Otázka, či je možné povedať, že Barack Obama ako vrchný veliteľ má pozitívny dopad na morálku americkej armády, donútila oficiálneho zástupcu vojenského velenia Johna Kirbyho zasmiať sa a povzdychnúť si.
“Musím s tým nesúhlasiť,” nakoniec sa vysokopostavený vojak vyjadril. “Opakovane som počul, aj keď v neformálnom prostredí, že neveria vo svojho vrchného veliteľa” prezradil novinárom.
Mnohí Američania spájajú problém zníženia bojového ducha v armáde s prezidentom. Podľa každoročnej štúdie Military Times, viac než polovica armády nesúhlasí s činmi prezidenta Obamu ako vrchného veliteľa. Avšak tí, ktorí slúžili v armáde, tvrdia, že problém je oveľa hlbší.
Podľa bývalého člena americkej armády a teraz spisovateľa Roryho Fanninga, celý problém je v únave.
Mnoho ľudí si myslí, že USA bojujú, aby sa predišlo budúcim teroristickým činom v našej krajine. Avšak, vojaci si stále viac a viac začínajú uvedomovať, že tieto nekonečné vojny a zabíjanie civilistov, vytvárajú podmienky pre vznik nových teroristických činov,” tvrdí Fanning.
Jeho samotného dvakrát poslali do Afganistanu. Podľa jeho slov, dokončil službu a teraz bojuje za ukončenie nekonečnej vojny.
“Každodenne v Spojených štátoch 22 bývalých vojakov spácha samovraždu. Jedná sa o vojakov, ktorí sa vrátili z vojny a nedostalo sa im psychologickej pomoci, ktorú si zaslúži. Napriek tomu, že Spojené štáty ročne minú 700 miliónov dolárov na tzv obranu, tvrdí bývalý vojak.
Skupina vedcov z Inštitútu medicíny Národnej akadémie vied Spojených štátov, prehlásila, že americký program pozitívnej psychológie môže vojakom skôr poškodiť, pretože u nich vytvára falošný pocit radosti zo života.
Armáda pochybuje o výsledkoch štúdie a naďalej podporujú svoj programu na posilnenie optimizmus, ktorý stojí daňovníkom každý rok mnoho miliónov dolárov.
jf