NAŽIVO

Fínska polícia polícia informovala, že niekoľko ľudí zahynulo pri zrážke dvoch vrtuľníkov vo Fínsku. Na palube oboch strojov, ktoré sa zrútili na zem, bolo podľa nej celkovo päť osôb.

Včera 20:19

Vatikán uviedol, že Zelenskyj sa v nedeľu zúčastní na inauguračnej omši pápeža Leva XIV spolu s mnohými ďalšími zahraničnými lídrami

Včera 19:43

Ajatolláh Alí Chameneí vyhlásil, že USA „musia a aj odídu“ z regiónu. „S odhodlaním krajín v regióne, Amerika musí a aj odíde z regiónu,“ povedal Chameneí v televíznom prejave.

Včera 18:25

Predstaviteľ Hamasu Tahír an-Nunu uviedol, že sa v Katare v sobotu začalo nové kolo nepriamych rokovaní s Izraelom „bez akýchkoľvek predbežných podmienok“.

Včera 17:25

Index S&P 500 v piatok stúpol o 0,70 % na 5958,38 bodu a technologický index Nasdaq Composite o 0,52 % na 19.211,10 bodu. Index Dow Jones Industrial Average si pripísal 331.99 bodu alebo 0,78 % a uzavrel na 42.654,74 bodu.

Včera 16:05

Erdogan uviedol, že piatkové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou v tureckom Istanbule predstavujú „nesmierne dôležitý“ krok k ukončeniu vojny.

Včera 15:32

António Guterres vyzval na trvalé a okamžité prímerie v Pásme Gazy po tom, čo izraelská armáda v noci oznámila rozšírenie vojenskej operácie v palestínskej enkláve. Abdal Fattáh Sísí požiadal Trumpa, aby vyvinul tlak na dosiahnutie prímeria v Gaze. Pedro Sánchez vyhlásil, že jedinou cestou k mieru je dvojštátne riešenie a vyzval na uznanie Palestínskeho štátu.

Včera 14:54

Muhammad Šijá Súdání uviedol, že Irak poskytne 40 miliónov dolárov na obnovu Libanonu a Pásma Gazy po skončení bojov.

Včera 14:44

Macron uviedol, že si je istý, že Trump bude reagovať na „cynizmus“ Putina voči Ukrajine, kde ruské sily podnikli dronový útok, ktorý si vyžiadal deväť obetí.

Včera 14:43

Johann Wadephul oznámil, že sa posilní dohľad v Baltskom mori v súvislosti so sabotážami podmorských káblov a potrubí, ktorých sa údajne dopustila ruská tzv. tieňová flotila.

Včera 14:42
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Pirošíková sa vzdala funkcie zástupkyne Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva

Dňa 3. 7. 2020 som požiadala o odvolanie z funkcie vedúceho zamestnanca generálneho tajomníka služobného úradu MS SR a zároveň o skončenie pracovného pomeru dohodou. Tejto mojej žiadosti bolo vyhovené

❚❚
.

K uvedenému kroku ma viedli dlhoročné neoprávnené a agresívne útoky určitých mimovládnych organizácií na moju osobu za to, že oboznamujem slovenskú verejnosť s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) vzťahujúcou sa na danú oblasť, podľa ktorej najlepší záujem dieťaťa môže v závislosti na svojej povahe a závažnosti prevážiť nad záujmom rodiča. ESĽP v tomto ohľade opakovane konštatoval, že článok 8 v žiadnom prípade neoprávňuje rodiča, aby žiadal prijatie takých opatrení, ktoré by poškodzovali zdravie a rozvoj dieťaťa.

Za absurdné považujem tvrdenia protestujúcich, že mám „veľký podiel na deformácii poručenského súdnictva“, pretože do vnútroštátnych sporov týkajúcich sa maloletých z titulu mojej funkcie nezasahujem a ani na to nemám právomoci. Pokiaľ sa na mňa občania obrátia, postupujem ich podania na to kompetentným orgánom.

Sudcov vzdelávam poskytujúc im objektívne informácie o rozhodnutiach ESĽP, ktoré si môžu overiť na stránkach tohto orgánu. Je to moja povinnosť ako zástupkyne SR pred ESĽP a tieto aktivity sú vysoko cenené Výborom ministrov Rady Európy. Na to, ako ich následne aplikujú sudcovia na konkrétne skutkové okolnosti v praxi nemám žiadny dosah, ale nespokojní účastníci konaní môžu svoju pravdu preukázať na Ústavnom súde SR, ktorý má právomoc nielen odškodniť ich, ale aj zrušiť sporné vnútroštátne rozhodnutie. Ak by sa domnievali, že na vnútroštátnej úrovni neboli ich sťažnosti ústavným súdom náležite posúdené, majú možnosť domáhať sa nápravy na ESĽP s tým, že vďaka mojim aktivitám majú následne na vnútroštátnej úrovni aj možnosť obnovy konania na základe rozsudku ESĽP.

.

Opätovne pripomínam, že aj vďaka mojej intervencii v prípade Strand Lobben ostáva zachovaná v oblasti týkajúcej sa rozhodovania o maloletých kontrola ESĽP, hoci si to viaceré štáty neželajú. Žalované Nórsko, ako aj intervenujúce vlády Talianska, Dánska a Spojeného kráľovstva v tomto prípade tvrdili, že ESĽP by nemal v takýchto prípadoch vystupovať ako štvrtá inštancia a znovu posudzovať okolnosti prípadu. ESĽP tak urobil a dospel k záveru o porušení práv sťažovateľov. ESĽP v ňom potvrdil svoju doterajšiu judikatúru, ktorá primárne chráni biologickú rodinu s tým, že rodinné putá majú byť zachované s výnimkou prípadov, keď je to úplne nevhodné pre dieťa.

Poslednou udalosťou, ktorá bola pre mňa rozhodujúca bol protest zástupcov týchto mimovládnych organizácií pred MS SR z 24. 06. 2020. Pred takýmito atakmi nie som ako štátny zamestnanec náležite chránená a obávam sa, že podanie trestných oznámení, či občianskoprávnych žalôb by viedlo vzhľadom na charakterové vlastnosti týchto osôb k ďalším útokom, pričom nevylučujem aj fyzické napadnutie. Jedna z protestujúcich, ma už v decembri prenasledovala v nákupnom centre, kde za prítomnosti mojej dcéry na mňa slovne útočila, že som skončila a pôjdem z funkcie, lebo vie, čo som ja zač. Opakovane mediálne uvádza, že ovplyvňujem jej konanie, pričom o jej prípade som sa dozvedela z médií a nijakým spôsobom som do neho nezasahovala. Po oboznámení sa s listami, ktoré sa týkajú tejto osoby a ktorý adresovala zástupkyňa riaditeľky ZŠ a MŠ, ktoré navštevuje jej syn pani prezidentke a viacerým ministrom sú moje obavy o neschopnosť slovenského právneho systému chrániť zamestnancov v štátnej a verejnej službe pred neodôvodnenými útokmi pri výkone právomoci viac ako opodstatnené. Otázka znie: „Kto bude ďalší?“

Pokiaľ ide o akúkoľvek novú právnu úpravu, pri jej tvorbe bude potrebné zohľadniť uvedenú judikatúru ESĽP, a to bez ohľadu na to, či budem vo funkcii ja, ale iná osoba. Na našich medzinárodných záväzkoch sa tým nič nezmení.

Protestujúci spochybňujú aj súčasnú vyhlášku Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 207/2016 Z. z. z 27. júna 2016, ktorou sa ustanovujú podrobnosti výkonu rozhodnutia vo veciach maloletých. Táto vniesla viac právnej istoty pokiaľ ide o ich povinnosť zisťovať „či sa povinný podrobuje rozhodnutiu a či existujú ospravedlniteľné dôvody, pre ktoré sa povinný nemôže podrobovať rozhodnutiu“. Na rozdiel od protestujúcich súdy avizujú, že vyhláška o výkone rozhodnutí v pozitívnom zmysle koriguje doterajšiu nejednotnú prax súdov v záujme princípu spravodlivosti konania a dosiahnutia najlepšieho záujmu dieťaťa. Najmä došlo ku korekcii dovtedajšej praxe niektorých súdov, ktoré po podaní návrhu na výkon rozhodnutia automaticky, t.j. bez toho, aby zistili, či existujú ospravedlniteľné dôvody, pre ktoré sa povinný alebo dieťa nemôže podrobovať rozhodnutiu, postupovali v konaní nástrojmi represie. Za nástroje represie sa považuje výzva súdu na dobrovoľné splnenie povinnosti, ktorá sa vysielala bezprostredne po podaní návrhu a ktorá prezumuje zavinené konanie t.j. nerešpektovanie titulu. Súdy avizujú, že už nezasielajú výzvy automaticky a nie automaticky ukladajú pokuty alebo zastavujú výplatu rodičovského príspevku. Súdy sa už neuspokojujú s tvrdeniami oprávneného, že povinný sa nepodrobuje rozhodnutiu. Súdy už nevyžadujú od povinného rodiča „drakonické“ plnenie povinnosti najmä vtedy, ak plnenie povinnosti sa vymyká sfére vplyvu povinného. Súdy v zmysle vyhlášky o výkone rozhodnutí sledujú a riadne zisťujú či prípadne dôvody nepodrobenia sa reálne existujú a ak existujú, či ich náhodou nezapríčiňuje práve oprávnený rodič alebo samotné dieťa. V súvislosti s povinnosťou súdov zisťovať či sa povinný podrobuje rozhodnutiu a či existujú ospravedlniteľné dôvody niektoré súdy opätovne prízvukovali aj princípy vyplývajúce z judikatúry ESĽP.

Podľa judikatúry platí, že treba mať na zreteli situáciu, ak rodič, s ktorým dieťa žije, v styku druhého rodiča s dieťaťom aktívne nebráni, avšak dieťa vyslovene styk odmieta. Osobitne významným je tento aspekt v prípadoch, ak je odmietanie rodiča dieťaťom zapríčinené správaním tohto rodiča, teda ak sa tento rodič nechoval vo vzťahu k dieťaťu vždy vhodne a empaticky. Úlohou súdu je na jednej strane výkonom rozhodnutia naplniť medzinárodný záväzok rešpektovať súkromný život rodiča, ktorého právo styku s dieťaťom nie je rešpektované, no na druhej strane má povinnosť zisťovať či núteným výkonom rozhodnutia nedôjde k porušeniu najlepšieho záujmu dieťaťa [1], či práv povinného rodiča vyžadujúc od neho plnenie povinnosti vymykajúcej sa zo sféry jeho vplyvu. Daná téma je rovnako spoločensky i politicky citlivá. Svedčia o tom viaceré udalosti. V máji 2016 bolo zverejnené moje vyhlásenie k sankciám v súvislosti s výkonom práva styku rodiča s maloletým. Dôvodom bol stúpajúci počet oznámení o automatickom ukladaní pokút za to, že nepodarilo realizovať stretnutie dieťaťa s druhým rodičom aj napriek rozhodnutiu súdu. K ukladaniu týchto sankcií pritom dochádzalo bez predchádzajúceho skúmania dôvodov, prečo k stretnutiu nedošlo, zohľadňujúc pritom správanie oprávneného, povinného ako aj maloletého. Cieľom vyhlásenia bolo upozornenie na aktuálnu judikatúrou ESĽP odkazujúcu na najlepší záujem dieťa.[2] V rovnakom období Slovenskom otriasli viaceré medializované prípady násilného odoberania detí za účelom výkonu práva styku rodiča s maloletým dieťaťom [3].

.

Pôvodom útokov Rady pre práva dieťaťa a ďalších organizácií na moju osobu je aj zorganizovanie odborného stretnutia na tému „Syndróm zavrhnutého rodiča a rozhodovanie o maloletých.“ Cieľom uvedeného stretnutia bolo upozornenie na to, že koncept „syndróm zavrhnutého rodiča“ prenikol do slovenskej klinickej, sociálnej a súdnej praxe a negatívne ovplyvňuje rozhodovanie orgánov verejnej moci a súdov vo veciach týkajúcich sa maloletých. Zúčastnení vyjadrili podporu vyhláseniu Sekcie detskej a adolescentnej psychiatrie Slovenskej psychiatrickej spoločnosti a spoločnému vyhláseniu  k problematike „syndrómu zavrhnutého rodiča“ (ďalej len SZR),  ktoré urobila Slovenská komora psychológov, Slovenská psychoterapeutická spoločnosť, Asociácia rodinných sudcov, Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie, Verejná ochrankyňa práv, Komisárka pre deti, Inštitút pre výskum práce a rodiny a Koalícia pre deti Slovensko. Z tohto spoločného vyhlásenia citujem:  „SZR bol následne v samotnej krajine svojho vzniku (USA) označený  za vedecky nepreukázaný a nespĺňajúci kritériá dôkazu pred súdom s tým, že jeho zohľadnenie môže mať za následok nesprávne rozhodnutia vo veciach týkajúcich sa maloletých. … Negatívne stanoviská ku konceptu PAS/PAD vyjadrili významné zahraničné profesijné organizácie a inštitúcie. V tomto ohľade napríklad Národná rada sudcov rodinných súdov a súdov pre maloletých (NCJFCJ) uviedla, že akýkoľvek dôkaz, že účastník konania o zverenie dieťaťa trpí SZR by mal byť vyhlásený za neprípustný. Ďalej uvádzajú: „Zdiskreditovaná „diagnóza” SZR (alebo tvrdenia o SZR), okrem vedeckej neplatnosti, nevhodne vyžaduje od súdu, aby rozhodol, že správanie dieťaťa a jeho postoj k rodičovi, ktorý o sebe tvrdí, že je „odcudzený” (zavrhnutý), nie je v skutočnosti opodstatnené. Taktiež odvádza pozornosť od správania zneužívajúceho rodiča, ktorým mohol tento rodič priamo ovplyvniť reakciu dieťaťa násilným, neúctivým, strápňujúcim, ponižujúcim alebo diskreditujúcim správaním voči dieťaťu alebo druhému rodičovi.“

Vzhľadom na vyššie uvedené, som sa rozhodla po 20 rokoch opustiť Kanceláriu zástupcu SR pred ESĽP.

Predchádzajúcim ministrom, ktorí pochádzali z rôznych politických strán a hodnotili moje pracovné výsledky ako vynikajúce, ďakujem za spoluprácu a podporu.

Do budúcna je ale potrebné, aby sa viac rešpektovali pri tvorbe právnych predpisov, ako aj v aplikačnej praxi existujúce rozsudky ESĽP vyhlásené proti iným štátom.  V tomto ohľade zdôrazňujem významnú úlohu kancelárie zástupcu SR pred ESĽP. Dlhodobo sme napríklad upozorňovali na problémy s využívaním inštitútu mimoriadneho dovolania, na urýchlenú dereguláciu nájomného, zriadenie nezávislej policajnej inšpekcie, zriadenie detenčného ústavu, účinnú ochranu obetí trestných činov osobitne domáceho násilia a sexuálneho zneužívania či potrebu interdisciplinárneho prístupu v tejto oblasti. Na mnohé z našich návrhov nebolo promptne reagované a následne vznikali štátu nielen nežiadúce finančné záväzky z odsudzujúcich rozsudkov ESĽP, ale najmä boli v týchto oblastiach dlhodobo porušované ľudské práva.

Pokiaľ ide o účinný prostriedok nápravy, ústavnú sťažnosť podľa článku 127 Ústavy SR, ktorý bol zavedený do vnútroštátneho právneho poriadku práve vďaka rozsudkom ESĽP,  pripomínam, že ESĽP už krátko po zavedení tohto inštitútu identifikoval viacero nedostatkov v rozhodovacej činnosti ústavného súdu. Prvým problémom, ktorý sme riešili, bolo nedostatočné finančné zadosťučinenie priznané najmä za porušenie práva na prerokovanie veci v primeranej lehote. Sumy, ktoré priznával ústavný súd, často predstavovali päť, desať až päťnásť tisíc slovenských korún, čo ESĽP za dostatočné nepovažoval. Sťažovatelia boli preto úspešní v konaní pred ním a museli sme im vyplácať ďalšie čiastky vyplývajúce z jeho rozhodnutí. ESĽP vytýkal ústavnému súdu aj neposúdenie celkovej dĺžky konania prebiehajúceho na viacerých stupňoch alebo podmieňovanie ústavnej sťažnosti predchádzajúcou sťažnosťou predsedovi súdu. Kritizovaný bol aj prístup ústavného súdu neposúdiť porušenie hmotných práv (napríklad na slobodu prejavu alebo práva na súkromie) zo strany všeobecných súdov, ak zároveň nenamietali porušenie procesných princípov. Tento prístup som ako zástupkyňa SR pred ESĽP kritizovala už v roku 2003, ale stále sa v rozhodovacej činnosti ústavného súdu objavoval. ESĽP sa prvýkrát týmto problémom zaoberal v roku 2010 a skonštatoval, že je príliš formalistický a nemá oporu v ústavnom texte. Z takéhoto prístupu vyplývali dva aspekty. Ústavný súd vôbec neposúdil sťažnosť na porušenie hmotných práv v merite veci, čím sa obral o možnosť sa k tejto sťažnosti vyjadriť a zrušiť rozhodnutie všeobecného súdu porušujúce tieto práva. Ak by tak urobil, sťažovateľovi by bola poskytnutá ochrana už na vnútroštátnej úrovni a zároveň by štátu nevznikali nežiaduce finančné záväzky z rozsudkov ESĽP.

.

Súčasnému ústavnému súdu prajem čo najmenej rozsudkov, v ktorých bude ESĽP mať rozdielny názor na porušenie práv ako naši ústavní sudcovia.

Pokiaľ ide o kultúrno-etické otázky, na ktoré je slovenská spoločnosť veľmi citlivá, upozorňujem na to, že sa stretávam z dezinterpretáciou rozsudkov ESĽP v tejto oblasti.  Po rozsudku Oliari a ďalší proti Taliansku vyzývali mimovládne organizácie na zmenu slovenskej legislatívy. V súvislosti s týmto rozsudkom som upozornila na to, že rozsudok ESĽP je záväzný inter partes (medzi stranami sporu). Výklad Dohovoru, ktorý ESĽP v rozsudku voči niektorému zo štátov urobí, je záväzný pre analogické situácie v iných štátoch po tom, ako tento rozsudok nadobudne právoplatnosť. Upozornila som na to, že ESĽP v tomto rozsudku pri konštatovaní porušenia článku 8 Dohovoru poukázal na široký priestor štátov pre voľnú úvahu v tejto oblasti, významnú mieru v tomto ohľade zohrali rozhodnutia najvyšších súdnych orgánov Talianska, podľa ktorých by mala byť osobám rovnakého pohlavia poskytnutá určitá forma právnej ochrany a vzal do úvahy aj prieskumy verejnej mienky v Taliansku. Situácia v SR teda nie je porovnateľná so situáciou v Taliansku. Preto tvrdenia VOP o porušovaní medzinárodných záväzkov SR v tejto oblasti nemajú oporu v aktuálnej judikatúre ESĽP. Široký priestor pre voľnú úvahu pre štáty je charakteristický aj pokiaľ ide o otázku interrupcií, eutanázie, či manželstiev osôb rovnakého pohlavia.

Ako odborník v oblasti ľudských práv sa budem môcť v budúcnosti vyjadrovať otvorenejšie aj k týmto témam, pretože ako matku ma znepokojuje, že v niektorých štátoch sa zavádza povinná názorná sexuálna výchova v materských školách a nižších ročníkoch základných škôl, prenájom materníc a predaj detí cez inštitút surogátnych materstiev, eutanázia detí, či modely vychovávania detí v strednom rode. Zarážajú ma diskusie o právnom zakotvení polyamorických zväzkov, či umožnenie zmeny pohlavia len na základe vlastného uváženia vyhlásením na matrike bez akéhokoľvek predchádzajúceho skúmania, či osoba trpí rodovou dysfóriou. Pokiaľ ide o naposledy uvedené  súhlasím s rozsudkom ESĽP, že podmieňovania zmeny pohlavia predchádzajúcou sterilizáciou porušuje práva týchto osôb. Na tieto diskusie som pripravená a poskytnem svoje poznatky z toho, čo sa deje v iných krajinách.

Nakoniec ďakujem všetkým osobám z odbornej, ako aj laickej verejnosti za veľkú podporu, ktorú mi prejavovali po proteste pred MS SR z 24. 06. 2020. Veľmi si to vážim.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Michal Durila

Miroslav Urban

Erik Majercak

Ivan Štubňa

René Pavlík

.
.
.

Premiér sa zastal Kotlára. Hovorí aj o nervozite v koalícii či šanci na ďalší atentát

Relácia Sobotné dialógy vo verejnoprávnom rozhlase hostí raz do mesiaca predsedu vlády SR. Aj tentoraz prišli na pretras tie najpálčivejšie…

17. 05. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump bude telefonicky hovoriť s Putinom a potom so Zelenským

Trump povedal, že bude telefonicky hovoriť s Putinom a potom so Zelenským. Budú diskutovať o prímerí

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Odeský moment

Počas rokovaní v Istanbule Rusko informovalo Ukrajinu o svojej základnej podmienke ukončenia konfliktu – stiahnutie všetkých ukrajinských vojsk z územia regiónov,…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Rubio diskutoval s ruským ministrom zahraničných vecí Lavrovom

Rubio volal Lavrovovi, uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Peskov potvrdil, že na stretnutí v Istanbule sa obe delegácie dohodli na podmienkach pre prímerie

Peskov potvrdil, že na stretnutí v Istanbule sa obe delegácie dohodli na výmene zoznamu podmienok pre prímerie. Uviedol, že ruská…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Remišová ide ako posadnutá. V najnovších prejavoch voči premiérovi prská žlč

K ženám sa treba snažiť pristupovať s citom a vecne, aj keď majú politické funkcie. V niektorých prípadoch vás však…

17. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Tusk po rokovaniach s Trumpom: “Čakajú nás veľmi ťažké dni”

Po rokovaniach s Trumpom poľský premiér Tusk vyhlásil, že nás čakajú veľmi ťažké dni

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

17. 05. 2025 | Aktualizované 17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Aktualizované 17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Trump „nechce ublížiť Putinovi“ a „podáva olivovú ratolesť“ Kremľu

„Zdá sa, že Trump v súkromí ponúka podporu Ukrajine a jej spojencom, ale verejne predlžuje olivovú ratolesť bilaterálneho stretnutia so…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

HLAS a SNS urobili dve závažné chyby. Budú stáť vládu jej mandát?

Je bežné, že vládnutie sprevádzajú turbulencie. Avšak teraz, keď sa konečne nespokojní jednotlivci ako Migaľ spol. usalašili na svojich vytúžených…

17. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Čo si myslí Trump o nových sankciách proti Rusku a aký má vzťah s Putinom?

„Ak budem musieť, tak sa k tomu uchýlim. Radšej by som to nerobil,“ odpovedal na otázku televízie Fox News, či…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo ukázalo stretnutie v Istanbule a prečo si Medinskij spomenul na vojnu so Švédskom?

Z troch scenárov, ktoré sme predpovedali pred dnešným stretnutím v Istanbule, sa naplnil tretí – začal sa proces rokovaní, strany…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Starmer: Putin musí za vyhýbanie sa mieru zaplatiť

Ruský prezident Vladimir Putin podľa britského premiéra Keira Starmera „musí za vyhýbanie sa mieru zaplatiť“

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Estónsko sa snaží vyprovokovať konflikt medzi Ruskom a NATO v Baltskom mori

V dôsledku druhého pokusu Estónska tento mesiac zadržať loď smerujúcu do ruských prístavov v Baltskom mori je zrejmé, že Estónsko…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Cenzúra, očista alebo zrkadlo? Správa o kultúre ako výzva pre každého

Rok v kultúre nebilancovala len platforma politických mimovládok „Otvorená kultúra“. O tom, že kultúra nepadá, ale naopak rastie je presvedčená ministerka kultúry…

17. 05. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov

Ďalšie vyšetrovanie gigantu Pfizer: Odložili výskum s cieľom ovplyvniť prezidentské voľby v USA?

Americký Kongres vzniesol nové obvinenie voči spoločnosti Pfizer. Domnieva sa, že farmaceutický gigant zámerne naplánoval oneskorenie klinického testovania vakcíny proti…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Internet už „hádže špinu“ na pápeža. Kolujú videá, obrázky, ale hlavne dezinformácie

Odignorovanie LGBTQ+ vlajky, vyjadrenia k „woke“ a utajovanie sexuálneho zneužívania… Nový pápež Lev XIV. sa vo funkcii ešte poriadne neohrial,…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Požiadavky Ruskej federácie, ktoré vyslovil vedúci ruskej delegácie Medinskij v Istanbule

Požiadavky Ruskej federácie, ktoré vyslovil vedúci ruskej delegácie Medinskij v Istanbule, zverejnil portál Clash. Zdroj informácií neuviedol

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Banální zpráva…

Tak jsme uspořádali tiskovku, na které jsme odkryli naše financování. A protože Novinky napsaly, že za hnutím Stačilo! stojí netransparentní…

17. 05. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Európa je „frustrovaná“ z neustále sa meniaceho postoja amerického prezidenta k vojne na Ukrajine

Európa je dezorientovaná tým, že Trump zatiaľ nenaplnil svoju hrozbu prinútiť Rusko k prímeriu, píše agentúra Bloomberg

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Existuje genocída bielych Juhoafričanov, ako tvrdí Trump?

Americký prezident Donald Trump udelil členom afrikánskej komunity v Juhoafrickej republike štatút utečenca, pretože tvrdí, že v krajine dochádza ku…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

.

Premiér mal na samite v Tirane viacero stretnutí, rokoval aj s Kallasovou

Predseda vlády SR Robert Fico mal v piatok na samite Európskeho politického spoločenstva (EPS) v albánskej Tirane viacero spoločných aj…

16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

To podstatné z dnešných rokovaní v Istanbule

V Istanbule sa skončili prvé rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou po troch rokoch konfliktu. Dohodli sa na najväčšej výmene zajatcov…

16. 05. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Čo znamenajú prvé vyhlásenia Umerova a Medinského o rokovaniach?

Umerov povedal, že na rokovaniach sa diskutovala otázka prímeria. Vyhlásil, že čoskoro oznámi program ďalšieho kola rokovaní

16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vláda rozhodovala o postoji k tzv. pandemickej dohode, záver zatiaľ nezverejnila

Vláda SR v piatok rozhodovala per rollam o postoji Slovenska k tzv. pandemickej dohode. Vyplýva to z informácií zverejnených na…

16. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Vyjadrenia európskych lídrov k rokovaniam v Istanbule

Európski lídri odsúdili Rusko po rokovaniach s Ukrajinou v Istanbule. Merz však zaznamenal aj „pozitívny signál“

16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

"Rokovania môžu byť vedené aj počas bojov." Ruské letectvo od noci útočí po celej Ukrajine

Ukrajina, 17. mája 2025 - Ruské vzdušné sily pokračujú vo svojej bojovej práci a dávajú Kyjevu jasne najavo, že si…

17. 05. 2025 | 0 komentárov

Opozícia tvrdí, že za šírenie nenávisti môže Smer. A má čiastočne pravdu

Rok po atentáte na premiéra Roberta Fica sa už dá trocha bilancovať. Nemáme presné údaje, ale pocitovo sa nenávisť dvoch…

16. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Flotila nemeckých inteligentných dronov bude blokovať ruské ponorky

Nemecko, 17. mája 2025 - Všetky typy ponorkového vyhľadávania možno rozdeliť na aktívne a pasívne. Aktívne možno nazvať tými, keď…

17. 05. 2025 | 0 komentárov

.


.

O tom, či Rusko chce mier rozhodne niekto iný, nie Ukrajina

Zelenskyj vyhlásil, že ak Rusko na dnešných rokovaniach odmietne podporiť dohodu o 30-dňovom prímerí, bude to svedčiť o neochote Putina…

16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kačica prichytená radarom: Lietala príliš rýchlo a nie je to jej prvý priestupok!

17.5.2025 Redakcia Auto trendy . Švajčiarski policajti odhalili nezvyčajného dopravného piráta. Kačica divá prefrčala rýchlosťou 52 km/h tam, kde je…

17. 05. 2025 | 0 komentárov

Ako to je s Edelweissom a ako Šnídl z denníka N znova zavádza

A opäť tu máme historické spory, kde sa nám predstavitelia žltej tlače podľa osvedčeného vzoru jeden meter rovná sa jeden…

16. 05. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Masívna dávka minerálov za pár centov: Monstera a zamiokulkas explodujú bujným rastom

17.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Vaše izbové rastliny živoria, nerastú a stali sa obeťou hubových chorôb či škodcov? Zabudnite…

17. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Kyjev hlási stratu ďalšej americkej stíhačky F-16

Ukrajinské letectvo v piatok oznámilo stratu ďalšej americkej stíhačky F-16, čo predstavuje významný úder pre ukrajinské sily, ktoré sa spoliehajú…

16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Inžinieri a ich nepodarené práce: Tieto fotografie vás pobavia

Inžinieri to majú v živote veľmi ťažké. Musia absolvovať roky driny na univerzitách a vo svojich zamestnaniach musia taktiež odvádzať…

17. 05. 2025 | 0 komentárov

“Buď nevie o čom hovorí alebo vedome zavádza!” Igor Bukovský si v najnovšom videu podal Pavla Čekana

Pavol Čekan, vedec v oblasti molekulárnej biológie, molekulárnej onkológie a biochémie, ktorý sa aktívne podieľal na výskume RNA… Tak o…

16. 05. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Michal Durila

Miroslav Urban

Erik Majercak

Ivan Štubňa

René Pavlík

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov