Turecký prezident v rozhovore ďalej uviedol, že na nedávnom summite krajín skupiny G20 osobne upozornil Vladimira Putina, aby ruské lietadlá prestali narušovať turecký vzdušný priestor v pohraničí so Sýriou, pretože môže dôjsť k incidentom podobným tomu utorkovému.
Kým Ankara tvrdí, že k zostreleniu ruského stroja došlo po viacerých varovaniach jeho posádky, Moskva túto verziu odmieta a hovorí o akte nepriateľstva, agresie a plánovanej provokácii.
Ruský premiér Dmitrij Medvedev už naznačil, že Moskva bude reagovať na incident opatreniami “vojenského, diplomatického a ekonomického charakteru”.
Erdogan v interview pre France 24 opätovne odmietol a označil za lož ruské obvinenia, že Turecko kupuje ropu od džihádistov z tzv. Islamského štátu a informoval, že hlavným dodávateľom ropy pre jeho krajinu je Rusko. Súčasne kritizoval tak ruskú stranu, ako aj Irán, ktoré podľa jeho názoru podporujú režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada, avšak nebojujú proti IS.
Západných partnerov Ankary zasa varoval pred vyzbrojovaním kurdských síl vrátane zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK).
Na turecké ministerstvo zahraničných vecí si dnes povolali mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Ruskej federácie v Ankare, aby mu tlmočili protest v súvislosti s útokmi na zastupiteľské úrady krajiny polmesiaca v Moskve. Súčasne požiadali ruské orgány, aby urýchlene zvýšili ochranu tureckých objektov v krajine.