Peniaze za demokraciu. Ako dopadne vydieranie Poľska a Maďarska

Peniaze za demokraciu. Ako dopadne vydieranie Poľska a Maďarska

Brusel 5. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Tibor Illyes/MTI via AP)

 

Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že po vianočných sviatkoch zasiahne Európu tretia vlna koronavírusu. A Brusel ešte od prvej vlny nemôže schváliť opatrenia na ekonomickú podporu a rozpočet Európskej únie. Finančnú pomoc spojili s podmienkami, na ktoré Poľsko a Maďarsko nechcú pristúpiť

Mateusz Morawiecki Viktor Orbán
Na snímke poľský premiér Mateusz Morawiecki (vľavo) a maďarský premiér Viktor Orbán

Európska oligarchia

„Nedáme sa vydierať,“ vyhlásil poľský premiér Mateusz Morawiecki. Podľa jeho názoru sa európski partneri zaoberajú vydieračstvom.

Reklama

Súhlasí s ním aj premiér Maďarska Viktor Orbán. „Keď bude rozpočet schválený, nezostanú už žiadne prekážky k vydieraniu tých, ktorí nesúhlasia s migračnou politikou,“ uviedla jeho slová agentúra MTI.

V júli v EÚ schválili objem celoeurópskeho rozpočtu na roky 2021 až 2027 – 1,85 bilióna eur, a dohodli sa tiež na balíku opatrení na podporu ekonomiky v sume 750 miliárd. Vo vymenovaných podmienkach získania týchto prostriedkov nie je nič o prijatí utečencov. Problém je ale v inom, nemenej vážnom bode – vyčlenenie peňazí spája Brusel s dodržiavaním demokratických noriem.

Reklama

Pre Poľsko a Maďarsko to je problém, pretože práve v tejto sfére má Brusel pravidelne pripomienky k Varšave a Budapešti. „Hovoríme áno Európskej únii, ale nie tomu, aby sme boli trestaní ako malé deti,“ vysvetlil pozíciu Poľska Morawiecki. „Organizácia, v ktorej európska oligarchia bije slabého – to nie je únia, do ktorej sme vstupovali,“ dodal.

Oba štáty dostávajú zo spoločnej pokladnice veľa. Podľa informácií za rok 2018 bolo Maďarsku vyčlenených šesť miliárd eur, Poľsku dvaapolkrát viac. A v čase koronavírusu nebude táto pomoc zbytočná. Ustúpiť ale Poliaci a Maďari nehodlajú.

 

Nútenie k hodnotám

Aliancia predtým nedeklarovala pevné spojenie materiálnych a politických hodnôt. Podľa zásady priority zákona sa EÚ „zakladá na rešpektovaní ľudskej dôstojnosti, slobody, demokracie, rovnosti a ľudských práv, vrátane predstaviteľov menšín“. Účastníci bloku sú proti diskriminácii a pre toleranciu, spravodlivosť a rovnoprávnosť mužov a žien. Porušenie sa trestá sankciami.

Varšava a Budapešť s tým majú problémy. Vedenie oboch východoeurópskych štátov je obviňované z pravicového populizmu, nátlaku na súdny systém a tlač.

Reklama

Tých škandálov bolo v posledných rokoch dosť. V roku 2018 prezident Poľska Andrzej Duda zakázal označovať nacistické tábory na území jeho krajiny za poľské a tiež obviňovať Poliakov z podielu na holokauste. Potom EÚ neraz kritizovala reformu, ktorá podľa názoru jej odporcov podriadi súdnu moc v Poľsku moci výkonnej.

V októbri sa Poľskom prehnala vlna demonštrácií proti zákazu potratov. V podstate nový zákon nedovoľuje prerušenie tehotenstva ani v prípade nevyliečiteľnej alebo vážnej choroby plodu.

A súčasne si v Maďarsku novinári sťažujú na cenzúru a parlament odmietol transgenderom právo meniť v dokumentoch pohlavie, ktoré bolo označené po narodení. Viktora Orbána už dávno kritizujú za to, že zosilňuje prezidentovu moc a oslabuje úlohu parlamentu. V Bruseli označujú jeho správanie za autoritárske.

Poľsko a Maďarsko stavia vlastné záujmy nad celoeurópske, a to poburuje partnerov v EÚ. Rovnako ako iné krajiny Vyšehradskej skupiny vystúpili proti kvótam na prijatie migrantov a porušovali rozpočtovú disciplínu. A to pritom, že obe krajiny patria k tým, ktoré dostávajú od únie najviac dotácií.

 

Reklama
Nie je čas pre vetovanie

Nemecká kancelárka Angela Merkelová trvá však na pokračovaní v rokovaniach. „Konsenzus o rozpočte je, ale v otázke priority práva,“ vysvetlila. Nie je pravdaže zatiaľ ani jasné pochopenie toho, čo majú robiť s problémovými ľuďmi, a špekulovať na túto tému predsedníčka nemeckej vlády odmietla.

Sú tým podráždení tiež kolegovia Merkelovej vo vedení EÚ. Nemecký minister pre európske záležitosti Michael Roth poukázal na to, že „teraz nie je čas pre vetovanie, je potrebné konať svorne“.

„V našich spoločných záujmoch je čo najrýchlejšie problém urovnať. Záležia na tom pracovné miesta,“ povedal podpredseda Európskej komisie a minister zahraničia Holandska Frans Timmermans. Francúzsky minister pre európske záležitosti Clément Beaune vyhlásil, že žiadny kompromis v otázke dodržiavania demokratických noriem byť nemôže. „Ako o mimoriadnom opatrení uvažujeme o prijatí ďalších rozhodnutí bez účasti Poľska a Maďarska,“ pohrozil.

„Situácia je ťažko riešiteľná a koordinovanie rozpočtu nebolo ľahké,“ podotkla v rozhovore pre Sputnik Natalja Jerjominová, doktorka politických vied a profesorka Petrohradskej štátnej univerzity. „V súčasnej dobe prebiehajú rokovania s Poľskom a Maďarskom. Pokúsia sa podľa všetkého zjednať záruky finančnej podpory.“

EÚ nemôže existovať bez schváleného rozpočtu, inak bude zastavená práca vo všetkých smeroch politiky, podotýka Jerjominová. „Utrpia tým tiež sami vydierači, Maďarsko a Poľsko,“ dodáva profesorka.

To všetko môže poškodiť aj prestíži Nemecka, ktoré tento rok únii predsedá, hovorí Ljudmila Babylinová, vedúca Strediska pre politickú integráciu Ústavu Európy Ruskej akadémie vied. A predsa, ak pre prípad neprijatia rozpočtu má EÚ „plán B“, potom s balíkom ekonomickej pomoci to bude oveľa zložitejšie. „Ak nebude mnohoročný rozpočet koordinovaný do konca roka, bude sa financovanie na každý mesiac roka 2021 počítať ako jedna dvanástina rozpočtu 2020. Tento variant však znamená, že dodatočný fond pre obnovu ekonomiky nebude uplatnený. A krajiny, ktoré vážne utrpeli pandémiou, to budú mať ťažké,“ vysvetľuje Babylinová.

Proti publikáciám v médiách a vyhláseniam politikov populistov však otázka vystúpenia Poľska a Maďarska nebola zatiaľ nastolená. „Podobný krok neprospieva ani jednej, ani druhej strane. A vôbec je to šialenstvo, ako ukázali rokovania o brexite,“ usudzuje Babylinová. „Rozpory medzi Varšavou, Budapešťou a Bruselom však majú zásadný ráz, a bude ťažké ich rýchlo urovnať.“

Konflikty v únii nie sú nijako vzácne, pripomína Natália Jerjominová. Teraz ale ide nie o finančné, ale o politické rozpory. „Kolízia zásad a hodnôt je vážnejší problém. Ponúka sa záver o vážnej chorobe EÚ – chýba jej solidarita pre pokrok. Kompromis sa zatiaľ nachádza, sú už ale vidieť jeho medze. Ovplyvňuje to povesť a postavenie Európskej únie, „zdôraznila odborníčka.

 

Odplata nasleduje

V EÚ sľubujú, že urobia všetko, aby bol rozpočet schválený do konca roka. A potom nasleduje odplata za vydieranie. „Za nejaký čas môže Brusel skutočne zaviesť sankcie – napríklad zbaviť dve neposlušné krajiny práva hlasu v rade,“ hovorí Jerjominová.

Reklama

Ljudmila Babylinová však podotýka, že tých spôsobov vplyvu nie je veľa. „EÚ pravdepodobne zmierni podmienky,“ domnieva sa. V roku 2015 ustúpili predáci EÚ Poľsku a Maďarsku v otázke rozdelenia kvót na prijatie migrantov. Od tej doby nemajú žiadne nástroje, aby ich vyzvali k poriadku.

Teraz však Európsky parlament zaujal tvrdý postoj. Poľsko a Maďarsko majú ale svojich stúpencov – na ich podporu sa vyslovilo Slovinsko. Tak či onak bude rozpočet schválený, je ešte niekoľko týždňov pred vianočnými prázdninami. A hlavná otázka – kto vlastne ustúpi – zostáva zatiaľ bez odpovede.

Sofja Melničuková

 

Reklama
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:38

Americký prezident Joe Biden usporiada v apríli prvý trojstranný summit s lídrami Filipín a Japonska, oznámil v pondelok Biely dom. Informovala agentúra AFP. Podľa nej sa Spojené štáty snažia posilniť spojenectvo v regióne voči Číne.

Schôdzka Bidena s filipínskym prezidentom Ferdinandom Marcosom a japonským premiérom Fumiom Kišidom je naplánovaná na 11. apríla a je ďalšou v sérii stretnutí s ázijsko-tichomorskými spojencami USA.

Biden
Na snímke Joe Biden
07:19

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken odcestuje tento týždeň do Saudskej Arábie a Egypta na rokovania o úsilí zabezpečiť prímerie v Gaze a zvýšenie množstva humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy, uviedol v utorok prostredníctvom svojho hovorcu americký rezort diplomacie. Informovala agentúra AFP.

Antony Blinken
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
07:00

Približne 700 ľudí uviazlo v utorok na krajnom severe Austrálie po tom, čo sa touto odľahlou oblasťou prehnala tropická cyklóna a obyvateľov odrezala od zvyšku krajiny. Informovala agentúra AFP.

Búrka tretej kategórie postihla spomínané územie prudkým dažďom a silným vetrom s rýchlosťou približne 170 až 200 kilometrov za hodinu, uviedol austrálsky meteorologický úrad.

06:57

Na doživotné väzenie bez šance na udelenia milosti odsúdil v pondelok súd v USA matku, ktorá svoju 16-mesačnú dcéru nechala v detskej ohrádke a odišla na dovolenku na desať dní. Dieťa v tom čase zomrelo, informovala agentúra AP.

06:55

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu súhlasil s návrhom amerického prezidenta Joea Bidena, aby do Washingtonu vyslal delegáciu vysokopostavených izraelských predstaviteľov na rokovania o plánoch Izraela zaútočiť na mesto Rafah na juhu Gazy, ktoré je baštou Hamasu. Podľa agentúry AFP o tom informoval Biely dom.

Netanjahu Biden
Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vľavo) a americký prezident Joe Biden
06:52

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok zablahoželal Vladimirovi Putinovi k znovuzvoleniu do funkcie ruského prezidenta a ponúkol mu, že bude sprostredkovateľom medzi Moskvou a Ukrajinou.

S odvolaním sa na kanceláriu tureckého prezidenta o tom informovala agentúra AFP. Pripomenula, že to nie je prvýkrát, čo Erdogan ponúkol svoje služby ako sprostredkovateľ vo vojne medzi Ruskom a Ukrajinou.

06:50

Hokejový tím NHL Anaheim Ducks poslal Slováka Pavla Regenda späť do farmárskeho tímu San Diego Gulls. Informovala o tom oficiálna stránka klubu.

Včera 20:24

Ministri zahraničných vecí EÚ v pondelok jednomyseľne schválili sankcie proti židovským osadníkom, ktorí sa dopúšťajú násilností voči Palestínčanom na západnom brehu Jordánu.

Včera 20:23

Holandská polícia v pondelok varovala pred rapídne sa zvyšujúcim množstvom detskej pornografie, ktorú vytvára umelá inteligencia (AI). Koordinátor holandskej polície pre boj s detskou pornografiou Ben van Mierlo uviedol, že je veľmi jednoduché využívať umelú inteligenciu na vytvorenie tohto typu materiálov. Zatiaľ predstavuje len malé percento takýchto prípadov, ktoré však rapídne stúpa.

Včera 20:22

Vo veku 93 rokov zomrel v pondelok americký astronaut Thomas P. Stafford. Bol veliteľom vesmírnej misie Apollo 10, ktorá bola generálnou skúškou pred prvým pristátím americkej posádky na Mesiaci.

Včera 20:20

Z nominácie slovenskej futbalovej reprezentácie na prípravné zápasy s Rakúskom a v Nórsku vypadli štyria hráči. Pre zdravotné problémy nebudú trénerovi Francescovi Calzonovi k dispozícii Róbert Polievka, Denis Vavro, Ivan Schranz ani Ľubomír Šatka. Kouč SR donominoval obrancu Spartaka Trnava Sebastiana Kóšu a Mareka Kristiána Bartoša z Podbrezovej.

Včera 20:18

Slovenské futsalistky zaznamenali v záverečnom zápase na medzinárodnom turnaji v srbskom meste Vrnjačka Banja prvý triumf. V pondelok deklasovali domáci tím 10:1.

Včera 20:16

Slovenské futbalové reprezentantky neuspeli v úvodnom zápase 2. fázy kvalifikácie ME 2024 do 17 rokov. V pondelkovom stretnutí A1 skupiny v Hannoveri nestačili na rovesníčky z Francúzska 0:5. Češky remizovali s Nemkami 0:0.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Kondenačná stopa zo štartu rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX je vidieť nad domami v pondelok 18. marca 2024 v San Diegu

Autor: AP/Gregory Bull

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali