Konferenciu organizuje Konferencia biskupov Slovenska v spolupráci s rímskokatolíckou fakultou bratislavskej Univerzity J. A. Komenského. Koná sa v „Aule Benedikta XVI.“ neďaleko Dómu sv. Martina.
Konferenciu otvorí predseda KBS, bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, potom bude kardinál Müller referovať o obsahu, posolstve a výzvach encykliky z r. 1993. Témou „Svedomie a pravda“ sa bude zaoberať bývalý prezident „Teologického inštitútu Jána Pavla II.“ v Ríme, Livio Melina. Melina bol pred rokom v rámci reštrukturalizácie inštitútu, ktorú si želal pápež, emeritovaný.
O „morálnom konaní“ bude hovoriť profesor pre filozofickú antropológiu z toho inštitútu, Stephan Kampowski. Kampowski je jedným z autorov súborného diela „Sprevádzať, rozlišovať, začleňovať: Smernice novej pastorácie rodiny po Amoris laetitia“, ktoré vyšlo nedávno vo vydavateľstve „Fe Medien“ (Kisslegg/Bavorsko). Záverečnú prednášku o „vnútorne nezriadenom konaní“ bude mať rektor Kňazského seminára v Badíne, Ján Víglaš.
Sekretár KBS Anton Ziolkovsky vyjadril presvedčenie, že konferencia v Bratislave ponúkne „vynikajúcimi prednášateľmi priestor pre pochopenie súčasnej situácie v kľúčových témach ako pravda, svedomie, alebo morálne konanie“.
Viacerí konzervatívni autori – medzi nimi nemecký filozof Robert Spaemann – vidia ostrý protiklad medzi „Amoris laetitia“ a „Veritatis splendor“. Ján Pavol II. odmietal situačnú etiku a v encyklike „Veritatis Splendor“ ju odsúdil. No s vtedajším dokumentom, ktorý hovorí o situačnej etike, „Amoris laetitia“ skoncovala, ako povedal Spaemann v interview na jeseň.