Petříček na konferencii v pražskom Černínskom paláci pripomenul, že Európska únia za svoj blahobyt v prvom rade vďačí “strategickému bezpečnostnému dáždniku”, ktorý v minulosti vybudovali Spojené štáty. Ten dopomohol vzniku multilaterálneho medzinárodného poriadku, z ktorého EÚ veľmi ťažila. Dnešný stav veci ale prestáva vyhovovať Spojeným štátom.
“Vidíme eróziu samotného systému, ktorý sme pomáhali budovať. Čiastočne kvôli tomu, že Spojené štáty už nepovažujú systém za spravodlivý, ” uviedol. Petříček za dva týždne letí do Francúzska. Bude jednať o Rusku aj o misii v Mali. K rozpadu medzinárodného poriadku ďalej prispieva aj Čína, ktorá buduje svoju vlastnú sféry vplyvu.
“Súčasne s tým sa Čína stala multilaterálnym hráčom a láka nás do svojej sféry vplyvu s takými heslami ako, budujme spoločnú budúcnosť pre ľudstvo,” uviedol minister. “To môže viesť k celkovému kolapsu systému medzinárodného vládnutia a návrate zákonov džungle,” varoval.
Podľa neho tým Európa utrpí. Preto je nutné tvrdo pracovať na tom, aby Európania dostali Spojené štáty “späť na palubu” a zachovať čo možno najefektívnejšie multilaterálny systém. Pripustil ale, že potrebuje reformu. Na jednej strane EÚ musí vnímať americké záujmy, ale zároveň musí byť schopná predstaviť vlastnú víziu sveta. Pripustil ale, že dnes Európa túto schopnosť stráca.
Podľa neho EÚ dnes postráda spoločný európsky sen a sužuje ju rivalita medzi rôznymi ako členskými krajinami, ako aj medzi národnými vládami a európskymi inštitúciami. “Sme ako loď uprostred mora, ktorá vysiela núdzový signál, ale neuvedomuje si, že môže samostatne získať kontrolu nad kormidlom,” povedal. “Stále verím, že sme toho schopní.”
Konferencia Pražský európsky samit organizuje Inštitút pre európsku politiku EUROPEUM v spolupráci s Ústavom medzinárodných vzťahov pod záštitou Ministerstva zahraničných vecí SR, úradom vládou, zastúpením Európskej komisie v SR a hlavného mesta Praha.
Tohtoročná konferencia nesie podtitul “Európa na križovatke”. Zúčastňuje sa ho súčasní a bývalí politici z európskych krajín, zástupcovia akademickej sféry, súkromného sektora a novinári.