Pápež sa stretol s najvyšším šiitským duchovným, veľkým ajatolláhom Sístáním

Pápež sa stretol s najvyšším šiitským duchovným, veľkým ajatolláhom Sístáním

Bagdad 6. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP, TASR/AP-Andrew Medichini)

 

Pápež František sa v sobotu – druhý deň svojej historickej návštevy Iraku – stretol s najvyšším irackým šiitským duchovným, veľkým ajatolláhom Alím Sístáním

pápež František
Pápež František (vpravo) sa v sobotu – druhý deň svojej historickej návštevy Iraku – stretol s najvyšším irackým šiitským duchovným, veľkým ajatolláhom Alím Sístáním (vľavo) 6. marca 2021 v posvätnom moslimskom meste Nadžaf

Stretnutie sa uskutočnilo v Sístáního dome v posvätnom moslimskom meste Nadžaf a nieslo sa v duchu posolstva mierového spolunažívania. Kresťanská náboženská menšina v Iraku sa totiž v posledných rokoch v dôsledku vojen, ktoré viedli k vysídľovaniu jej členov, čoraz viac oslabuje a postupne mizne, vysvetľuje agentúra DPA.

Reklama

Ulicu posla Božieho, ktorá vedie k Sístáního domu, lemovali pri pápežovom príchode deti mávajúce irackými i vatikánskymi vlajočkami. Všetky obchody na tejto ulici boli zatvorené. V Nadžafe bol vyhlásený zákaz vychádzania a rozmiestnených množstvo príslušníkov bezpečnostných jednotiek.

Po stretnutí pápeža s veľkým ajatolláhom sú na programe medzináboženské modlitby v starovekej lokalite Ur. Podľa Biblie je to domovské mesto patriarchu Abraháma, praotca troch monoteistických náboženstiev – judaizmu, kresťanstva a islamu.

Reklama

V piatok si pápež František v bagdadskom Kostole sv. Panny Márie Vykupiteľky uctil obete jednej z najbrutálnejších masakier kresťanov v Iraku, ktorú spáchali islamskí militanti. Vyhlásil, že ich smrť je pripomienkou toho, že násilie je nezlučiteľné s pravým náboženským učením.

Práve v tomto kostole v Bagdade islamskí fundamentalisti 31. októbra 2010 zastrelili 58 ľudí, z nich 48 katolíkov. Vatikán uvažuje nad ich blahorečením, čo je prvý krok k prípadnému vyhláseniu za svätých.

V nedeľu zavíta pápež aj na iracký sever, do autonómnej oblasti Kurdistan. V mestách Mósul a Karakoš sa bude modliť za obete konfliktu s Islamským štátom, ktorý v roku 2014 dobyl veľké časti severného Iraku. Pri tomto vojnovom konflikte prišli o život a boli vysídlené tisíce ľudí.

 

Pápež sa v tieni urského zikkuratu modlil za mier a jednotu na svete

Pápež František sa v sobotu v starovekom meste Ur v južnom Iraku zúčastnil na medzináboženskom stretnutí, ktorého hlavným posolstvom bola výzva irackým moslimom, kresťanom i iným veriacim, aby prestali so vzájomným nepriateľstvom a začali sa spoločnými silami snažiť o mier a jednotu. Píše o tom agentúra AP.

Reklama
pápež František
Na snímke pápež František (uprostred) na medzináboženskom stretnutí neďaleko starovekého mesta Ur 6. marca 2021

Františkova cesta do Iraku je vôbec prvou pápežskou návštevu v tejto blízkovýchodnej krajine. Do rozvalín starovekého Uru prišiel pápež s  posolstvom medzináboženskej tolerancie a bratstva.

Ur je podľa Biblie rodiskom patriarchu Abraháma, praotca troch monoteistických náboženstiev – judaizmu, kresťanstva a islamu. Sobotné medzináboženské stretnutie sa konalo v tieni sumerského zikkuratu, približne 6000 rokov starého archeologického komplexu ležiaceho neďaleko súčasného mesta Násiríja na irackom juhu.

Pápež vo svojej kázni v starovekom Ure odsúdil násilnosti náboženského extrémizmu. “My veriaci nemôžeme byť ticho, keď terorizmus zneužíva na svoje ciele náboženstvo,” povedal František zhromaždeným. Medzi nimi boli aj príslušníci irackých náboženských menšín, ktorí tri roky trpeli pod nadvládou Islamského štátu, približuje agentúra AFP.

Táto teroristická islamistická organizácia dobyla v roku 2014 väčšinu územia severného Iraku. Pri vojnovom konflikte prišli vtedy o život a boli vysídlené tisíce ľudí.

Sloboda vierovyznania a náboženstvo sú základné práva, ktoré musia byť uznávané všade na svete, podčiarkol najvyšší pontifex na modlitbách v starovekom Ure.

Reklama

Irak je krajinou s moslimskou náboženskou väčšinou a počet kresťanov sa tam za posledné dve desaťročia zmenšil na jedno jediné percento z celkového počtu 40 miliónov obyvateľov. Iné náboženstvá než islam sa však ešte stále až doposiaľ sťažujú na zlé zaobchádzanie, prenasledovanie a vylúčenie z majoritnej islamskej spoločnosti.

Na medzináboženskom stretnutí v rodisku praotca Abraháma vyjadril pápež nádej, že svet sa už čoskoro dokáže zbaviť konfliktov a zavládne v ňom mierový súlad. “Myslime v našich modlitbách na celý Blízky východ – a predovšetkým na vojnou sužovanú susednú Sýriu,” povedal pápež František v kázni pod urským zikkuratom.

 

František ako prvý rímsky pápež slúžil omšu podľa chaldejského obradu

Pápež František v sobotu v Bagdade odslúžil prvú omšu počas svojej návštevy v Iraku. Omša sa konala v Kostole sv. Jozefa v centre Bagdadu, ktorý patrí chaldejskej cirkvi. Bolo to prvýkrát, čo rímsky pápež celebroval omšu podľa chaldejského obradu. Informovala o tom agentúra AFP.

pápež František
Pápež František (vľavo) celebruje sv. omšu v Chaldejskej katedrále sv. Jozefa 6. marca 2021 v Bagdade

Obrady sa konali v súlade s epidemiologickými opatreniami: veriaci i koncelebrujúci kňazi v chráme mali dýchacie cesty prekryté rúškami či respirátormi. Samotný pápež však bol v chráme bez rúška. AFP pripomenula, že on i celá vatikánska delegácia sú zaočkovaní proti vírusovej chorobe COVID-19.

Vo svojom príhovore pápež pripomenul chaldejským katolíkom v Iraku jeden z hlavných princípov katolíckej viery: že “tí, ktorí sú prenasledovaní, chudobní a smútia, sú blahoslavení”.

František totiž vo svojej kázni predniesol meditáciu o blahoslavenstvách vychádzajúcu z Ježišových slov, že v Božích očiach  blahoslavenými nie sú bohatí, mocní alebo slávni, ale “chudobní, tí, čo smútia a čo sú prenasledovaní”.

Vyhlásil, že “láska je našou silou, silou toľkých bratov a sestier, ktorí i na tomto mieste čelili predsudkom a útokom, týraniu a prenasledovaniu pre Ježišovo meno. Takto sme povolaní aj my”.

Vo svojom príhovore sa zmienil aj o nerovnosti. Poznamenal, že v dnešných čítaniach sa hovorilo o múdrosti, svedectvách a zasľúbení. Pripomenul, že múdrosť sa “v týchto končinách sveta rozvíjala od najstarších čias. Jej hľadanie človeka vždy fascinovalo”. Upozornil však, že “často je to tak, že kto má viac prostriedkov, môže získať viac vedomostí a mať viac príležitostí. Zatiaľ čo tí, ktorí majú menej, zostávajú bokom.” Táto nerovnosť je podľa pápeža neprijateľná.

Spravodajský portál Vatican news uviedol, že eucharistická slávnosť v Kostole sv. Jozefa bola slávená podľa chaldejského obradu, v taliančine, chaldejčine a arabčine. Prvé čítanie prevzaté z Knihy múdrosti (6, 1–11) sa čítalo v arabčine, rovnako ako druhé čítanie z prvej epištoly Listu Korinťanom (1Kor 12, 31–13, 8). Evanjelium bude evanjelium blahoslavenstiev z evanjelia podľa Matúša (Mt 5, 1–10).

Reklama

Univerzálne modlitby boli v rôznych jazykoch veriacich: arabčine, v dialekte suret, ktorým hovoria irackí kresťania a vychádzajúcim z aramejčiny, ako aj v kurdčine, turkménčine a angličtine.

František je v Iraku, aby povzbudil tamojších menšinových kresťanov, aby zostali a pomáhali krajine pri obnove napriek tomu, že zažili roky prenasledovania Islamským štátom, diskrimináciu moslimskou väčšinou a aj teraz sú terčom vyhrážok šiitských milícií.

AFP uviedla, že chaldejskí katolíci predstavujú asi 80 percent zo zhruba 300.000 kresťanov žijúcich v Iraku.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali