Gál ignoruje prelomové rozhodnutie, nezašle EÚ stanovisko SR k Istanbulskému dohovoru. “Žiadame ministra, aby zastupoval záujmy občanov a vôľu parlamentu. Neignorujte demokratický proces”

Gál ignoruje prelomové rozhodnutie, nezašle EÚ stanovisko SR k Istanbulskému dohovoru. “Žiadame ministra, aby zastupoval záujmy občanov a vôľu parlamentu. Neignorujte demokratický proces”

Bratislava 8. novembra 2019 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

Viac ako 4 600 občanov žiada petíciou viac transparentnosti pri rozhodovaní Slovenska v Európskej únii a Rade Európy o hodnotových otázkach. Petícia požaduje, aby všetky dokumenty, ktoré prichádzajú z Európskej únie a Rady Európy a obsahujú pojem rod, ktorý jasne nedefinuje pojmy muž a žena ako biologické kategórie, boli povinne prerokované vo výbore pre európske záležitosti parlamentu na verejnom zasadnutí. Agentúru SITA o tom informoval jeden z iniciátorov petície Michal Považan

Na snímke Gábor Gál

Ďalšími iniciátormi sú Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku a Róbert Mátéffy z Inštitútu Leva XIII..Poslancom Národnej rady SR petíciu odovzdali vo štvrtok.

Reklama

„Európske inštitúcie produkujú dokumenty, v ktorých sa nachádzajú ideologické koncepty, s ktorými sa na Slovensku nestotožňujeme a bránime sa ich prijatiu. Najviac zaráža, keď v prípravnej fáze zástupca zo Slovenska odobril tieto problémové ustanovenia a slovenská verejnosť sa o tom vôbec nedozvedela. Tento netransparentný systém treba zmeniť a o kontroverzných dokumentoch treba hovoriť oveľa skôr,“ uviedol Daniška.

Petícia preto požaduje, aby sa o citlivých dokumentoch rokovalo v národnej rade v čo najskoršej fáze ich prípravy. „Občania sa dozvedajú neskoro, ak vôbec, o tom ako slovenské orgány zastupujú, či niekedy skôr nezastupujú naše záujmy v zahraničí. Dnes to vidíme na rozhodnutí ministra Gábora Gála nezastupovať naše záujmy v prípade Istanbulského dohovoru pred Európskym súdnym dvorom,“ uviedol Považan.

Reklama

Iniciátori petície pripomínajú, že Európska únia spustila v roku 2017 prístupový proces k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor), ktorý by sa mal na Európsku úniu vzťahovať v oblastiach výhradnej kompetencie EÚ, konkrétne v otázkach azylu a zákazu vyhostenia alebo vrátenia a justičnej spolupráce v trestných veciach. Európsky parlament požiadal Súdny dvor EÚ o stanovisko, či EÚ môže pristúpiť k Istanbulskému dohovoru ako celku aj napriek tomu, že absentuje dohoda všetkých členských štátov v tejto otázke. Jednotlivé členské štáty sa k tejto otázke môžu v týchto dňoch vyjadriť. Podľa informácií organizátorov petície sa však ministerstvo rozhodlo, že stanovisko nezašle.

„Slovensko už odmietlo Istanbulský dohovor. Chceme, aby sa aj vo vzťahu k Európskej únii naši zástupcovia jasne vyjadrili, že nesúhlasíme s pristúpením Európskej únie k Istanbulskému dohovoru. Žiadame ministra Gála, aby v tejto veci zastupoval záujmy občanov a vôľu parlamentu,“ podotkol Daniška.

Transparentnosť a potreba väčšej verejnej kontroly rozhodovania štátu sú podľa Považana jednými zo základných podmienok budovania demokracie a právneho štátu na Slovensku.

„Je neakceptovateľné, aby jeden štátny orgán rozhodol bez informovania verejnosti v takej vážnej záležitosti ako je konanie o pristúpení k Istanbulskému dohovoru na Európskom súdnom dvore. Je neprijateľné, aby výkonná moc pri svojom rozhodovaní ignorovala demokratický proces a rozhodnutia parlamentu ako zástupcu občanov Slovenska. Vyzývame poslancov národnej rady, aby sa zásadne ohradili proti nerešpektovaniu svojich rozhodnutí zo strany ministerstva spravodlivosti. Zároveň vyzývame ministra Gála, aby zmenil svoje rozhodnutie a intervenoval v spore na Európskom súdnom dvore,” doplnil.

 

Reklama

K rozhodnutiu ministra Gála sa dnes vyjadrili aj politici strany OĽaNO a Kresťanskej únie

Opozičné hnutie OĽaNO a mimoparlamentná strana Kresťanská únia (KÚ) vyzývajú vládu, aby konala a naplnila uznesenie parlamentu voči Istanbulskému dohovoru. Zároveň tiež vyzývajú ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd), aby konal, pretože občania majú námietky voči tomu, aby bol dohovor ratifikovaný. Zástupcovia strán to uviedli v piatok na margo toho, že Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR podľa nich nemá pripomienky vo veci neobmedzeného pristúpenia Európskej únie k Istanbulskému dohovoru.

“Vláda vo veci Istanbulského dohovoru nekoná dostatočne a nerešpektuje uznesenie Národnej rady (NR) SR, teda vôle volených zástupcov ľudí. Určite na tom má veľký podiel MS SR, jeho nekonanie a ignorovanie vôle voličov a poslancov. Prejavilo sa to v tom, že Slovensko sa nijako nevyjadrilo k tomuto sporu,” vysvetlil nezaradený poslanec NR SR Richard Vašečka. Dopĺňa, že pripomienky k dohovoru sa môžu posielať do 23. decembra. MS podľa strán zaslalo svoje stanovisko bez pripomienok 4. novembra.

Mimoparlamentné hnutie KDH víta, že sa OĽaNO a KÚ pripojili k ich výzve o tom, aby Gál písomne vyjadril svoje pripomienky voči dohovoru. Schválenie Istanbulského dohovoru považuje KDH za porušenie princípu subsidiarity. “Okrem toho, podľa nás v stanovisku SR treba namietať rozporom medzi niektorými ustanoveniami Istanbulského dohovoru a Ústavou SR a v neposlednom rade faktom, že NR SR je proti ratifikácii tohto dohovoru,” uviedlo KDH.

OĽaNO a KÚ navrhujú, aby sa do procesu pripomienkovania medzinárodných zmlúv mohla zapojiť aj NR SR. Chcú, aby minister ešte pred tým, ako sa začne zaoberať pripomienkami, zašle dokument na Výbor NR SR pre európske záležitosti a dá tak možnosť poslancom vyjadriť svoje pripomienky.

Reklama

“Daný minister tak bude musieť pracovať s týmito pripomienkami v stanovisku za SR. Pretože on to pripomienkuje za Slovensko, a to je dôležité. Takéto veci by nemali zostať bez pripomienok volených zástupcov,” povedal predseda poslaneckého klubu OĽaNO Eduard Heger.

 

 

Istanbulský dohovor

Dohovor zavádzajúci gender ideológiu pod plášťom ochrany žien pred násilím už dlhší čas stál v rámci procesu ratifikácie. Ako upozorňovali viacerí poslanci, nebol ani v súlade s Ústavou SR. Jaroslav Paška pred hlasovaním parlamentu pripomenul, že dohovor mohol vytvoriť cestu registrovaným partnerstvám homosexuálov a za stranu SNS navrhoval, aby Slovensko vzalo svoj podpis spod dohovoru späť. Slovensko totiž už je pod dohovorom podpísané, zatiaľ však dohovor u nás nebol ratifikovaný.

Zákon o zrušení Istanbulského dohovoru predložila na rokovanie NRSR Slovenská národná strana, poslanci ho schválili.

Na Slovensko v tejto súvislosti Európsky parlament vyvíjal tlak, a v marci 2018 sme boli vyzvaní, aby sme Istanbulský dohovor čo najrýchlejšie ratifikovali. Robert Fico tesne predtým vyhlásil, že súhlas na ratifikáciu nedá, pokiaľ budú existovať legitímne rozpory medzi Dohovorom a ústavnou definíciou manželstva ako zväzku muža a ženy. Malo to byť stanovisko všetkých troch strán vládnej koalície.

Istanbulský dohovor, ktorý prijala Rada Európy v roku 2011, je najkontroverznejšia medzinárodná zmluva o boji proti násiliu páchanému na ženách. Dohovor nadobudol platnosť v auguste 2014, EÚ ako organizácia ho podpísala v júni 2017.

Na nebezpečenstvá vyplývajúce z tohto dohovoru dlhodobo upozorňujú viaceré slovenské organizácie, kresťanskí predstavitelia a predovšetkým kňaz Marián Kuffa.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:15

Slovenský reprezentant v boxe Dávid Michálek postúpil na ME v Belehrade do osemfinále kategórie do 63,5 kg. V 1. kole zdolal Poliaka Olafa Pera jednoznačne 5:0 na body. Jeho ďalším súperom bude druhý nasadený Armén Narek Manasyan, informovala o tom Slovenská boxerská asociácia prostredníctvom facebooku.

20:10

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová neuspela v 2. kole dvojhry na antukovom turnaji WTA v Rouene. Druhej nasadenej domácej Francúzke Caroline Garciovej podľahla hladko 1:6, 0:6.

19:58

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) navrhuje pomoc Ukrajine pri zachovaní tranzitu plynu aj implementácii európskej legislatívy. Vyplynulo to z rokovania predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka s námestníkom ministra energetiky Ukrajiny Mykolom Kolisnykom 11. apríla v Michalovciach. Prebrali na ňom viaceré kľúčové oblasti vzájomnej spolupráce v oblasti energetiky a regulácie.

19:53

Úrady španielskeho autonómneho regiónu Katalánsko sužovaného suchom vo štvrtok informovali, že plánujú uviesť do prevádzky dočasné plávajúce zariadenie na odsoľovanie morskej vody, ktoré zabezpečí pre metropolu Barcelona zásoby pitnej vody.

19:45

Na území Poľska bol v stredu zadržaný jeho občan podozrivý z poskytovania citlivých informácií ruskej tajnej službe. Tie by jej potenciálne mohli uľahčiť vykonať atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

19:29

Časť fasády kodanskej historickej budovy, v ktorej svojho času sídlila burza, sa vo štvrtok zrútila v dôsledku požiaru, s ktorým hasiči bojujú už tretí deň. Oznámil to miestny hasičský a záchranný zbor.

19:23

Ak sa Bulharsku nepodarí splniť inflačné ciele stanovené Európskou centrálnou bankou, jeho vstup do eurozóny plánovaný na začiatok roka 2025 sa môže oneskoriť o niekoľko mesiacov. Povedal to vo štvrtok guvernér bulharskej centrálnej banky Dimitar Radev.

19:19

Ak Izrael zaútočí na iránske jadrové zariadenia, Teherán v odvete zaútočí na tie izraelské, pohrozil vo štvrtok generál iránskych Revolučných gárd Ahmad Haghtalab.

19:10

Rusko vo štvrtok uviedlo, že Nemecko neposkytlo žiadne dôkazy proti údajným zatknutým dvom ruským špiónom.

19:10

Všetky členské štáty EÚ si uvedomujú, že v Európe je preukázateľný vplyv Ruska a je potrebné mu aktívne čeliť. Vedie sa debata o tom, či posilniť právomoci európskej prokuratúry alebo inštitúcií, ktoré by mohli účinne brániť pokusom o ovplyvňovanie európskej politiky. Po skončení mimoriadneho summitu EÚ to povedal český premiér Petr Fiala.

19:09

Vojenský vrtuľník na palube s čelnými predstaviteľmi kenskej armády vrátane jej hlavného veliteľa generála Francisa Omondiho Ogollu sa zrútil vo štvrtok na západe Kene, uviedla tamojšia polícia.

19:04

Vďaka spolupráci úradov činných v trestnom konaní v 19 európskych krajinách sa podarilo ukončiť činnosť jednej z najväčších phishingových platforiem na svete LabHost. Prostredníctvom nej bolo odcudzených viac ako milión hesiel a údajov o kreditných kartách. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie Európskeho policajného úradu (Europol).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali