Petrodolár prežíva vďaka vojne na Urajine svoje posledné dni

Moskva 2. februára 2023 (HSP/Svobodnaja Pressa/Foto:Pixabay)

 

Čo sa stane s globálnym finančným systémom, keď krajiny prejdú na národné meny a tokeny rozoberajú ruské noviny Svobodnaja Pressa

Ilustračné foto

V poslednom čase z rôznych dôvodov, a najmä v dôsledku pokračujúceho nárastu napätia v ukrajinskom konflikte, čoraz viac krajín sveta uvažuje o realizácii vlastných projektov vzájomného zúčtovania na základe národných alebo elektronických mien.

Brazília a Argentína napríklad nedávno oznámili, že sa chystajú zaviesť spoločnú menu (sur), ktorá by mohla byť ekvivalentom eura pre celú Južnú Ameriku. Podľa vedúcich predstaviteľov týchto krajín by spoločná mena podporila juhoamerický obchod tým, že by sa predišlo nákladom na konverziu a kolísaniu výmenných kurzov, ktoré podľa Federálneho rezervného systému už v roku 2019 predstavovali približne 96 % obchodu medzi Severnou a Južnou Amerikou.

Rusko a Irán vzhľadom na neuveriteľné množstvo sankcií, ktoré na ne uvalili USA, začali spolupracovať na vytvorení akéhosi “perzského tokenu” – stablocoinu krytého zlatom, ktorý má v medzinárodnom obchode nahradiť dolár.

Spojené arabské emiráty zvažujú používanie rupie v obchode s Indiou, ktorý sa netýka ropy, v rámci dohody podpísanej minulý rok, ktorej cieľom je zvýšiť obchod medzi oboma krajinami na 100 miliárd USD do roku 2027.

ČĽR sa snaží nahradiť dolár jüanom v obchode s ropou a plánuje sa tak zbaviť petrodolárového režimu, ktorý platí od 70. rokov 20. storočia a v ktorom sa celosvetové transakcie s ropou uskutočňujú najmä v americkej mene. Okrem toho Čína minulý rok začala rokovania s Ruskom o vytvorení novej globálnej rezervnej meny založenej nielen na jüane, ale aj na národných menách Brazílie, Indie, Ruska a Južnej Afriky.

V tejto súvislosti Paul Craig Roberts, bývalý zamestnanec Bieleho domu za vlády Ronalda Reagana, nedávno povedal, že ak sa Saudská Arábia vzdá petrodolára, táto kombinácia vyvolá v Spojených štátoch katastrofálnu situáciu.

Nedávne vyhlásenie Rijádu, že je otvorený platbám za ropu v iných menách ako dolár, je veľmi dôležité, vysvetľuje Roberts, ale médiá ho ignorovali a medzitým, ak sa Saudi neodchýlia od svojich verejných zámerov, petrodolár bude čoskoro mŕtvy. Dopyt po dolári a jeho hodnota vo svete by klesli, čo by vážne ohrozilo moc Washingtonu a finančnú silu amerických bánk, sypal si Roberts popol na hlavu podobne ako kongresmanke Marjorie Taylor Greenová, ktorá predtým povedala, že prístup Bieleho domu ku konfliktu na Ukrajine dokazuje svetu – že na obchodovanie a prosperitu nepotrebujete dolár ani priateľstvo so Spojenými štátmi.

– Na jednej strane sa hegemónia dolára v globálnom finančnom systéme pomaly stáva minulosťou,” povedal Igor Juškov, vedúci expert Národného fondu energetickej bezpečnosti. – Končí bezalternatívnosť, keď všetko na svete prebiehalo prostredníctvom dolára – vzájomné zúčtovanie, obchod. Spoločnosti a krajiny sa už neboja používať národné meny. Napríklad Saudská Arábia prijíma jüany ako úhradu časti svojho vývozu ropy do Číny. Niekde sa obchoduje prostredníctvom eura, inde prostredníctvom niečoho iného. Jednopolárny svet dolárovej ekonomiky je nahradený multipolárnym svetom viacerých mien.

 

“SP: A na druhej strane?

– Na druhej strane treba poznamenať, že na burzách sa stále obchoduje v dolároch. Napríklad cena tej istej ropy sa najprv vypočíta v amerických dolároch a potom sa prepočíta napríklad na jüany podľa ich výmenného kurzu voči doláru. A to je hlavná Achillova päta tých, ktorí sa domnievajú, že je čas opustiť dolár ako svetovú rezervnú menu – stále nedošlo k zásadnej zmene úlohy dolára ako svetovej rezervnej meny.

Aby sa tak stalo, je potrebné, aby burzy prešli na národné meny priamo pri obchodovaní. Potom bude možné s istotou povedať – pozrite, petrodolár vôbec nepoužívame, vôbec ho nepotrebujeme.

A pokiaľ určujú cenu barelu ropy v dolároch a potom ju prepočítavajú kurzom národných mien, ukazuje sa, že dolár je potrebný. Prvý krok v tomto smere bol urobený, ale kým sa nám podarí dosiahnuť úplnú nezávislosť obchodu s ropou od americkej meny, je potrebné urobiť ešte mnoho ďalších krokov v tomto smere.

 

“SP: – Paul Craig Roberts teda tvrdí, že ak Saudi opustia dolár pri obchodovaní s ropou, bude to mať pre USA katastrofálne následky – obrazne povedané, je to príliš prehnané?

– Zatiaľ Američania majú stále možnosť ovplyvňovať cenu ropy na medzinárodnom trhu tým či oným menovým faktorom. Napríklad v roku 2022 sa im to podarilo niekoľkonásobným zvýšením úrokovej sadzby Fedu. Súvislosť je jednoduchá – v ekonomikách krajín je čoraz menej peňazí, a preto sú úvery čoraz drahšie. Na burzy ako také preto prúdi čoraz menej hotovosti, čo znamená, že sa na nich nakupuje menej, vrátane ropných futures kontraktov. S poklesom dopytu sa ropa prirodzene zlacňuje.

Prinajmenšom tento mechanizmus ovplyvňovania svetových cien uhľovodíkov je v rukách USA stále pomerne účinný. Preto je predčasné tvrdiť, že “petrodolár skončil, zrútil sa”. Nezrútil sa. Áno, na ropných účtoch sa objavujú aj iné meny, ale všetko, čo sa zatiaľ deje, je skôr prechodný stav než pád petrodolára.

 

“SP: – Môžeme v dohľadnej dobe – v krátkodobom, strednodobom alebo dlhodobom horizonte – očakávať konečný pád petrodolára?

– Myslím si, že zatiaľ smerujeme k nejakej alternatíve. Dolár bude len jednou z viacerých svetových mien, ktorými sa bude platiť za ropu a iný tovar. Je možné, že v budúcnosti bude dolár ako svetová rezervná mena zosunutý z piedestálu. O túto úlohu sa čoraz viac uchádza napríklad jüan.

Dôvodom nie je ani tak ropa, ako skôr skutočnosť, že miera konfliktov vo svete sa neustále zvyšuje. V rámci tohto rastúceho konfliktu sa USA nehanbia využívať svoje finančné inštitúcie a nástroje na politický boj.

Napríklad zhabali (a v skutočnosti zabavili) časť ruských medzinárodných zlatých a devízových rezerv, čím zablokovali akékoľvek vyrovnanie. Teraz vyvíjajú všetok tlak na Číňanov. Tí sú mimochodom vo všeobecnosti veľmi mierumilovní, aspoň navonok, neposkytujú žiadny formálny dôvod na sankcie voči Číne, dokonca povolili pristátie lietadla Nancy Pelosiovej na Taiwane. Ale stále je na nich vyvíjaný tlak cez sankcie – nedodávajme čipy do Číny, nedovoľme, aby sa do Číny presúvali špičkové technológie, poďme, zničíme čínsky Huawei atď.

Číňania sa nad tým prirodzene zamýšľajú – v skutočnosti sú najväčšími držiteľmi amerických cenných papierov na svete; aspoň nedávno v nich držali viac ako 1 bilión USD. A za súčasných podmienok im jedného pekného dňa môžu Američania urobiť to, čo dnes urobili Rusku. Mohli by jednoducho povedať: “No, uvaľujeme na Čínu tú či onú sankciu, a preto vám už nič nedlhujeme. A čo potom?

Čína, mierne povedané, nebude z toho nadšená. Prirodzene, z obavy pred takýmto scenárom sa Čína aj ostatné krajiny začínajú vážnejšie zaoberať diverzifikáciou svojich ekonomických nástrojov a rezerv.

 

“SP: – Ak celý svet v súčasnosti vidí, s akou ľahkosťou USA používajú svoje finančné nástroje v špinavom politickom boji, a čoraz viac sa zamýšľa nad tým, ako zabrániť opakovaniu takejto histórie, môžeme si myslieť, že globálny finančný systém je nevyhnutne blízko prahu dramatických zmien?

– Osobne si nemyslím, že by sme mali očakávať nejaké skutočne revolučné zmeny. Podľa môjho názoru ide z dlhodobého hľadiska skôr o určité oslabenie medzinárodného finančného systému – ak chcete pri vzájomnom zúčtovaní s inými krajinami používať juan, inú národnú menu alebo bitcoin, pokiaľ vaša protistrana bezpodmienečne uznáva zvolenú platobnú jednotku. Nemyslím si však, že petrodolár zmizne bez stopy a stane sa niečo mimoriadne.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:59

Novou členkou Rady pre mediálne služby (RpMS) je Andrea Cox. Rozhodli o tom v stredajšej voľbe poslanci Národnej rady (NR) SR. Vzhľadom na to, že nebol zvolený druhý člen rady, voľba sa bude opakovať. Postupujú do nej všetci navrhnutí kandidáti, ktorí neboli zvolení.

19:51

Spoločnosť PepsiCo sa po prvýkrát po 14 rokoch rozhodla zmeniť logo svojho hlavného nápoja Pepsi. Spoločnosť sa vráti k zobrazeniu klasickej červenej, bielej a modrej gule so zvlnenými čiarami.

Spoločnosť PepsiCo sa rozhodla zmeniť logo svojho hlavného nápoja Pepsi
Spoločnosť PepsiCo sa rozhodla zmeniť logo svojho hlavného nápoja Pepsi

19:44

Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) v stredu prijalo prelomovú rezolúciu, ktorá vyzýva Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v Haagu, aby stanovil právne povinnosti štátov v boji proti klimatickej zmene.

19:44

Americký prezident Joe Biden v stredu povedal, že svet sa viac prikláňa k slobodám. Vyhlásil to na druhom online Summite za demokraciu, ktorý sa zameriava na Čínu a Rusko.

19:33

Poľsko zvýši výrobu munície. Varšava v tejto súvislosti spúšťa nový národný program v hodnote približne 427 miliónov eur. Oznámil to v stredu poľský premiér Mateusz Morawiecki po tom, ako sa na tom dohodla vláda.

18:50

Pri riešení otázky nízkych platov pedagógov v humanitných a spoločenskovedných odboroch by podľa českého premiéra Petra Fialu nepomohlo, ak by vláda svojím rozhodnutím pridala do vysokoškolského systému nejakú sumu financií. Je podľa neho nutné hľadať riešenie, ktoré bude dlhodobé a efektívne. Povedal to v stredu na výjazdovom rokovaní vlády v Jeseníku.

17:59

Pápeža Františka odviezli v stredu popoludní do nemocnice na “určité testy, ktoré boli vopred naplánované”, napísal v oznámení hovorca Vatikánu Matteo Bruni.

17:40

Pre veľké pracovné vyťaženie odstúpil z funkcie Hans Zollner, jeden z najvplyvnejších členov vatikánskej komisie, ktorá pomáha v boji proti pohlavnému zneužívaniu detí v katolíckej cirkvi.

17:38

Objekt objavený v blízkosti Nord Stream 2 bol vyzdvihnutý z hĺbky 73 metrov. Bola to prázdna dymová bója a nepredstavovala žiadne nebezpečenstvo, uviedla Dánska energetická agentúra. Pri vyzdvihovaní bol prítomný zástupca spoločnosti Nord Stream 2 AG, prevádzkovateľa plynovodu Nord Stream 2, uviedlo dánske ministerstvo obrany.

O náleze neidentifikovaného objektu informovala Dánska energetická agentúra 23. marca. Objekt má výšku 40 cm a priemer 10 cm.

prázdna dymová bója
Na snímke prázdna dymová bója

17:16

Nemecko v stredu schválilo ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 12 miliárd eur.

“Za tieto financie môže Ukrajina s podporou nemeckej vlády priamo nakupovať výzbroj. Je dôležité Ukrajinu podporovať tak dlho, ako to bude potrebné,” uviedli vo vyhlásení traja zástupcovia vládnej koalície v rozpočtovom výbore.

17:15

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier sa v stredu poďakoval kráľovi Karolovi III., že svoju prvú zahraničnú cestu ako nový britský panovník podnikol do Nemecka.

16:39

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi pracuje na bezpečnostnom pláne pre Záporožskú atómovú elektráreň (ZAES). V stredu tiež upozornil na “zvýšenú” vojenskú aktivitu v jej okolí.

16:17

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu pripustil, že sankcie uvalené na Rusko za inváziu na Ukrajinu môžu mať na jeho krajinu “negatívne” dopady. Predtým Putin tvrdil, že Moskva sa sankciám prispôsobuje.

15:51

Britský minister obrany Ben Wallace v stredu povedal, že by “rád” videl, ako Británia napodobňuje Fínsko a Švédsko a vracia sa k brannej povinnosti.

15:49

Vyšetrovanie útoku nožom v utorok v moslimskom centre v Lisabone nenaznačuje, že by malo ísť o teroristický útok. V stredu to uviedla portugalská polícia, pričom pri útoku zahynuli dve ženy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

SHMÚ: Na juhu Slovenska môže byť mráz, na severe sa môže tvoriť poľadovica

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Kristína Mayerová)   Vo viacerých južných okresoch na Slovensku sa môže vo štvrtok (30. 3.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období. Vo viacerých severných okresoch hrozí poľadovica. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe Mráz sa…

Prezidentka Čaputová hovorila s Bidenom: Toto predstavuje veľkú hrozbu

0 icon

Bratislava/Washington 29. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Nemôžeme dovoliť, aby sa demokracia stala obeťou súčasných kríz, musíme ju brániť a posilňovať. Demokracia je totiž ich riešením. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu na druhom virtuálnom Samite pre demokraciu, ktorý hostí americký prezident Joe Biden, informuje TASR Čaputová povedala, že…

SOŠV stojí za ukrajinskými športovcami a podporuje kroky MOV

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) naďalej pevne stojí za ukrajinskými športovcami a podporuje kroky Medzinárodného olympijského výboru (MOV) i ním udelené sankcie voči Rusku a Bielorusku a ich vládam, ktoré boli opätovne potvrdené. Zároveň podporuje mierové súperenie športovcov všetkých krajín a je proti…

Čekovský skončil

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanci Národnej rady (NR) SR odvolali v stredu Kristiána Čekovského (nezaradený) z funkcie predsedu Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá. Za opozičný návrh na jeho odvolanie hlasovalo 69 poslancov zo 128 prítomných, proti bolo 47 a zdržalo sa 12 poslancov.…

USA sa obávajú – Čína, Rusko a Irán sa “zbližujú”

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)   Čína, Rusko a Irán sa "zbližujú" a budú predstavovať trvalý "problém" v nasledujúcich rokoch Generál Mark Milley, predseda Zboru náčelníkov štábov, to povedal výboru pre ozbrojené služby Snemovne reprezentantov, uviedla CNN. Povedal, že ho znepokojuje "akákoľvek súdržnosť a súdržnosť medzi Ruskom a Čínou"…

Práca pre Putina: Ruské špeciálne služby na Ukrajine

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Bednyakov, Sputnik, Kremlin)   "Práca pre Putina: Prečo ruské špeciálne služby pôsobili na Ukrajine úspešnejšie ako armáda, ale napriek tomu zlyhali vo svojom okupačnom pláne" Článok s týmto názvom uverejnila spravodajská stanica BBC News s odvolaním sa na správu "Predbežné poučenie z ruských nekonvenčných operácií…

Fico: To je ale náhodička, pravda?

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Robert Kaliňák bol menovaný za šéfa volebného štábu SMERu – slovenská sociálna demokracia. O niekoľko hodín na to bol obžalovaný. Robert Fico si myslí, že to nie je náhoda  "Vážení priatelia, už chápete, prečo voľby budú až 30. septembra? Treba ešte nejaký dôkaz…

Žilinka sa ohradil voči tvrdeniam mainstreamu: Manipulácia by nemala byť pracovnou metódou

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Viaceré médiá hlavného prúdu tento týždeň doslova oslavovali fakt, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic podal obžalobu na advokáta a bývalého ministra za Smer Róberta Kaliňáka a podnikateľa Jozefa Brhela kvôli údajnému podplácaniu, pričom obom má hroziť 5 až 12 rokov za mrežami. Novinári sa pritom…

USA prehrávajú globálnu pokerovú hru

0 icon

Washington 29. marca 2023 (HSP/Dailyreckoning/Foto:Pixabay)   Už som písal o tom, ako Ukrajina ťažko prehráva svoju vojnu s Ruskom. Americké a britské médiá sú v tejto téme neustálym zdrojom dezinformácií a lží, takže nie je prekvapujúce, že väčšina Američanov verí, že Rusko prehráva Ale jednoducho to nie je pravda, píše…

Ukrajinský vojak odhalil pravdu o situácii v Bachmute

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Chop)   Ukrajinský vojak umiestnený v Bachmute prehovoril "Skrátka, Bachmut stojí, ale za akú cenu. Na našej strane umierajú najlepší ľudia. A na ich strane sú mukli a wagnerovci. Len sa nad tým zamyslite," povedala armáda vo videu zverejnenom na stránke TikTok. Pripomeňme, že Inštitút…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Slováci môžu prekypovať hrdosťou

0icon

Sme azda najtolerantnejší národ na svete. Dllhodobo znášame porobu v mnohých formách. Začnime Rómami. Máme údajne 10% obyvateľstva Rómov. Chápeme ich, snažíme sa byť nápomocní. Dlhodobo. A oni to cítia a preto nás majú radi. Rómovia majú Slovákov radi. Veď kde inde na svete by mali takých ohľaduplných, súcitných spoluobč

Ivan Štubňa

Ukrajinský vlastenec odhaľuje zločiny USA a NATO na Ukrajine!!!

0icon

  Pravda je rovnako hrozná ako smrť, ale ťažšie sa hľadá.

Gustáv Murín

Súčet zvrhlostí Matovičovho komanda

0icon

Vo svojej najnovšej knihe opisujem ako vláda vedená pôvodne Igorom Matovičom prišla s ľúbivým sloganom o tom, že vďaka nej bude mať polícia „rozviazané ruky“. Nikto, okrem nich samých, netušil, že to bude znamenať bezuzdné porušovanie procesných úkonov i právnych základov spravodlivosti. Mentálne vyšinutý jedinec tak v mene politickej pomsty…

Milan Náhlik

Brm, Brm

0icon

Započúvali ste sa niekedy len tak bezmyšlienkovite do zvuku motora vášho auta? Ja som tak urobil včera a odhliadnuc od toho, že odborník na vozidlá by zrejme povedal, že ,, Ten motor by potreboval generálku,,, tak ja som tam počul úplne niečo iné. Bol to zvuk slobody. Lebo sadnúť si…

Pavel Jacz

Ako média hlavného prúdu ubližujú „mozgovému trustu“ Remišovej. Heger jej zasekundoval pred veľvyslancami.

0icon

O tom už vieme, kam sa dopracovala strana Za ľudí pod vedením „mozgovej geniálky“ Remišovej. Dnes sa už potáca pod jedným percentom. A čím čas plynie, tým jej to ide ďalej z kopca na dno. Aj preto jej „chceli" média hlavného prúdu pomôcť, alebo ju pot

Armádny Magazín

Ukrajinská otázka v nemeckej geopolitike

0 icon

Nemecko, 29. marec 2023 (AM) – Začiatkom marca predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Lars Klingbeil počas návštevy Ukrajiny a Poľska vyhlásil, že odteraz bude základom novej východnej politi

Tank Sabrah v nových verziách. Česku sa otvára najjednoduchšia cesta k ľahkému kolesovému tanku

0 icon

Slovensko, 29. marec 2023 (AM) – Nomenklatúra ľahkých tankov sa rozšírila o nový typ, na vzniku ktorého bude mať svoj výrazný podiel podľa dostupných informácií aj Česko. Do filipínskych ozbrojených síl bol zaradený izraelský tank Sabrah, ktorý bude dodaný v dvoch verziách. Ide o 18 ľahkých pásových tankov na španielskom podvozku z…

Veľvyslanectvo USA v Arménsku - kováčska dielňa ľudských zdrojov a živná pôda pre rusofóbiu

0 icon

USA, 29. marec 2023 (AM) – Rusko-arménske vzťahy sú opäť vystavené skúške. V decembri 2022 americký Senát potvrdil na post veľvyslankyne v Jerevane 57-ročnú Christine Queenovú, kariérnu diplomatku, ktorá od začiatku roka 2020 pôsobila ako charge d'affaires USA na Ukrajine. Arménski občania si ju pamätajú ako absolventku gruzínskej univerzity z

Japonsko a Ukrajina v jazyku symbolov. "Víťazný talizman" Zelenskému od Kišidu

0 icon

USA, 29. marec 2023 (AM) – Japonský premiér Fumio Kišida, ktorý zradil pamiatku svojich predkov, prejavil znaky osobitnej pozornosti ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, ktorý tiež zneužil svojich predkov. Celkom symbolické. V jazyku symbolov bola náhla návšteva japonského hosťa v Kyjeve otvoreným agresívnym útokom na Rusko. Po jeho návrate do Tokia novinári uvie

Pentagón si nerobí žarty. Takže vojna - a nie preto, aby sa skončila v mieri, ale preto, aby sa vyhrala

0 icon

USA, 29. marec 2023 (AM) – Bývalý minister zahraničných vecí USA Kissinger varoval pred nebezpečenstvom druhej studenej vojny a potvrdil, že bude ťažšia ako t

TopDesať

Keď sa architekti a projektanti ukážu v tom najhoršom svetle

0 icon

V dnešnom článku uvidíš naozajstné "zaujímavosti", ktoré sú nepeknou vizitkou architektov a projektantov. Títo architekti a projektanti sa ukázali v tom najhoršom svetle. Áno viem, podobných článkov sme tu už mali fúru. Tento je aj tak troška odlišný. Architekti, projektanti alebo proste obyčajní ľudia spravia sem tam chyby. Je to normálne,…

Tieto ilustrácie odhalia tvoju skutočnú osobnosť

0 icon

Osobnosť každého z nás je tak trocha jedinečná. Myslíš si, že optické hádanky ti dokážu odhaliť niečo o tvojej osobnosti? Tak si na správnom mieste. Vďaka nasledujúcim obrázkom sa dozvieš niečo o svojej osobnosti. Nepoznať seba samého je niečo, čo je bežnejšie, ako si možno myslíš. Preto je celý náš…

Trápi ťa stres? Tieto techniky ti ho pomôžu eliminovať

0 icon

Trápi ťa stres? Vďaka týmto technikám a cvikom ho dokážeš eliminovať oveľa skôr, ako si myslíš. Iba v USA trpí úzkostnými poruchami viac ako 40 miliónov dospelej populácie. Okrem toho približne 77% ľudí uviedlo, že zvýšená hladina stresu má negatívny vplyv na ich fyzické zdravie. Samozrejme, nemáme žiadne magické riešenie…

Poznáš vlajky krajín? Tento kvíz preverí tvoje vedomosti

0 icon

Dával si pozor na hodinách geografie? Možno už prešiel nejaký ten čas, od kedy si naposledy sedel v lavici. Dnes sa spoločne pozrieme na tento kvíz, ktorý overí tvoje vedomosti a ty tak zistíš, ako dobre poznáš vlajky jednotlivých krajín. V dnešnom kvíze sa zameriame na vlajky krajín. Už ako…

Iba pár ľudí dokáže v priebehu 7 sekúnd objaviť ukrytý citrón

0 icon

Optická ilúzia vďaka ktorej si otestuješ svoje IQ. Ľudia s vyšším IQ majú väčšiu pravdepodobnosť, že vyriešia túto hádanku. Iba zopár ľudí dokáže na obrázku za 7 sekúnd nájsť ukrytý citrón.   [the_ad id="80455"]   Táto optická ilúzia dokonale poslúži na otestovanie tvojho IQ. Ilúzie sú ohromujúce, hlboko fascinujúce, tvar meniace obrazy…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali