platovná karta, karty, platba, peniaze, bankovky

NAŽIVO

Do juhosýrskeho mesta Suwajdá v nedeľu vstúpil prvý konvoj s humanitárnou pomocou pre miestne prevažne drúzske obyvateľstvo. Informoval o tom predstaviteľ organizácie Červený polmesiac, ktorého citovala agentúra AFP.

Podľa hovorcu Sýrskeho Červeného polmesiaca budú nasledovať aj ďalšie konvoje s pomocou.

Sýria Suwajda humanitárna pomoc
Na snímke sýrske vládne bezpečnostné sily blokujú beduínskym bojovníkom (v popredí) vstup do provincie Sweida v dedine Busra al-Harir na juhu Sýrie / Foto: TASR/AP-Omar Sanadiki
20:17

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu v moskovskom Kremli prijal Alího Larídžáního, ktorý je hlavným poradcom duchovného vodcu Iránskej islamskej republiky Alího Chameneího pre strategické záležitosti. Podľa agentúry AFP o tom novinárov informoval Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

18:49

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v nedeľu pre chorobu nezúčastnil na rokovaní vlády. Lekár mu v sobotu večer diagnostikoval zápal čriev spôsobený konzumáciou pokazených potravín a odporučil najmenej trojdňový odpočinok. S odvolaním sa na izraelské médiá a úrad vlády o tom informovala agentúra DPA.

18:47

Najmenej 73 ľudí zahynulo v nedeľu naprieč Pásmom Gazy, keď čakali na humanitárnu pomoc, uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Bezprostredne nie je podľa agentúry AP jasné, či ich pripravila o život paľba izraelskej armády, ozbrojené skupiny alebo oboje.

18:43

Iránska armáda už údajne nahradila prvky svojich systémov protivzdušnej obrany, ktoré boli poškodené počas júnových útokov Izraela. Informovala o tom oficiálna iránska tlačová agentúra IRNA s odvolaním sa na vyjadrenie admirála Mahmúda Musávího.

Iránska protivzdušná obrana zahŕňa domáce systémy Bavar-373 a Chordád-15 určené na obranu proti raketám a lietadlám.

Požiar iránskej ropnej rafinérie
Na snímke dym a plamene stúpajú v jednotke ropnej rafinérie Abadan na juhozápade Iránu / Foto: TASR/AP-Farid Hamoudi/Fars News Agency
18:00

Samicu medveďa hnedého, známu ako JJ4 alebo Gaia, ktorá v roku 2023 v talianskych Alpách usmrtila mladého bežca, previezli do prírodnej rezervácie v Nemecku. Informovala o tom v nedeľu stanica Deutsche Welle (DW).

Medvedica bola v nedeľu nadránom prevezená do Parku vlkov a medveďov (Alternativer Wolf- und Bärenpark) v okrese Freudenstadt v nemeckom Čiernom lese. Zamestnanci parku potvrdili, že zviera dorazilo v dobrom zdravotnom stave a správalo sa pokojne.

17:58

Británia, Francúzsko a Nemecko plánujú v najbližších dňoch viesť s Iránom nové rokovania o jeho jadrovom programe, uviedol v nedeľu pre agentúru AFP nemecký diplomatický zdroj.

17:57

Ceny ropy Brent sa v závere tohto týždňa pohybovali na úrovni 70 a WTI pri 68 ameických dolárov za barel. Držia si tak naďalej cenové úrovne takmer nezmenené v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Na ropnom trhu pretrváva zvýšená volatilita v dôsledku viacerých faktorov. Krátkodobo ceny kolíšu najmä pre neistotu okolo rozsahu amerických ciel, ktoré môžu negatívne ovplyvniť globálny hospodársky rast a dopyt po energiách. Upozornil na to analytik 365.bank Tomáš Boháček.

15:44

Očakávané horúčavy, ktoré vyvrcholia v pondelok (21. 7.) popoludní, vystriedajú búrky. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

14:49

Japonská vládnuca koalícia po nedeľňajších voľbách prišla o väčšinu v hornej komore parlamentu, vyplýva z odhadov, ktoré po zatvorení volebných miestností zverejnili tamojšie médiá. Informovala o tom správa agentúry AFP, podľa ktorej ide o katastrofálny výsledok pre úradujúceho premiéra Šigera Išibu.

14:42

Izraelská armáda v nedeľu nariadila evakuáciu Palestínčanov z centrálnej časti Pásma Gazy a zároveň upozornila, že akciu proti ozbrojencom hnutia Hamas plánuje teraz v oblastiach, kde doteraz nezasahovala. Informovala o tom agentúra AFP.

K situácii v Pásme Gazy sa v nedeľu vyjadril aj pápež Lev XIV., ktorý ostro skritizoval „barbarstvo“ vojny a vyzval na odpor voči „bezohľadnému použitiu sily“. 

14:40

Iránske úrady vyzvali obyvateľov, aby obmedzili spotrebu vody, keďže krajina v čase pretrvávajúcej vlny horúčav zápasí s jej vážnym nedostatkom, uviedli v nedeľu miestne médiá. Informovala správa agentúry DPA.

14:39

Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyzval na prípravu na vyhnanie hlavy Arménskej apoštolskej cirkvi, katolíka všetkých Arménov Karekina II. z jeho rezidencie v meste Ečmiadzin.

„Urobíme to spoločne. Buďte pripravení,“ napísal.

Pašinjan už skôr vyhlásil, že povedie „oslobodenie“ Arménskej apoštolskej cirkvi z rúk Karekina II. a nazval ho „antikristom“.

Karekin II.
Na snímke arménsky katolikos Karekin II (v popredí uprostred) sa zúčastňuje na spomienkovej slávnosti pri príležitosti 110. výročia masakry a na počesť obetí arménskej genocídy v arménskom Jerevane vo štvrtok 24. apríla 2025 / Foto: SITA/AP-Hayk Baghdasaryan, Photolure via AP
13:08

Mesto Spremberg vo východonemeckej spolkovej krajine Brandenbursko dostane pomoc v boji proti vlne extrémizmu po naliehavej výzve tamojšej starostky, uviedol v nedeľu minister vnútra Brandenburska René Wilke. Informuje o tom správa agentúry DPA.

13:04

Čínsky export magnetov zo vzácnych zemín do USA v júni prudko vzrástol, na asi sedemnásobok májovej úrovne. To je prudké oživenie toku kritických minerálov používaných v elektrických vozidlách, veterných turbínach a ďalších produktoch po obchodnej dohode medzi Čínou a USA. Informuje o tom správa agentúry Reuters.

11:53
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Paradox kapitalizmu

Kapitalistická spoločnosť nie je nihilistická. Umožňuje rozkvet ekonomických cností človeka. Ale bez morálnych zábran sa však kapitalizmus stáva svojím vlastným najväčším nepriateľom, píše Sven R. Larson pre The European Conservative

platovná karta, karty, platba, peniaze, bankovky
Ilustračné foto
❚❚
.

Medzi mnohými geniálnymi vynálezmi v dejinách ľudstva patrí kapitalizmus na samý vrchol. Umožnil nám produkovať a distribuovať neprekonateľnú úroveň prosperity. Vďaka kapitalizmu sme za posledné dve storočia oslobodili od chudoby viac ľudí ako v ktoromkoľvek inom hospodárskom systéme v celej predchádzajúcej histórii ľudstva.

Napriek svojmu úspechu má kapitalizmus mnoho kritikov. Ako nedávno upozornil Jesse Russell, niektorí z nich sú konzervatívci, ktorí kapitalizmus obviňujú z “obrovského existenciálneho utrpenia a pocitu nezmyselnosti” v našej dobe. S týmito kritikmi nesúhlasím: ako som vysvetlil už v júni, kapitalizmus je ekonomický systém a nikdy nemal ambíciu byť niečím viac. Ak chceme viac – a to by sme mali -, musíme do svojho života vniesť Boha.

