Peniaze za demokraciu. Ako dopadne vydieranie Poľska a Maďarska

Peniaze za demokraciu. Ako dopadne vydieranie Poľska a Maďarska

Brusel 5. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Tibor Illyes/MTI via AP)

 

Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že po vianočných sviatkoch zasiahne Európu tretia vlna koronavírusu. A Brusel ešte od prvej vlny nemôže schváliť opatrenia na ekonomickú podporu a rozpočet Európskej únie. Finančnú pomoc spojili s podmienkami, na ktoré Poľsko a Maďarsko nechcú pristúpiť

Mateusz Morawiecki Viktor Orbán
Na snímke poľský premiér Mateusz Morawiecki (vľavo) a maďarský premiér Viktor Orbán

Európska oligarchia

“Nedáme sa vydierať,” vyhlásil poľský premiér Mateusz Morawiecki. Podľa jeho názoru sa európski partneri zaoberajú vydieračstvom.

Reklama

Súhlasí s ním aj premiér Maďarska Viktor Orbán. “Keď bude rozpočet schválený, nezostanú už žiadne prekážky k vydieraniu tých, ktorí nesúhlasia s migračnou politikou,” uviedla jeho slová agentúra MTI.

V júli v EÚ schválili objem celoeurópskeho rozpočtu na roky 2021 až 2027 – 1,85 bilióna eur, a dohodli sa tiež na balíku opatrení na podporu ekonomiky v sume 750 miliárd. Vo vymenovaných podmienkach získania týchto prostriedkov nie je nič o prijatí utečencov. Problém je ale v inom, nemenej vážnom bode – vyčlenenie peňazí spája Brusel s dodržiavaním demokratických noriem.

Reklama

Pre Poľsko a Maďarsko to je problém, pretože práve v tejto sfére má Brusel pravidelne pripomienky k Varšave a Budapešti. “Hovoríme áno Európskej únii, ale nie tomu, aby sme boli trestaní ako malé deti,” vysvetlil pozíciu Poľska Morawiecki. “Organizácia, v ktorej európska oligarchia bije slabého – to nie je únia, do ktorej sme vstupovali,” dodal.

Oba štáty dostávajú zo spoločnej pokladnice veľa. Podľa informácií za rok 2018 bolo Maďarsku vyčlenených šesť miliárd eur, Poľsku dvaapolkrát viac. A v čase koronavírusu nebude táto pomoc zbytočná. Ustúpiť ale Poliaci a Maďari nehodlajú.

 

Nútenie k hodnotám

Aliancia predtým nedeklarovala pevné spojenie materiálnych a politických hodnôt. Podľa zásady priority zákona sa EÚ “zakladá na rešpektovaní ľudskej dôstojnosti, slobody, demokracie, rovnosti a ľudských práv, vrátane predstaviteľov menšín”. Účastníci bloku sú proti diskriminácii a pre toleranciu, spravodlivosť a rovnoprávnosť mužov a žien. Porušenie sa trestá sankciami.

Varšava a Budapešť s tým majú problémy. Vedenie oboch východoeurópskych štátov je obviňované z pravicového populizmu, nátlaku na súdny systém a tlač.

Reklama

Tých škandálov bolo v posledných rokoch dosť. V roku 2018 prezident Poľska Andrzej Duda zakázal označovať nacistické tábory na území jeho krajiny za poľské a tiež obviňovať Poliakov z podielu na holokauste. Potom EÚ neraz kritizovala reformu, ktorá podľa názoru jej odporcov podriadi súdnu moc v Poľsku moci výkonnej.

V októbri sa Poľskom prehnala vlna demonštrácií proti zákazu potratov. V podstate nový zákon nedovoľuje prerušenie tehotenstva ani v prípade nevyliečiteľnej alebo vážnej choroby plodu.

A súčasne si v Maďarsku novinári sťažujú na cenzúru a parlament odmietol transgenderom právo meniť v dokumentoch pohlavie, ktoré bolo označené po narodení. Viktora Orbána už dávno kritizujú za to, že zosilňuje prezidentovu moc a oslabuje úlohu parlamentu. V Bruseli označujú jeho správanie za autoritárske.

Poľsko a Maďarsko stavia vlastné záujmy nad celoeurópske, a to poburuje partnerov v EÚ. Rovnako ako iné krajiny Vyšehradskej skupiny vystúpili proti kvótam na prijatie migrantov a porušovali rozpočtovú disciplínu. A to pritom, že obe krajiny patria k tým, ktoré dostávajú od únie najviac dotácií.

 

Reklama
Nie je čas pre vetovanie

Nemecká kancelárka Angela Merkelová trvá však na pokračovaní v rokovaniach. “Konsenzus o rozpočte je, ale v otázke priority práva,” vysvetlila. Nie je pravdaže zatiaľ ani jasné pochopenie toho, čo majú robiť s problémovými ľuďmi, a špekulovať na túto tému predsedníčka nemeckej vlády odmietla.

Sú tým podráždení tiež kolegovia Merkelovej vo vedení EÚ. Nemecký minister pre európske záležitosti Michael Roth poukázal na to, že “teraz nie je čas pre vetovanie, je potrebné konať svorne”.

“V našich spoločných záujmoch je čo najrýchlejšie problém urovnať. Záležia na tom pracovné miesta,” povedal podpredseda Európskej komisie a minister zahraničia Holandska Frans Timmermans. Francúzsky minister pre európske záležitosti Clément Beaune vyhlásil, že žiadny kompromis v otázke dodržiavania demokratických noriem byť nemôže. “Ako o mimoriadnom opatrení uvažujeme o prijatí ďalších rozhodnutí bez účasti Poľska a Maďarska,” pohrozil.

“Situácia je ťažko riešiteľná a koordinovanie rozpočtu nebolo ľahké,” podotkla v rozhovore pre Sputnik Natalja Jerjominová, doktorka politických vied a profesorka Petrohradskej štátnej univerzity. “V súčasnej dobe prebiehajú rokovania s Poľskom a Maďarskom. Pokúsia sa podľa všetkého zjednať záruky finančnej podpory.”

EÚ nemôže existovať bez schváleného rozpočtu, inak bude zastavená práca vo všetkých smeroch politiky, podotýka Jerjominová. “Utrpia tým tiež sami vydierači, Maďarsko a Poľsko,” dodáva profesorka.

To všetko môže poškodiť aj prestíži Nemecka, ktoré tento rok únii predsedá, hovorí Ljudmila Babylinová, vedúca Strediska pre politickú integráciu Ústavu Európy Ruskej akadémie vied. A predsa, ak pre prípad neprijatia rozpočtu má EÚ “plán B”, potom s balíkom ekonomickej pomoci to bude oveľa zložitejšie. “Ak nebude mnohoročný rozpočet koordinovaný do konca roka, bude sa financovanie na každý mesiac roka 2021 počítať ako jedna dvanástina rozpočtu 2020. Tento variant však znamená, že dodatočný fond pre obnovu ekonomiky nebude uplatnený. A krajiny, ktoré vážne utrpeli pandémiou, to budú mať ťažké,” vysvetľuje Babylinová.

Proti publikáciám v médiách a vyhláseniam politikov populistov však otázka vystúpenia Poľska a Maďarska nebola zatiaľ nastolená. “Podobný krok neprospieva ani jednej, ani druhej strane. A vôbec je to šialenstvo, ako ukázali rokovania o brexite,” usudzuje Babylinová. “Rozpory medzi Varšavou, Budapešťou a Bruselom však majú zásadný ráz, a bude ťažké ich rýchlo urovnať.”

Konflikty v únii nie sú nijako vzácne, pripomína Natália Jerjominová. Teraz ale ide nie o finančné, ale o politické rozpory. “Kolízia zásad a hodnôt je vážnejší problém. Ponúka sa záver o vážnej chorobe EÚ – chýba jej solidarita pre pokrok. Kompromis sa zatiaľ nachádza, sú už ale vidieť jeho medze. Ovplyvňuje to povesť a postavenie Európskej únie, “zdôraznila odborníčka.

 

Odplata nasleduje

V EÚ sľubujú, že urobia všetko, aby bol rozpočet schválený do konca roka. A potom nasleduje odplata za vydieranie. “Za nejaký čas môže Brusel skutočne zaviesť sankcie – napríklad zbaviť dve neposlušné krajiny práva hlasu v rade,” hovorí Jerjominová.

Reklama

Ljudmila Babylinová však podotýka, že tých spôsobov vplyvu nie je veľa. “EÚ pravdepodobne zmierni podmienky,” domnieva sa. V roku 2015 ustúpili predáci EÚ Poľsku a Maďarsku v otázke rozdelenia kvót na prijatie migrantov. Od tej doby nemajú žiadne nástroje, aby ich vyzvali k poriadku.

Teraz však Európsky parlament zaujal tvrdý postoj. Poľsko a Maďarsko majú ale svojich stúpencov – na ich podporu sa vyslovilo Slovinsko. Tak či onak bude rozpočet schválený, je ešte niekoľko týždňov pred vianočnými prázdninami. A hlavná otázka – kto vlastne ustúpi – zostáva zatiaľ bez odpovede.

Sofja Melničuková

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

Včera 17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

Včera 17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
Včera 17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

Včera 17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

Včera 16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

Včera 15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali