Podľa informácií Deutsche Welle, s iniciatívou informovať o množstve kalórií v pivných produktoch vyšli Nemecký pivovarnícky zväz (DBB) a súkromné pivovary v Nemecku.
Aktuálne alkoholické nápoje v EÚ nemusia mať informácie o nutričných hodnotách, ale Európska komisia už niekoľko rokov presadzuje dobrovoľné označovanie u výrobcov, s čím súhlasí aj väčšina spotrebiteľov.
Podľa prieskumu inštitútu INSA, o ktorý požiadal pivovarnícky zväz, by 52% nemeckých spotrebiteľov uvítala informácie o kalóriách na štítkoch všetkých alkoholických nápojov, ako je pivo, víno alebo whisky.
Vedúci DBB Holger Eichele uviedol, že “v supermarkete majú takmer všetky z viac ako 12-tisíc predávaných výrobkov uvedené kalorické údaje na obale, a len v prípade alkoholických nápojov ich zákazník na štítkoch nenájde”.
Podľa Eicheleho by “pivári nemali nič skrývať, dokonca väčšia transparentnosť je v ich vlastnom záujme”.
S uvádzaním kalorických informácií súhlasia všetky hlavné nemecké pivovarnícke skupiny, ako Bitburger, Krombacher, Oettinger Paulaner, Radeberger, Veltins a Warsteiner.
Údaje už zaviedli ABInbev, Carlsberg, či Heineken. Samozrejme, nebudú sa nachádzať ešte na starých zásobách štítkov, ale podľa Eicheleho, “do konca roka bude nový údaj už viditeľný na mnohých značkách”.
Potravinový expert Armin Valet zo spotrebiteľského centra v Hamburgu by iniciatívu pivovarov podobne uvítal aj v prípade výrobcov vína a liehovín. Sekt a víno majú totiž takmer dvakrát viac kalórií ako pivo a v prípade liehovín je to až 5-krát viac.
Prieskumy tiež ukázali, že mnohí spotrebitelia v Európe odhadovali vyšší obsah kalórií v pive, aký v skutočnosti je. Napríklad fľaša Pilsnera má v priemere okolo 200 kilokalórií (kcal), ale podľa spotrebiteľov to bolo 300, ba až 500 kilokalórií.
Podľa spotrebiteľského centra v Hamburgu, obsah kalórií v “bežnom” pive sa približne rovná jablkovému alebo pomarančovému džúsu, či Coca-Cole.
Podľa webu n-tv.de prezidenti spolku súkromných pivovarov Jörg Lehmann a Detlef Projahn dodávajú, že by chceli uvádzať aj výhrevnosť piva, čiže jeho spaľovacie teplo.
Už v súčasnosti sa musia nutričné hodnoty uvádzať na nealkoholickom pive a miešanom nealko pive s menej ako 1,2% alkoholu. Pokiaľ ide o nápoje s vyšším obsahom alkoholu, tu ešte platí výnimka.