Je dôležité si uvedomiť, že to, že kapitalizmus nie je vnútorne vybavený hodnotami, ktoré by vychovávali dušu, neznamená, že je voči takýmto hodnotám antipatický. Kapitalizmus nie je ani nepriateľský voči Bohu, ani nihilistický. Kapitalistická spoločnosť je jednoducho spoločnosť, v ktorej sa ekonomickým cnostiam človeka, vrátane vynaliezavosti a tvrdej práce, dostáva primeraných stimulov na rozkvet.

.

Napriek tomu, aj keď uznávame, že v našom živote môžeme mať Boha aj zisky kapitalizmu, stále je múdre byť voči kapitalizmu ostražití a v primeranej miere kritickí. Akokoľvek nám tento systém slúži lepšie ako ktorýkoľvek iný, má v sebe zabudovanú chybu, ktorú si jeho zástancovia až príliš neradi uvedomujú.

Táto chyba, paradox, sa sústreďuje okolo dvoch pojmov: zisk a neistota. V napätí medzi nimi nachádzame zárodky kapitalistického úspechu aj kapitalistické sily sebazničenia.

 

Honba za ziskom

Zaslúži si to opätovné spomenutie: kapitalizmus nie je nič viac ani menej ako ekonomický systém, ktorý maximalizuje príležitosti pre podnikateľov, investorov a jednotlivých občanov na dosahovanie zisku. Avšak práve preto, že túžba zarábať viac peňazí a budovať prosperitu je hnacou silou kapitalizmu, prináša tento systém výhody všetkým, nielen tým, ktorí sú náhodou bohatí.

O snahe dosiahnuť zisk zvyčajne uvažujeme v podnikateľskom zmysle, kde zisk predstavuje prebytok, ktorý podnikateľovi na konci dňa zostane v banke, alebo ako kladný výnos z investície. Zabúdame, že ľudia, ktorí nevlastnia firmu, ale živia sa zamestnaním, tiež sledujú určitú formu zisku. Tie isté princípy, ktoré vysvetľujú správanie podnikateľov v kapitalizme, možno vhodne aplikovať aj na jednotlivých pracovníkov. Tam, kde sa podnikateľ usiluje získať úrodu zisku zo sily svojho podniku, chce zamestnanec dosiahnuť čo najvyšší zisk z odborných zručností a skúseností, ktoré má.

.

Podnikatelia investujú fyzický a finančný kapitál v snahe dosiahnuť zisk. Pracovníci získavajú nové zručnosti, preberajú viac zodpovednosti a hľadajú lepšie platené príležitosti, a to všetko ako prostriedky na zlepšenie svojho ľudského kapitálu. Vzdelanie s uznaným vysokoškolským titulom, odborný certifikát, dokonca aj zdokumentovaná prax, to všetko sú príklady ľudského kapitálu, ktorý využívame pri každodennej účasti pracovnej sily. Očakávame, že zlepšovanie ľudského kapitálu sa oplatí podobne, ako keď lepšie podnikanie a kvalifikovanejšie investície prinášajú podnikateľom a investorom vyššie zisky a výnosy.

Zatiaľ je to dobré. Problémy pre kapitalizmus sa objavia vtedy, keď sa snaha o zisk stane dvojsečnou: kapitalista nechce len viac peňazí, ale aj viac predvídateľných peňazí.

Práve tu, v snahe o predvídateľnejšiu budúcnosť, kapitalista robí prvé kroky, ktoré znamenajú pre kapitalizmus zánik. Čím viac sa snaží prosperovať, tým väčšie nebezpečenstvo hrozí samotnému systému, z ktorého ťaží.

 

Boj s neistotou

Budúcnosť je zo svojej podstaty nepredvídateľná, kým si ju nevymyslíme inak. O tom, ako sa vyrovnávame s neistotou pri ekonomickom rozhodovaní, existuje dlhá a bohatá literatúra, predovšetkým v politickej ekonómii. Je ľahké stratiť sa v jej zložitostiach, ale kľúčovou myšlienkou je, že ak chceme, aby budúcnosť bola menej neistá, musíme do nej vložiť nejakú značku, ktorá nám pomôže zvýšiť pravdepodobnosť, že zajtrajšok bude taký, aký ho chceme mať.

.

Jedným z takýchto ukazovateľov je zmluva o hospodárskej činnosti. Zamestnanec vie, že na základe zmluvy so zamestnávateľom má nárok na predvídateľnú odmenu, ak dodá prácu v určitom množstve a kvalite. Táto zmluva umožňuje zamestnancovi relaxovať a plánovať svoj život na základe opodstatneného očakávania týchto budúcich výplat. Môže požiadať o hypotéku a pôžičku na auto so splátkami na niekoľko rokov dopredu a zároveň si byť istý, že dokáže plniť svoje záväzky voči banke.

Na druhej strane zmluvy má zamestnávateľ iný problém. Hoci by mohol so svojím zamestnancom podpísať zmluvu na celý život, bolo by nelogické, keby tak urobil, kým by sa podobne nedohodol so svojimi kupujúcimi, že budú kupovať určité množstvo za určitú cenu po celý život. Je nezvyčajné, aby mali podniky také šťastie s kupujúcimi svojich výrobkov, čo vysvetľuje zriedkavosť doživotných zmlúv pre zamestnancov.

Napriek tomu podnikatelia racionálne hľadajú spôsoby, ako zvýšiť svoju dôveru v budúce príjmy. Bežným spôsobom, ako to dosiahnuť, je dostať svoj výrobok na takú úroveň kvality a cenovej dostupnosti, aby na trhu dominoval. Henry Ford zdokonalil montážnu linku, zvýšil produktivitu a znížil výrobné náklady do takej miery, že jeho Ford Model T ovládol americký automobilový trh. Ingvar Kamprad bol mimoriadne úspešný so svojou koncepciou samoobslužnej montáže nábytku. Sam Walton, zakladateľ spoločnosti Walmart, urobil niečo podobné v odvetví maloobchodných služieb.

Čím väčšiu dominanciu na trhu má podnikateľ, tým istejšie si môže byť svojimi príjmami a ziskami. Snom podnikateľa v tomto ohľade je, samozrejme, byť monopolom; v istom období Microsoft predával približne 90 % všetkých operačných systémov pre osobné počítače na svete.

Microsoft
Na snímke logo Microsoft na budove na budove sídla spoločnosti v Paríži

Keď však kapitalistov boj o zníženie neistoty dosiahne tento bod, v skutočnosti zadusí motor samotného kapitalizmu.

 

Kapitalistická sebadeštrukcia

Pre individuálneho podnikateľa znamená jeho snaha o maximalizáciu zisku a zabezpečenie jeho dlhodobej predvídateľnosti uplatnenie samotnej podstaty kapitalizmu. Kapitalizmus dosahuje svoj vrchol vtedy, keď má zisky.

Aby sa tak stalo prostredníctvom toho, že sa stane dominantným predajcom, bude chcieť podnikateľ čo najviac eliminovať svoju konkurenciu. Dôvod je jednoduchý: ak a len ak sa stane nespochybniteľným monopolistom, t. j. jediným predajcom svojho produktu, môže si byť istý svojimi budúcimi ziskami.

Pre kapitalizmus ako ekonomický systém je každý monopolista o krok bližšie k jeho zániku. Monopol jednotlivého podnikateľa znamená, že už nie je vystavený silám trhu, ktoré v prvom rade vyzdvihli jeho výnimočnosť a podnietili ho k tomu, aby sa usiloval o väčšie zisky.

Podnikateľa bez konkurencie už nezaujímajú prostriedky, ktoré mu priniesli zisky. Robiť viac s menej – krédo úspešného podnikania – už nie je prioritou. Po zabezpečení svojich ziskov prostredníctvom úplnej dominancie na trhu sa podnikateľ stáva spokojným. Výrobky, ktoré mu priniesli bohatstvo, sa už nevyvíjajú. Rast nahrádza stagnácia.

.

V tomto bode sa podnikateľ viac sústreďuje na elimináciu hrozieb pre svoje postavenie než na snahu o podnikateľskú dokonalosť. Jedným z moderných spôsobov je využívanie vlády ako páky proti ctižiadostivej konkurencii: mocní kapitalisti využívajú lobistické kanály na ochranu svojich úspechov za legislatívnymi a regulačnými hradbami.

Ďalším spôsobom ochrany monopolu je zabezpečiť si kontrolu nad podpornými odvetviami: ropná spoločnosť skupuje všetky rafinérie a železnice, ktoré prepravujú ropu; výrobca batérií pre elektrické vozidlá skupuje bane, ktoré produkujú kritické nerasty vzácnych zemín.

Obľúbenou stratégiou japonských podnikov, ktorú využívala aj švédska kapitalistická rodina Wallenbergovcov, je vlastniť vlastnú banku. Vďaka tomu získavate bezkonkurenčné finančné svaly na odrazenie konkurencie.

To všetko je z pohľadu individuálneho podnikateľa racionálne správanie. Čím viac robí pre upevnenie svojho monopolu, tým menej sa musí starať o neustále zlepšovanie svojho podniku a jeho produkcie. Z druhej strany valu však veci vyzerajú inak a čoraz znepokojujúcejšie. Čím viac trhov a odvetví sa stáva chránenými monopolmi, tým menej inovatívne je hospodárstvo ako celok.

S menším počtom inovácií sa spomaľuje hospodársky rast. Nastáva stagnácia, a to nielen v oblasti inovácií výrobkov. Rozširuje sa na odmeňovanie pracovníkov, spotrebiteľské výdavky a nakoniec aj na dopyt po výrobkoch, ktorým sa darí monopolnému podnikateľovi.

.

Priemyselná zdatnosť ustupuje priemyselnej chudobe. Kapitalizmus sa pomaly ničí zvnútra.

 

Záchrana kapitalistu pred ním samým

Paradox kapitalizmu spočíva v tom, že je to najlepší ekonomický systém, aký si môžeme priať, ale má svoj vlastný mechanizmus sebazničenia. Čo môžeme urobiť, aby sme ho zachránili?

Treba ho zachrániť, pretože alternatívy sú horšie. Socializmus prekonáva kapitalizmus z hľadiska sebazničenia, ale bez toho, aby niekomu ponúkol šancu na prosperitu.

Trik teda spočíva v tom, aby sme s vaničkou nevyliali aj kapitalistu. Konzervatívni kritici kapitalizmu majú pravdu v tom, že tomuto systému chýbajú vyššie hodnoty, ale bolo by nesprávne tvrdiť, že tieto hodnoty sú s kapitalizmom nezlučiteľné. Naopak, zavedenie správneho súboru vyšších hodnôt môže kapitalizmus len zlepšiť. Sú to hodnoty, ktoré nasadzujú povraz egocentrizmu a pripomínajú kapitalistovi, aby prijal také obmedzenia, ktoré ho udržujú v pokore.

.

V ideálnom prípade to môže spoločnosť dosiahnuť na základe morálneho sebauplatnenia: muži a ženy, ktorí sú vychovávaní ako zbožní kresťania, budú mať silnejšie nutkanie zdržať sa “hazardovania so systémom” vo svoj prospech. Biblia je plná pripomienok, že vodcovstvo je zodpovednosť, nie nárok, najmä od apoštola Pavla. Vo svojom liste Filipanom vysvetľuje (Flp 2,3; Douay-Rheims Version):

Nech sa nič nerobí z hádky ani z márnej slávy, ale v pokore nech si každý váži iných lepšie ako seba.

V prvom liste Solúnčanom (1 Sol 4,11; tamže):

A aby ste sa usilovali byť pokojní, aby ste si robili svoje veci a pracovali vlastnými rukami, ako sme vám prikázali, a aby ste sa čestne správali voči tým, čo sú vonku, a aby ste nič nechceli od nikoho.

Ak sa tieto hodnoty všeobecne prijmú, úspešní kapitalisti budú vedieť lepšie, ako sa tlačiť až do bodu, keď kapitalista ohrozuje kapitalizmus. V ideálnom prípade by sme sa mohli zveriť s vykonávaním náležitej starostlivosti a správneho morálneho úsudku. V skutočnosti sa to však neodporúča. My ako ľudské bytosti sme boli vybavení jednou nepríjemnou vlastnosťou, ktorá nám bráni dosiahnuť dokonalosť potrebnú na to, aby sa kapitalizmus presadil sám od seba: sme nedokonalí už zo svojej podstaty.

Ide o klasický prípad väzňovej dilemy. Dvaja jednotlivci sú vo väzbe na polícii za to, že spoločne spáchali trestný čin. Ak ani jeden z nich nebude hovoriť s políciou, obaja sa dostanú na slobodu. Ak však jeden prehovorí a udá toho druhého, ten, ktorý držal jazyk za zubami, vezme plnú vinu na seba, zatiaľ čo ten druhý odíde. V prípade morálne sa presadzujúcich kapitalistov všetci profitujú z dodržiavania kresťanskej etiky, ale zisky, ktoré získajú, sú menšie ako tie, ktoré by každý z nich mohol získať, keby bol jediný, kto by porušil uvedenú etiku.

Len preto, aby sme zachovali kapitalizmus, musíme ho doplniť eticky správnymi legislatívnymi bokovkami. Tie môžu mať podobu protimonopolných zákonov a zákazov kartelov a tajných dohôd. Poskytnúť vláde takéto etické nástroje na presadzovanie práva je delikátna záležitosť, pretože právomoci, ktoré sú jej zverené, apelujú na iný druh ľudského pokušenia: korupciu pri tvorbe politiky a presadzovaní práva. To by nám nemalo brániť v tom, aby sme na kapitalizmus navliekli etický plášť – ale je to pripomienka, že ak chceme využiť vynikajúce sily prosperity, ktoré sú vlastné kapitalizmu, musíme v našom verejnom živote všade prejavovať morálnu ostražitosť, uzatvára Sven R. Larson.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Tibor Danáč

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

.
.
.

Merz: Odpojenie sa EÚ od ruského plynu predstavuje pre SR objektívny problém

Odpojenie sa Európskej únie od ruského plynu od roku 2028 predstavuje objektívny problém pre Slovensko, pripustil nemecký spolkový kancelár Friedrich…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Ovečkin vyzýva na návrat ruských športovcov na svetové podujatia

Najlepší strelec v histórii zámorskej hokejovej NHL Alexander Ovečkin vyzval na návrat ruských športovcov na najväčšie svetové podujatia. Počas návštevy…

20. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov

Chce miliardy: Trump po článku o Epsteinovi žaluje denník Wall Street Journal

Donald Trump dlho neváhal: Deň po uverejnení článku, ktorý ho spájal so sexuálnym delikventom Jeffreym Epsteinom, podal americký prezident žalobu…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko sa zatiaľ neplánuje súdiť s Gazpromom

Slovensko sa zatiaľ neplánuje na medzinárodných súdoch súdiť s ruskou plynárenskou spoločnosťou Gazprom. Ako uviedla v politickej diskusnej relácii televízie…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Romanenko: Do jesene sa situácia na fronte môže výrazne skomplikovať

Do jesene sa situácia na fronte môže „výrazne skomplikovať“. Vyhlásil to bývalý zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny, generálporučík…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Krv v očiach Jara Naďa

Exminister obrany a predseda Demokratov Jaroslav Naď stratil tento týždeň nervy. Vyslovil názor, že jedným z prioritných a mimoriadne dôležitých…

20. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

V japonských parlamentných voľbách naberajú na sile miestni „trumpisti“

V japonských parlamentných voľbách naberajú na sile miestni „trumpisti“ – najmä konzervatívna pravicová strana „Sanseito“, ktorá vystupuje pod sloganom „Japonsko…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prečo Zelenskyj zaviedol sankcie proti ruskej opozičnej novinárke?

„Zelenskyj chce, aby vojna pokračovala“, nielen tieto slová dostali ruskú novinárku na Zelenského sankčný zoznam

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prečo sa obnovujú rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?

Jedným z najpodivnejších javov v procesoch súvisiacich s vojnou na Ukrajine sú priame rokovania medzi Kyjevom a Moskvou. Pre všetkých…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Sloboda názoru dostala u našich susedov tento týždeň riadne “na frak”. „Priblblý krok“ českého prezidenta však podľa Draxlera nie je prekvapením

Český prezident Petr Pavel vo štvrtok podpísal novelu trestného zákonníka, ktorá okrem iného zavádza trestnosť “propagácie komunistického hnutia”. Exminister Juraj…

20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Poľský minister vyhlásil, že svet čaká prelomový moment v oblasti obrany

Poľský minister obrany Wladislav Kosiniak-Kamysz vyhlásil, že rok 2027 môže byť “prelomovým momentom” v oblasti globálnej bezpečnosti

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Obamovo vlastizradné sprisahanie a zničenie vzťahov s Ruskom

Odtajnené dokumenty jednoznačne dokazujú, že Obamova administratíva „vyrobila“ spravodajské informácie, aby vytvorila naratív o zasahovaní Ruska do volieb v roku…

20. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Dvetisíc miliardový bruselský nezmysel na likvidáciu národných štátov

Lánczi pripomína, že pred vypuknutím druhej svetovej vojny mnohí varovali pred hrozbou červených a hnedých diktatúr. Medzi nimi aj Friedrich…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

The Sunday Times: Čína zásobuje Rusko pod značkou Severnej Kórei

Podľa odhadov spravodajských služieb NATO môže Čína dodávať vojenské zásoby Rusku pod označením „severokórejské“, píše komentátor Mark Galeotti v článku…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vyšetrovanie zmiznutia „princov z Toweru“ zbavuje Richarda III. viny z vraždy

Jedna z najväčších historických záhad – zmiznutie dvoch mladých princov z Toweru v Londýne pred viac ako 500 rokmi –…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

20. 07. 2025 | Aktualizované 20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Aktualizované 20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

“To, že sa predseda SNS znížil na úroveň chorého muža z Trnavy, je pre mňa nepochopiteľné!”

Človek si na staré kolená myslí, že ho už nič neprekvapí. Ale nie je to tak. Keď som dnes počul…

20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Ukrajinskí partizáni tvrdia, že zaútočili na železnicu v Tulskej oblasti

Ukrajinská partizánska skupina Ateš oznámila, že sabotovala železničnú trať v ruskej Tulskej oblasti, čím spôsobila „vážne narušenie“ ruskej logistiky. Referuje…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ako pôsobia sankcie na ruský export ropy

Napriek novým sankciám proti Rusku ruská „tieňová flotila“ pokračuje v dodávkach ropy do Indie a Číny, píše Le Monde

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V Poľsku v sobotu prebiehali desiatky protiimigračných protestov

Protiimigračné demonštrácie prebiehali vo viac ako 80 mestách po celom Poľsku

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

NYT: Trump sa snaží o nadviazanie vzťahov s Pekingom

Trumpova administratíva povolila spoločnosti Nvidia predávať jej čip H20 s umelou inteligenciou v Číne. Povolenie na predaj čipov bez špeciálnej…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Zelenskyj navrhuje nové kolo mierových rokovaní s Ruskom

Kyjev navrhol nové kolo mierových rokovaní s Ruskom, ktoré by sa malo konať budúci týždeň, uviedol v sobotu na X…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na Kamčatke vyhlásili hrozbu pred cunami po silnom zemetrasení s magnitúdou 7,4

Niekoľko silných zemetrasení zasiahlo v nedeľu pobrežie ruského Ďalekého východu, pričom najväčšie z nich s magnitúdom 7,4 vyvolalo varovanie pred…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Putin zostal po Trumpovom ultimáte pokojný ako sibírsky permafrost

Hospodárske hrozby Donalda Trumpa nezanechali na Vladimíra Putina žiadny dojem, píše Baijiahao. Dôvod je jednoduchý: objem obchodu medzi Ruskom a…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Ako vníma Trumpovo ultimátum Kremeľ?

V Kremli aj naďalej “pomerne pokojne” komentujú vyhlásenia Trumpa, ktorý dal v pondelok Rusku ultimátum – do 50 dní ukončiť…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Dokážeš z obrázku určiť, kto z týchto ľudí je šéf? Máš na to iba 7 sekúnd

Dokážeš z nasledujúceho obrázku určiť, kto z týchto ľudí je ich šéf? Na vyriešenie tejto hádanky máš iba 7 sekúnd!…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

Išli sme na hranicu možného. Ministerka Saková spresnila vyrokované garancie pri odstrihávaní sa od ruského plynu

Ministerka hospodárstva Denisa Saková je sklamaná zo situácie na Slovensku, ktorá vznikla po prijatí garancií Európskej komisie ponúknuté pre úplné…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov

Európske cestovné povolenia sa predražia

Európska komisia plánuje takmer strojnásobiť poplatok za povolenia na cestu do EÚ pre občanov krajín, ktoré nie sú členmi Únie

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo sa to deje? Európsky parlament hostí výstavu o zverstvách ukrajinských nacionalistov

Brusel, 20. júla 2025 - V budove Európskeho parlamentu v Bruseli otvorili výstavu venovanú obetiam zločinov ukrajinských nacionalistov voči Poliakom…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Do juhosýrskeho mesta Suwajdá v nedeľu vstúpil prvý konvoj s humanitárnou pomocou pre miestne prevažne drúzske obyvateľstvo. Informoval o tom predstaviteľ organizácie Červený polmesiac, ktorého citovala agentúra AFP.

Podľa hovorcu Sýrskeho Červeného polmesiaca budú nasledovať aj ďalšie konvoje s pomocou.

Sýria Suwajda humanitárna pomoc
Na snímke sýrske vládne bezpečnostné sily blokujú beduínskym bojovníkom (v popredí) vstup do provincie Sweida v dedine Busra al-Harir na juhu Sýrie / Foto: TASR/AP-Omar Sanadiki
20:17

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu v moskovskom Kremli prijal Alího Larídžáního, ktorý je hlavným poradcom duchovného vodcu Iránskej islamskej republiky Alího Chameneího pre strategické záležitosti. Podľa agentúry AFP o tom novinárov informoval Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

18:49

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v nedeľu pre chorobu nezúčastnil na rokovaní vlády. Lekár mu v sobotu večer diagnostikoval zápal čriev spôsobený konzumáciou pokazených potravín a odporučil najmenej trojdňový odpočinok. S odvolaním sa na izraelské médiá a úrad vlády o tom informovala agentúra DPA.

18:47

.

Ukrajinský exminister obrany Umerov by mal viesť rokovania s Ruskom

Cieľom bývalého ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova na poste tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany je viesť rokovania s Ruskom,…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

NYT tvrdí, že Trump a Epstein boli v 90. rokoch priatelia

Americké média chrlia správy o priateľstve prezidenta Donalda Trumpa so škandalóznym miliardárom Jeffreym Epsteinom

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fascinujúce fotografie z nášho fascinujúceho sveta, ktoré vám otvoria oči

Fascinujúce fotografie z nášho fascinujúceho sveta, ktoré vám otvoria oči: Od konca 70. rokov do začiatku roka 2000 ste mohli…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

Ceny palív porastú, domnieva sa expert firmy s pohonnými hmotami

Ceny benzínu a nafty vzrastú o 10 hrivien za liter a ceny plynu do áut o 5 hrivien (0,1 EUR)…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Výzvy na ofenzívu sú len “mediálna provokácia” Ruska, tvrdí predseda ukrajinských záložníkov Ivan Timočko

V západných médiách sa šíria správy o požiadavkách Trumpa na Zelenského, aby prešiel do ofenzívy. Podľa predsedu ukrajinskej únie záložníkov…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Tibor Danáč

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov