá ľudí, u ktorých nemá predpoklad, že by ostali stabilnými partnermi pre vznik pravicovej vlády a spresnil, že ide o skupinu okolo Ľubomíra Galka a Jozefa Rajtára.

„Ľudia, ktorí verejne spochybňujú závery kongresu, ktorí si vytvorili akúsi platformu, ktorí pravidelne zverejňujú texty, články, ktoré útočia na stranu, nemôžu predsa očakávať, že tá istá strana ich bude nominovať. Ale hlavný dôvod je, že títo ľudia predstavujú extrémne riziko, že poslanecký klub, ktorý vznikne po voľbách, nebude stabilný, že títo ľudia stranu opustia. Je jedno, čo teraz hovoria, ja som to zažil. Zažil som to v roku 2010, keď sme mali na kandidátke Igora Matoviča a jeho troch kolegov. Zažil som to v roku 2012, keď Jozef Kollár a skupinka okolo neho hovorila, že nie, my stranu neopustíme, a po voľbách ju opustili,“ uviedol Sulík a poukázal aj na Miroslava Beblavého, ktorý hovoril, že zo strany Sieť neodíde, ale odišiel.

„Toto ja nepripustím, nepôjdem do toho rizika,“ zdôraznil a vysvetlil, že je rádovo menším problémom riešiť takýchto ľudí nezaradením na kandidátku, než po voľbách riešiť rozpadajúci sa poslanecký klub.

Na otázku, prečo zvolal mimoriadny kongres, uviedol, že sa začali množiť hlasy, že predsedu treba vymeniť. „Keď si v strane niektorí ľudia mysleli, že sa to dá robiť lepšie, dostali siedmeho septembra možnosť. Mohli proti mne nastúpiť, mali 33 dní čas na to, aby presvedčili ostatných členov. V tajných voľbách – opakujem, nie je nič demokratickejšie ako tajná voľba všetkých členov – sa mohli nechať zvoliť, mohli viesť stranu oni. Ja som vytvoril príležitosť na to, aby demokratickým spôsobom SaS si zvolila to najlepšie možné riešenie. Bol som v tej voľbe veľkou väčšinou členov potvrdený.“

Sulík uviedol, že má konkrétne dôkazy o intrigách v strane, ale nebude zverejňovať interné veci. Jasne však „vzbúrencov“ vyzval na odchod: „Ak máme skupinku členov, ktorí hovoria, že odmietajú závery kongresu, ak odmietajú vôľu väčšiny, nemali by v tejto strane zotrvať a určite by nemali čakať, že tá strana ich dá na kandidátku.“

Reklama

Na Sulíkovu tlačovku hneď o pár minút zareagovali priamo na mieste svojím vystúpením poslanci Jozef Rajtár a Natália Blahová. Rajtár uviedol, že vznik opozičnej platformy mal Sulík predtým privítať a mal dokonca prejaviť záujem stať sa členom tej platformy (!), ale vraj zrazu tvrdí niečo úplne iné. Podľa Rajtára „strana nemá byť stranou jedného muža a majú byť zohľadňované záujmy rôznych ľudí a rôznych názorových prúdov“.

„Mimoriadny kongres nedal prípadným záujemcom o predsedníctvo v strane SaS reálnu možnosť kandidovať v riadnom termíne, pripraviť sa na voľby,“ povedal Rajtár. „Myslím, že to je už tretí krát, čo sa v SaS volí predseda v nejakom ,skrátenom‘ legislatívnom konaní, jednoducho narýchlo sa zvolá nejaký kongres, aby ostatní nemali šancu a zvolí sa predseda. Demokratická a liberálna strana nemôže takýmto spôsobom fungovať. Aj preto sme zriadili túto platformu.“

Blahová uviedla, že ľudia, ktorých Sulík vyzval k odchodu zo strany, sú nositeľmi know-how a strana by s ich odchodom „prišla o celý svoj program“. Uviedla: „Kolega riskoval dokonca svoj život, aby sme nielen stranu, ale Slovensko urobili lepším“. Sulíkova výzva opustiť SaS ju prekvapila, nečakala ju.

Odkiaľ vietor fúka, prečo vznikla v SaS platforma, pod ktorou je podpísaných 26 ľudí, to by mohla naznačiť táto Rajtárova poznámka: „Kroky Richarda Sulíka idú proti cieľom zostaviť dobrú, stabilnú vládu zo súčasnej opozície, ktorá nahradí vládu mafie. V takejto vláde musia byť ľudia, ktorí sa vedia naozaj dohodnúť, ktorí majú aj nejakú mieru empatie.“

Na otázku, či dostali ponuky od iných subjektov, odpovedal Rajtár veľmi neisto, že nie a Blahová povedala, že na prípadné ponuky nereflektovali, nemali záujem. Vzápätí na otázku, či im niečo ponúkol Matovič, povedala, že s nikým nerokovali a ani s Matovičom nerokovali.

Reklama

Rajtár ani Blahová teda s nikým nerokovali, čo neznamená, že neboli priamo či nepriamo kontaktovaní či testovaní na ochotu sa s niekým viac zblížiť. Otvorene však nepotvrdili domnienky, že za problémami v SaS môžu byť vonkajšie snahy o rozobratie tejto strany. Na priamu otázku Richard Sulík odpovedal, že kto niečo také tvrdí, mal by čítať menej detektívok.

Na druhej strane, je naozaj iba náhoda, že dlhodobo stabilné kluby OĽaNO a SaS sa v najmenej vhodnom čase pred voľbami otriasajú v základoch a ich poslanci začínajú spochybňovať svojich lídrov? Pravdou je, že by na tom nebolo nič zvláštne, avšak logika by nechýbala ani možnosti, že ktosi potrebuje získať tváre poslancov a hlasy voličov týchto strán pre seba.

Na to, ako vidí aktuálnu situáciu v strane, sme sa spýtali poslanca NR SR za SaS Martina Klusa.

Na snímke Martin Klus

Predseda Sulík hovoril, že záujemcovia o kandidatúru na predsedu strany mali pred mimoriadnym kongresom k dispozícii dostatočne dlhý čas na to, aby sa pripravili. Členovia Rajtár a Blahová však vzápätí povedali niečo iné, že ten čas zámerne bol taký krátky, aby sa pripraviť nestihli. Ako sa na to pozeráte vy?

„Osobne sa domnievam, že sme túto vec mali riešiť už na riadnom kongrese, o tom všetci presne vedeli, kedy bude. Táto téma sa obišla, pán predseda priznal, že je škoda, že sme dopustili ďalších niekoľko týždňov neistoty a obťažovania verejnosti našimi vnútornými problémami. Ale nech už je pravda kdekoľvek, v tejto atmosfére ďalej už fungovať nemôžeme a po piatom októbri už je nevyhnutné, aby sme sa konečne začali venovať tomu, čo je podstatné. A to je ponúknuť najlepší program, najlepšiu alternatívu na vystriedanie tejto vlády.“

 

Myslíte si, že je pravda to, čo povedala pani Blahová, že s odchodom ľudí z tej platformy odíde zo SaS aj program?

“To si nemyslím. Ten program je pevne zviazaný so značkou SaS, všetci jeho tvorcovia spolupracovali na ňom s programovým lídrom, ktorým je nepochybne predseda, takže ak sa s týmto programom stotožní ktokoľvek ďalší, je to len dobre pre budúci koaličný potenciál SaS. My s ním pôjdeme ďalej a verím, že je pripravený natoľko, aby si nás ľudia vo voľbách nakoniec vybrali.“

 

Bolo všetko toto posledné dianie v strane SaS striktne v súlade s demokratickými pravidlami fungovania demokratickej liberálnej strany?

Reklama

„Pokiaľ viem, všetko bolo absolútne v súlade so stanovami, len mi je ľudsky ľúto, že takto, päť mesiacov pred voľbami, strácame dôležité tváre v strane.“

 

Myslíte si, že tým strácate do nejakej miery aj voličov?

“Nedá sa to vylúčiť. Určite je časť voličov pevne viazaná na ľudí, ktorí pravdepodobne na kandidátke nebudú. Na druhej strane, noví ľudia ohlásili, že sa na kandidátku chystajú. Ja som presvedčený o tom, že napríklad príchod Lucie Nicholsonovej je veľmi dobrou správou pre SaS, je to nepochybne jedna z líderiek strany.“

Ivan Lehotský

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali